Среде операција докторите си прават селфи(?!?)

  • Креатор на темата Триптико
  • Време на започнување

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.784
Поени од реакции
15.396
Имаше сличен ваков случај на Клиника пред пар години, поточно на Ургентен Центар кога докторка направи селфи со пациент во бесознание во позадина. Можеби и беше баш за Нова Година вечерта. Откако излезе случката по медиуми докторката беше избркана од работа.
Прилично сум сигурен дека постои некој правилник според кој сите овие треба да летаат од работа.
Две докторки имаше и една сестра :)
Eдната специјализираше.....ги знам сите три по некоја случајност, најнормални луѓе како мене и тебе....како и да е, има многу побитни работи од ова. :)
 
Член од
2 јули 2010
Мислења
5.870
Поени од реакции
7.268
Не сакам да судам,едноставно се прашувам,до толку ли живее глуп народ во оваа држава ?
10 души се сликани,што очекуваат да се случи одкога ќе излезе фотографијава во јавност?
Греота се,не треба да ги вреѓате,Бог ги уништил нив што немаат ни грам памет.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.784
Поени од реакции
15.396
Ама тапа ти е споредбата, како да ти одговорам кога Жан Митрев не праи селфиња за време на операција.

Баш да ги знам тие работи што ти ги знаеш ќе ми биде полесно да дискутирам за биоетика. Ме револтира што во тие моменти управуваат со човечки живот и од недоволно внимание се случуваат тие лакарски грешки и некој е или осакатен за цел живот или починат. Еве пример, што ако додека се сликале овие се десило нешто што доколку не би се сликале би можеле да ја отстранат опасноста и спречат негативната последица? Тука не може да збориш за (не)предвидливост, секоја операција е до одреден степен индивидуализирана и не можеш да одиш по терк на тоа дека ништо лошо нема да се деси.

Епа ај пошо државата иде у курац да не дебатираме за ништо друго. :D
Јас знам пар доктори генијалци што одат голи по клиники со цигари у уста. По некогаш генијалност оди рака под рака со ексцентричност....тоа е. За мене најбитно е резултатот, а јебеш ти етика ако ти заебе некој живот со тоа што ќе те осакати.
Тоа што ако ова што ако тоа се школски примери кои во пракса тешко дека имаат некоја солидна подлога.
 
Т

Триптико

Гостин
Јас знам пар доктори генијалци што одат голи по клиники со цигари у уста. По некогаш генијалност оди рака под рака со ексцентричност....тоа е. За мене најбитно е резултатот, а јебеш ти етика ако ти заебе некој живот со тоа што ќе те осакати.
Тоа што ако ова што ако тоа се школски примери кои во пракса тешко дека имаат некоја солидна подлога.
На таквите "генијалци" треба доживотно да им се забрани влез во медицинска установа. Слободно нека продаваат семки и кикирики по долен веш. Ти (ако работиш), на работа одиш по боксерки? Со цигарата во уста :facepalm:
 
Член од
18 јануари 2012
Мислења
381
Поени од реакции
653
Абе ти доктор да не си? :D
Вака не ги правдате јавните обвинители и судиите. :D
Шо има врска ако се корумпирани брат, шо ако носат деколтиња, генијалци се, ексцентрични....
 

Коловрт

Озимандија
Член од
12 април 2010
Мислења
4.015
Поени од реакции
9.164
А таман помислив да си реактивирам фејсбукот.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.784
Поени од реакции
15.396
На таквите "генијалци" треба доживотно да им се забрани влез во медицинска установа. Слободно нека продаваат семки и кикирики по долен веш. Ти (ако работиш), на работа одиш по боксерки? Со цигарата во уста :facepalm:
Кај мене е сосема друга ситуација ама да по шорц со шешир и цигара во уста, баш завчера така одев, денеска ладно си седев у топло. Koга станува збор за работа знам само еден збор а тој е продуктивност. Дали седел, стоел лежел додека работи јас гледам ефект. Од такви искомплексирани како тебе пати овој народ, па имаш милион случаи на буквално малтретирање на работниците.
 
М

мојќен

Гостин
Шо да се очекува од држава каде сите спремни доктори си заминаа германија? Еве вака ќе умира народ по болници за тие некои неписмени да си прават селфи и да клатаат врати.
Дно држава.
 
Т

Триптико

Гостин
Кај мене е сосема друга ситуација ама да по шорц со шешир и цигара во уста, баш завчера така одев, денеска ладно си седев у топло. Koга станува збор за работа знам само еден збор а тој е продуктивност. Дали седел, стоел лежел додека работи јас гледам ефект. Од такви искомплексирани како тебе пати овој народ, па имаш милион случаи на буквално малтретирање на работниците.
Па, дај кажи каде работиш да дојдам и јас :D Ми скисна веќе да одам по пантолони, кошула, сако или џемпер. Еве, ветувам дека по боксерки ќе доаѓам. И тоа, секој ден во различни. Да не ви станам досаден. Ебаве!
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.784
Поени од реакции
15.396
Абе ти доктор да не си? :D
Вака не ги правдате јавните обвинители и судиите. :D
Шо има врска ако се корумпирани брат, шо ако носат деколтиња, генијалци се, ексцентрични....
Не сум доктор, ама знам доста околу оваа проблематика.
Ќе го бранам секој што има успех во работата, посебно доктори. А ако заебал работа некако, не одземање лиценца...затвор само.
 
Член од
28 декември 2011
Мислења
4.371
Поени од реакции
6.207
Абе ај да земеме да се сликаме со обвинети во притвор, осудени во затвор да си праиме селфиња додека у позадина се гледаат они и решетките, собите...(пошо нас ни е тоа нормално, секојдневие, навикнати сме).
Нема потреба сами си се сликаат.


Оваа ми е лично омилена
 
Член од
2 јуни 2007
Мислења
5.704
Поени од реакции
3.266
Ко се стерилни мобилните зошто да не.
А 100 % нема можност мобилниот да е стерилен, така што се доведуваме до ситуација да е направена повреда на лекарскиот протокол, медицинарите подобро ова би го објасниле, односно средината е контаминирана од надворешен предмет.
Без разлика дали операцијата е успешна или не, извршено е повреда на правилата.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.784
Поени од реакции
15.396
Па, дај кажи каде работиш да дојдам и јас :D Ми скисна веќе да одам по пантолони, кошула, сако или џемпер. Еве, ветувам дека по боксерки ќе доаѓам. И тоа, секој ден во различни. Да не ви станам досаден. Ебаве!
Ти си сигурно многу нежен за таква работа :)
И што има лошо у одење по боксерки?
Абе голи нека се шетаат луѓето, што кур има врска тоа?
Ти мислиш дека кога ќе легнеш на операциона маса боксерки ке гледаш?
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
што ако се овие од сдсм?
Нема шанси да влезеш во државно здравство ако не си вемероу, не можеш на клинички центар каде што тек тук се бара по некој квалитет не па во помали градови. И поготово на хируршките оддели. Не велам дека меѓу такви ликови нема квалитетен кадар меѓутоа процентуално тоа е малку. Затоа секој ден ќе читаме по некоја ваква случка :)[DOUBLEPOST=1461176018][/DOUBLEPOST]@Bodhidharma Пријател те сфаќам што сакаш да кажеш и во право си. Ексцентрикот од доктор (а сите квалитетни се такви кога ќе сумираш) може ќе се однесува чудно ама нема да прави ништо со што би ги нарушил етичките норми на професијата или пак ќе ги доведе до опасност пациентите во клиниката.
Операционата сала треба да е стерилно место до коска, не мобилни внатре, ножици ставени на престилка, влагање по папучи таму и не знам што :)
Исто така и по ходници и по соби не треба свашта да се пушта затоа што има и пациенти со руиниран имунитет дали ради терапија дали ради закрепнување и најмала бактерија може да го бутне во ковчег.

Ама далеку сме ние од вакви работи, како луѓе прво немаме граница што е морално а што не, не па како треба да се однесува некој што се фатил со медицината. На ова да го додадеме фактот дека нашиве клиники кубурат со материјали и можно е да чекаш материјал за пломба со месеци, камоли за посложен зафат. За мене ова е најпосебната наука што постои и треба да се бавиш со тоа само си зрела и карактерно посебна индивидуа а не со непрележани детски болести од типот на селфиња во операциона.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom