Навивачки групи на подрачјето на бивша СФРЈ

Член од
28 декември 2015
Мислења
3.378
Поени од реакции
5.840
Разликата е што тимовите кои ги ти споменуваш можеш да ги гледаш кога сакаш бидејќи се блиску, а и слични се со нашето говорно подрачје. А овие тимовиве за кои навиваат туристи од Лос Анџелес до Токио можеш да ги гледаш еднаш во животот. Затоа не оставај забегани коментари како да живееш во 15 век
Што има врска фудбалот со говорното подрачје? Тие екипи играат очаен фудбал во очајна лига со очајни противници на очајни стадиони и ливади. И само затоа што биле географски блиску навивате за нив? И секогаш се истите, никогаш не е Левски или што знам, АЕК. Друга е некоја причина :)

Јас сум против навивање за тимови од бивша Ју(поготово Партизан и Ц.З) но не можам да се согласам со тебе.
Да гледаш фудбал само на ТВ а да не одиш по нашите стадиони и да гледаш во живо ти е исто како да одбереш да гледаш само порничи со јаки пички а да не те интересира секс со просечните девојчиња околу тебе.
Аналогијата ти е неуспешна, обиди се поново. Ти си гледач и пред ТВ и на трибина, не си учесник. Вистинска аналогија би била да гледаш порнич со јака пичка, како што се изразуваш, или да гледаш порнич со мртва метхед пичка која се распаѓа и пуши за 5 долари за да дојде до пари за нареден хит. Е сега, ако второво го гледаш во живо, тоа е некако подобро од првото. Ок.

Неможеш да сфатиш затоа што ти навијаш за некој Манчестер, Реал, Барса, Баерн кои што се маркетиншки брендови и играат добар фудбал, додека ние живееме за клубот кој навиваме дали играл во Српска лига, Лига европа или ЛШ , па и да испадне од прва лига ние пак ке навивиаме за нив, додека рецимо ти еден од овие маркетиншки брендови да не игра ЛШ и да е негде на средина на табела котиран ниту ке го погледнеш, ниту ке те боли уво за истиот, ти имаш потреба од добар фудбал, ние имаме страст.
И јас не можам да ги сфатам тие што навиваат за далечни клубови, јас не навивам за никого само постојат клубови кои ги гледам редовно и ги поштовам поради тоа што играат добар фудбал и оние кои не ги гледам, во рамките на такмичењата кои ги пратам.
Ти имаш страст да си дел од нешто, од маса, од руља која се собира по трибини, не толку за да гледа фудбал, туку да урла, да мавта со знамиња, понекогаш да се измлати некој и све кое иде со тоа. Бидејќи добар фудбал и Звезда се неспоиви поими, да не правиме муабет за Млади Надничар Свилајнац или кои и да им се противници таму.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.227
Поени од реакции
78.810
Што има врска фудбалот со говорното подрачје? Тие екипи играат очаен фудбал во очајна лига со очајни противници на очајни стадиони и ливади. И само затоа што биле географски блиску навивате за нив? И секогаш се истите, никогаш не е Левски или што знам, АЕК. Друга е некоја причина :)
.
Југоносталгичарство и србоманство. Можеме без заобиколување директно да си кажеме.
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Што има врска фудбалот со говорното подрачје? Тие екипи играат очаен фудбал во очајна лига со очајни противници на очајни стадиони и ливади. И само затоа што биле географски блиску навивате за нив? И секогаш се истите, никогаш не е Левски или што знам, АЕК. Друга е некоја причина :)



Аналогијата ти е неуспешна, обиди се поново. Ти си гледач и пред ТВ и на трибина, не си учесник. Вистинска аналогија би била да гледаш порнич со јака пичка, како што се изразуваш, или да гледаш порнич со мртва метхед пичка која се распаѓа и пуши за 5 долари за да дојде до пари за нареден хит. Е сега, ако второво го гледаш во живо, тоа е некако подобро од првото. Ок.



И јас не можам да ги сфатам тие што навиваат за далечни клубови, јас не навивам за никого само постојат клубови кои ги гледам редовно и ги поштовам поради тоа што играат добар фудбал и оние кои не ги гледам, во рамките на такмичењата кои ги пратам.
Ти имаш страст да си дел од нешто, од маса, од руља која се собира по трибини, не толку за да гледа фудбал, туку да урла, да мавта со знамиња, понекогаш да се измлати некој и све кое иде со тоа. Бидејќи добар фудбал и Звезда се неспоиви поими, да не правиме муабет за Млади Надничар Свилајнац или кои и да им се противници таму.
Знаеш како викаме,ушло у крв и довиѓења, едноставно тоа е тоа, Глазог Ренџерс отиде во најниска лига па пак имаше тие што урлаа за него и се собираа на трибинаа, очигледно ти тоа неможеш да го сфатиш, ние се поистоветуваме со клубот, покрај одење на утакмици имам такви луѓе запознаеано што сум до ден денеска пријател со нив и имаме узајамно поштовање каде ид а се видиме, нема шансе да проаѓа некој во Куманово а да не го испоштуваме, и обратно кога ние идемо таму, што овие навијачи на европските великани никгаш нема да го осетат, друго прашање за тебе дали би ја редовно гледал и поштувал Звезда, партизан или шта ја знам кој друго од источно европските клубови ако почнат да играат добар фудбал?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.227
Поени од реакции
78.810
Дечково е Србин по националност.
Знам, мојот одговор е на прашањето зашто има овде традиција на навивање за српски (или поретко хрватски) клубови, а не за бугарски или грчки.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.899
Поени од реакции
17.538
Што има врска фудбалот со говорното подрачје? Тие екипи играат очаен фудбал во очајна лига со очајни противници на очајни стадиони и ливади. И само затоа што биле географски блиску навивате за нив? И секогаш се истите, никогаш не е Левски или што знам, АЕК. Друга е некоја причина :)



Аналогијата ти е неуспешна, обиди се поново. Ти си гледач и пред ТВ и на трибина, не си учесник. Вистинска аналогија би била да гледаш порнич со јака пичка, како што се изразуваш, или да гледаш порнич со мртва метхед пичка која се распаѓа и пуши за 5 долари за да дојде до пари за нареден хит. Е сега, ако второво го гледаш во живо, тоа е некако подобро од првото. Ок.



И јас не можам да ги сфатам тие што навиваат за далечни клубови, јас не навивам за никого само постојат клубови кои ги гледам редовно и ги поштовам поради тоа што играат добар фудбал и оние кои не ги гледам, во рамките на такмичењата кои ги пратам.
Ти имаш страст да си дел од нешто, од маса, од руља која се собира по трибини, не толку за да гледа фудбал, туку да урла, да мавта со знамиња, понекогаш да се измлати некој и све кое иде со тоа. Бидејќи добар фудбал и Звезда се неспоиви поими, да не правиме муабет за Млади Надничар Свилајнац или кои и да им се противници таму.
На Партизан и Звезда не одат само хулигани туку и луѓе кои никогаш не застанале на тие делови од трбините ама се поголеми навивачи од Гробари и Делије.Јас сум навивал неколку пати во животот како копиљ не можам да се наречам навивач зошто немам матична група ама секогаш кога одам на стадион поинтересна ми е ситуацијата на трибини него доле.Може тоа е и до квалитет на фудбалот но јас секогаш би одбрал да гледам утакмици кои мене ми значат од типот на Борец-Брегалница или Вардар-Слога него ли ПСЖ-Ливерпул или Реал-Барса.[DOUBLEPOST=1538664535][/DOUBLEPOST]
Знам, мојот одговор е на прашањето зашто има овде традиција на навивање за српски (или поретко хрватски) клубови, а не за бугарски или грчки.
Ок си е тоа ама дечково по националност е Србин па логично е дека ќе си навива за нив.Напишав јас погоре дека сум многу против навивање за бившију клубови а најмногу српски ама па страшно ме нервира кога некој се треска на Барса или Реал а најверојатно нема никогаш да ги гледа во животот.Тоа за мене е пластична поврзаност баш како со примерот шо го дадов погоре.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.227
Поени од реакции
78.810
Абе скроз валидно е секој да си навива за што сака.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.899
Поени од реакции
17.538
Ок си е тоа јас не реков да ги стреламе сите шо навиваат за Партизан и Звезда мене лично не ми се допаѓа тоа но сепак тоа е едно од најголемите дербиња на овие простори а за навивачки план можеби и во светски рамки.Секој кој следи фудбал на нашиве простори има сипматии кон еден од овие два клуба.Кога пола Македонци навиваат за Шкендија кога игра против Вардар што остана за Партизан и Звезда.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.899
Поени од реакции
17.538

Интересно видео снимено од навивач на Ливерпул во гостинскиот сектор.

Погледнете ја внимателно прославата на навивачите на ЦЗ по првиот гол на Павков кои се до гостинскиот сектор.
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932

Интересно видео снимено од навивач на Ливерпул во гостинскиот сектор.

Погледнете ја внимателно прославата на навивачите на ЦЗ по првиот гол на Павков кои се до гостинскиот сектор.
А тек на север што е било, гс преко глава, со еден стари прославувавми како најроѓенији, а ниту го знам ниту сум го во живот видел некогаш.

Третто полувреме
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.899
Поени од реакции
17.538
А тек на север што е било, гс преко глава, со еден стари прославувавми како најроѓенији, а ниту го знам ниту сум го во живот видел некогаш.

Третто полувреме
Тоа е секој ден не се доживува ова.
 
D

dobramuzika

Гостин
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.899
Поени од реакции
17.538
и јас можам стикерче било каде да сликам, нема врска. ама се мислам дека си саркастичен, се надевам.
Не се надевај многу друже туку оди купи си карта за Страјк уште 300 карти има во продажба :icon_mrgr:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom