Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

B

BooBojan

Гостин
Некој со искуство со Мерцедесов компресор мотор.
Како поднесуваат плински системи, потрошувачка, перформанси, изржливост.
 
Член од
6 јули 2018
Мислења
203
Поени од реакции
199
Дали приметувате разлика во зимското средство за прскање прозорци?

Стотици пати сум купил и никогаш не сум приметил дека Crystal во макпетрол е скоро дупло од глејзер или како и да се вика во лукоил. Зошто би било двојно поскапо? Поголем концентрат?

На лето имам и купено Wurth кое се меша со вода, но ваљда нема такво зимско (да не мрзни).
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.188
Поени од реакции
15.237
Дали приметувате разлика во зимското средство за прскање прозорци?

Стотици пати сум купил и никогаш не сум приметил дека Crystal во макпетрол е скоро дупло од глејзер или како и да се вика во лукоил. Зошто би било двојно поскапо? Поголем концентрат?

На лето имам и купено Wurth кое се меша со вода, но ваљда нема такво зимско (да не мрзни).
Jas sto primetiv kaj zimskite stedtstva e deka malku " ja mrsat" šoferšajbnata".... posebno na dožd dosta smeta toj sloj. Probav so dva vida i kaj dvata e ist....a edniot beše od poskapite na Lukoil ( go zedov na akcija)
Deluva kako da si stavil 2-3 kapki maslo vo tečnosta i ja masti šoferšajbnata.
Prvo mislev deka e do metličkite. Gi smeni i pak isto.
Posle toa probav so letna tečnost...i odma go isčisti stakloto.
Pri studeno vreme ne smeta...no na dožlivo znae nezgodno da bidi
Verovatno e do toa sostojkata što ja stavaat protiv mrznenje-glikogen ili što i da e
 
Член од
11 јануари 2019
Мислења
4
Поени од реакции
0
Здраво дечки,нов сум на форумов па ме интересира за ваше мислење. Вака, сакам да купам една од следниве:
1. BMW 318D/320d 2006/07 година
2. Alfa Romeo 159 1.9/2.4 Jtdm 2007-09
3. BMW 118/120D 2006/08

BMW 320D ми е фаворит но од тоа што истражував по интернет и муабети од луѓе за BMW 320D е мотор со највеќе проблеми како турбина,замаец итн и најчесто во сервисите за BMW имало највеќе 320-ки. Плус по огласиве само 320-ки се продаваат,дали се фалш или незнам. За 318D немам инофрмација дали е нешто слично како 320.

Алфите знам дека имаат добар мотор и реално на изглед повеќе ми се свиѓаат од BMW-то но незнам зошто не држат цена,плус проблеми со електрониката и предницата. Можеби за предницата не е толку страшно откако би ја сменил но незнам колку често знае електрониката да зафркава. Од друга страна пак се ефтини и дури да вложам во нејзе пак нема да ме фати толку колку што би ме коштало за 320-та.

BMW 1 серија како последна опција. Другарче мое има таква и видов дека нема комфорт,тесна е малце и можно е и ланецот да тропа а скап е за менување. Од друга страна пак не е толку скапа и можеби е поекономична за нијанса од другиве.

Знам дека се зависи од тоа колку е сочувана колата и нормално ќе има проблеми но по ваше мислење која би била најдобра опција?

Поздрав и фала однапред
 
Последно уредено:
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.847
Здраво дечки,нов сум на форумов па ме интересира за ваше мислење. Вака, сакам да купам една од следниве:
1. BMW 318D/320d 2006/07 година
2. Alfa Romeo 159 1.9/2.4 Jtdm 2007-09
3. BMW 118/120D 2006/08

Од тоа што истражував по интернет и муабети од луѓе за BMW 320D е мотор со највеќе проблеми како турбина,замаец итн и најчесто во сервисите за BMW имало највеќе 320-ки. Плус по огласиве само 320-ки се продаваат,дали се фалш или незнам. За 318D немам инофрмација дали е нешто слично како 320.

Алфите знам дека имаат добар мотор и реално на изглед повеќе ми се свиѓаат од BMW-то но незнам зошто не држат цена,плус проблеми со електрониката и предницата. Можеби за предницата не е толку страшно откако би ја сменил но незнам колку често знае електрониката да зафркава. Од друга страна пак се ефтини и дури да вложам во нејзе пак нема да ме фати толку колку што би ме коштало за 320-та.

BMW 1 серија како последна опција. Другарче мое има таква и видов дека нема комфорт,тесна е малце и можно е и ланецот да тропа а скап е за менување. Од друга страна пак не е толку скапа и можеби е поекономична за нијанса од другиве.

Знам дека се зависи од тоа колку е сочувана колата и нормално ќе има проблеми но по ваше мислење која би била најдобра опција?

Поздрав
Јас имам 320-ка 2004 година. Немам никаков проблем. Супер си е колата, дури и неколку луѓе ми ја побараа да ја купат, иако не ја продавав.
Јас слушнав од БМВ сервис дека баш 118/120ките имаат многу проблеми до 2008 година. Сакав и јас такво да си купам, но ме премислија.
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.605
Поени од реакции
2.115
Дали приметувате разлика во зимското средство за прскање прозорци?

Стотици пати сум купил и никогаш не сум приметил дека Crystal во макпетрол е скоро дупло од глејзер или како и да се вика во лукоил. Зошто би било двојно поскапо? Поголем концентрат?

На лето имам и купено Wurth кое се меша со вода, но ваљда нема такво зимско (да не мрзни).

Зошто на макпетрол некогаш нелогични се цените. На лукоил глејзерот е супер за цената, дури и тоа што е 5 литра за 125 денари е солидно за цената. Еве јас такво имав во колата па не замрзна. Колата надвор, во Прилеп дојде до -15 ако не и пониско.


Инаку нема со вода да се раствора и да не мрзне. Ако му ставиш вода на глејзерот ништо не си направил ќе замрзне на -5.
 
Член од
9 октомври 2012
Мислења
2.922
Поени од реакции
1.479
Здраво, јас се извинувам ако моево прашање не е за тука, ама ќе си прашам.
Резервни делови или мајстор/сервис за КИА да се разбира да не знаете. Киа Соренто е во прашање
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.099
Поени од реакции
1.885
Здраво дечки,нов сум на форумов па ме интересира за ваше мислење. Вака, сакам да купам една од следниве:
1. BMW 318D/320d 2006/07 година
2. Alfa Romeo 159 1.9/2.4 Jtdm 2007-09
3. BMW 118/120D 2006/08

BMW 320D ми е фаворит но од тоа што истражував по интернет и муабети од луѓе за BMW 320D е мотор со највеќе проблеми како турбина,замаец итн и најчесто во сервисите за BMW имало највеќе 320-ки. Плус по огласиве само 320-ки се продаваат,дали се фалш или незнам. За 318D немам инофрмација дали е нешто слично како 320.

Алфите знам дека имаат добар мотор и реално на изглед повеќе ми се свиѓаат од BMW-то но незнам зошто не држат цена,плус проблеми со електрониката и предницата. Можеби за предницата не е толку страшно откако би ја сменил но незнам колку често знае електрониката да зафркава. Од друга страна пак се ефтини и дури да вложам во нејзе пак нема да ме фати толку колку што би ме коштало за 320-та.

BMW 1 серија како последна опција. Другарче мое има таква и видов дека нема комфорт,тесна е малце и можно е и ланецот да тропа а скап е за менување. Од друга страна пак не е толку скапа и можеби е поекономична за нијанса од другиве.

Знам дека се зависи од тоа колку е сочувана колата и нормално ќе има проблеми но по ваше мислење која би била најдобра опција?

Поздрав и фала однапред
320d само да најдеш со здрав замаец
Гледај замаец мотор турбина ... се менува тоа ама кошта сет со замаец околу 700евра
Најзастапени се 320ки затоа ги има по огласи
Јас имам 320д 150кс од 2003 и супер ми е
318 е полош и послаб
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.824
Поени од реакции
2.914
Некој со искуство со Мерцедесов компресор мотор.
Како поднесуваат плински системи, потрошувачка, перформанси, изржливост.
Со плин повеќе ќе троши и тоа без компресор ,а со компресор уште повеќе така што со плин не се исплати


Sent from my iPad Air 2 using Tapatalk
 
Член од
12 март 2015
Мислења
1.569
Поени од реакции
3.215
Имам неколку дилеми околу избор на моноволуменец, па ако има некој нека ми помогне.

Ford Galaxy 1.9tdi 90ks 1996 дизелаш - 2000еур

Renault espace 2.0 benzin plin atestiran dizna dizna - 1900еур

Renaut espace 2.2 dizel 2002g

Renaut espace 2.2 DCI dizel 2004g - 2800еур

Renaut espace 2.2 DCI 150ks Privilege 2004г- 2800еур

Исто, sharan бензин плин иди во опција за некои 2k eur

Што би препорачале од сите овие? На што да се внимава кај сите најповеќе и кој мотор му е докажан?

Понудете и нешто друго како опција до кај 2500еур.

Фала многу.
 
Член од
17 мај 2016
Мислења
3.667
Поени од реакции
4.153
Некој да каже колку чини да се репарира/поправи алансер(стартер) ? Предлог добар мајстор за истава работа.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.188
Поени од реакции
15.237
Некој да каже колку чини да се репарира/поправи алансер(стартер) ? Предлог добар мајстор за истава работа.
Ako go popravaš anlaserot....da instistiraš da se obraboti osovinata na rotorot...pa posle toa po mera da se pravat piksni/ ležišta. Ako samo stavaš novi piksni....toa e mačka vo vreća
 
Член од
17 мај 2016
Мислења
3.667
Поени од реакции
4.153
Ako go popravaš anlaserot....da instistiraš da se obraboti osovinata na rotorot...pa posle toa po mera da se pravat piksni/ ležišta. Ako samo stavaš novi piksni....toa e mačka vo vreća
Мислам дека е подобро да се поправи одколку половен да се купи. Што мислите вие?
 
Член од
6 јули 2018
Мислења
203
Поени од реакции
199
Зошто на макпетрол некогаш нелогични се цените. На лукоил глејзерот е супер за цената, дури и тоа што е 5 литра за 125 денари е солидно за цената. Еве јас такво имав во колата па не замрзна. Колата надвор, во Прилеп дојде до -15 ако не и пониско.


Инаку нема со вода да се раствора и да не мрзне. Ако му ставиш вода на глејзерот ништо не си направил ќе замрзне на -5.
Тоа од Wurth е концентрат во многу мало шишенце наменето за растварање.

Кристалот во мкапетрол 300 денари :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom