Фан Клуб: Ливерпул

Кој ќе ни биде нов капитен после продавањето на Хендерсон?


  • Вкупно гласачи
    100
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Не е баш истата ситуација Икарди е убедливо најдобар играч на Интер, дури и да стои само на терен е од огромно значење на тимот, додека Кутињо беше играч мање во Ливерпул и кочничар во играта (затоа уште лани пишав дека далеку ќе догурате без него) истиот е во Барса истиот беше во Интер, па сакаат нека се ложат Шинтерашиве на тие ретки евроголови, а и тие ги нема сега. Единствено што би ми било криво е што полуиграч ко Кутињо е платен 150 мил. а класа ко Икарди би го изгубиле за 110.
Тука ќе те цитирам, да не умарам за овие работи кај вас у фан клуб.

Сплет на околности е што догуравме толку далеку и Ливерпул е тука кај што е а продажбата на Кутињо не е една од причините за тоа. Конечно со неговата продажба парите се реинвестираа во нешто што долго време беше проблем во клубот (ВВД и Алисон) а да додадеме и на тоа дека веќе Ливерпул имаше релативно квалитетен состав, плус Клоп како фактор. Се' ова си игра улога да Ливерпул е онаму каде што е сега, со релативно огромна помош од сопствениците. Конкретно Клоп нема добиено „не“ за ниту еден играч кој сакал да го добие, напротив, он сам го одби Дракслер (пред овој да оди у ПСЖ). Ливерпул со Кутињо у состав ќе биде далеку подобар, затоа што му треба креативна 10ка како него, нешто што со негова продажба го изгубивме како опција во тимот. Затоа и како што пишав пред некој ден, не знам дали ме прочита, Клоп ептен загриза по Фекир.
 
Член од
12 март 2012
Мислења
191
Поени од реакции
145
Ливерпул со Кутињо у состав ќе биде далеку подобар, затоа што му треба креативна 10ка како него, нешто што со негова продажба го изгубивме како опција во тимот. Затоа и како што пишав пред некој ден, не знам дали ме прочита, Клоп ептен загриза по Фекир.
Јас пак напротив мислам дека не му треба на овој состав играч како Кутињо. Дали такво мислење имам поради добрата игра на моменталниот состав... Од Кутињо ми фалат само головите од слободни и надвор од шеснаесетник,друго не.Знаеше да ја затупи играта, во одбрана беше многу лош. Баш за ова читав Клоп или од друг беше интервјуто, збореше за овие проблеми дека после спринт од 40м. Кутињо нема душа па не се враќал на време назад или не прател контра ..така нешто.

Еве на ова мислам:

Liverpool FC Bosnia & Herzegovina
7 January at 14:31 ·
Naš jučerašnji post o Coutinhu je pokrenuo mnoge diskusije o tome koliko Brazilac ustvari (ne)fali Liverpoolu. Dok je još njegov odlazak u Barcelonu bio aktuelan evo šta je Jurgen Klopp rekao o njihovim planovima koji bi Coutinha smjestili u srce veznog reda Barce:

"Eksplozivan i odlučan u tijesnom prostoru, ali Coutinhu nedostaju srce i pluća za konstantno visoke performanse u širem prostoru na sredini terena.

Naši fizički testovi, koji su simulacija utakmice, pokazali su da se Coutinho nakon dva sprinta od 60 metara nije mogao oporaviti bez pauze od pola minute u kojoj bi potpuno stao.To je bilo previše za naše taktičke zahtjeve. Sa naglaskom na konstantnu dinamičnost, Klopp je isključio Coutinha kako bi integrisao vezni red u 4-3-3 formaciji.

Prema jednom uposleniku Liverpoola, Klopp je bio iskren i surov: "Coutinho je fenomenalan naprijed, ali nikad neće biti komotan u 4-3-3 formaciji gdje bi igrao po strani; a pogotovo ako će morati igrati Iniestinu poziciju u 4-4-2 formaciji koju Valverde praktikuje u defanzivnoj fazi gdje bi krila trebala najviše da trče. Iniesta je trkač na duge staze, Coutinho to nije."

Kloppove riječi su tačne i godinu dana nakon transfera. Valverde preferira Dembelea, a Coutinho je najbolje partije pružao tek po dolasku u Barcelonu da bi nestajao sve više i više kako je sezona odmicala, a u trenutnoj vjerovatno igra najgore još od dolaska u Liverpool.
 
Последно уредено:
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Јас пак напротив мислам дека не му треба на овој состав играч како Кутињо. Дали такво мислење имам поради добрата игра на моменталниот состав... Од Кутињо ми фалат само головите од слободни и надвор од шеснаесетник,друго не.Знаеше да ја затупи играта, во одбрана беше многу лош. Баш за ова читав Клоп или од друг беше интервјуто, збореше за овие проблеми дека после спринт од 40м. Кутињо нема душа па не се враќал на време назад или не прател контра ..така нешто.

Еве на ова мислам:

Liverpool FC Bosnia & Herzegovina
7 January at 14:31 ·
Naš jučerašnji post o Coutinhu je pokrenuo mnoge diskusije o tome koliko Brazilac ustvari (ne)fali Liverpoolu. Dok je još njegov odlazak u Barcelonu bio aktuelan evo šta je Jurgen Klopp rekao o njihovim planovima koji bi Coutinha smjestili u srce veznog reda Barce:

"Eksplozivan i odlučan u tijesnom prostoru, ali Coutinhu nedostaju srce i pluća za konstantno visoke performanse u širem prostoru na sredini terena.

Naši fizički testovi, koji su simulacija utakmice, pokazali su da se Coutinho nakon dva sprinta od 60 metara nije mogao oporaviti bez pauze od pola minute u kojoj bi potpuno stao.To je bilo previše za naše taktičke zahtjeve. Sa naglaskom na konstantnu dinamičnost, Klopp je isključio Coutinha kako bi integrisao vezni red u 4-3-3 formaciji.

Prema jednom uposleniku Liverpoola, Klopp je bio iskren i surov: "Coutinho je fenomenalan naprijed, ali nikad neće biti komotan u 4-3-3 formaciji gdje bi igrao po strani; a pogotovo ako će morati igrati Iniestinu poziciju u 4-4-2 formaciji koju Valverde praktikuje u defanzivnoj fazi gdje bi krila trebala najviše da trče. Iniesta je trkač na duge staze, Coutinho to nije."

Kloppove riječi su tačne i godinu dana nakon transfera. Valverde preferira Dembelea, a Coutinho je najbolje partije pružao tek po dolasku u Barcelonu da bi nestajao sve više i više kako je sezona odmicala, a u trenutnoj vjerovatno igra najgore još od dolaska u Liverpool.
Ако е на српски, мора да е точно? :D

Иначе, грешно е пренесено ова од босанциве, не е ова изјава на Клоп него на новинар Торес, каде што осврнува негово гледање на работите и како од „инсајдерска“ позиција има инфо како клубот и Клоп реагирал за понудата на Кутињо и како они и што мислеле во врска со играчот. Еве ти линк, прочитај го оргиналот. Може да се согласиме дека шансите ова да е точно се енормно мали, со оглед на тоа што со доаѓање на Клоп и ФСГ во комбо, заедно со Мајкл Едвардс ко спортски директор ние навивачите неаме ни тронка инфо, ништо не се ликнува у јавност и се' се работи позади затворени врати?

https://www.sportsjoe.ie/football/report-suggests-jurgen-klopp-amazed-barcelona-willing-offer-100-million-coutinho-157865

Повели.
 
Член од
12 март 2012
Мислења
191
Поени од реакции
145
@Peja989 Претпоставував дека не е изјава од Клоп,до сега после една година по трансферот ја немав сретнато никаде а во принцип доста пратам. Како и да е од прилика имав исто мислење многу често Кутињо се губеше после пресинг дали во одбрана или при контра.
 
Член од
14 април 2012
Мислења
31.504
Поени од реакции
62.320
Занимливо ова со паузиве по спринтови. Страшно е до кој степен ги анализираат играчите.
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
@Peja989 Претпоставував дека не е изјава од Клоп,до сега после една година по трансферот ја немав сретнато никаде а во принцип доста пратам. Како и да е од прилика имав исто мислење многу често Кутињо се губеше после пресинг дали во одбрана или при контра.
Мислењето си е твое, за тоа не се контрам него за наводнава изјава од Клоп пишав. Реално Клоп сам сто пати кажа дека пробале на секој начин но не успеале да го задржат, едноставно умот му бил во Барса и тоа е тоа. Во таа ситуација, кога играчот сака да си оди, ние извадивме премногу пари за него.
 
Член од
12 март 2012
Мислења
191
Поени од реакции
145
Мислењето си е твое, за тоа не се контрам него за наводнава изјава од Клоп пишав
И затоа не треба да се контраш :) „Напишав Клоп или од друг беше интервјуто„ мање битно.. Секако додека беше во Пул го сакав Кутињо,во принцип мразам пимплачи ама дечкото имаше страшни партии кога реши неколку утакмици.Ама од првиот момент кога почна со лигавењето одма сакав да си оди. Исто го мислам и за Суарез,супер играч донесе многу радости ама и тој од кога почна да мрси муда и за него бев да си иде.. Едино за Торес ми падна тешко како девојка да ми раскинала :)

Него убаво вака опуштено кога не го поврзуваат Пул со никакви трансвери дали ИН или АУТ, ама нема да биде лошо да се земе стопер плус.
 

Чекич

Мајкл Оливер судиски боготац
Член од
16 октомври 2007
Мислења
3.982
Поени од реакции
6.197
Тука ќе те цитирам, да не умарам за овие работи кај вас у фан клуб.

Сплет на околности е што догуравме толку далеку и Ливерпул е тука кај што е а продажбата на Кутињо не е една од причините за тоа. Конечно со неговата продажба парите се реинвестираа во нешто што долго време беше проблем во клубот (ВВД и Алисон) а да додадеме и на тоа дека веќе Ливерпул имаше релативно квалитетен состав, плус Клоп како фактор. Се' ова си игра улога да Ливерпул е онаму каде што е сега, со релативно огромна помош од сопствениците. Конкретно Клоп нема добиено „не“ за ниту еден играч кој сакал да го добие, напротив, он сам го одби Дракслер (пред овој да оди у ПСЖ). Ливерпул со Кутињо у состав ќе биде далеку подобар, затоа што му треба креативна 10ка како него, нешто што со негова продажба го изгубивме како опција во тимот. Затоа и како што пишав пред некој ден, не знам дали ме прочита, Клоп ептен загриза по Фекир.
Jaкиот фан клуб со јаките ликови Урко и Стек. Не е сплет на околности, едноставно подобро играте без Кутињо, потечна игра, без непотребното пимплање, потег повеќе и изгубени топки на средина и нерезонски шутеви (тоа што со години пробувам да му нацртам на просечен Шинтераш дека освен пар евроголови нема некој напредок кај него, a поради истите работи е критикуван и во Барселона). Во овој Ливерпул и Шаќири би имал предност пред него. И Вајналдум. И Хендерсон, сите што имаа основи на фудбал совладано. Ко водење топка со кренат поглед.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.598
Поени од реакции
38.751
Кутињо после Чан му е вториот непребол на Пеџа.

Пеџа немој да ми кажеш дека боље би била средина со Кутињо, Чан и Хендерсон, него Хендерсон, Џини и Фабињо.
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.832
Поени од реакции
7.554
Кутињо после Чан му е вториот непребол на Пеџа.

Пеџа немој да ми кажеш дека боље би била средина со Кутињо, Чан и Хендерсон, него Хендерсон, Џини и Фабињо.
Фабињо сеуште е 0 за Чан и Кутињо
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Кутињо после Чан му е вториот непребол на Пеџа.

Пеџа немој да ми кажеш дека боље би била средина со Кутињо, Чан и Хендерсон, него Хендерсон, Џини и Фабињо.
Прво, Џан а не Чан. Второ, едно милион пати имам пишано дека ме боли цеф за Емре, далеку од омилен играч, поголем непребол ми е (пример) Леива.
Кутињо, исто не ми е непребол, само ставот ми е дека е класа 10ка и дека да го имаме во состав во моментов би биле далеку појаки.
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.832
Поени од реакции
7.554
ќе биде не се секирајте, само што почна да се уклапа у тимот
Што мислиш кога се игра 4-2-3-1 формација кој тим би бил појак

----------Салах--------
Мане---Фирмино---Шаќири
--Хендерсон--Вајналдум

или
----------Фирмино--------
Мане---Кутињо---Салах
--Хендерсон--Вајналдум

Фабињо не влегува ни во комбинација, не е стабилен сеуште и губи многу топки.
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Фабињо е најјак кога играме со две 6ки, тоа и Клоп го има кажано. Реално од ситр средни играчи, само Хендо може и знае да пружи добра партија ко една 6ка на терен.

Боби
Мане фил момо
Хендо фаб

Ова би било покољ на терен.
 

Чекич

Мајкл Оливер судиски боготац
Член од
16 октомври 2007
Мислења
3.982
Поени од реакции
6.197
Фабињо е најјак кога играме со две 6ки, тоа и Клоп го има кажано. Реално од ситр средни играчи, само Хендо може и знае да пружи добра партија ко една 6ка на терен.

Боби
Мане фил момо
Хендо фаб

Ова би било покољ на терен.
Никад нема да биде покољ.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom