Како да проверам колку е користен фото апаратот?

Член од
6 април 2006
Мислења
38
Поени од реакции
12
пошто сакам да земам еден Canon d400 (на старо го дава 120 eur),ме интересира дали има некој софтвер или некоја финта да се провери колку (кликови),шутеви или слики се сликани со истиот :confused:...????
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Ако нема во сервис мануал, никаде нема на друго место да најдеш.

http://thydzik.com/downloads/canon-service-manual-eos-kiss-digital-x-eos-digital-rebel-xti-eos-400d-digital.pdf
--- надополнето: 7 август 2012 во 10:40 ---
Еве ти скриено мени, само таму можеш и да го раштелуваш апаратот.

To access it, with power off, you hold 'jump', then 'trash' as well, while switching on.
It gives two options A and B
The post on the original thread (which was the first contribution to actually reveal how to access the menu) is here
http://forums.dpreview.com/...forums/read.asp?forum=1031&message=29357695
Of course, until someone can tell me what the options do, that's as far as I'm going. I don't want to find I've totally recalibrated something! But the OP on that thread was trying to fix a hot pixel and thought that maybe canon service people used menus such as this to perform such tasks.
I too have hot pixels, so please, can anyone enlighten us further?
Maybe someone has a broken 400D they're willing to use as a guinea pig!
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.268
пошто сакам да земам еден Canon d400 (на старо го дава 120 eur),ме интересира дали има некој софтвер или некоја финта да се провери колку (кликови),шутеви или слики се сликани со истиот :confused:...????
Aко е ресетиран каунтерот, мислам дека не можеш, евентуално со Пикаса програмот да земеш слика (не знам дали во ЈПГ или RAW) формат треба и ќе најдеш таму колку окинувања има телото али не знам точно дали ако е ресетиран каунтерот дали ќе ти каже, али наједноставно е да се јавиш во Генел, во Скопје, претставници на канон, имаат сервис, мене таму кога ми го проверуваа апаратот ми рекоа точно колку и окинувања има. Можеби имаат тие пристап дао тие информации во апаратот.
 
Член од
3 март 2008
Мислења
69
Поени од реакции
37
пошто сакам да земам еден Canon d400 (на старо го дава 120 eur),ме интересира дали има некој софтвер или некоја финта да се провери колку (кликови),шутеви или слики се сликани со истиот :confused:...????
Инсталирај си Opanda exif reader http://opanda.com/en/iexif/

Поздрав ,
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.726
Поени од реакции
2.544
Член од
11 август 2011
Мислења
57
Поени од реакции
19
Сигурни сте дека функционоира на Canon 400D?
Јас сум 100% сигурен пошто имав Canon 400D. Е сега постојат стотици сајтови кои ти ја нудат оваа услуга така да побарај на Google и ќе провериш. Барај shutter actuations.
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.726
Поени од реакции
2.544
Работата е што канон не го запишува бројот на окинувања на сликата, за разлика од никон. Го чува само во меморијата во телото. Барем така беше последен пат кога проверував. А така вика и гугле.
 
Член од
11 август 2011
Мислења
57
Поени од реакции
19
Работата е што канон не го запишува бројот на окинувања на сликата, за разлика од никон. Го чува само во меморијата во телото. Барем така беше последен пат кога проверував. А така вика и гугле.
Види вака сега, техничкиот дел не ме интересира искрено. Јас знам дека функционира, а за останатото оставам на тебе. Ако сакаш да дознаеш пробај, потруди се и ќе видиш дека функционира тоа што ти го кажав.
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.726
Поени од реакции
2.544
Види вака сега, техничкиот дел не ме интересира искрено. Јас знам дека функционира, а за останатото оставам на тебе. Ако сакаш да дознаеш пробај, потруди се и ќе видиш дека функционира тоа што ти го кажав.
Знаеш дека функционира или си го користел? Затоа што јас кога пробував не функционираше и не најдов ниеден начин од слика од канон апарат да откријам колку има окинувања. Ако имаш таква слика, баш би сакал да ја видам.
 
Член од
11 август 2011
Мислења
57
Поени од реакции
19
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.726
Поени од реакции
2.544
Значи или хакиран канон или физички врзан на компјутер. Фала за апдејтот.
 
Член од
12 март 2013
Мислења
92
Поени од реакции
17
На што треба да се обрне внимание при купување на половен професионален DSLR апарат, ајде помош од искусните....
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.268
На што треба да се обрне внимание при купување на половен професионален DSLR апарат, ајде помош од искусните....

Кај апарат имаш електроника и механика, електроника е таа или работи или не, проблем може да биде механика, таа има некој си рок на употреба обично се рачуна во број на окинувања, обично апаратите без проблем би требало да стигнат до кај 50.000 сликања али има и такви кои ќе откажат на 150.000 а и на 5000, поправката зависно од моделот оди од 100 евра нагоре (се заменува пердето и целогупниот механизам кој го покренува) тоа малку зависи и од начин на сликање дали е сликано фотка по фотка или рафално, зато е добро да се знае што сликал продавачот, ако сликал спортски настани - можно е многу да користел рафално, ако сликал свадби - значи апаратот има многу окинувања, ако сликал по планини, можно е апартот да бил изложен на атмосферски услови или бил потчукнуван тук таму....сам не можеш со сигурност да одредиш колку има окинувања апаратот, тоа може само во овластен сервис да ти видат, дали има надворешни знаци на груба употреба гребнатинки, избелени гумени делови од сонце, размдани копчиња кои не фаќаат добро, траги од удар, дали ги има сите гумени и пластични делови на телото, дали на папучата за блиц има многу траги од ставање и ваѓање на блиц, одврти објектив и погледни внатре дали има прашина или валкано на огледалото (не гибај ништо друго) направи пробна слика, стави го објективот на најголемо Ф (16 или 22 зависи од објектив) и сликај чиста бела позадина (зид) и види дали на фотката има црни дамки или точки (то значи валкан сензор кое чистење ќе те фати околу 50 евра), стави го апаратот на “бурст“ и удри еден рафал на слики види дали се функционира без проблем, погледни одоздола на апаратот каде оди статив штраф дали има траги на често користење на статив (гребнатинки,)....... Ако со апарат ти нуди и уште 2-3 резервни батерии или мемориски картици можно е да е апаратот користен многу.
 
Член од
12 март 2013
Мислења
92
Поени од реакции
17
Фала многу за рефератите те измачив.
Занчи подобро да си купам непрофесионален што ми го препорача пред 1 месец Canon Power Shot A 4000 IS или Canon Power Shot SX150 IS кој е подобар од овие два ?.
Ми треба повеќе за портрети.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom