Цртани/анимирани филмови

GTFO

Pushing the button
Член од
3 април 2009
Мислења
5.654
Поени од реакции
4.579
Во поново време од анимирани филмови Kung Fu Panda,Wall E,Madagascar 2 и Ice Age 3 ги имам гледано.
Од постарите цртани како мал сум ги гледал Том и Џери,Pink Panther и Looney Toones,а активно гледам Simpsons и South Park.
 
N

Nephthys

Гостин
Омилен ми е "Corpse Bride",кој не го гледал му го препорачувам обавезно да го погледне.


Вчера го купив "Nightmare before Christmas" и не ме разочара иако "Corpse Bride" ми е далеку подобар.

Во петок(по препорака на еден форумџија)планирам да го купам "Coroline" па ако некој го има гледано нека пише впечатоци и импресии пошто трејлерот делува прилично интересно.
 
Член од
6 јуни 2009
Мислења
3.094
Поени од реакции
445
Logorama (2009) кракта реценизја

Логорама е француски краток цртан филм (правен од французи), ама е на англиски јазик.

И на овогодишните Oскари беше номиниран и ја доби наградата за најдобар краток анимиран филм. Ова е цртан каде светот - луѓeто, предметите, животните, се претставени преку разни логоа, амблеми и останати комерцијални знакчиња. Пример пеперутките се прикажани преку
MSN знакчето
. И сето тоа е интересно склопено.
И како секој филм, имаме дејствие. Во цртанов има полицајци, има криминалци, и... Да не откривам многу, интересно е да се види, трае 16 минути.
Мене повеќе ми се допадна од ланскиот добитник на Оскар во оваа категорија. Па препорака да го изгледате, освежување помеѓу кратките цртани.
 
Член од
6 јуни 2009
Мислења
3.094
Поени од реакции
445
Bugs Bunny Rides Again (1948)

"Now all you skunks clear out of here." ... :pos2:
или "This town ain't big enough fer the two of us!"...
итн.

------

Да не биди работава само за еден цртан еве и една иформација.
Warner Bros последниве години издаваше Златна Колекција на нивните Loony Tunes и Merrie Melodies цртани. Досега се излезни 6 дела (годишно излегувше по еден дел) и секој содржи по 60тина цртани на 4 ДВДња. (Ги има на торенти во divx, еден дел е на едно ДВД).
Филмските колекционери и љубителите на цртанот мислам дека ќе ја сакаат колекцијава.
 
Член од
6 јуни 2009
Мислења
3.094
Поени од реакции
445
Rise and shine, Mr Freeman, rise and shine... односно...
Wake up sleepythread.

Е сеа. Излезе DVDrip/BRrip од Toy Story 3 пред недела дена. Ја нормално како (скоро) секој попознат американски цртан шо постои, веќе го имам и овај. Гледање наскоро, можна и рецензија.

Има рипови и од How to train your dragon од пред 2-3 недели излезени. Долго се чекаше рип за овај.
 
Д

Дамјан_Amstaff

Гостин
Интересни ми се сите делови на Ice Age ,дај боже да направат уште некој дел.
Шрек...
И секако Кралот Лав...
Еднаш гледав еден јапонски цртан ,не му го помнам името....дефинитивно тие се болни луѓе ,но во главно интересен цртан кој ми врежи црни спомени. И никако да го најдам ,го гледав пред добри 6-7 години , се сеќавам дека имаше волци , јапонец кој ќе го пробушат со дрвена базука и доста крв.
 
Член од
14 август 2010
Мислења
5.507
Поени од реакции
5.818
Последно го гледав Toy story 3 и беше многу интересен:) сакам анимирани филмови:tv:
 

Rebel

Карирана овца
Член од
17 јули 2010
Мислења
16
Поени од реакции
8
Неверојатно добро нешто, иако не сум којзнае колкав љубител на аниме...
 
Член од
20 ноември 2009
Мислења
8.150
Поени од реакции
8.893
Пред некое време го гледав Ајс Ејџ 3 и Тој Стори (сите дела),дефинитивно овие два анимирани филмови се едни од најдобрите.
 

gooner4life

Arsenal-Maniak
Член од
11 јули 2008
Мислења
7.037
Поени од реакции
1.567
Омилениот цртан филм , но сепак серија... The Simpsons
Идеологијата за семејната приказна на Хомер и Барт со трите девојќи кои ги трпат нивните безвредни глупости е непроценлива... Како најголема идила во животов би кажал дека сакам да го имам мозокот на Хомер... никогаш не се замара... да биде пред смрт тој ќе си се напие едно пивце и е готово... нај среќниот човек што постои и е познат за градот!
Освен симпсонови исто така Саут Парк сум ги изгледал сите епизоди и уште некои долгометражни филмови меѓу кои е и долгометражната претстава на >>The Simpsons<<
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
How to train your Dragon - what Avatar should have been: забавен, интересен, со фини ефекти и пријатен за очи. Плус, допира до тебе на персонално ниво...се изненадувам, се подобри филмови вадат овие не-Pixar компанииве.

Прво Cloudy with a chance for meatballs, после овој...браво. : )
 
Член од
20 март 2009
Мислења
46
Поени од реакции
1
Порано сум гледал се.. имав сателитска и гледав 24/7 цртани на германски(така научив германски) и многу цртани сум гледам али најомилени Yugioh i One Piece, а сега понови анимирани филмови се Madagascar 1,2 , Wall-E и How to train your dragon...:tv:
 
Член од
25 јули 2010
Мислења
7.382
Поени од реакции
2.398
Порано сум гледал се.. имав сателитска и гледав 24/7 цртани на германски(така научив германски) и многу цртани сум гледам али најомилени Yugioh i One Piece, а сега понови анимирани филмови се Madagascar 1,2 , Wall-E и How to train your dragon...:tv:
Yugioh beshe dobar,ali sea ovaj Yugioh GX sho go davaat mnogu glup
 

Kajgana Shop

На врв Bottom