Нови возачки дозволи

T

Tetro

Гостин
ај сега некој нека даде тазе информации за полагање А кога веке имаш Б....
Прашав пред некое време во една автошкола (нема да ја рекламирам) и ми беше кажано вака:
За да земеш А1 или А категорија се плаќа обука и прво полагање 12.910 ден (комплет со лекарско), а тие што имаат Б категорија а сакаат да полагаат за А кат. 9.710 ден.
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
714
Прашав пред некое време во една автошкола (нема да ја рекламирам) и ми беше кажано вака:
За да земеш А1 или А категорија се плаќа обука и прво полагање 12.910 ден (комплет со лекарско), а тие што имаат Б категорија а сакаат да полагаат за А кат. 9.710 ден.

ај кажи ми ја авто школата по ПП со телефон ако не ти е тешко...
 

zee German

mpkfa
Член од
12 август 2009
Мислења
6.400
Поени од реакции
6.021
Денеска ја зедов потврдата е сеа ме мачат две прашања-
1) Дали имаат направено грешка пошо положив за б-категорија а кај тип документ на потврдава пишува Возачка дозвола Тип А. Па дали има врска типот со категоријата ?
2) Дали смеам да возам со потврда,пошо нели кога ти продолжуваат возачка ти даваат потврда со која смееш да возиш ? Или тоа не важи за почетници ?
 
S

StormRage

Гостин
Денеска ја зедов потврдата е сеа ме мачат две прашања-
1) Дали имаат направено грешка пошо положив за б-категорија а кај тип документ на потврдава пишува Возачка дозвола Тип А. Па дали има врска типот со категоријата ?
2) Дали смеам да возам со потврда,пошо нели кога ти продолжуваат возачка ти даваат потврда со која смееш да возиш ? Или тоа не важи за почетници ?
1) немат врска... пишит тип А (нз која причина) ама ко шо видов по другариве немат врска.
2) Да си прашаш таму ќе е најубо ама мислам дека мојш да возиш само низ охрид.

иначе ја паднав еднаш утре одам пак на полагање...
 
Член од
29 јули 2005
Мислења
2.973
Поени од реакции
178
Денеска ја зедов потврдата е сеа ме мачат две прашања-
1) Дали имаат направено грешка пошо положив за б-категорија а кај тип документ на потврдава пишува Возачка дозвола Тип А. Па дали има врска типот со категоријата ?
2) Дали смеам да возам со потврда,пошо нели кога ти продолжуваат возачка ти даваат потврда со која смееш да возиш ? Или тоа не важи за почетници ?
Со потврдата не смееш да возиш, 100% ти гарантирам.
 

zee German

mpkfa
Член од
12 август 2009
Мислења
6.400
Поени од реакции
6.021
1) немат врска... пишит тип А (нз која причина) ама ко шо видов по другариве немат врска.
2) Да си прашаш таму ќе е најубо ама мислам дека мојш да возиш само низ охрид.

иначе ја паднав еднаш утре одам пак на полагање...
aj со среќа митре :)

--- надополнето ---

Со потврдата не смееш да возиш, 100% ти гарантирам.
и јас така разбрав али гласини се ширеа дека си смеел . Али само гласини.
 
Член од
24 јануари 2011
Мислења
523
Поени од реакции
148
Да прашам нешто во врска со полагањево.Што било тоа нешто дополнително треба да се плака некој тест ли е што ли е моторика или како се вика?Ај ако има некој информација што е ова нека ми каже и кој све ги фака :)
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
14.402
Поени од реакции
13.719
Да прашам нешто во врска со полагањево.Што било тоа нешто дополнително треба да се плака некој тест ли е што ли е моторика или како се вика?Ај ако има некој информација што е ова нека ми каже и кој све ги фака :)
Ваљда мислиш за теоретска настава, сега брзо пред 3-4 месеци е воведено тоа. 2000 денари се плаќа.
 
Член од
24 јануари 2011
Мислења
523
Поени од реакции
148
Абе незнам што е затоа и прашувам.А тоа во авто школите се учи или што к.р е ?
 
Член од
5 август 2007
Мислења
3.577
Поени од реакции
2.560
Со потврдата не смееш да возиш, 100% ти гарантирам.
Е јас ко ја зедов потврдата, фино лепо си прашав в полиција, и ми рекоја дека можам да возам со потврдата.
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
14.402
Поени од реакции
13.719
Абе незнам што е затоа и прашувам.А тоа во авто школите се учи или што к.р е ?
Ти држат предавања за знаци, правила, раскрсници и тако даље, два дена е тоа, вториот ден имаш пробен тест да видат колку си запамтил.
 
Член од
24 јануари 2011
Мислења
523
Поени од реакции
148
Ти држат предавања за знаци, правила, раскрсници и тако даље, два дена е тоа, вториот ден имаш пробен тест да видат колку си запамтил.
Офф мори мајко.Па ја ова бесплатно го правев кај мене во авто школо летото све ова ми обајсуваше т.е имавеме 3-4часа и на крај усно не прашуваше али никако да се наканам од тогаш да полагам.Па еве сеа сакам да уплатам во АМСМ и ме интересира дали ке треба и за ова да платам или нетреба?
 
B

BooBojan

Гостин
Офф мори мајко.Па ја ова бесплатно го правев кај мене во авто школо летото све ова ми обајсуваше т.е имавеме 3-4часа и на крај усно не прашуваше али никако да се наканам од тогаш да полагам.Па еве сеа сакам да уплатам во АМСМ и ме интересира дали ке треба и за ова да платам или нетреба?
За да ти земат уште 2000денари.Најмногу е за тоа.
 

zee German

mpkfa
Член од
12 август 2009
Мислења
6.400
Поени од реакции
6.021
Е јас ко ја зедов потврдата, фино лепо си прашав в полиција, и ми рекоја дека можам да возам со потврдата.
Јас си потпрашав во полиција денеска и ми одговорија негативно.Во смисол не било во системот влезено и затоа не сум смеел...различни градови различни закони :pos: уште Јанкуловска да ја прашам ми остана :D
 
Член од
24 јануари 2011
Мислења
523
Поени од реакции
148
За да ти земат уште 2000денари.Најмногу е за тоа.
Многу јасно е дека само парите да ти ги земат.Ама тоа 2000 ке треба да си ги дадеш на гладно срце буквално за ништо
 

Kajgana Shop

На врв Bottom