"Купи си сопствена земја"

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Доколку твојот прадедо им платил на Турците со злато за да си ја поврати сопствената земја која еднаш била изгубена со освојувањето на Балканот деновиве владата на Македонија излезе со уште една "чаша топла вода" која како и секојпат е преполна и се прелива:
-Граѓаните на Република Македонија ќе имаат време од една година за да си ја купат по кој знае кој пат сопствената земја,во спротивно ќе треба да плаќаат кирија за она које го платиле можеби и со крв да го имаат во своја сопственост.Интересно е што владата како и секој пат на Албанцските доселеници им овозможува да си ја купат земјата на која се населиле за многукратно пониски цени одколку на Македонците.

Министерството за транспорт и врски го донесе ценовникот и условите по кои граѓаните ќе можат државното земјиште да си го откупат за себе.
Најскапо ќе се плаќа во скопските населби Аеродром, Бутел, Центар, Гази Баба, Карпош, каде метар квадратен чини 1.600 денари.

Најниска цена на државното земјиште од 200 денари за метар квадратен е во приградскиот регион - Арачиново, Зајас, Сопиште, Желино, Липково.

720 денари е цената за откуп на државно земјиште во источна Македонија.
Доколку граѓаните не сакаат да го купат земјиштето, ќе бидат обврзани да склучат договор за закуп.
„Стратегијата на Владата и она што е тенденција е пред се да се натераат правните и физичките лица да вршат приватизација на градежното земјиште. Доколку не го направат тоа, ќе вршат закуп на градежното земјиште“, рече Миле Јанакиески, министер за транспорт и врски.

Овој моронски закон иако е создаден од морони сепак мислам дека ја надминува секоја доза на перверзност кон сопствените граѓани.:( :

http://www.a1.com.mk/vesti/default.asp?VestID=87663
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Za koja zemja stanuva zbor????Za onaa koja e katastarski tvoja i na koja se plaka danok na imot ili ...onaa koja e drzavna pa se prodava...????
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Za koja zemja stanuva zbor????Za onaa koja e katastarski tvoja i na koja se plaka danok na imot ili ...onaa koja e drzavna pa se prodava...????
Абе убаво пишува во насловот сопствена земја,значи земја која е катастарски твоја па и со Турска тапија од дедо-прадедо.
 

Ptolomej

Дрвен адвокат
Член од
7 август 2005
Мислења
1.690
Поени од реакции
878
Конкрит...станува збор за ТВОЕТО земјиште за кое плаќаш данок на имот...значи куќа со се целиот двор, или ако живееш во стан како јас тогаш ке платиш дел од земјиштето што го држи зградата...не се салам владава со законов шо мислат да го спроведат
 

Ptolomej

Дрвен адвокат
Член од
7 август 2005
Мислења
1.690
Поени од реакции
878
Заради вакви идиотски закони ќе паднат на следните избори ( за жал )...се арно прават и сега им текна ваков идиотски закон да спроведат...ненормална работа
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Конкрит...станува збор за ТВОЕТО земјиште за кое плаќаш данок на имот...значи куќа со се целиот двор, или ако живееш во стан како јас тогаш ке платиш дел од земјиштето што го држи зградата...не се салам владава со законов шо мислат да го спроведат
Во твојот случај станува збор за купување сопствено парче "воздушен простор",што е уште полошо во случајов.:(
 

Ptolomej

Дрвен адвокат
Член од
7 август 2005
Мислења
1.690
Поени од реакции
878
Точно така...додуша на прв спрат живеам ама пак сум во "воздух" (има визби под мене ) хе хе
П.С. Иначе Миле Јанакиески ми беше комшија пред да се пресели во Скопје ( седеше во зграда преку улица од мојата ) :)
 
Член од
19 септември 2005
Мислења
5.616
Поени од реакции
180
Незнам точно што е ова, или АБЦ пак се обидува да искриви некои муабети, или ако е вистина ова што го вели, можеби ќе помини на Влада но нема да помине кај македонскиот народ.

Мислам глупи сме што сме направиле многу безврска решенија изминативе 17 години, но не верувам дека ќе сме глупи до тој степен, мирно да си го плаќаме имотот... со причина: Сакаме да ви ги земеме парите.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
He..he...ovie se pomastoviti i od Mr.Bucko & co.... definitivno Gvujo i bratucedi se pod sepa na BC.....ucenikot na ( koj toa bese sovetnikot vo Berlin nekade 1936... okolu proektot za ekonomskata devastacija na evreite???)....
..........sakas da kazes koga sum kupil od opstina Ilinden na licitacija vo industriska zona sum kupil macka vo vreka????...pak ke treba da go plakam??? ili toa vo Gevgelija sto e uste od 19 vek ?????..........
..ne moze da bide..
Zgradite se formalno na drzavno zemjiste....ima nekoja logika da se privatizira i pripadniot plac, isto i onaa zemja koja e nelegalno prigrabena, ama onaa koja e so generacii vo sopstvenost...i za koe se plakal danok???? Ili toa bil zakup???, a drzavata samo go zamenila feudalecot bez da ni kaze.. :)

Sepak izgleda ke e so cel na ova "doselenicive" da im se potvrdi i zabetonira vekovnoto postoenje vo prostorot...zatoa e i tamu tolku evtino .. :)
No da ne jademe burek pred vreme....bomo videli, onoj kratok tekst vo vesnik e MNOGU NEVEROJATEN DA BI BIL VISTINIT....
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Па со оглед на пишувањава по медиумиве иако малку подзаскриено и на мала врата што би се рекло тоа е реалната вистина која вели дека за сопствениот двор кој можеби повеќе од 100 години бил "твој" ќе мора да си платиш по 12 евра од метар квадратен доколку сакаш и навистина да биде твој,во спротивно ќе мораш да плаќаш кирија барем додека оваа власт е на власт.Најинтересно е тоа што купопродажбата ќе мора да заврши за една година па после тоа мораш да плаќаш кирија без разлика на финансијската состојба иако твојот дедо со уредно препишување на тапијата мислел дека ти ја дава поклон тешко стекнатата или скапо платената земја.:)
Ова подолу колку да се уверите дека АБЦ не се обидува ништо,туку само ве информира за да видите и сами колку сте "напредни".:

http://www.kanal5.com.mk/ShowNews.aspx?ItemID=27452&mid=1500&tabId=1&tabindex=0
http://www.sitel.com.mk/vesti_det.asp?ID=23001&kategorija=%C5%EA%EE%ED%EE%EC%E8%BC%E0
 
Член од
29 октомври 2007
Мислења
129
Поени од реакции
1
АБЦ не рипај многу многу! Многу е јасно во законот кој и што треба да откупи. Се работи за луѓе коишто имаат свој објект на државно земјиште. На пример доделените бараки што се после земјотресот се на државно земјиште. Многу луѓе ги немаат разграничено поимите ОБЈЕКТ и ЗЕМЈИШТЕ. Се работи за две посебни работи. Некои луѓе кои го поседуваат само објектот, а мислат дека го поседуваат и земјиштето. Има многу згради и куќи во Македонија на државно земјиште.

А тие што имаат тапии од турско џабе им се ако им било национализиран имотот после втора светска, а сега дсе уште не им е денационализиран по било кој основ. Ако е денационализиран е твој и нема што да плаќаш, а ако имаш само тапија, а не е денационализиран имотот тогаш тапијата у гс.
 

Ptolomej

Дрвен адвокат
Член од
7 август 2005
Мислења
1.690
Поени од реакции
878
Тарамтарам...од твојов пост заклучувам дека јас кој шо живеам во СОПСТВЕН стан сакал неќел пак ќе треба да платам...или грешно те разбрав?
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Па бев и се информирав во катастарот кој вели дека ова важи за целокупното земјиште на кој живееме и работиме односно сме го купиле и префрлиле преку суд или не,сега тоа право треба да го потврдиме со плаќање на сопственоста по кој знае кој пат или со долгорочен закуп од државата во која живееме,во зависност од можностите.
Значи овде не се работи само за државно земјиште туку убаво стои за целокупното земјиште на кое досега сме работеле и живееле.Или пак службениците од прекубројната администрација во Македонија се "џвртали" без документ за пресметливост па не знаат да се изразат како и нашите министри кој даваат вакви изјави по медиумите.
 

606

Член од
24 септември 2005
Мислења
511
Поени од реакции
51
АБЦ не рипај многу многу! Многу е јасно во законот кој и што треба да откупи. Се работи за луѓе коишто имаат свој објект на државно земјиште. На пример доделените бараки што се после земјотресот се на државно земјиште. Многу луѓе ги немаат разграничено поимите ОБЈЕКТ и ЗЕМЈИШТЕ. Се работи за две посебни работи. Некои луѓе кои го поседуваат само објектот, а мислат дека го поседуваат и земјиштето. Има многу згради и куќи во Македонија на државно земјиште.

А тие што имаат тапии од турско џабе им се ако им било национализиран имотот после втора светска, а сега дсе уште не им е денационализиран по било кој основ. Ако е денационализиран е твој и нема што да плаќаш, а ако имаш само тапија, а не е денационализиран имотот тогаш тапијата у гс.
Мене ми е јасно тоа. Јас имам земјиште кое е купено 82, и имам и објект на него со поседовен и имотен лист и нема потреба ништо пак да плаќам. Но на едни пријатели, дадено им е земјиште на трајно владение за изградба на објект во Тафталиџе - Нерези (не е барака) како замена за експропирано земјиште на место на денешната универзаитетска библиотека и пак им бараат да го купат. Тука нешто не ми е логично.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom