Novo ime na gradskiot stadion vo Skopje

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Sekako deka site razbravte za novoto ime na gradskiot stadion e TOSE PROESKI,
ime na nasiot prerano zaginat vrhunski peac od Krusevo vo zanr zabavna muzika.
Za nego tuka tolku,vo drugi temi sekako ima poveke,a sekako i zasluzil i mnogu poveke.
Dali ovoj poteg na vladata(ili koj i da e ) e pravilen ke pokaze vremeto,ili po nekoja godina druga vlada ili vlast ke odi pak na promena na imeto.
Dali pak sega koga ovoj poteg od vladata ke go cujat nasite komsii pa i oni ke trgnat po toj pat.
Pa taka logicno e splitski Poljud da se imenuva po novo na pocinatiot Oliver Dragoevik.
A za Maksimir vo Zagreb se cuva imeto vo fioka a toj ke bide Miso Kovac.
Se razbira da ne ostanat pokuso beogragani se suska deka Marakana po novo e MIki Evremovik.
I Saraevo nema dolgo da ceka 100% Kosevo naskoro stanuva stadion Kemal Monteno.
Za podaleku ne se mnogu razbiram,ama i tie zapadnjaci eve da zemat i od nas nekoj primer pa vo London da nikne nov stadion Djon Lenon,vo Pariz so ime na onoj sansonjer i t.k.n.
-----------------------
jas mislam deka mozebi trebase ime da se odbira so konkurs,pa da go odbereme najdobroto, a mozebi e i ova najdobro i ova da ke pobedese iako jas ke predlozev Park ili Islahana.
A vie?
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.546
Поени од реакции
21.516
Еве чисто за споредба ќе ја земам Романија.
Држава со 20 милиони популација.
Спортски феномени од типот на Хаџи, Попеску, Халеп, Киву, Мурешан и ред други спортисти, политичари, пеачи, глумци...меѓутоа најголемиот стадион има наједноствно име, нешто што можеби и кај нас ќе беше перфектно.
Национална Арена.

Сега, они мораат да го променат името, а добро знаат дека со Тоше ќе добиат поени.
А најстрашното е што они се подржувани за ваквиот потег.
Уште поглупо се чуствувам кога ќе прочитам некои статуси од типот дека заслужил Тоше и како он бил врвен одбојкар а и бил единствениот кој го напунил Градски.
Среќа што единствениот не беше Гаџа или Коста Бургов.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.251
Поени од реакции
78.886
Ова им е прилично добар потег, сите шабани ќе го прифатат. Еј не заебавај, кој смее да биде против Тоше да се вика било што?
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.058
Поени од реакции
1.178
според мене нај добро и нај прифатливо име е старото „ГРАДСКИ СТАДИОН" нит има врска со имиња (на политичари, спортски, естрадни уметници...) нит со историја нит со политика или национализам.
 
Член од
30 декември 2009
Мислења
547
Поени од реакции
149
ГРАДСКИ СТАДИОН некако е најјубаво но е ете нека биде и ТОШЕ ПРОЕСКИ. Е сега некој лидаат пролив по нет Тоше не играл фудбал! па ниту филип втори не бил фудбалер да не сереме ретко.
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.615
Поени од реакции
81.318
Сега, они мораат да го променат името, а добро знаат дека со Тоше ќе добиат поени.
А најстрашното е што они се подржувани за ваквиот потег
.
Wrong
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.546
Поени од реакции
21.516
ГРАДСКИ СТАДИОН некако е најјубаво но е ете нека биде и ТОШЕ ПРОЕСКИ. Е сега некој лидаат пролив по нет Тоше не играл фудбал! па ниту филип втори не бил фудбалер да не сереме ретко.
Dosta so ovie glupi sporedbi.
Toshe e samo eden peach.
Mozhebi e najdobriot vo istorijata na Makedonija, ama toa ne go pravi heroj za da se imenuvaat nacionalni ovbjekti po negovoto ime. Edna univerzalna sala kje beshe dovolno.
A ako e kako ti shto zborish, togash nitu salata ne zasluzuvase da bide Boris Trajkovski.



Sekoj so svoite impresii.
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.055
Поени од реакции
12.937
Не е проблемот тоа што името на стадионот се променило во Тоше Проески, Тоше сите го сакаме и знаеме колку е голем. Проблемот е тоа што се менува имиња на се што му смета на нашиот јужен сосед, а сегашната власт комплетно брише се што има врска со македонска историја и идентитет. Инаку се знае дека Градски никогаш не може да е Телеком арена, ниту Филип 2, ниту пак Тоше Проески, си бил градски уште од времето кога се одело масовно со точаци на стадион, Градски е и сега, едноставно тоа е традиција, да е нов именувајте го како сакате, но стадионот постои уште пред да се родат тие кои му го променуваат името.
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Не е проблемот тоа што името на стадионот се променило во Тоше Проески, Тоше сите го сакаме и знаеме колку е голем. Проблемот е тоа што се менува имиња на се што му смета на нашиот јужен сосед, а сегашната власт комплетно брише се што има врска со македонска историја и идентитет. Инаку се знае дека Градски никогаш не може да е Телеком арена, ниту Филип 2, ниту пак Тоше Проески, си бил градски уште од времето кога се одело масовно со точаци на стадион, Градски е и сега, едноставно тоа е традиција, да е нов именувајте го како сакате, но стадионот постои уште пред да се родат тие кои му го променуваат името.
tocno taka GRADSKI... kako sto i Ilinden e se uste Belimbegovo i Cento e se uste Singelic bar dodeka sme nie zivi, taka i ovoj e GRADSKI dodeka sme zivi...ete jas bas sega denovive razbrav prv pat deka GRADSKI bil ustvari Filip 23 ili 24...
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.546
Поени од реакции
21.516
Не е проблемот тоа што името на стадионот се променило во Тоше Проески, Тоше сите го сакаме и знаеме колку е голем. Проблемот е тоа што се менува имиња на се што му смета на нашиот јужен сосед, а сегашната власт комплетно брише се што има врска со македонска историја и идентитет. Инаку се знае дека Градски никогаш не може да е Телеком арена, ниту Филип 2, ниту пак Тоше Проески, си бил градски уште од времето кога се одело масовно со точаци на стадион, Градски е и сега, едноставно тоа е традиција, да е нов именувајте го како сакате, но стадионот постои уште пред да се родат тие кои му го променуваат името.
A da te prasham, kako se vika naselbata kade odi posledna 45ka?
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.546
Поени од реакции
21.516
Ченто/Синѓелиќ, поентата ти е дека се сменило и таму името или?
Gleash, nitu ti neznaesh. Prashav ushe nekolku lugje istovo prashanje, vikaat Chento.

Poentata mi e deka za mene tebe i site ostanati rodeni pred 21 vek kje bide Gradski. Ama za tie shto sledat nema da bide Gradski, toa ime poleka ide vo zaborav.

I za mene Filip 2 ne bese soodvetno ime, ama sekako podobro od Tose.

A za toa deka nitu Filip bil sportist, epa nitu Ataturk ne bil, pa pak ima stadioni po negovoto ime. Ama ne, nie sme najpametni, pa po najpoznatiot peach kje ja krstiMe edinstvenata nacionalna arena.

Zamisli sega Marakana da ja krstat po neodamna zaginatiot Saban Saulic.
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.055
Поени од реакции
12.937
Gleash, nitu ti neznaesh. Prashav ushe nekolku lugje istovo prashanje, vikaat Chento.

Poentata mi e deka za mene tebe i site ostanati rodeni pred 21 vek kje bide Gradski. Ama za tie shto sledat nema da bide Gradski, toa ime poleka ide vo zaborav.

I za mene Filip 2 ne bese soodvetno ime, ama sekako podobro od Tose.

A za toa deka nitu Filip bil sportist, epa nitu Ataturk ne bil, pa pak ima stadioni po negovoto ime. Ama ne, nie sme najpametni, pa po najpoznatiot peach kje ja krstiMe edinstvenata nacionalna arena.

Zamisli sega Marakana da ja krstat po neodamna zaginatiot Saban Saulic.
Не знам дали се сфативме, и јас сум против именувањето, но не поради тоа што Филип 2 и Тоше не биле спортисти, туку првенствено поради фактот поради кој е настанато менувањето, а секундарно бидејќи сум против менување на нешто што има историја. Еве стадионот во Охрид се вика Биљанини Извори и има традиција тоа име, многу концерти, атлетски настани, натпревари се одржале на тој стадион со тоа име, би немало смисла да го прекрстат во Дарко Панчев, бидејќи тој бил најдобар фудбалер или пак по име на некој војвода, си има традиција како таков и тоа е тоа. Ако сака некој да изгради нов стадион, сала, театар, било што, нека го крсти со поинакво име, апсолутно би немал ништо против тоа. Последниов период некако преку таквото ми е менување имиња на се што ќе му текне на некој, вклучувајќи и стадионот.
 
Последно уредено:
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
Претходните дпмне удираа на патриотизам и национализам па се именуваа и прекрстуваа со историски имиња: стадионот, универзална сала, спомениците нивни и новиот автопат.
Овие сдс сега пак обратно бришат и менуваат се што носи име од историјата која не им одговара на грците.
немаат друга работа само имиња на објекти менуваат.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.634
Поени од реакции
4.936
Не треба да се оди по грчки национал шовинизам. Испаѓа дека пред 1991 овде живееле диви кози и рисови.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom