Фан клуб: РК Пелистер

WilliamTell

Before Zee Germans get here...
Член од
3 март 2013
Мислења
963
Поени од реакции
1.630
Од една страна многу ми е тешко шо не можев вчера да скокнам до Битола... Од друга страна, и шо не бев два дена само за тоа зборувам, па со старио се дупнавме од муабет за првата генерација... Пеце, Чатле, Лазе Баевски, Кандусо, Саку...
Па после идат тие моите идоли... Златко, Кире, Пепи, Заре, Тото, Наумче, Аљуш...
Голема благодарност до тој шо успеа да ги собери сите овие играчи, и најискрено се надевам дека ќе има уште вакви средби па да дојдат и голем дел од другите, како би се израдвал само да ги видам Ходик, Кире Лазаров, Дивио, Зеко, Маковеј, Костелиќ, Маринкович, Периќ... Па и ликови како Горбах, Секулиќ, Макалоски, Узунчев, Сладиќ, Мац...

Вакви средби се must have за да се потсетат сите од кај почна да се тркала топката во овој регион. Никаде нема да има таква еуфорија како шо имало тука. Вардар освои Лига шампиони, излегоја луѓе да слават, пола од нив мислеа дека Македонија освои нешто... Прва наредна утакмица немаа ни 200 души в сала. За Металург не знам и некој да му е гајле воопшто.

После ова од вчера... Сакам да ги видам сите овие луѓе во управата на РК Пелистер, и покрај нив да застанат неколкумина бизнисмени кои ќе истоварат кешарица. За политички пиони, пајташи, хоштаплери... да се напрај една рампа кај камен мост и до таму да ги пуштаат само.
Треба на секој еден од нас прва и единствена партија на која што припаѓа да му биди... РК Пелистер Битола.
 

razbirashh

No puedo,tengo nobio.
Член од
11 мај 2014
Мислења
983
Поени од реакции
2.202
Ништо злонамерно, само чисто информативно, Младост е со капацитет не повеќе од 2200 седишта.
 

Goran Bt

локал патриот
Член од
28 јуни 2009
Мислења
8.820
Поени од реакции
7.113
Izgleda jak kompleks ti naprajl Piskacot pa moras da se vadis so nego dezuren krivec jas ne mu sum advokat neka si kazva toj samo tebe ko ke te pritisnat da kazis i da lizis na nesto sho si plukal nekako ne ti e milo PRED VISTINATA I BOGOVITE MOLCAT
Не пукниш ме изнасмеа абе оти се криеш се срамиш ете ако е за утеха јас ти простувам за глупостите само не копај гуштерица да не излези змија инаку не можи комплекс да имаш од нешто помало само од поголемо можи да имаш шо значи отпаѓаш од игра :) друга работа да ти кажам колку си прозирен со муабетите никој не ја знај работата во клубот освен ти и дугалот како шо ја опиша плус мојот став шо го опиша па дури истовремено си тука он лајн и на фб шо е почетничка грешка како и то шо само мене ме прозиваш од толку челнови на форумот ама голем си ти си знајш, само немој пак да споменуваш оти сега не се плука против управата оти ќе му дојди во ушите на тие шо ги прозиваш и шо сакаше да кажиш друга работа никој не рече дека ти си сега во случајот кривец иако порано беше а не знам од каде викаш јас притиснат или пак да лажам нешто стварно не ти го разбирам муабетот шо сакаш да кажиш и крај краева ако сум бил против политика не значи дека и сега така мислам то е моја работа то шо имав кажав во претходните постови а за другото ти реков има состаноци ете канцеларија и трибина па таму кажи став а не тука на форумот скриен!
P. S. Кај шо има сила нема правдина!
 
Член од
5 јули 2017
Мислења
139
Поени од реакции
59
Pak se zanimavas so lik koj go spomnuvas samo ti jas diskutiram so tebe licno i ne mesaj babi i zabi situacijata vo klubot e povejke od javna od mnogu poodamna poso site ja pisime celata na muabetot bese "IGRACI ILI POLITICARI" "NAVIVACI ILI POLITICARI" borcite za politikata nadvor od klubovite stanaja sojuznici ako imas na ova komentar poveli.
 
Z

ziko bt

Гостин
Ништо злонамерно, само чисто информативно, Младост е со капацитет не повеќе од 2200 седишта.
Веќе ко е чисто информативно 2900 е капацитетот според седиштата.:kafence:
А за "Поинаку" паролата јас како чоек шо немам никаква поврзаност со Чкембари и здружението, не гледам ништо страшно во јавната подршка на граѓанско здружение и иницијатива кое е оформено да се бави исклучиво со проблемите на Битола и битолчани. Па на толку плачење за оформување наша битолска партија(мада ми се чини уште не фигурира како партија), сеа не му чинело на другите дека ги поддржала групата. Ој најди му го крајот на луѓето.:blablab:
 
И

Игнориран член

Гостин
Салата има капацитет од 3200 столчиња. Беше планирана да биди од која скратија за 3500, ама одлучија да скратат уште еден ред од трибината за повеќе простор на терен да има и сега има 3200 столчиња во салата.

Иначе супер се, вчера се потсетивме на едни добри времиња и убо беше да се видат в сала луѓе шо одамна кренаја раце од Пелистер а ги знам многу добро со каква страст го следеја клубот, се до пред некоја сезона, кога веќе ептен го уништија двојчевци.

Браво за иницијативата, секоја чест за Пепи и Злате.
Сеа да се вратиме малце во реалноста.
Чантурија бил исконтактиран од Доне и ако не се решат проблемите во клубот за многу брзо, ќе ни го чапнат аптекарите. А нема да ме чуди да го искористат овај гнасен период на клубот и да ни купат уште некој, пример грузиецот или Митич.

Ситуацијата со клубот е многу посериозна од шо мислевме, пошо двојче и пискачо го втурнаја клубот во ваква провалија свесно поради фактот дека знаеја после парламентарните избори дека му дојде крајот и ги остаја клубојте на цедило.
Сеа треба да се реагира многу брзо и со новиот ребаланс во ноември да се вметни та ставка за спортот за да ја спасиме сезоната.
Тешко ќе оди и со овие новите, осеќам ќе има срања допрва.
 

Пеце

Пелистер-Битола
Член од
16 септември 2009
Мислења
4.198
Поени од реакции
4.896
Еден ревијален меч, на ветераните на РК Пелистер и легендите на Македонија шо можи да направи во овој град, доказ по незнам кој пат дека овој град диши заедно со ракометот !
Каков БУМ, 5000 публика собрани како од шала за 30 минути, паркингот преполн, за враќање 25 минути чекаш редици од коли...
Какви фаци само видов на трибина, се собрало старо и младо од 7 до 77 години :cuc: спортисти, музичари, инжинери, правници, адвокати, актери, доктори...... СЕ ЗА ОВОЈ РАКОМЕТЕН ГРАД !

Доказ дека ракометот е приоритет и број 1 во овој град !
Каков фудбал, какви бакрачи, заеби фудбал, заеби инвестиции таму, спонзорства и нервози, клуб кој во 70 и кусур години има ебани 2 куп титули и то е то, ФК треба да го направат само стабилен прволигаш да не испаѓа и да не прат циркузи со него еднаш прва, еднаш втора лига, нешто слично како Силекс треба да бидиме, златна средина на табелата и ништо повеќе и така на титула во мак. лигата уште долг период можи да сонуваме...
Ова е то шо го зборувам цело време и тоа шо ни треба, СИЛЕН РК ПЕЛИСТЕР !
Овде сме еден ГИГАНТ на ракометот, преполна сала, познати навивачи, многу ракометни легенди поминале низ овој клуб и срамота е да бидиме сарма клуб. Мора под итно да се најди силен спонзор ! Публиката си е тука....

За паролата од ПОИНАКУ, и јас сум ептен против !
Не смееше да се извади, голем пропуст на групата, без разлика шо имале членови од групата за советници или не, не смееше да се дозволи да се меша политиката на овој меч и групата да е поврзана со тој дил (голем МИНУС).
Шо ако пример вчера на некој му прднеше да си извади и парола ЗА ЖИВОТ ВО БИТОЛА пример или пак некој натпис СЕКОГАШ РАБОТА, СЕКОГАШ РК ПЕЛИСТЕР, СЕКОГАШ БИТОЛА :icon_mrgr:
Чкембари не се рекламно пано и кој шо сака да си прај, доста политиката е силно влезена во спортот ФК/РК, а сега голем дел зазема и од групата.
Не беше време и место за таа парола, ако сакаа да бидат забележани можеа пред една недела истата да ја извадат на БРАЌА МАНАКИ пред домот, нешто слично како со паролата САКАМЕ СТАДИОН пред некоја година.
 
Член од
22 ноември 2008
Мислења
452
Поени од реакции
1.193
Ништо злонамерно, само чисто информативно, Младост е со капацитет не повеќе од 2200 седишта.
originalniot kapacitet na salata e 4200 sedista, ama toa bea pomali sedista bez potpiranje...
Posle tie sedista so godinite na ckembarskata tribina se iskrsija i stavija klupi... taka da vo guzvi zaedno so skalite se odese nad 5000 bez problem...
Za finaleto na cheling se ishtampaja 4500 karti a plus kolku bea taka vlezeni ?
Kako sto kaza #ignoriran clen
so novite stolcinja trebase da bide 3500 no so kratenjeto na ckembarskata tribina se dojde do 3200...
I toa e konecna brojka... ako se polni skalite a vcera bea, sega mozi maksimum da se odi do 4000...
Inace vo eden red ima 80 sedista , 24 reda... 10 reda kaj vlezovite se so 60 sedista, kaj ckembarite se dva reda pomalce... :)
 
Z

ziko bt

Гостин
http://www.gol.mk/ostanato/bitolskata-sala-mladost-vo-zavrshna-faza-od-svoeto-renoviranje
Предвидено е потполно да се промени паркетот, гледалиштето да се реновира, нарачани се 3.600 седишта, од кои 20% ќе бидат резерва, а другите ќе се постават на трибините. Предвиден е нов подвижен семафор, а во следната фаза предвидено е реконструкција и на соблекувалните.

Јас по ова се водам. Во превод 2.880 седишта. Е сеа колку имало публика вчера, нека земи да број тој шо нема попаметна работа.:D
 

razbirashh

No puedo,tengo nobio.
Член од
11 мај 2014
Мислења
983
Поени од реакции
2.202
originalniot kapacitet na salata e 4200 sedista, ama toa bea pomali sedista bez potpiranje...
Posle tie sedista so godinite na ckembarskata tribina se iskrsija i stavija klupi... taka da vo guzvi zaedno so skalite se odese nad 5000 bez problem...
Za finaleto na cheling se ishtampaja 4500 karti a plus kolku bea taka vlezeni ?
Kako sto kaza #ignoriran clen
so novite stolcinja trebase da bide 3500 no so kratenjeto na ckembarskata tribina se dojde do 3200...
I toa e konecna brojka... ako se polni skalite a vcera bea, sega mozi maksimum da se odi do 4000...
Inace vo eden red ima 80 sedista , 24 reda... 10 reda kaj vlezovite se so 60 sedista, kaj ckembarite se dva reda pomalce... :)
originalniot kapacitet na salata e 4200 sedista, ama toa bea pomali sedista bez potpiranje...
Posle tie sedista so godinite na ckembarskata tribina se iskrsija i stavija klupi... taka da vo guzvi zaedno so skalite se odese nad 5000 bez problem...
Za finaleto na cheling se ishtampaja 4500 karti a plus kolku bea taka vlezeni ?
Kako sto kaza #ignoriran clen
so novite stolcinja trebase da bide 3500 no so kratenjeto na ckembarskata tribina se dojde do 3200...
I toa e konecna brojka... ako se polni skalite a vcera bea, sega mozi maksimum da se odi do 4000...
Inace vo eden red ima 80 sedista , 24 reda... 10 reda kaj vlezovite se so 60 sedista, kaj ckembarite se dva reda pomalce... :)
Абе не заебавај, каде со тие приказни? Столчињата биле помали, собирало повеќе, а сега поголеми биле...Си има одредено растојание, без разлика...
Плус тоа кај ги најде 24 реда, на кока трибина? Измислуваш.

А и не е така тешко да се изброи капацитетот сега со новите столчиња, немам време сега, можеби подоцна.Поз.
 

WilliamTell

Before Zee Germans get here...
Член од
3 март 2013
Мислења
963
Поени од реакции
1.630
Малце е за Дади и тетка Наде една благодарница...
Цел живот рмбаа за се да биди под конец во клубот итоа за минимална плата. И секогаш биле пријатни за разговор и двајцата.

Треба да се огледаат на нив некои ракометарчиња...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom