Хорор филмови

grande-juve

е ај да плачеме сега
Член од
20 ноември 2017
Мислења
1.476
Поени од реакции
7.283
Heredetary... (y)

Odamna nemam gledano vaka soliden horor
Ненормален филм, не очекував.. ни ја не памтам кога последен пат некој хорор ми праел таква напнатост, морничавост и ежење низ цел филм со ист интензитет. Нормално, многу помага коа имаш добро изградени ликови за да ти пренесат тоа шо сака режисерот да пренесе. Коа сме кај режисерот, какво деби... :cuc:
Музика и звучни ефекти прејаки, закон кинематографија, перфектно одглумено.
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
Последно уредено:

Хоуп

ümid edirəm
Член од
13 април 2012
Мислења
2.404
Поени од реакции
9.276
da pises za 2kata koa ke mozes :D
Па за хорори исти заприметив дека сакаме, па после и прочитав дека откако се појавил на sundance film festival не прекинале да му се воодушевуваат насекаде кај што ќе се прикажел, па дури и споредби му направиле со the shining, rosemary's baby и the exorcist а тоа е сериозна споредба затоа што се работи за 2 мои омилени филмови на сите времиња и плуууус го видов ова Hereditary" brings new horror from the producers of "The Witch и веќе премногу причини имав да го гледам и брзо брзо седнав го пуштив...

Не ја видов јас "мајсторијата" на филмов иако стварно глумата беше ептен добра и имаше два моменти што долго ќе ги паметам и ги гледав пред да замине филмот во тотално срање. Двојката беше само за глумата и еден дел од филмот да не пишувам спојлери што стварно беше врв. Смешни се споредбите со такви култни филмови озбилно, филмот брзо се заборава, се држи едвај во сеќавање само поради тие некои моменти, тешко дека ќе го издржи притисокот на времето, ќе се појават две добри сцени во друг хорор и ќе го смачкаат култниов. Друго, менталните болести се секогаш погодок да ја купат публиката, цело семејство сомнително и живи и мртви членови, така и изгледааат, ко темпирана бомба и се тоа интересно и примамливо да те навлече на филмот, се разбира ако си човек што сака вакви филмови и зависи од која страна го гледаш и како, што бараш и колку бараш од такви приказни, јас пошто обожавам вакви вознемирувачки, бизарни и језиви филмови и сега ко демек заклучив дека филмов сака да биде нешто што некои филмови биле за публиката и се обидел да ги симне сите добри особини по кои публиката полудела, добро почна ама забега во заборав после еден саат гледање. Исфорсиран, досаден, збунувачки и тежок крај и тоа не тежок и збунувачки кој е за одредена маса ко пример филм на Линч, него тешок и збунувачки во смисла тежок ко тешко срање. Ете некои луѓе велат дека хоророт не е хорор ако не се наежиле од страв, не паднале од столица и не им било после страв 3 дена да одат во вц. Мене не ми е битно тоа, може да не е страшен, да е само језив, може само да ти е неугодно и непријатно од него, на крај краева ете не мора ништо да предизвикува, мора да го има она нешто, малку магија, малку хемија... Тука нема ни кожа ежење, ни паѓање од стол, ни неугодност, ни малку магија, ич хемија.

На кратко, филм кој кога го гледаш некаде до после половината е супер, со заслужени пофалби, со супер атмосфера, глума, ликови, музика се цакум пакум, ама наеднаш преминува во хаос и цела атмосфера се руши пред тебе и цела претходна магија испарува и се дешава тука јапонска бизарност, не е јасно ништо од каде дошло, кој го предизвикал и што се случува, се нешто се случува, насекаде нешто се случува, ништо не е јасно, ама некој и во тоа ќе си најде уметност. Јас не. Крајот беше налупани глупости само затоа што публиката сака бизарни краеви. И не сакам сега секоја бизарност да стане уметност само затоа што е бизарност, зошто како да сме престанале да правиме разлика од бизарност до бизарност.

Можеби да се држел до себеси без преоптарување што сака публиката да види, да си го следеше првобитното темпо без да те внесе во мешалица за малтер на крај и со тоа да си го изгуби ефектот што си го постигнал на почетокот, филмот ќе беше тоа што беше претходно The Witch за мене. Вака, само 4/10.
 
Последно уредено:
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.087
Поени од реакции
15.930
Го изглеав Hereditary и после многу години и стотици хорори во меѓувреме за прв пат не можев да отидам до кујна, до веце, заспав гладен и со пуна бешика ( едвај заспав, цело време очекував тоа цмокањето на Чарли да го слушнам у позадина некаде). Посебно ми се допаѓа концептот на градење приказна полека, билдање тензија али она е тука цело време и експлозии на крајот и подмочување. Совршено.
 

S.L

Желба по титула :D
Член од
1 јули 2013
Мислења
1.855
Поени од реакции
1.285
Ај ако не му е тешко на некого да ми напрае листа од 3/4 филма онака ужас страшни шо се за со друштво. Ама проверена роба да се.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.087
Поени од реакции
15.930
Домашна ми отвори филмов. Инаку топ сработен, на ниво.
Со ред фатив да ги гуглам сите 69. Кои страшилишта :D

https://en.wikipedia.org/wiki/Paimon
https://en.wikipedia.org/wiki/Johann_Weyer
https://en.wikipedia.org/wiki/Pseudomonarchia_Daemonum
https://archive.org/details/PseudomonarchiaDaemonum
Не е ова ништо посебно, википедиа. Доколку навистина имаш интерес од вакви теми, би те насочил што да читаш. Гуглај Paimon magick, или пак Paimon Qabalah, има доста интересно пишувано од луѓе кои прозиваат и се бават со magick, или пак Paimon and Thelema.

Предрасудите и ограничувањата на страна.

http://www.thelemapedia.org/index.php/Category:Goetic_demons

Ова е добар линк.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Ај ако не му е тешко на некого да ми напрае листа од 3/4 филма онака ужас страшни шо се за со друштво. Ама проверена роба да се.
The Nun во четврток гледај го и сите негови претходни делови.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.227
Поени од реакции
78.808
Го изглеав Hereditary и после многу години и стотици хорори во меѓувреме за прв пат не можев да отидам до кујна, до веце, заспав гладен и со пуна бешика ( едвај заспав, цело време очекував тоа цмокањето на Чарли да го слушнам у позадина некаде). Посебно ми се допаѓа концептот на градење приказна полека, билдање тензија али она е тука цело време и експлозии на крајот и подмочување. Совршено.
Добар филм, стварно (вчера вечер го глеав), али темата од Роузмари па наваму, ја има често. Од новиве тематски некако ми беа слични The Witch, The Wailing и The Void.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Ај ако не му е тешко на некого да ми напрае листа од 3/4 филма онака ужас страшни шо се за со друштво. Ама проверена роба да се.
Не ме сфаќај погрешно ама хорор не е за со друштво, хорор се гледа сам, навечер и по можност со добро озвучување. Со друштво и Петок 13ти и The Others ќе ти се смешни.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Со друштво еден ќе се исплаши, двајца ќе му се смеат на тој што се исплашил.

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
Член од
16 април 2014
Мислења
7.058
Поени од реакции
11.027
Ние го гледавме Grudge во друштво.Некаде пред 10тина години.Мислам дека се потпомочавме од страв.Еден другар пола филм се пулеше в маса од што не можеше да гледа.Сеа зависи друштвото какво е,ако си ги ладите и се дупчите додека гледате сигурно дека нема да го сетите филмот.
 

S.L

Желба по титула :D
Член од
1 јули 2013
Мислења
1.855
Поени од реакции
1.285
Знам, ама имаја желба па да им напраам ќејф како добар домаќин.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom