Фан Клуб: Манчестер Јунајтед

Член од
2 јули 2010
Мислења
5.870
Поени од реакции
7.268
Колку работа ги чека само летово, мислам дека наредни 5 години може да ни зависат од ова трансфер лето. Мора да постават стратегија и цел и да се договорат како да го градот клубот чекор по чекор.

Ќе ни заминат 5-6 играчи на фри трнасфер, што значи од старт ќе имаме многу места за дополнување. Ако фејлнат на трнасфер пазарот ќе значи уште една мизерна сезона, што може да доведе до отказ на Солсќер, па нов тренер, нови промени, нови желби, нови играчи. Се надевам имаат план и дека веќе почнале да го реализираат.
Брат,искрено нека си ЕБАТ МАЈКАТА У СРЕД ПИЧКА од прв до последен у клубов.Мене секако ми пропадна следната сезона ,ја сум отепан што не играме ЛШ,нив кур ги боли.
МРШ крвта најмила да им ја изнаебам.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.606
Поени од реакции
10.846
Не ми се верува дека го пуштија Херера. Мата кај и да е и он ќе лета, така да на добар пат се да се зацементираат како шит клуб од средина на табела со Џонс, Смолинг итн. И ништо повеќе.
Браво.
 
Член од
21 ноември 2007
Мислења
10.644
Поени од реакции
9.223
Најверојатно и Мата нема да го продолжи договорот. И ако Оле мисли дека само со 3-4 играчи ќе го пополни тимот и со деца кои освен во младинските категории не одиграле некоја значајна минутажа на повисоко ниво мислам дека следната сезона ќе биде уште потешка од оваа. Само без заминување ни фалат квалитетен десен бек, стопер, играч за врска, десно крило, а по заминувањата на добар дел од играчите ќе ни фали и ротација од клупа. А јас покрај Ерера и Мата очекувам и даси замине и Дармиан, Рохо, Џонс/Смолинг, Санчез, а нема да ме чуди и Лукаку. Додајте ги и Погба и ДДГ за кои исто не чека бурно трансфер лето за нив.

Секоја чест за Гринвуд кој е фантастичен во младинските категории, но да не надуваме балон од очекувања кон него и дететео да се изгори од сам почеток. Чекор по чекор треба за него за да се изгради во играч за прв тим. Исто и со Чонг и со Гарнер и Гомес. Не можеме да се ослониме на нив и да очекуваме некаков исчекор напред следната сезона. Искрено повеќе би очекувал од Туанзебе и ТФМ следна сезона доколку се во клубот затоа што имаат минутажа во први тимови, отколку на четворкава од младинците во кои ние како фанови свесно или несвесно набилдавме големи очекувања. Да, имаат потенцијал да бидат носители на Јунајтед во иднина, но да бидеме објективни дека покрај фудбалските квалитети заостануваат во фитнесот да се во состав за прв тим. Јанузај така го изгубивме како голем потенцијал. Јас ова лето би ги пуштил Гринвуд, Чонг, Гомес и Гарнер следна сезона во Чемпионшип каде што ќе се набилдаат со компетитивно искуство.

Ова трансфер лето треба да ни биде основата и базата врз која Оле ќе мора да го гради тимот.
Точно дека ова не е ФМ, но доколку јас би се прашувал би играл вака за следна сезона
Голмани: ДДГ, Ромеро, Переира
Десен бек: Нов десен бек (Ван Бисака/Мение), Далот,
Лев бек: Шо, Јанг, (а може да се проба и со Тирни од Селтик како добра ротација и со тоа да се ослбодиме и од Јанг)
Стопери: Нов стопер (Мегвајр/Тоби/Коулибали/Манолас), Линделоф, Баји, Смолинг/Џонс, Туанзебе
Среден Ред: Погба, нов играч за врска (Тилеманс/Невес/Фернандес/Ндомбеле...), Матич, Фред, Переира, МекТоминеј
Десно крило: Ново крило (Санчо, Заха...), Лингард, Џејмс*
Плеј (10ка): нов играч (Дибала, Феликс...), Лингард, Погба
Лево крило: Марсиал, Рашфорд, Џејмс*
Напад: Лукаку (доколку остане, ако заминува нека се размислува за квалитетна опција во Икарди, Јович...), Рашфорд, Марсиал
 
Член од
9 октомври 2012
Мислења
2.922
Поени од реакции
1.479
Најверојатно и Мата нема да го продолжи договорот. И ако Оле мисли дека само со 3-4 играчи ќе го пополни тимот и со деца кои освен во младинските категории не одиграле некоја значајна минутажа на повисоко ниво мислам дека следната сезона ќе биде уште потешка од оваа. Само без заминување ни фалат квалитетен десен бек, стопер, играч за врска, десно крило, а по заминувањата на добар дел од играчите ќе ни фали и ротација од клупа. А јас покрај Ерера и Мата очекувам и даси замине и Дармиан, Рохо, Џонс/Смолинг, Санчез, а нема да ме чуди и Лукаку. Додајте ги и Погба и ДДГ за кои исто не чека бурно трансфер лето за нив.

Секоја чест за Гринвуд кој е фантастичен во младинските категории, но да не надуваме балон од очекувања кон него и дететео да се изгори од сам почеток. Чекор по чекор треба за него за да се изгради во играч за прв тим. Исто и со Чонг и со Гарнер и Гомес. Не можеме да се ослониме на нив и да очекуваме некаков исчекор напред следната сезона. Искрено повеќе би очекувал од Туанзебе и ТФМ следна сезона доколку се во клубот затоа што имаат минутажа во први тимови, отколку на четворкава од младинците во кои ние како фанови свесно или несвесно набилдавме големи очекувања. Да, имаат потенцијал да бидат носители на Јунајтед во иднина, но да бидеме објективни дека покрај фудбалските квалитети заостануваат во фитнесот да се во состав за прв тим. Јанузај така го изгубивме како голем потенцијал. Јас ова лето би ги пуштил Гринвуд, Чонг, Гомес и Гарнер следна сезона во Чемпионшип каде што ќе се набилдаат со компетитивно искуство.

Ова трансфер лето треба да ни биде основата и базата врз која Оле ќе мора да го гради тимот.
Точно дека ова не е ФМ, но доколку јас би се прашувал би играл вака за следна сезона
Голмани: ДДГ, Ромеро, Переира
Десен бек: Нов десен бек (Ван Бисака/Мение), Далот,
Лев бек: Шо, Јанг, (а може да се проба и со Тирни од Селтик како добра ротација и со тоа да се ослбодиме и од Јанг)
Стопери: Нов стопер (Мегвајр/Тоби/Коулибали/Манолас), Линделоф, Баји, Смолинг/Џонс, Туанзебе
Среден Ред: Погба, нов играч за врска (Тилеманс/Невес/Фернандес/Ндомбеле...), Матич, Фред, Переира, МекТоминеј
Десно крило: Ново крило (Санчо, Заха...), Лингард, Џејмс*
Плеј (10ка): нов играч (Дибала, Феликс...), Лингард, Погба
Лево крило: Марсиал, Рашфорд, Џејмс*
Напад: Лукаку (доколку остане, ако заминува нека се размислува за квалитетна опција во Икарди, Јович...), Рашфорд, Марсиал
Поарно еден ден лав, одколку цел живот овца, за младите ако се зборува. Нема да изгорат ако се потенцијал за Јунајтед ќе играат ако не се нека изгорат не се за нас. Ама за да играат треба сите што ги наброја максимално сериозно да се фокусираат и да кренат 2 нивоа од сега маса,кондиција, пас, игра без топка, константност. Оти вака делуваат слаби и џабе ќе се потпираат на нив.
Што се тиче Ерера, си оди слободен а го сакал клубот, ма немој да ме јебеш бре.
За Солскер подобро нека купи играчи оти ќе го плукаат и тие што го дигаа. Нека не се удира од ѕид кога Мурињо пукаше за играчи стварно му требаа нека научи нешто.
 
Член од
21 ноември 2007
Мислења
10.644
Поени од реакции
9.223
Поарно еден ден лав, одколку цел живот овца, за младите ако се зборува. Нема да изгорат ако се потенцијал за Јунајтед ќе играат ако не се нека изгорат не се за нас. Ама за да играат треба сите што ги наброја максимално сериозно да се фокусираат и да кренат 2 нивоа од сега маса,кондиција, пас, игра без топка, константност. Оти вака делуваат слаби и џабе ќе се потпираат на нив.
Што се тиче Ерера, си оди слободен а го сакал клубот, ма немој да ме јебеш бре.
За Солскер подобро нека купи играчи оти ќе го плукаат и тие што го дигаа. Нека не се удира од ѕид кога Мурињо пукаше за играчи стварно му требаа нека научи нешто.
Точно така, но тоа би било изводливо доколку се соочевме во период на опкружување на наши ривали кои се тука со квалитет како и нас, но во моментов имаме 2 клубови кои се некое ниво над нас, и 3 клубови кои имаат приближно квалитет на нашиот. Сега треба да направиме исчекор пред овие 3 клубови кои се со приближно квалитет на нашиот. Имаме празнина од 4 позиции кои треба дасе пополнат со играчи со соодветен квалитет и ротација. Тоа е приоритет. Но за успешна сезона треба и квалитетна ротација. Од доаѓањето на Оле имавме предобра тројка во средината која беше основата од низата победи. Зборувам за Ерера, Погба и Матич. И сите викавме овде дека треба мала ротација за да оваа тројка да издржи до крајот. Еден меч шанса доби Переира и кикснавме против Барнли. Наредна таква ситуација во игра беше Фред и тогаш кикснавме (мислам Саутемптон дека беа) и до крјаот таа маестрлна тројка издиша поради поединечни отсуства (што е нормално по серија натпревари викенд-вторник/среда). Немањето соодветна ротација тука не уништи.
Јас шанса би му дал единствено на Гринвуд зошто двои во квалитет, а останатите нека билдаат искуство во Чемпионшип.
 
Член од
10 декември 2010
Мислења
6.259
Поени од реакции
7.263
На страна цепидлачењево, плачките и зиганчењето на Ерера, ова е уште една глупост на Вудвард,кој очигледно ќе избегне превземање одговорност за даденава ситуација.Глава сечам истиот договор сега што му го понудиле ( околу 150к неделно) да му го понуделе прошлото лето или кога му ја актицираа екстензијата пред година и нешто, со три раце ќе потпишеше Андер.Реално да збориме Вудвард со неговата безидејност и неорганизираност не сјеба за трансферот.

Како и да е, благодардност има голема Ерера, една од светлите точки во клубот изминатите неколку години пост-ферги.Секогаш професионално и на високо ниво си ја вршеше работата, за разлика од некои хехе.Со среќа понатаму.

За Мата исрекно мислам дека управата игра одлично, 1+1година е топ договор за играч со придонес ко Мата(читај никаков).Корисен ќе е, ама не за да му дадеш 2 годишен договор.Мата го разбирам си сака малце посигурна иднина од онаа која ја нуди договорот.
 
Член од
9 октомври 2012
Мислења
2.922
Поени од реакции
1.479
Ерера не ми беше мене добар цело време до доаѓањето на Оле, одкако дојде доби шанса со главата беше да изигра добри утакмици и да се продаде. Колку и да е добар и тој сфати какви му беа шансите, нека си оди и тоа гајле.
Зиак, за овие тројката на средина спомна, така е како што кажа за Андреас и Фред дека на нивна душа одат некој натпревари, ама површно ако се гледа, јас за нив повеќе оправдување одколку за промашувањата на Рашфорд,Лингард.
Киксовите на Јанг, Џонс, Смолинг.
Дечките Андреас и Фред не беа терен виделе цела година, и се пуштаат во оган, потоа со Фред против ПСЖ друго беше, Андреас бувна добар гол за победа, и ако сме реални Де Геа пред некои голови не требаше онака на Фред и еднаш на Андреас така да ја пушта топката.
Сезоната завршена време е за евалуација да си ги сумираат грешките и реално да согледаат кој може а кој не може да одговори на тоа што го бара Јунајтед.
Едно е сигурно сезона по сезона без титула, притисокот им е поголем и поголем.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
7.494
Поени од реакции
6.121
Има доста играчи пред Ерера кој треба да го напуштат клубов. Сепак не е незаменлив и нема да жалам по него.

Значи Ерера и Валенсија се првите потврдени. По нив треба да се следни Дармиан, Рохо, Бејли, Мата, Алексис. За овие воопшто да не донесат замени нема да се осети.

Џонс, Смолинг, Јанг и Лингард намерно не ги ставив бидејќи им продолжија договори и веројатно ќе ги гледаме уште најмалку 1 година. Се надевам нема да помирисат прв тим.

За крај ќе ги оставам Погба и Лукаку. Јас сум за да си одат и парите од нив да се реинвестираат во нови играчи но и со нив веќе имаме преголеми дупки во тимот а со оглед на пазарот и неспособноста на нашата управа незнам колку би било паметно.

По 2 трансфера во секоја линија плус некој од децата да се наметне ќе заличиме на нешто малку од малку.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Туанзебе денес растурил во плејофот ама ние стандард ќе го испратиме пак на позајмица и ќе тераме со Смолинг и Џонс пак :)
 
Член од
9 октомври 2012
Мислења
2.922
Поени од реакции
1.479
Ви текнува ли во времето на Мојс или ЛВГ едно црниче среден бек што промовираа како се викаше?
 

ManUtdChampions

Lleyton Hewitt
Член од
5 февруари 2009
Мислења
32.373
Поени од реакции
42.565
Блекет, Бортвик-Џексон, Мекнер.. Каква неталентирана генерација беше тоа :D
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.422
Поени од реакции
20.125
Блекет, Бортвик-Џексон, Мекнер.. Каква неталентирана генерација беше тоа :D
+ Џејмс Вилсон
Инаку со погорните постови не се сложувам, доколку сакаме да градиме тим за резултати, тоа не можеме да го направиме со погба, лукаку, мата, лингард, смолинг, џонс итн. Тоа се фудбалери што мора да летаат од клубот за да имаме некаков просперитет. До душа Погба би го пратил у младинци и таму да игра цела сезона.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom