Што со плаќањето? Кој би требало да плаќа?

wot

aloof
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.612
Поени од реакции
33.969
Вотче, да се разбереме, нема тука метафизика.
Никој не плаќа кафе на габори. Никој не плаќа кафе на другарка, пошо била жена.
Праиме муабет за плаќање кафе на дејтови. А на дејт се знае за шо се иде.
Или плаќање сметки на девојка ти/жена ти.
Да не ги мешаме овие две работи.
Па мења многу, конкретно поради тоа се согласував со тебе до некаде, нели градиш углед, интегритет.. све тоа.
Оти уосталом уствари плаќаш пичка, на тоа се сведува ако го правиш за нешто возврат.
Океј за дејт е муабетот, ама се разграни темата за плаќање и жени.
Шо те кошта ако искочиш со две колешки на кафе, да платиш 100че плус?
Не мења тоа дека не би платил на други, мења што би платил на "се знае на дејт зашо се оди".
Сакаш да ја ебеш, ама не ти дае рецимо, тапа дејт.. џабе парите?
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Па мења многу, конкретно поради тоа се согласував со тебе до некаде, нели градиш углед, интегритет.. све тоа.
Оти уосталом уствари плаќаш пичка, на тоа се сведува ако го правиш за нешто возврат.
Океј за дејт е муабетот, ама се разграни темата за плаќање и жени.
Шо те кошта ако искочиш со две колешки на кафе, да платиш 100че плус?
Не мења тоа дека не би платил на други, мења што би платил на "се знае на дејт зашо се оди".
Сакаш да ја ебеш, ама не ти дае рецимо, тапа дејт.. џабе парите?
Труди се да не бидеш буквалист пошо ги симплифицирам работите ради ефект. Еве дозволи да ти објаснам.
Се слагаме и двајцата нели, дека градиш некаков углед, интегритет, оставаш некаков впечаток што си го замислил и тако даље. Затоа плаќаш, така.
Значи Плаќаш затоа што од тоа добиваш директна и непосредна корист. Онаму каде што немаш интерес да добиваш посредна или непосредна корист, зошто би плаќал?
Затоа што си филантроп? Пошо си многу добар vo srceto? Луѓе. Не си прајте филмови.
Ултимативно, ако ги скратиме сите посредници, ти плаќаш за пичка. Знаеме каде лежи интересот на мажот во машко-женските односи.
Не плаќаш за да ти биде другарка. Имаш другари за тоа.
Значи, да ти појаснам, кога идам на дејт, а идеш на дејт само со потенцијален mate, плаќам затоа што така треба. Кога плаќам не мислам "Ау сеа оваа ќе ми дае да ја ебам". Плаќам затоа што девојчето ми се допаѓа и сакам да оставам впечаток. Кажи колку ова звучи филантропски и фино? Е сеа, постави го прашањето, зашо не сакам да оставам впечаток на некој габор или на некоја рошља глупа ко коњ? И тука веќе све станува јасно. Само кратиш све шо може да се скрати у равенката и на крај у резултат останува пичка. Како и да ја свртиме.
Кога е Жена ти во прашање, го правиш сето ова затоа што го прави животот поднослив. Затоа што си паметен, разбираш како функционираат работите. Не го праиш пошо ја сакаш. Ја сакаш ти и без тоа, што па има потреба да плаќаш? Не си ги креваш и диплиш чорапите од земја пошо сакаш. Маж си, те боли курот и 2 месеци да седат и смрдат у сред соба. Не ги креваш пошо ја сакаш. Ги креваш пошо сакаш мир у куќа. Затоа што не се исплати да не ги кренеш.
Ерго, сакам да кажам, позади секој "метафизички" мотив/порив, стои многу рационално, прагматично егзистенцијално објаснување. Некои имаат доволно муда тоа да го согледаат и признаат, некои си пливкаат низ розеви облачиња.

И за крај, за да не ме разбереш погрешно. Зборам за плаќање, не частење. Частење е сосема друга работа. Частиш све и свашта. Частиш и другарки и другари, частиш секогаш кога знаеш дека другар ти е во незавидна финансиска положба а тебе таа пара не ти мења, частиш кога си расположен и сакаш да ја направиш среќна, частиш кога ти се може, и така натаму. Частењето е многу по просто. Частиш затоа што те прави среќен. Непосредно.
Плаќање сметки дома не е Частење. Плаќање сметка на дејт не е частење, освен кога е.[DOUBLEPOST=1426095693][/DOUBLEPOST]
Кавалер не поради добри манири, туку по потреба. :D
Агде, ај дочитај го Шопенхауер кај шо збори за жени, молим те.
Стигни до таа книга.
 
R

Redhead

Гостин
Не сакам да ми плаќа некој цело време, нема да се осеќам убаво и ќе ми се одмилат искачања со таа личност. Нормално дека некогаш би прифатила дечко ми да ја плати сметката, некогаш ќе ја платам јас, без разлика дали има некој посебен повод или не, ама некој нонстоп да ми плаќа нема шанси. А баш ми е чудно и глупо тоа што некои викаат дека машкото треба да плаќа и дека тоа му е обврска, а не од мерак.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.198
Агде, ај дочитај го Шопенхауер кај шо збори за жени, молим те.
Стигни до таа книга.
One need only look at a woman’s shape to discover that she is not intended for either too much mental or too much physical work. She pays the debt of life not by what she does but by what she suffers—by the pains of child-bearing, care for the child, and by subjection to man, to whom she should be a patient and cheerful companion. The greatest sorrows and joys or great exhibition of strength are not assigned to her; her life should flow more quietly, more gently, and less obtrusively than man’s, without her being essentially happier or unhappier.

It is because women’s reasoning powers are weaker that they show more sympathy for the unfortunate than men, and consequently take a kindlier interest in them. On the other hand, women are inferior to men in matters of justice, honesty, and conscientiousness. Again, because their reasoning faculty is weak, things clearly visible and real, and belonging to the present, exercise a power over them which is rarely counteracted by abstract thoughts, fixed maxims, or firm resolutions, in general, by regard for the past and future or by consideration for what is absent and remote. Accordingly they have the first and principal qualities of virtue, but they lack the secondary qualities which are often a necessary instrument in developing it.

:zver:
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.865
Поени од реакции
25.081
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.198
И јас би извадила некое добро дело да не ми даваат навечер. :icon_lol:
Типичен женски муабет. :D

За твоја информација, некои од тие луѓе биле женкари. Им давале навечер, и пак ги пишувале истото.

Чаре?
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.865
Поени од реакции
25.081

Kajgana Shop

На врв Bottom