Распадот на Југославија

Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.120
Поени од реакции
4.799
Kaко бе исто кога ти забрануваа нација и име и презиме?
Во СФРЈ албанци и со кечиња и со свои имиња и песни и јазик и писмо, во Албанија не смееше ни национално свое обележје ни национално свое име ни свој јазик ни писмо?
Не ја врти сега кон Албанија, таму тој лошиот Енвер Хоџа си прогласи две малцински зони, кои и ден денес се почитуваат, а тоа е грчката малцинска зона и македонската.
Во 1946 Енвер Хоџа осврнувајќи се на односите со Грција вели дека од Грција во 1944 се протерани албанците, но во Албанија грците имаат 79 училишта на грчки јазик.
Еден диктатор како Енвер Хоџа при посета на едно населено место со грчко мнозинство во јужна Албанија, се обраќа со неколку збора на грчки јазик, а потоа дадава дека жал му е што како млад не го научил убавиот грчки јазик.

0:35

Македонците премалку ги има, но сепак и тие добиле малцинска зона.


За 4-5 илјади македонци во Албанија, правите поголема врева него за останатите. Кажи ми во која друга соседна држава македонците имаат своја општина? право на образование на мајчин јазик?

Да се навратиме на Југославија.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
За 4-5 илјади македонци во Албанија, правите поголема врева него за останатите. Кажи ми во која друга соседна држава македонците имаат своја општина? право на образование на мајчин јазик?

Да се навратиме на Југославија.
Во Албанија има црногорци колку има и албанци во Црна гора, Голо Брдо има 40.000 Македнци во 30 сетина села има доста и Срби и Грци... Да СФРЈ под Тито правеше политика како Албанија во време на Енвер, сега ќе имаше 2-3 полуалбански фамилии се друго ќе беше посбрено и помакедонизирано... Тахировиќи, Исмаиловиќи, Демировиќи, Алиевски, Башовски, Хасиеви, ...
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.120
Поени од реакции
4.799
Во Албанија има црногорци колку има и албанци во Црна гора, Голо Брдо има 40.000 Македнци во 30 сетина села има доста и Срби и Грци... Да СФРЈ под Тито правеше политика како Албанија во време на Енвер, сега ќе имаше 2-3 полуалбански фамилии се друго ќе беше посбрено и помакедонизирано... Тахировиќи, Исмаиловиќи, Демировиќи, Алиевски, Башовски, Хасиеви, ...
Голобрдо 40.000 македонци :) , едвај освои македонецот 850 гласа таму а беше во коалиција со Еди Рама. :pos:

Барем мене не ми кажувај, 3/4 од семејството ми е во Турција, иселено во Титово време.
А на овие што останале презимињата им биле сменети. со додавање на СКИ ... ако сакаш да се запишеш на турска паралелка немало проблем, ама на албанска никако.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Голобрдо 40.000 македонци :) , едвај освои македонецот 850 гласа таму а беше во коалиција со Еди Рама. :pos:

Барем мене не ми кажувај, 3/4 од семејството ми е во Турција, иселено во Титово време.
А на овие што останале презимињата им биле сменети. со додавање на СКИ ... ако сакаш да се запишеш на турска паралелка немало проблем, ама на албанска никако.
И то шо велиш, нема нигде никој само Албанци има сегде и нормално то се сите автохтони древни и најстари ;)


30 години затвор доби оти неќеше да смени името...
Ееее косово беше Шведска во СФРЈ за Албанија
 
Последно уредено:
Член од
8 ноември 2008
Мислења
2.172
Поени од реакции
1.265
Кои Грци бре во Албанија. Тоа се Власи и Македонци кои за да добијат малку привилегиран статус и под грчко влијание се правеле и прават Грци. Во најдовбар случај тие се погрчени извесно време пред формирање на албанска држава.
Албанија била територија населена претежно со Македонци и делумно со Срби и Црногорци во северниот дел.
Скоро сите топоними во Албанија се Македонски, какви Албанци какви бакрачи....
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
За 4-5 илјади македонци во Албанија, правите поголема врева него за останатите. Кажи ми во која друга соседна држава македонците имаат своја општина? право на образование на мајчин јазик?
4-5000 има оти толку успеале да останат македонци. Ами уште мноооогу имаат македонско потекло, ама станале шќиптари, како што во Грција стануваат грци итн...
А образованието до кое одделение е на мајчин јазик?
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.664
Поени од реакции
12.060
Две третини (65%) од анкетираните словенци од словенечко Дело позитивно го оценуваат партизанското движење, а само 9% негативно. За домобранското движење позитивно се изјасниле 10%, а 60% негативно. Не знам дали кај нас има ваква анкета, да се види дали се потрезвени од македонците кои до тој период немаа ниедна македонска институција ни македонска држава. Линк до оригиналниот напис.
 
Последно уредено:
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Не е проблем партизанското движење. Верувам дека секој позитивно мисли за него нај нас, барем етничките македонци. Проблем е репресивната власт воспоставена после војната.. национализација, насилна колективизација, едноумие, Голи Оток, Идризово, прогон... итн. Тука се поврзуваат истите луѓе и заради второво можно е кај некој да се јави отпор за партизаните.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Не е проблем партизанското движење. Верувам дека секој позитивно мисли за него нај нас, барем етничките македонци. Проблем е репресивната власт воспоставена после војната.. национализација, насилна колективизација, едноумие, Голи Оток, Идризово, прогон... итн. Тука се поврзуваат истите луѓе и заради второво можно е кај некој да се јави отпор за партизаните.
Партизаните се едно удбашите се друго и немаат никаква меѓусебна врска
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Не е проблем партизанското движење. Верувам дека секој позитивно мисли за него нај нас, барем етничките македонци. Проблем е репресивната власт воспоставена после војната.. национализација, насилна колективизација, едноумие, Голи Оток, Идризово, прогон... итн. Тука се поврзуваат истите луѓе и заради второво можно е кај некој да се јави отпор за партизаните.
Знаеш дека ова власт само во Македонија има прислушкувано повеќе луѓе од колку цела УДБА во Југославија?
Југословенската УДБА за овие денешни УдБКа се Скандинавија
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.037
Поени од реакции
15.627
Како гласеше референдумското прашање за независност на Р. Македонија, кое било така двосмислено поставено?
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.035
Поени од реакции
6.633

Ернесто ЧЕ Гевара

Hasta La Victoria Siempre
Член од
21 јуни 2010
Мислења
14.020
Поени од реакции
20.762
Како гласеше референдумското прашање за независност на Р. Македонија, кое било така двосмислено поставено?
Дали сте за суверена и независна држава Македонија, со право на влез во иден сојуз на суверени држави на Југославија?
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Дали сте за суверена и независна држава Македонија, со право на влез во иден сојуз на суверени држави на Југославија?
ни една од поранешните држави не остана суверена, не важи појќе прашањето
 

Kajgana Shop

На врв Bottom