Северна Македонија - официјален предлог на Метју Нимиц

Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
На кој факултет се студират македонско-атинскиот проблем???Па чак дури 5 год. бе???:nesvest:

На домашен факултет, толку време имам компјутер и интернет каде секојдневно сум во конмтакт со тој проблем, разговарам со хелени, 5 години ја изучувам историјата на македонија и на хелас така да многу добро сум запознаен со ово јспор оклу името и затоа со сигурнсот тврдам дека ова ни е шансата да го добиеме во наша корист. а зашто? затоа што не мењаме устав, си остануваме макеоднија за земјите кои не признале, јазикот ни е македонски, така да само го мењаме бјрм во република северна макеоднија. све си останув аисто, но влагаме во нато и во еу. епа нека каже некој дека ова не е тоа што го баравме.
 
Член од
8 јуни 2008
Мислења
13
Поени од реакции
0
Oва е добра основа и треба да се преговара , а не ко мали деца да се инаетиме . Притисокот и така и така е голем , со АКТИВНО преговарање од наша страна и пасивност ( ко по обичај од циганите) добиваме меѓународни поени .
Нормално дека предлогот не е совршен , но штом сме стапиле во преговори се подразбира дека треба да одстапиме од "тврдите позиции на боксеwот" . е бидејки Нимиц никад нема да понуди чисто Република Македонија , НАЈПАМЕТНо во моментов е да се преговара за недостатоците на овој предлог .
-Република Северна Македонија место ФИРОМ, и Република МАкедонија за 130 земји што не признале до сеа ...
-Македонски јазик и нација
Мене ова добро ми изгледа, уште само да го искористиме .

Сега и треба сигурна иднина . а можеме да бидеме фраери и, по 15 години кога хипотетички би ојачале , да излеземе од нато и еу и да си го вратиме името со референдум .:helou:
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Oва е добра основа и треба да се преговара , а не ко мали деца да се инаетиме . Притисокот и така и така е голем , со АКТИВНО преговарање од наша страна и пасивност ( ко по обичај од циганите) добиваме меѓународни поени .
Нормално дека предлогот не е совршен , но штом сме стапиле во преговори се подразбира дека треба да одстапиме од "тврдите позиции на боксеwот" . е бидејки Нимиц никад нема да понуди чисто Република Македонија , НАЈПАМЕТНо во моментов е да се преговара за недостатоците на овој предлог .
-Република Северна Македонија место ФИРОМ, и Република МАкедонија за 130 земји што не признале до сеа ...
-Македонски јазик и нација
Мене ова добро ми изгледа, уште само да го искористиме .

Сега и треба сигурна иднина . а можеме да бидеме фраери и, по 15 години кога хипотетички би ојачале , да излеземе од нато и еу и да си го вратиме името со референдум .:helou:
Дури и Франција не излезе толку едноставно од НАТО,не е толку едноставно ебаго.Инаку предлогот на Нимиц е само добра основа на билатерален план за разговори и евентуални договори со соседите,но никако на меѓународен план и основа.Всушност за и овој предлог да добие согласност кај двата народи,впрочем треба и Грците да понудат нешто во замена за компромис,односно и тие да ни дадат можност да го користиме името што ние ќе им го одбереме,како на пример Фашистичка Гејлада,без разлика како ќе ги викаат другите држави во светот.:toe:
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Дури и Франција не излезе толку едноставно од НАТО,не е толку едноставно ебаго.Инаку предлогот на Нимиц е само добра основа на билатерален план за разговори и евентуални договори со соседите,но никако на меѓународен план и основа.Всушност за и овој предлог да добие согласност кај двата народи,впрочем треба и Грците да понудат нешто во замена за компромис,односно и тие да ни дадат можност да го користиме името што ние ќе им го одбереме,како на пример Фашистичка Гејлада,без разлика како ќе ги викаат другите држави во светот.:toe:


Тогаш зошто преговараме?
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Северна Македонија е директен атак кон нашиот идентитет.Ни еден идентитет па ни јазик не може да опстои како таков(непроменет),доколку државата го смени името,тоа и на врапците треба да им е јасно.Абе трба ABC да се вклучи во разговориве за името,си го земам Ристо Никовски,и имаше сите Грчки предлози да се сметаат за маломни,а не,ми ги праќаат таму “дебилчињава“ како “протуѓери“ што “даваат на знаење“ или само објавуваат на “сред село“ како и кога Грците ќе го ебат Македонскиот народ.:toe:
 
Член од
6 март 2007
Мислења
2.301
Поени од реакции
1.579
Предлогот ако биде отфрлен од Грција Македонија може да каже дека предлогот е интересен за разгледување, така Македонија си ја подобрува позицијата и станува јасно дека Грција не сака решение, потоа се гласа во ООН и се отповикува резолуцијата за ФИРОM. И Македонија повеќе не преговара со Гејците.
A sto ako toa e finta od nivna strana pa kao cekaat nie da se zaletame ko mladi magarinja pa posle da kazat i za nas e interesen predlogot? Sto togas?
Razmisluvaj malku, ja mislam deka idat na taa finta.
Jas mislam deka treba da se ceka, nisto da ne bide prifateno i od nasa strana zatoa sto sega poleka poleka rabotite se dvizat vo nasa korist, kako sto e primerot so Makedoncite i ostanatite malcinstava vo POP GEJLADA, a istotaka vo nasa korist se i mnogute strajkovi sto se slucuvaat vo POP GEJLADA odnosno nezadovolstvoto na gejskiot narod.Sto poveke se jadat toa podobro za nas, ke si pukame seir. Na toj nacin tie ne razdelija pret skoro 100-tina godini ama izgleda nekoi Makedonci uste ne go znaat toa pa pak lizat gzovi vo Pederskata Zaednica EU.
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Тогаш зошто преговараме?
Не преговараме бе,разговараме,постои разлика.ОН се само посредници помеѓу две свои членки окулу еден меѓудржавен а не меѓународен “бренд-спор“,во кој само со мали напори можеше да се постигне договор окулу правата за подеднакво користење “колку што им душа сака“ на обете држави,без право едната на другата да им го оспорува тоа право.
Вака испадна (со помош на нашите некадарни “дебили“) овој “бренд-спор“ да го претвориме во меѓународен спор,а потоа и ултиматум насочен само против Македонија.Со изборот на преговарачи всушност самите си наметнавме ултиматум,а со нивната дебилна неактивност и си го зацементиравме лудото барање на соседите да сме го сменеле името.
Грците ги победија Данците во сличен “бренд-спор“ кога се водеше слична расправа окулу сирењето Фета,па така Данска не може да го произведува истото сирење под тоа име,затоа што Гејладциве си го користеле одамна.Терминот Македонија и Македонци Гејладците дозволија да се користи од пред 20 години,па со самото тоа тие немаат право да ни го оспорат истиот термин нам кој го користиме одкако си знаеме за себе.Може ли некој нормален да го оспори тоа?Очигледно дека може кога имаме вакви дебили вклучени окулу “решавање“ на овој спор,кој според сите меѓународни норми и правила не смееше дури ни да дојде да се решава.:toe:
 
Член од
11 април 2007
Мислења
1.677
Поени од реакции
25
си го земам Ристо Никовски,и имаше сите Грчки предлози да се сметаат за маломни,а не,ми ги праќаат таму “дебилчињава“ како “протуѓери“ што “даваат на знаење“ или само објавуваат на “сред село“ како и кога Грците ќе го ебат Македонскиот народ.:toe:
Точно! Чоеков е страшен.
Појма немав кој е до моментот кога се актуелизира ,,споров,, по ветото во Букурешт. Само неговите писма и предлози кои ги објави по веснициве, да му ги презентираат на Нимиц, многу боље би било.
 

Македонцки

мадрфакр
Член од
23 ноември 2007
Мислења
4.281
Поени од реакции
634
На домашен факултет, толку време имам компјутер и интернет каде секојдневно сум во конмтакт со тој проблем, разговарам со хелени, 5 години ја изучувам историјата на македонија и на хелас така да многу добро сум запознаен со ово јспор оклу името и затоа со сигурнсот тврдам дека ова ни е шансата да го добиеме во наша корист. а зашто? затоа што не мењаме устав, си остануваме макеоднија за земјите кои не признале, јазикот ни е македонски, така да само го мењаме бјрм во република северна макеоднија. све си останув аисто, но влагаме во нато и во еу. епа нека каже некој дека ова не е тоа што го баравме.
Така е Зоте, од наредна година нема виза, газето ке ти се сонча гратис на плажа додека Јорго нежно го милува
 

DarthMakedon

Македонец
Член од
20 април 2008
Мислења
1.914
Поени од реакции
167
Граѓани на република северна ...

и на македонските пасоши треба да стои уставното име на кирилица придружено со новото сложено име напишано на три други јазици??

абе ова ви е добар предлог за размислување
ма у к.рац да идат и еу и нато со вакво име на држава и народ

ако ова се прифати наебавме сите
 

Mad Maxx

SSG3000
Член од
4 мај 2005
Мислења
1.235
Поени од реакции
64
Каква бе северна,ебала те тебе северна.И немој да ми шириш грчки пропаганди тука.

П.С
Ова за зоргос беше
 

DarthMakedon

Македонец
Член од
20 април 2008
Мислења
1.914
Поени од реакции
167
Каква бе северна,ебала те тебе северна.И немој да ми шириш грчки пропаганди тука.
јас не ширам ништо
туку овај Нимиц постран
и нашиве политичари кои ова им е добар предлог за размислување
мамата нивна
треба одма прекин на разговори и тоа е решението
крај


едит: аха
 

Mad Maxx

SSG3000
Член од
4 мај 2005
Мислења
1.235
Поени од реакции
64
јас не ширам ништо
туку овај Нимиц постран
и нашиве политичари кои ова им е добар предлог за размислување
мамата нивна
треба одма прекин на разговори и тоа е решението
крај


едит: аха
Ми падна нетот,не ти галамев тебе,на оној малоумникон зоте му викав:uvo:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom