Work and travel USA

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.937
Поени од реакции
35.328
На ССН ти пиши дека ти е валиден само со ДС, но колку што знам можи да се работи со него и после истекот на визата пошто така работат повеќето македонци.
Знам за ДС , ме интересираше дали е валиден воопшто. Иначе за тоа ДС имам чуено дека со фотошоп некако го прекриваат , колку е точно појма немам. Ќе аплицирам јас за туристичка годинава , па ако одам веќе и да работнам нешто ако важи. :)
 
Член од
26 ноември 2014
Мислења
834
Поени од реакции
1.368
Не можам да ја разберам логиката на оние кои одат исклучително за заработка(на печалба демек) со Ворк енд Травел кога во суштина ќе истрошиш се што ќе заработиш, картата си ја плаќаш и таму треба ептен аскетски да живееш за да донесеш нешто дома.

Може некој со претходни искуства да каже колку може реално да се донесе за едно лето работејќи таму? Еден другар се спрема затоа ме занима.
 
Член од
28 март 2015
Мислења
5.428
Поени од реакции
11.336
Знае ли некој дали тој social security number е валиден и после од завршувањето на визата? Јас бев у САД пред 3 год , дали сега ако одам на друг начин не ворк анд травел , можам да го користам и да се вработам?
Мислам дека можеш, ама за секој случај прашај во некоја агенција
Не можам да ја разберам логиката на оние кои одат исклучително за заработка(на печалба демек) со Ворк енд Травел кога во суштина ќе истрошиш се што ќе заработиш, картата си ја плаќаш и таму треба ептен аскетски да живееш за да донесеш нешто дома.

Може некој со претходни искуства да каже колку може реално да се донесе за едно лето работејќи таму? Еден другар се спрема затоа ме занима.
Ако работиш две работи и имаш исполнето работно време без да трошиш можеш да заработиш околу 8000-10.000. Можеш и повеќе ако ти се погоди работата.
Ако имаш две работи и си трошиш, просек му е околу 4000-5000
Со една работа до 2000 долари со тоа што ќе влезеш во минус заради трошоците за да отидеш.
Ова според мое искуство и според тоа што гледам како заработиле другите.
 
Член од
18 ноември 2014
Мислења
78
Поени од реакции
13
Знае ли некој дали тој social security number е валиден и после од завршувањето на визата? Јас бев у САД пред 3 год , дали сега ако одам на друг начин не ворк анд травел , можам да го користам и да се вработам?
Да бидејќи тој број кога еднаш ќе успееш да го извадиш важи доживотно, тој го поседува и секој американски државјанин и е доста важен документ. Значи без разлика од какви причини одиш во америка дали си на ј-1, h2b или некоја друга виза, ти врз основа на тој број може да работиш легално во америка, бидејќи тамошни работодавци нема да те прашаат дали си легален или не само им е важно дали имаш SSN за они да си ја вршат легално работата.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Пребарав по термин “kouzon" и ми се видоа многу резултати, така да ќе прашам лично.

- Дали се поштена агенција? Лоши искуства? Било што да ми кажете за агенцијата?
 
Член од
18 ноември 2014
Мислења
78
Поени од реакции
13
Пребарав по термин “kouzon" и ми се видоа многу резултати, така да ќе прашам лично.

- Дали се поштена агенција? Лоши искуства? Било што да ми кажете за агенцијата?
Се ти е среќа, агенцијата е ок имаат и многу негативни, но и позитивни коментари. Една од најевтините во мк. И јас одам преку неа оваа година ама како селф. Искрено лани бев преку друга платив дупло и пак имав проблеми. Агенцијата е голема и студентите ги гледа во бројка. Значи квантитет пред квалитет. Таа, па и други агенции се само да ти ги средат документите, најдат работа и соберат парите. Стапнеш ли во Америка оставен си сам на себе. Затоа најбитно е паметно да ја избереш работата. А агенцијава околу средување документи е ок.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Се ти е среќа, агенцијата е ок имаат и многу негативни, но и позитивни коментари. Една од најевтините во мк. И јас одам преку неа оваа година ама како селф. Искрено лани бев преку друга платив дупло и пак имав проблеми. Агенцијата е голема и студентите ги гледа во бројка. Значи квантитет пред квалитет. Таа, па и други агенции се само да ти ги средат документите, најдат работа и соберат парите. Стапнеш ли во Америка оставен си сам на себе. Затоа најбитно е паметно да ја избереш работата. А агенцијава околу средување документи е ок.
Какви се тие негативни коментари? И да - знам за дека си оставен сам на себе. Што негативно може да се очекува?
 
Член од
18 ноември 2014
Мислења
78
Поени од реакции
13
Какви се тие негативни коментари? И да - знам за дека си оставен сам на себе. Што негативно може да се очекува?
Па знам студенти што им се случило да потпишале договор за работа да отишле таму и работодавецот да им каже дека сите квоти се пополнети и дека неможе за нив да работат. Ова се има случено пред 2 години. Во глобала се е поврзано со наоѓањето на работното место бар ја што знам што ми кажувале. За документација средување се ок. Јас одам селф и нивна задача е само да ми изготвавт документи затоа и отидов во таа агенција дека се најевтини.
 
D

DAoliHVAR

Гостин
jas se prijaviv vekje vo narom , i ja dadov prvata rata , no sega mozno e da treba da otkazuvam zaradi nepredvideni zdrastveni pricini . Dali ke mi gi vratat vo toj slucaj tie 200$?
 

Sikimco

Подобро ужасен крај, одколку ужаш без крај
Член од
25 јули 2011
Мислења
458
Поени од реакции
99
Може ли да идеш у амбасада на интервју, а сеуште да не ти е резервиран авио билетот ?
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.913
Поени од реакции
12.402
Да бидејќи тој број кога еднаш ќе успееш да го извадиш важи доживотно, тој го поседува и секој американски државјанин и е доста важен документ. Значи без разлика од какви причини одиш во америка дали си на ј-1, h2b или некоја друга виза, ти врз основа на тој број може да работиш легално во америка, бидејќи тамошни работодавци нема да те прашаат дали си легален или не само им е важно дали имаш SSN за они да си ја вршат легално работата.
На бројчето ви стои со печат дека ви е валидно само со DS-от. Ако ви го бараат во хартиена форма работодавците, а визата ви е истечена и DS-от не ви е валиден ќе ви прават проблеми. Ако само го бараат бројчето ( што не ми се верува :D ) тогаш ок сте.
 
Член од
24 февруари 2016
Мислења
1
Поени од реакции
0
Колку ми е паметно да аплицирам сега со 3/4 положени на економски факултет, прва година?
 
Член од
8 април 2015
Мислења
19
Поени од реакции
1
Zdravo sakam da prasaam nesto nadvor od temava povrzano so USA dali znae nekoj kako treba sodrzinski da izgleda garantno pismo za da dobies turisicka viza ,dali nekoj mu imaat prateno ili znae da spodeli na koj nacin treba da pisuva vo pismoto treba li negde da se zaveri vo usa kako ide proceurata
 

superstarpizza

Unsurpassed Сasual Dating - Verified Damsels
Член од
20 септември 2008
Мислења
6.025
Поени од реакции
1.363

Kajgana Shop

На врв Bottom