Битола - Македонски обележја и македонски личности

Најубави обележја во Битола се од следната националност?

  • Туските обележја (тумбе кафе, широк сокакот, безистенот, чаршијата)

    Гласови: 10 32,3%
  • Албанските обележја (Град на албанската писменост)

    Гласови: 1 3,2%
  • Влашките обележја ( Филмакста продукција - Милтон Манаки )

    Гласови: 1 3,2%
  • Македонските обележја

    Гласови: 19 61,3%

  • Вкупно гласачи
    31
Член од
22 август 2012
Мислења
238
Поени од реакции
168
Здраво на сите,

Пред некој ден бев во Битола и мора да кажам дека во октомври Битола e многу убав град за разлика од зиме кога преку ден е -20 до -40 нокно време, катастрафа е битола зимно време, но да се вратам на темата. Значи најпрво се искачив на тубме кафе, потоа по сокак стигнав до саат кулата и преку безистенот стигнав до чаршијата, сетоа тоа убаво но забележав сите овие пет-шест работи (тумбе кафе, широк сокак, саат кулата, двете џамии, безистенот и чаршијата) во централнот гратско подрачје се обележја од мулиманска (турска) вредност. Исто така пред некој ден зборував со еден познајник битолчанец од албанска националност, и ми спомнуваше дека за нив Битола има посебно значајна вредност и дека "Битола е лулка на албанската писменост", кога после проверив се изненадив дека албанската азбука била создадена во Битола пред 100 и повеќе години. Едноставно се изнадив дека во битола има музеј на албаснката азбука и секоја година има големи свечености со гости од Косово, Албанија и западна Македонија. Кога не можев да најдам на интернет позначајни Македонски обележја во Битола пробав да најдам значајни Битолчани од Македонска националност, и повторно нешто слично, најдов познати турски личности како Кемал Ататурк (бил образован во битола), најдов познати личости од влашка нациналност кој имаат некое значење во Битола (Тоше Проевски, Браката Манаки), Но освен Мурато (кој е познат но не толку познат како претнодните личности) не најдов Позната македонска личност.

Би бил благодарен од Битола или некој кој доволно ја познава историјата на Битола, ми наброе Македонски обележја и познати личности од Битола од Македонска нациналност. Без навреда, лично мислам дека Битола има премалку Македонски обележја за разлика од другите нацианлности.
 
Член од
22 август 2012
Мислења
238
Поени од реакции
168
Каролина Гочева од кај е.
Добро, почит кон Каролина,но ке ја рамнеш Каролина со Кемал Ататрук и со тоа дека албанците го декларираат Битола како Светол град на албанската писменост
 
P

PewDiePie

Гостин
Добро, почит кон Каролина,но ке ја рамнеш Каролина со Кемал Ататрук и со тоа дека албанците го декларираат Битола како Светол град на албанската писменост
Кој ја декларира Битола ко светол град на албанската писменост бе што трипаш ? Првпат слушам ова,глупости. Од турско време има зачувано да,ама албанци скоро и да нема а не па некаква писменост.
Која е воопшто поентата на темава.
 
Член од
22 август 2012
Мислења
238
Поени од реакции
168
Кој ја декларира Битола ко светол град на албанската писменост бе што трипаш ? Првпат слушам ова,глупости. Од турско време има зачувано да,ама албанци скоро и да нема а не па некаква писменост.
Која е воопшто поентата на темава.
Друже така ми спомна еден етнички албанец од битола, и после проверив наинтернет и видев дека албаснката азбука е создадена во Битола
http://www.mtv.com.mk/mk/vesti/makedonija/31684/vo_bitola_se_odbelezhuva_denot_na_albanskata_azbuka.aspx?utm_source=daily.mk

Јас сум од источна македонја и сум бил во Битола 2-3 пати и незнам многу така ми кажа еден кога бев таму.
Поентата на темата е лугето од источна македонија да ги запознаат македонските вредности и обележја во Битола, со тоа што ке наброеш 2-3 македонски обележја во Битола.
 
Член од
22 август 2012
Мислења
238
Поени од реакции
168

gata salvaje

matufa
Член од
2 декември 2011
Мислења
6.882
Поени од реакции
10.438
Член од
22 август 2012
Мислења
238
Поени од реакции
168
ок името ама во последните години и не е баш Турско обележје
Значи секогаш е бил и пред 100 и пред 50 и пред 10 години и сега турско обележје и ке остане турско обоележје. Јас не викам дека на сокакот е лошо место или дека на неког не пијат кафе и македонци туку викам дека тој е турско обележје и најверојатно Битолчани го прифакат како таков (Битолчани ги прифакаат турксите обележја, молам без навреди)
--- надополнето: 14 октомври 2012 во 10:58 ---
B.T.W.Според анкетата гледам дека повекето гласаат за македонски обележја, кој се тие? За Што Точно гласате? Дали може некој од тие што гласат да наброе макенско обележје или само така гласа. Јас бидејки не најдов затоа во анкетата и во загради не набројов македонски обележја како што набројав во друите. Значи што би била битола ако ги има само македонските обележја без обележјата од другите националности, би била празно поле.
 

JOE

Пелистер Битола
Член од
31 март 2007
Мислења
3.016
Поени од реакции
596
Муабетов тие безвезен, па турците ја изградија бе Битола се што е постаро , од нив е нормално 500 години владееле тука. А какви се тие Македонски обележја ? на што точно мислиш
 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.734
Поени од реакции
7.547
Муабетов тие безвезен, па турците ја изградија бе Битола се што е постаро , од нив е нормално 500 години владееле тука. А какви се тие Македонски обележја ? на што точно мислиш
Ех, викаш турците ја изградиле? :icon_lol:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom