Среде операција докторите си прават селфи(?!?)

  • Креатор на темата Триптико
  • Време на започнување

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Не ми е баш близок другар и смените им се од по еден ден-два мислам (оваа сум сигурен оти сум го видел дека е на работа минимум 24h), така се договараат со другите да си имале слободно време.
Едншка кога дојде со чизми целите со кал, како му се изнасмеавме:pos:
они да го викнале во едно село дека немало пат:cautious:
Налет тоа... ајде саативе ќе поминат, има и дежурства од по 36 часа ама глетките што ќе ги видиш низ кариерата се траорни. Тетин ми прво таму почнал да работи пред 30 години, прв ден на работа, повик за утврдување смрт, падната во када некоја подуена од вода што и течела, после 2 дена ја нашле, потоп :facepalm: отров работно место е тоа :)
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Не се ни први, ни последни што прават слика/селфи за време на операција додека на некој животот му е во опасност. Сигурно еден куп доктор и останат медицински персонал си имаат по некоја ваква слика, само што сликата не дошла во јавност.

Јас разбирам да се сликаат и да прават селфиња додека се шетаат низ болница, но за време на операција е срамота. Ем е нехигиенски, ем е нехумано ти да се забавуваш додека на некој животот му е во опасност, ем е идиотски да се сликаш со испокасапено месо, било да е човечко или животинско. А сликата уште ја ставиле и на Фејсбук за да се пофалат................., срамота! Чисто ме занима што ќе биде казната за ,,медицинскиов персонал".
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Јас познавам доктор кој се вработи во брзата помош, а е СДСМ-овец.
Кога имало оглас само он се јавил и го земале.
Јако ми е ова: Кога имало оглас само он се јавил и го земале. :pos:
Знаеш колку има такви што се кажуваат како сдс, а гласаат за жмро и траејќи си добиваат работа?

Јас знам една жена што се вработи во болницата како медицинска сестра и за краток рок доби и решение, за разлика од некои што чекаат со години. Спиеше во штаб на сдс, одеше на митинзи и по домовите собираше гласови. Ја сврте капата, сите ја знаат како сдс, а она уствари тајно си лапна членска од жмро. :icon_lol:
И директорот на една гимназија кој ми е роднина цел живот е за сдс, а за да остане на таа функција гласа за жмро и има членска.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.231
Поени од реакции
7.039
Налет тоа... ајде саативе ќе поминат, има и дежурства од по 36 часа ама глетките што ќе ги видиш низ кариерата се траорни. Тетин ми прво таму почнал да работи пред 30 години, прв ден на работа, повик за утврдување смрт, падната во када некоја подуена од вода што и течела, после 2 дена ја нашле, потоп :facepalm: отров работно место е тоа :)
Не се согласувам, за секој лекар професионалец тоа не представува проблем. Тие гледки се веќе видени уште од вежбите по Анатомија.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Не се согласувам, за секој лекар професионалец тоа не представува проблем. Тие гледки се веќе видени уште од вежбите по Анатомија.
така е ама од поновиве кадри ретко кој го има или па го немаат тоа сфаќање и ете од каде потекнува проблемот за кој зборам дека со оваа наука треба да се бавиш само ако си карактерно силен :)
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.606
Поени од реакции
10.846
Мислам дека одиш во некоја крајност што нема врска тоа ,мешаш политика.Сигурно тој што е на власт не и има наредено да прави селфи а другиов што е во опозиција па го објавил тоа.Секој треба да си одговара за тоа .Да одиме на тоа можеби операцијата била завршена и пациентот бил вон животна опасност па направиле селфи за некои си други потреби.
Да да, во право си, ова се реформите и реформираното здравство. Или див запад по нашки.
Додека министерот е задолжен стрикно да вежба карате и сече ленти.
.Да одиме на тоа можеби операцијата била завршена и пациентот бил вон животна опасност па направиле селфи за некои си други потреби.
Претпоставката е почеток на сите заебанции пријателе. Од друга страна сигурно и реформираното здравство си ноcи свои нови практики, па така сега ако имаш среќа ќе излезеш од болница со отворен стомак, за разлика од други што умираат внатре.
А за момент помислив дека живееме во паралелен универзум. (y)
 
Т

Триптико

Гостин
така е ама од поновиве кадри ретко кој го има или па го немаат тоа сфаќање и ете од каде потекнува проблемот за кој зборам дека со оваа наука треба да се бавиш само ако си карактерно силен :)
Што би рекол син на хирург на Торакална: јас од бебе сум по операциони сали и сум видел многу студенти како "паѓаат" :D Ќе паднеш неколкупати и после ќе ги гледаш пациентите како кукли од пластика. "Стомак" се "зацврстува" со секојдневно соочување со такви ситуации и глетки. Не со бегање во амбуланта ;) Замисли сообраќајка, скршеница на екстремитет (без разлика кој) и коска пробила кожа, крв на сите страни...и имаш баш таков, со слаб стомак. Нема да знаат дали на повредениов или на него да му пружат помош :D

Туку, муабетов беше за докторска етика и професионално однесување на работно место (со посебен акцент на операциона сала во тек на оперативен зафат!!!). Не расплинувајте по Брза Помош и слични муабети.
 
Член од
28 декември 2011
Мислења
4.371
Поени од реакции
6.207
Кој ќе биде поефективен?
Најефективен лекар е тој што се разбира во алкохоли. Научно е докажано дека одредени алкохоли ја подобруваат моториката и когнитивните способности, што посебно е од полза ако си физијатар.
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.635
Поени од реакции
13.073
Најефективен лекар е тој што се разбира во алкохоли. Научно е докажано дека одредени алкохоли ја подобруваат моториката и когнитивните способности, што посебно е од полза ако си физијатар.
Да бе као оние у струмица пред нешо година дена. :D
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.713
Поени од реакции
15.584
Јако ми е ова: Кога имало оглас само он се јавил и го земале. :pos:
Знаеш колку има такви што се кажуваат како сдс, а гласаат за жмро и траејќи си добиваат работа?

Јас знам една жена што се вработи во болницата како медицинска сестра и за краток рок доби и решение, за разлика од некои што чекаат со години. Спиеше во штаб на сдс, одеше на митинзи и по домовите собираше гласови. Ја сврте капата, сите ја знаат како сдс, а она уствари тајно си лапна членска од жмро. :icon_lol:
И директорот на една гимназија кој ми е роднина цел живот е за сдс, а за да остане на таа функција гласа за жмро и има членска.
не се глупирајте, доктори нема.... не мешајте наставничко место во централниот дел на Скопје и докторско во Гевгелија. А и наставничко место зависи од профилот, ете знам наставник по математика во Јосип Броз како се вработи без никакви врски
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.697
Поени од реакции
20.956
Абе чистач нема од сдс овај за доктор прашува :)))))
Така е, во нивно време немаше ни чистачи ни доктори. Пациентите сами се лечеја :facepalm:
Не бе стварно , шо се сторија комуњарските доктори? Не е дека сите ги отпуштија или се пензионираја пошто по автоматизам чим видиш доктор одма се подразбира дека се од ВМРО.
Ајде сега прашај ме дали сум јаден сендвич.
 

k3b

Член од
17 декември 2010
Мислења
2.808
Поени од реакции
4.280
Така е, во нивно време немаше ни чистачи ни доктори. Пациентите сами се лечеја :facepalm:
Не бе стварно , шо се сторија комуњарските доктори? Не е дека сите ги отпуштија или се пензионираја пошто по автоматизам чим видиш доктор одма се подразбира дека се од ВМРО.
Ајде сега прашај ме дали сум јаден сендвич.

Нема да, сеа има доктори со завршен факултет за 2 червени во бугарија кои незнаат шо е шприц , и се испопикани по 5 души на едно работно место со книшката од вемеро. Тешко на тој шо отишол да се лечи во нашето здравство , уште да кажиш седи покрисе таму жити господ
 

macedon89

Провокатор по вокација
Член од
22 јули 2008
Мислења
783
Поени од реакции
582
Јас имав професор по детска хирургија шо пушеше на сред операција. Тој во споредба со овие селфи шо напрајле е гола вода.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.697
Поени од реакции
20.956
Нема да, сеа има доктори со завршен факултет за 2 червени во бугарија кои незнаат шо е шприц , и се испопикани по 5 души на едно работно место со книшката од вемеро. Тешко на тој шо отишол да се лечи во нашето здравство , уште да кажиш седи покрисе таму жити господ
Јас не реков дека ни е супер здравството. Каде прочита такво нешто, дај посочими, болдирај ако не.
Нити пак го оправдав настанот на било кој начин, напротив ако го прекршиле протоколот ако сака и Жан Митрев нека е лично треба да биде соодветно санкциониран.
Само прашав каде отидоја сите комуњарски доктори чим по автоматизам се подразбира дека чим видиш доктор мора да е од ВМРО. Не е дека сите ги оптпуштија или се пензионираја. Така да ако знаеш сподели информација каде отидоја сите комуњарски доктори, тие што не завршија за две чрвени, што беа прави професионалци а не како овие денешниве мочковци и шмизли. Јас последен пат кога бев во болница а тоа беше пред едно два месеци не ми се виде дека баш се младо и пицнато беше, напротив имаше и бааѓи во поодминати години, оној познат стар ков на доктори и докторки. Сигурно не е дека се во опозиција од 1960 година па сите партиски примени стигнале до пред пензија?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom