Што со плаќањето? Кој би требало да плаќа?

Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.198
Добар показател за насобранитe фрустрации. :D
Ако не еби, исфрустриран.
Ако еби, пак исфрустриран.

Женска логика. После се лутиш кога ќе ти речам дека жените не се баш надарени за некои работи.

Како после човек да не ви плаќа пијачки? :D
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.865
Поени од реакции
25.081
Ако не еби, исфрустриран.
Ако еби, пак исфрустриран.

Женска логика. После се лутиш кога ќе ти речам дека жените не се баш надарени за некои работи.

Како после човек да не ви плаќа пијачки? :D
Ако не ебе нормално дека ќе биде фрустриран. И позади женкарењето се крие фрустрација, најчесто затоа што некоја им ја расплакала мајката, па се фрлаат на промискуитет и не можат да го задржат вниманието само на една жена. Ова површно, ако разглобуваме повеќе ќе откриеме уште. Сепак викам да се држиме до темата. Ти кога плаќаш пијачка бараш нешто за возврат? :D
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.198
Ако не ебе нормално дека ќе биде фрустриран. И позади женкарењето се крие фрустрација, најчесто затоа што некоја им ја расплакала мајката, па се фрлаат на промискуитет и не можат да го задржат вниманието само на една жена. Ова површно, ако разглобуваме повеќе ќе откриеме уште. Сепак викам да се држиме до темата. Ти кога плаќаш пијачка бараш нешто за возврат? :D
А ха, треба да еби, ама со мера. Со усул. ОК. :kluc:

Не барам ништо за возврат. Сметам дека тоа ми е должност наметната од природата која искристализирана низ општествени форми е претворена во задовоство на оние мажи кои држат до себе.
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.865
Поени од реакции
25.081
А ха, треба да еби, ама со мера. Со усул. ОК. :kluc:

Не барам ништо за возврат. Сметам дека тоа ми е должност наметната од природата која искристализирана низ општествени форми е претворена во задовоство на оние мажи кои држат до себе.
Зборувавме за женкари и менување на партнерки, не за редовен секс.

Да, ловењето го менуваме со финансии. Кој век сме и уште се придржуваме кон правилата за преживување од камено доба. Кул! :D

Си гледал лавици како ловат плен? :)
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.198
Да, ловењето го менуваме со финансии. Кој век сме и уште се придржуваме кон правилата за преживување од камено доба. Кул! :D
Многу е смешен муабетот со камено доба. Покажува комплетно неразбирање во областа на општествените односи.
Динамиката на меѓучовечките и меѓуполовите односи не се менува со времето. Нема ни зошто. Луѓето се од почетокот на светот гонети од истите нагони.
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.865
Поени од реакции
25.081
Многу е смешен муабетот со камено доба. Покажува комплетно неразбирање во областа на општествените односи.
Динамиката на меѓучовечките и меѓуполовите односи не се менува со времето. Нема ни зошто. Луѓето се од почетокот на светот гонети од истите нагони.
Затоа е и муабетот со камено доба, ради „нагоните“.
Се менува и има зошто, се јавува незадоволство кај некои поединци.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.198
Затоа е и муабетот со камено доба, ради „нагоните“.
Се менува и има зошто, се јавува незадоволство кај некои поединци.
Незадовоство отсекогаш имало, и секогаш ќе има. Секој жив организам се обидува да му ги украде материјата, времето и просторот на другиот. И по три милијарди години отсега, мажите ќе ги посакуваат туѓите убави жени. Никаков напредок на науката не може тоа да го спречи.
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.865
Поени од реакции
25.081
Незадовоство отсекогаш имало, и секогаш ќе има. Секој жив организам се обидува да му ги украде материјата, времето и просторот на другиот. И по три милијарди години отсега, мажите ќе ги посакуваат туѓите убави жени. Никаков напредок на науката не може тоа да го спречи.
Сексуалниот нагон е друго и не може да се поистоветува со дискриминацијата(незадоволството што го спомнав погоре е нејзин резултат). Дискриминацијата е менлива, за разлика од нагонот.
 
C

Castiel

Гостин
Многу е смешен муабетот со камено доба. Покажува комплетно неразбирање во областа на општествените односи.
Динамиката на меѓучовечките и меѓуполовите односи не се менува со времето. Нема ни зошто. Луѓето се од почетокот на светот гонети од истите нагони.
Како нема вркса? Камена доба се знае мажот доминира во све...може комотно да ја тепа жената и да си добива се што сака не смее не да му каже ради физичката доминација која во главно мажот ја има.... И ојбасни како ова не е сменето ? или ова не спаѓа во меѓуполови и човекови односи?
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.198
Сексуалниот нагон е друго и не може да се поистоветува со дискриминацијата(незадоволството што го спомнав погоре е нејзин резултат). Дискриминацијата е менлива, за разлика од нагонот.
Како нема вркса? Камена доба се знае мажот доминира во све...може комотно да ја тепа жената и да си добива се што сака не смее не да му каже ради физичката доминација која во главно мажот ја има.... И ојбасни како ова не е сменето ? или ова не спаѓа во меѓуполови и човекови односи?
Таквите мажи кои сакаат да ги тепаат жените во камено време, сакаат да ги тепаат и сега. Тоа што сега е со закон санкционирано, не значи дека е сменет поривот. Она што не се менува не се законите, туку динамиката на тие односи. Со смртна казна може да се забрани прељубата на пример, па пак ќе постои тој порив, и пак ќе го практикуваат.

Не знам зошто ме ставате во ситуација да објаснувам очигледни работи.

За дискриминацијата, природата е најголемиот дискриминатор. Кога Агдето ќе го дочита Шопенхауер :jeeee:, ќа најде таму една реченица кај него дека запреките кои ги поставува природата се поголеми од било кои други запреки.

Избегавме од темата километри.
 
C

Castiel

Гостин
Таквите мажи кои сакаат да ги тепаат жените во камено време, сакаат да ги тепаат и сега. Тоа што сега е со закон санкционирано, не значи дека е сменет поривот. Она што не се менува не се законите, туку динамиката на тие односи. Со смртна казна може да се забрани прељубата на пример, па пак ќе постои тој порив, и пак ќе го практикуваат.

Не знам зошто ме ставате во ситуација да објаснувам очигледни работи.

За дискриминацијата, природата е најголемиот дискриминатор. Кога Агдето ќе го дочита Шопенхауер :jeeee:, ќа најде таму една реченица кај него дека запреките кои ги поставува природата се поголеми од било кои други запреки.

Избегавме од темата километри.
Не. Туку со човекова еволуција е едукација се менуваат тие односи. Неможеш да кажеш дека цело време е ист односот. Евулотивно и тој се менува. Ако тогаш 90% така се однесувале мажите према жените , сега тој процент е драстично намален ради динамиката на односот што се менува...ако е се исто ондак зашто денеска има жени што се едуцираат, што им е дозволено да не се домаќинки и само да чуваат деца? нешто што пред 300-400 години неможеле да се помисли..т.е со се разбира ретки исклучоци...така да неможе да тврдиш дека меѓуполовиот однос е останат ист. Со време и едукација се се менува. Се разбира нагоните секад ќе ги има. Ама не значи тоа дека секогаш ти ќе ги исполниш тие нагони било за што пошто знаеш фала богу дека е погрешно.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.198
Не. Туку со човекова еволуција е едукација се менуваат тие односи. Неможеш да кажеш дека цело време е ист односот. Евулотивно и тој се менува.
Покажуваш тотално нерзабирање на самиот поим на еволуција. Неважно.

Јас едно ќе ти кажам. Ако имаш девојка, и ако ти е важна, плаќај си ги пиачките. Без разлика дали таа ти тврди дека е во ред двата да плаќате. Заеби ти еволуција, и резолуција, и договор.
Ако не ги плаќаш, да не се чудиш еден ден кога ќе те замени за некој кој и кажал ти заслужуваш подобро од овој лингурот со кој си ги делите сметките.

Совет без пари, а пари вреди.
 
C

Castiel

Гостин
Покажуваш тотално нерзабирање на самиот поим на еволуција. Неважно.

Јас едно ќе ти кажам. Ако имаш девојка, и ако ти е важна, плаќај си ги пиачките. Без разлика дали таа ти тврди дека е во ред двата да плаќате. Заеби ти еволуција, и резолуција, и договор.
Ако не ги плаќаш, да не се чудиш еден ден кога ќе те замени за некој кој и кажал ти заслужуваш подобро од овој лингурот со кој си ги делите сметките.

Совет без пари, а пари вреди.
Не ми одговори на прашањато...и јас можам истото да ти кажам и ти дека имаш тотално неразбирање на поимот еволоцуја.


Иначе ако најбитен фактор и се сметките во една вркса ондак слободно нека ме остави...таква не ми ни треба...
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.198
Не ми одговори на прашањато...и јас можам истото да ти кажам и ти дека имаш тотално неразбирање на поимот еволоцуја.
Mожеш, но јас имам право, а ти немаш. Терминот еволуција како научен концепт е прилично ригиден, и не можеш да го користиш во општествени науки. Тоа ти е исто како да доцниш некаде, и кога ќе стигнеш да му кажуваш на тој што те чекал дека според Ајнштајн времето е релативна работа.
 
C

Castiel

Гостин
Mожеш, но јас имам право, а ти немаш. Терминот еволуција како научен концепт е прилично ригиден, и не можеш да го користиш во општествени науки. Тоа ти е исто како да доцниш некаде, и кога ќе стигнеш да му кажуваш на тој што те чекал дека според Ајнштајн времето е релативна работа.
Не немаш право ти . Еве ти и доказ.


под број 2 читај го. Истото може да се однесува и на меѓуполови односи. Постепено развивање на тие односи од поедноставна форма ( Пр. Каде што мажот доминира и жената апсолутно не смее да се буни за ништо) до денешно време во посложена форма ( каде што жената има право на збор и мажот не доминира толку за се како што било во камена доба).
 
Последно уредено од модератор:

Kajgana Shop

На врв Bottom