Вака изгледа едно искрено македонско CV

Член од
20 септември 2008
Мислења
12.719
Поени од реакции
9.829
Предмет: Моето CV
До: ДОО *****

Почитувани,
Моето име е Александар ******** и можам да кажам дека сум потполно неподготвен за работа и немам досегашно работно искуство (затоа што негде морам да почнам со работа, за да имам).
Под притисок и со прекувремена работа нема добро да се снајдам, освен ако не сум дебело платен.

Искрено, ме заболе за целите на вашата компанија ако со платата не можам да ги покријам сите тековни трошоци, плус и нешто да ми остане за гардероба, излегување...

Функционирам според принципот “Колку пари – толку музика.“

Исто така, не ме интересира што сте во проблеми и очекувам сите обврски кои ви се предвидени со закон да ги извршите на време, како и тоа да ги почитувате сите празници и да добивам годишен одмор.

Факт е дека ќе ве напуштам штом ми се пружи подобра шанса.

Комуникативен сум со пристојни и љубезни личности, за заебанти имам краток фитил.



Пцујам на неколку светски јазици.

Студирав 100 години, но сметам дека е успех што воопшто и завршив факултет во оваа земја, каква што е.

Се усовршувам постојано и без вас, затоа што сум љубопитна личност и мислам дека животот има смисла и без скапување на работа.

Реагирам само на позитивна стимулација. Немојте да ме гушите со тестирање и тимски глупости. Ако веќе се стремите за такви западњачки стандарди, тогаш понудете и западњачка плата и услови за работа. Тоа што сте посетиле два, три семинари - не ве прави модерна европска фирма.

Што не знам – ќе научам. Не сум дебил.

И да, постојат работи кои во животот сум ги правел од чист ентузијазам, но жалам што морам да ве информирам дека тоа не важи и за работата која Вие ја нудите.

Со почит,
Александар ********

(y)
 
Член од
25 јули 2010
Мислења
7.382
Поени од реакции
2.398
Вистина и јас сум се запрашал сите бараат работно искуство кај да се накопа тоа? o_O
 

Ljupco Meljata

AJFON ILI ANDROID you choose
Член од
11 ноември 2007
Мислења
1.726
Поени од реакции
474
Браво и ја вака сакав да го направам моето ЦВ ама мајка ми и девојката ме обесхрабрија.
 
L

.Lost Angel.

Гостин
се прашувам дали само има некој муда :eek: да направи вакво сиви и да го даде на некоја фирма баш би сакал да му го видам лицето директорот :pos:
 
M

Mussolini

Гостин
Браво и ја вака сакав да го направам моето ЦВ ама мајка ми и девојка ме обесхрабрија.
Абе будало, шо има да ги слушаш мајка ти и девојка ти? да не они ке одат да работат на твое место...? ак си решен пушти им такво CV и чао пријатно... само се плашам дека ова шо е напишано малку старо па да не излезе финтата стара финта - нова будала... и да сме на јасно: немам намера да те навредам со зборот будало напишан на почетокот :гик: :pipi:
 
Член од
6 декември 2011
Мислења
2.027
Поени од реакции
3.357
Ова Cv го имам прочитано повеќе пати, доста е привлечно ама нема кандидат кој ќе се осмели да аплицира со него.
 

nescafe

за освестување
Член од
27 август 2009
Мислења
604
Поени од реакции
277
Предмет: Моето CV
До: ДОО *****

Почитувани,
Моето име е Александар ******** и можам да кажам дека сум потполно неподготвен за работа и немам досегашно работно искуство (затоа што негде морам да почнам со работа, за да имам).
Под притисок и со прекувремена работа нема добро да се снајдам, освен ако не сум дебело платен.

Искрено, ме заболе за целите на вашата компанија ако со платата не можам да ги покријам сите тековни трошоци, плус и нешто да ми остане за гардероба, излегување...

Функционирам според принципот “Колку пари – толку музика.“

Исто така, не ме интересира што сте во проблеми и очекувам сите обврски кои ви се предвидени со закон да ги извршите на време, како и тоа да ги почитувате сите празници и да добивам годишен одмор.

Факт е дека ќе ве напуштам штом ми се пружи подобра шанса.

Комуникативен сум со пристојни и љубезни личности, за заебанти имам краток фитил.



Пцујам на неколку светски јазици.

Студирав 100 години, но сметам дека е успех што воопшто и завршив факултет во оваа земја, каква што е.

Се усовршувам постојано и без вас, затоа што сум љубопитна личност и мислам дека животот има смисла и без скапување на работа.

Реагирам само на позитивна стимулација. Немојте да ме гушите со тестирање и тимски глупости. Ако веќе се стремите за такви западњачки стандарди, тогаш понудете и западњачка плата и услови за работа. Тоа што сте посетиле два, три семинари - не ве прави модерна европска фирма.

Што не знам – ќе научам. Не сум дебил.

И да, постојат работи кои во животот сум ги правел од чист ентузијазам, но жалам што морам да ве информирам дека тоа не важи и за работата која Вие ја нудите.

Со почит,
Александар ********

(y)
За твојата искреност и подготеност за работа никого не го интересира и доколку го дадеш ова CV некаде 99% е сигурно дека нема воопшто да ти се јават и дека CV ќе се најде во некоја од корпите за ѓубре.

Препрај си го насловот во:
Вака изгледа едно дебилно македонско CV

Тоа би било најсоодветно име
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
-Кој денес ти го гледа тоа “ЦВ“ при вработување.
Само ни мачкаат очи на нас обичните луѓе - поштените.
Се се завршува преку телефон и во некоја кафеана.
Потоа се оди во корпа, давај колку сакаш “ЦВ“-џабе.
Да не збориме ако си албанец не треба ни тоа работа
имаш, а не мораш да работиш но плата ти доаѓа дома.
Тоа што ни официјалниот јазик не го знаеш не му се
секирај никој не те ни прашува важно дека си од оние.
А за знаење веќе знаеме дека си “О“ но за во шума ако
треба тука си и во секој момент спремен па плата земаш
мајкуму некогаш ќе треба и да поработиш нешто.
А нашите па и оние најдобрите со “1О,оо“ ќе почекаат
за вработување а многу нема ни да се запослат никогаш
како мојте на пр.луѓе време е за револуција за запослување.
------------------------------------------------------------------------------------
Е ОВА Е МАКЕДОНИЈА
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.719
Поени од реакции
9.829
За твојата искреност и подготеност за работа никого не го интересира и доколку го дадеш ова CV некаде 99% е сигурно дека нема воопшто да ти се јават и дека CV ќе се најде во некоја од корпите за ѓубре.

Препрај си го насловот во:
Вака изгледа едно дебилно македонско CV

Тоа би било најсоодветно име
Зашто дебилно..ОК ајде ќе се правиме неудрени..
си ги видел ли огласите за работа со каква содржина се..си видел ли какви услови бараат при вработување во сите тие "големи" фирми..како еден млад човек со штотуку завршен факултет или средно да најде пристојна работа.. или неможе, ќе мора прво од метла да почнат за да соберат доволно "искуство".. Сите бараат искуство по 3,5,7 години за обично ебано работно место,како за директор да аплицираш, а кога се работи за плата гледаат да те спуштат на најниско ниво, во најмизерни работни услови и под притисок од тебе гледаат да го исцрпат максимумот и за тоа никогаш нема фала да ти кажат..само ќе ти фрлат 150-200 евра како на куче ,под изговор дека слабо им оди работата, а истите газди ги гледаш како возат добри коли и одат по 2 пати на летовање и 1 на зимување.. а што би напишал јас во едно цв , според тебе како да го почнам...

" Драги и семожни газди..
До земја ви се клањам и ве молам , приме те ме на работа..
И ќе трпам се што треба, за прекрасна плата од 200 евра..
И тоа е супер, знам..во Африка ни толку не зимаат..
Ќе ви бидам верен како роб,ќе работам од утро до мрак и ни А нема да кажам...."

Така ли треба да биде едно соодветно Македонско ЦВ..?
 

nescafe

за освестување
Член од
27 август 2009
Мислења
604
Поени од реакции
277
Зашто дебилно..ОК ајде ќе се правиме неудрени..
си ги видел ли огласите за работа со каква содржина се..си видел ли какви услови бараат при вработување во сите тие "големи" фирми..како еден млад човек со штотуку завршен факултет или средно да најде пристојна работа.. или неможе, ќе мора прво од метла да почнат за да соберат доволно "искуство".. Сите бараат искуство по 3,5,7 години за обично ебано работно место,како за директор да аплицираш, а кога се работи за плата гледаат да те спуштат на најниско ниво, во најмизерни работни услови и под притисок од тебе гледаат да го исцрпат максимумот и за тоа никогаш нема фала да ти кажат..само ќе ти фрлат 150-200 евра како на куче ,под изговор дека слабо им оди работата, а истите газди ги гледаш како возат добри коли и одат по 2 пати на летовање и 1 на зимување.. а што би напишал јас во едно цв , според тебе како да го почнам...

" Драги и семожни газди..
До земја ви се клањам и ве молам , приме те ме на работа..
И ќе трпам се што треба, за прекрасна плата од 200 евра..
И тоа е супер, знам..во Африка ни толку не зимаат..
Ќе ви бидам верен како роб,ќе работам од утро до мрак и ни А нема да кажам...."

Така ли треба да биде едно соодветно Македонско ЦВ..?
Те сваќам, ја сваќам поентата на темава али што да правиме само кај нас е вака во сите други држави е обратно, али така и ќе остане се додека народов гласа како цигански коњ само за боите на партијата а не за нивните визии како понатака.
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.102
Поени од реакции
3.948
се прашувам дали само има некој муда :eek: да направи вакво сиви и да го даде на некоја фирма баш би сакал да му го видам лицето директорот :pos:
А ти мислиш некој ги чита овие? Они само гледаат која изгледа најзгодна и таа ја зимаат, да му се најде на шефот за „одредени потреби“, тоа останатите (особено нас машките) не се ни замара да види што иаме да кажеме ЛОЛ
 

Kajgana Shop

На врв Bottom