Work and travel USA

K

Kacar

Гостин
Бев летово, другото лето не знам дали ќе одам сеуште.
Доколку може у чет ако не сакаш тука, да ми објасниш за заработка, за втора работа, саатнина на втора работа, дали намирниците се скапи, станарина,општо менталитетот на луѓето таму .....
 

Тетекс фан ^

100% МАКЕДОНЕЦ
Член од
24 јануари 2009
Мислења
2.394
Поени од реакции
881
За визава, има врска ако си работел негде тековната година у која аплицираш, а си редовен на факултет и пријавен на полно работно време и дали би биле помали/поголеми шансите за добивање виза?
 
Последно уредено:
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
За визава, има врска ако си работел негде тековната година у која аплицираш, а си редовен на факултет и пријавен на полно работно време и дали би биле помали/поголеми шансите за добивање виза?
За визата ти барат само податоци од факултет не ги интересира дали работиш . И ако има такво нешто можи да е само плус.
 
Член од
14 декември 2013
Мислења
4.157
Поени од реакции
10.994
Дали знаете до кога најкасно може да се уплати во агенцииве?
 
Член од
18 ноември 2014
Мислења
694
Поени од реакции
1.778
Дали знаете до кога најкасно може да се уплати во агенцииве?
Па ако сакаш добра работна понуда да си најдеш најдобро ти е сеа да си аплицираш.. иначе до крај на февруари, а некои агенции дури до средина на март си продолжуваат рокови.
 
K

Kacar

Гостин
Која е шансата да добиеш виза ако си студент кој:

- За време на интервјуто веќе ќе има наполнети 22 години
-2 година на Правен факултет кој е 3+2 , требаше според годините у принцип да биде трета.
- Првин се запишал на Туризам па не му се бендисало бидејќи тоа му е хоби па си почнал Правен Факултет сериозно
- Има положени 12 од 14 испити
-Среден просек
-Зборува течно и функционално англиски
- Родителите работно добро ситуирани, едниот во администрација другиот приватен угостителски бизнис

Според вас, кои се шансите и дали некој има исксутво вакво слично ?
 
Член од
26 јуни 2011
Мислења
67
Поени од реакции
3
Нека кажи некој шо бил Аласка и со колку пари се вратиле, при тоа шо работеле 2-3 работи?
 
Член од
9 септември 2010
Мислења
26
Поени од реакции
4
Дали некој што бил на Cape Cod,Massachusetts може да ми каже свое искуство и дали го препорачува како место за добра заработка? :)
 
Член од
13 октомври 2014
Мислења
57
Поени од реакции
7
Тие што факултетот ви почнува од септември, кога сте се вратиле у МК? зошто нели 4 месеци работа и 1 месец шетање, а ако почнувате со работа од јуни....?
 
Член од
23 октомври 2014
Мислења
30
Поени од реакции
6
Zdravo vaka mojava situacija e malku pojke komplicirana e sega jas koga bev vo 2013 2ra godina na fakultet rabotev 4 mesexi kartata mi bese za 5 meseci da neplajkam smena na rok na bilet si ostanav se uste 1 mesec turisticka ama jas bez da se setam mi ponudija da rabotam uste nekoe vreme I se soglasiv rabotev vo 5ot mesec 2 nedeli. Sega vo 2015 bev 4ta na fax nemav bas mn polozeni predmeti I vo April me odbija sega nezz dali poradi nepolozeni a konzulot mi zameri me prasa zoso malce predmeti imam vo uverenie ili pak dali me odbija za toa deka rabotev 2 nedeli ilegalno taksite si gi plajkav tie dve nedeli. Dali ima nekoj vo vakva ili slicna situavija pa apliciral za druga viza jas sakam za turisticka so garantno pismo dali imate iskustvo posle odbijana j1 za turisticka?
POMAGAJTEE :tapp::( kazete nekoe mislenje iskustvo so da praam...
 
Член од
8 јуни 2012
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво дечки значи вака :
Имам 22 години и сум 1ва на фах.. претходно бев запишан на друг но поради проблеми се отпишав од него и сеа сум на друг дали има шанси да добијам виза а сите предмети ми се положени со просек некаде 8,3 Поздрав:)
 
Член од
19 јули 2014
Мислења
26
Поени од реакции
1
Дечки ,има некој што аплицирал за работа во Хард Рок во Јужна Каролина годинава?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom