XP и LINUX заедно, ама како?

Член од
11 март 2005
Мислења
30
Поени од реакции
0
Eve gi citam temite i bas se zainteresirav:
Imam HD Maxtor 120Gb S-ATA /RAID-ot otide momentalno, no za toa vo hardware/,particiite gi delam so Partition Magic-NTFS/XP-pro/SP2... i sega bi stavil na druga particija Linux, bidejki podatoci na kompjuter nisto ne cuvam, znaci ima mesto.
Pa bi ve zamolil najljubezno da me upatite vo ovaa rabota, od kade da se trgne, sto da se nabavi, sto da se napravi itn......
Znam deka prasanjevo e malku podelikatno i poopsezno, a nekoj moze da rece i-odnesi si go na servis pa oni neka ti stavaat/mislam OS-mi.../,ama sepak veruvam vo ovdesnive strucni decki deka se cool i deka nesebicno ke pomognat :wink:
I se razbira-ODNAPRED BLAGODARAM :wink: :D
 
Член од
11 март 2005
Мислења
30
Поени од реакции
0
A edno linkce ako moze za Knopix 3,8 :wink:
Googlav malku, ama nesto mi e somnitelno, pa aj vikam, vie ovde ke recete kade e najdobroto mesto.... :wink:
I jasno-golemo fala :wink:
 
Член од
23 јануари 2005
Мислења
1.000
Поени од реакции
8
Pa toa e istoto kako Virtual Pc

slasa?!
 
Член од
11 март 2005
Мислења
30
Поени од реакции
0
Dobro...da podobjasnam uste malku.
Mene mi e jasno toa sto Slasa go e pisal- i e virt-pc...
Jas samo zamoliv najkulturno, ako na nekoj poupaten ne mu e tesko vo najkratki crti da ja objasni postapkata od prviot moj post/ustvari tema/i sega ke preciziram po tocki da bide uste pojasno:
-Imam 120Gb S-ATA so 3 NTFS perticii
-Na prvata ke odi XP/so Partition magic-za sekoj slucaj da pritreba/
-A na tretata Linux
E sega bese prasanjeto-koj Linux, od kade nabavka, instal-vo najkratki crti,postapkata okolu boot-ot i...mislam -jasno e prasanjevo,a veruvam deka ke im koristi seto ova i na drugi zainteresirani.I da ne se razbereme pogresno-ne baram skolo za Linux nekoj da postuva,nego osnovnite "caki" koga odat dva OS zaedno,a seto toa da gura napred.
Ako sepak "ne odi vaka", dajte barem nekoe linkce za Knopix, ama 3.8, posto Googlav ko sto kazav, ama..............
 
Член од
23 јануари 2005
Мислења
1.000
Поени од реакции
8
a

abe odi simni si linux od linuxiso.org posle tie iso files snimaj gi kako instalaciono cd, posle mestish cd rom za prv boot device i startuvash so prviot disk... na pochetok ke te prasa na koja particija sakas da go instalirash i tolku e ... posle na sekoj start up na pc-to ke te prasuva koj os da go startuva

ajt, mislam deka pomognav



zosto da simnuvat pa da prajt cd pa da se ebit cd po cd da iinstalirat

instaliraj direktno preku ftp . napraj samo bot image od koj linux ti treba i pici ,
:D
 
Член од
11 март 2005
Мислења
30
Поени од реакции
0
U sekoj slucaj fala ti, taka go napraviv i Knopix 3.5./bez install/
Ova izleze, malu go ja ut***v :wink: pa pre****v....
Aj, ke ja opraime...... :D
 
Член од
1 февруари 2005
Мислења
1.277
Поени од реакции
1.755
За сериозно да користиш линукс се разбира треба да т.и е инсталиран на харддискот ,тие Live дистрибуции се ептен за мали деца.Со Partition magic правиш нова партиција за линукс да речеме 15 Гб от тип Ех2 или Ех3 и една партиција линукс свап околу 600 Мб таа треба да е мала.Избираш дистрибуција пример Федора http://fedora.redhat.com/download/ таму се 4 диска за недела 2 ќе ги истегнеш и ги печеш на ЦД тие се ISO фајлови. Стаавш првото ЦД тие се ботабилни дискови ,во биосот треба ЦД ромот да е 1 бот device и го пушташ компјутерот ,инсталацијата сама ке се стартира ,ке те праша на која партиција да е инсталиран Линуксот,после ке те праша за инсталација на бот менаџер,имаш во главно 2 бот менаџера Лило и Груб во зависност од дистрибуцијата,Груб е подобар,бираш во мастер бот рекордот MBR да се инсталира и избираш сите други партиции да ги стави во себе.Евентуално можеш да избереш да не се инсталира бот менаџер а да се стартира от дискета што не ти препорачвувам.Дури и да стане нешто со инсталацијата и да е неуспешна и Windows - от несака да се стартира лесно можеш после да говратиш стариот MBR.





evo mu za fed. ovde : ftp://ftp.sunet.se/pub/Linux/distributions/fedora/3/i386/iso/
 
Член од
11 март 2005
Мислења
30
Поени од реакции
0
Pa taka be drugari :wink:
Rekov li ja uste u start - ako ovde nema fer i cool decki, kaj ke ima :D
Samo so ova mi razjasnivte kup magloviti raboti.
Samo use ovaa glupost da prasam: ISO-to, da go raspakuvam koga go simnam,pa da rezam, ili taka celo da go rezam, i toa so da mu naredam na Roxio/pr/-da naprai boot CD ili neso drugo, oti ova me malku zezase so Knopix-ot? Ili site 4 diska da gi praam ko data diskovi?
 
Член од
1 февруари 2005
Мислења
1.277
Поени од реакции
1.755
Не пријателче *.ISO е веќе готова слика на ЦД со све внатре не се разархивира и не се прави како дата диск ,на Нерото пример от Recorder бираш Burn Image и ги печеш сите 4 диска таму веќе не важи претходниот избор, што му е заложено во ISO фајлот тоа пече.
Втора важна работа за преку мрежата инсталација не сум согласен треба неколку дена да е зафатен компјутерот ,за преинсталација ако притреба треба пак Нет инсталација,најдобро е секој дома да си ги има инсталационите дискови.
 
Член од
11 март 2005
Мислења
30
Поени од реакции
0
Mora da dopisam......
Ovde gledam dve metodi-edna so simnuvanje i snimanje na CD-a, a druga pravenje boot disk i direktna instalacija od ftp.....
E sega, sto ke e podobro?
Za simnuvanje-imamADSL...
Za instalacija od FTP server, do sega ne sum pravel, pa ako moze nekoe sovetce plus/u najkratki crti/............
 
Член од
11 март 2005
Мислења
30
Поени од реакции
0
Baceto, izvini, ova tvoeto "vleta" dodeka jas uste pisuvav i se "razminavme".....
Znaci-nikakvo raspakuvanje, oti ova me zbuni, zosto koga go pravev Knopix-ot, ne sakase da mi go napravi so cela ISO! A mu zadadov komanda da napravi boot CD-tuka da ne e greskata?
 
Член од
11 март 2005
Мислења
30
Поени од реакции
0
xm

I da ne e dosadno previse....ama da zamolam povtorno i najljubezno za edno download linkce za Knopix-3.8....

posto uste ne ofecijalna verzija ne mozam fda ti dadam direkten link za 3.8

pobaraj na torrent go ima
 
Член од
11 март 2005
Мислења
30
Поени од реакции
0
Sto se sluci...?

Dojdov do nekade, ama novi problemi i se nadevam - ke pomognete.....
-Imav RAID STRIP 0 mod od 240Gb
-So Partition magic gi napraviv slednive raboti:
Vo PRIMARY - C-Windows-NTFS, SWAP-2xRAM za Fedora i ROOT so ext-3.
Vo LOGICAL - HOME so ext-3 , D - FAT32 i E - FAT32
Pocna instalacijata i se bese OK, do Druidot, koj ne prepozna apsolutno nisto, tuku ponudi inicijalizacija, so koja se znae sto odi........
Ja prifativ i......otide Windowsot
Sega od Fedora povtorno napraviv SWAP, ROOT i HOME
Se zavrsi instalacijata, no koga dojde do finalniot restart, izleze crn ekran na koj gore-levo pisuvase GRUB_ , a zvucnikot na kompjuterot pocna da pisti neprekidno!
I ..sleduvase povtorna instalacija na XP.
Ne znam da li e do mene greskata i vo sto?
Ne mi e jasno - zosto Fedora ne prepozna nisto sto e napraveno so Partition Magic?
Da li voopsto moze Linux da raboti pod RAID, bidejki toj e povece softverska rabota?
I da li moze Linux-ot da raboti so S-ATA diskovi, ili samo so P-ATA?
Sega nemam RAID, tuku samo eden S-ATA so tri NTFS particii po 40Gb -C,
D i E....na C e XP.
Ve molam za pomos i soveti.
 
Член од
11 март 2005
Мислења
30
Поени од реакции
0
Nov problem...........

Se ova se resi, a sega -finalen problem:
Ja instalirav Fedora Cor-3,ama:
Kompjuterot se restartuva i izleze prvo "press any key" za Linux, ako pominat odredenite sekundi - se startuva - Windows.
Na "Press any key", izleguva ova:
GNU GRUB version 0.95 (639k lower / 1047488k upper memory)
________________________________________________
Fedora Core (2.6.9-1.667smp)
Fedora Core (2.6.9-1.667)
Other
________________________________________________
Use /strelkite/ to select which entry is highlighted
Press ENTER to boot the selected OS, or "p" to enter a password to unlock the next set of features.
Probam ENTER, se se vcita , dodje do momentot koga treba da izleze - WELCOME, ama tuka sinata linija ne lodira do kraj i izleze siv ekran so strelka od mausot!
Probav i so password , ama tuka izleguvaat dopolnitelni opcii za podesuvanje:
e-edit the comands before booting
a-to modify the kernel arguments before booting
c-for a comand line
Bi zamolil za mala pomos - kako da se resi problemov i da prodolzam do kraj so krajnite podesuvanja na Fedora?
 
D

DJ_DEXTER

Гостин
Sto se sluci...?

RICK напиша:
Dojdov do nekade, ama novi problemi i se nadevam - ke pomognete.....
-Imav RAID STRIP 0 mod od 240Gb
-So Partition magic gi napraviv slednive raboti:
Vo PRIMARY - C-Windows-NTFS, SWAP-2xRAM za Fedora i ROOT so ext-3.
Vo LOGICAL - HOME so ext-3 , D - FAT32 i E - FAT32
Pocna instalacijata i se bese OK, do Druidot, koj ne prepozna apsolutno nisto, tuku ponudi inicijalizacija, so koja se znae sto odi........
Ja prifativ i......otide Windowsot
Sega od Fedora povtorno napraviv SWAP, ROOT i HOME
Se zavrsi instalacijata, no koga dojde do finalniot restart, izleze crn ekran na koj gore-levo pisuvase GRUB_ , a zvucnikot na kompjuterot pocna da pisti neprekidno!
I ..sleduvase povtorna instalacija na XP.
Ne znam da li e do mene greskata i vo sto?
Ne mi e jasno - zosto Fedora ne prepozna nisto sto e napraveno so Partition Magic?
Da li voopsto moze Linux da raboti pod RAID, bidejki toj e povece softverska rabota?
I da li moze Linux-ot da raboti so S-ATA diskovi, ili samo so P-ATA?
Sega nemam RAID, tuku samo eden S-ATA so tri NTFS particii po 40Gb -C,
D i E....na C e XP.
Ve molam za pomos i soveti.
вака не знам :) ама ако не е форматирана партицијата од виндоусот .. пробај со командите FIXMBR и FIXBOOT на mswin repair console со тие команди ќе ги средиш првите 512 кб боот на виндоусот
 

Kajgana Shop

На врв Bottom