Work and travel USA

Член од
13 октомври 2014
Мислења
57
Поени од реакции
7
Дали знаете некој студент на самохран родител да му дале Visa, или пак ради таа причина да го одбиле? Колкави се шансите за таква категорија?
 
Член од
18 ноември 2014
Мислења
78
Поени од реакции
13
Дали знаете некој студент на самохран родител да му дале Visa, или пак ради таа причина да го одбиле? Колкави се шансите за таква категорија?
Види во амбасада се ти е чиста среќа. Според мене на сите ни се шансите 50-50 зошто има ужасни случаи што знам дека добиле виза и случаи што се очекувало 100% да добијат виза па биле одбиени.
 
Член од
2 октомври 2015
Мислења
109
Поени од реакции
50
Зошто знам дота луѓе кои се одбиени, а студираат во на Гоце и ме фати малку страв[DOUBLEPOST=1432145564][/DOUBLEPOST]
Јас ќе работам во Hyannis во Shaw's and Star Market
Како помина во Shaw's? Која рабтна позиција е најдобра според тебе? Во врска со втора работа како е ? Фала и поздрав
 

Sikimco

Подобро ужасен крај, одколку ужаш без крај
Член од
25 јули 2011
Мислења
460
Поени од реакции
100
Како помина во Shaw's? Која рабтна позиција е најдобра според тебе? Во врска со втора работа како е ? Фала и поздрав
Нема лоша позиција сите се добри. Најмалку саати дават на касиерите но затоа имаш најлесна работа. Втора работа зависи кога ќе одиш и зависи каде ќе бараш. Доколку одиш порано имаш поголеми шанси
 
Член од
28 ноември 2015
Мислења
2
Поени од реакции
0
Сакам да прашам доколку некој од вас знае со сигурност, дали можам да добијам виза иако сум 3та година, требаше да дипломирам во септември , но бидејќи бев во Америка не бев во можност, и сега ако оставам еден испит дали ќе биде проблем, или морам дадипломирам, да запошам постдипломски па тогаш да аплицирам?
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.869
Поени од реакции
11.490
Сакам да прашам доколку некој од вас знае со сигурност, дали можам да добијам виза иако сум 3та година, требаше да дипломирам во септември , но бидејќи бев во Америка не бев во можност, и сега ако оставам еден испит дали ќе биде проблем, или морам дадипломирам, да запошам постдипломски па тогаш да аплицирам?
Како што сфатив, ти веќе немаш статус на редовен студент затоа што немаш запишано тековен семестар, освен што имаш останато испити. За воопшто да аплицираш, треба да положиш све, т.е. да дипломираш, и во јануари да запишеш мастер ако можеш (ако си на Јустинијан Први, можеш).
 
Член од
20 април 2009
Мислења
991
Поени од реакции
944
Дечки, бев во Викинг и викаат дека нема да примаат апликации за апсолвенти. Како причина наведуваат одлука од амбасадата, но некако неуверливо ми звучеа во муабетот, со оглед на тоа дека ми кажаа и дека дополнително треба да се договараат со амбасадата дали оваа одлука е дефинитивна? Некој да не знае нешто повеќе за ова? знам дека голем број мои колеги кои минатата година беа апсолвенти без никаков проблем добија виза..па целата ситуација ми е конфузна. Однапред Ви благодарам.
 
Член од
18 ноември 2014
Мислења
694
Поени од реакции
1.778
Дечки, бев во Викинг и викаат дека нема да примаат апликации за апсолвенти. Како причина наведуваат одлука од амбасадата, но некако неуверливо ми звучеа во муабетот, со оглед на тоа дека ми кажаа и дека дополнително треба да се договараат со амбасадата дали оваа одлука е дефинитивна? Некој да не знае нешто повеќе за ова? знам дека голем број мои колеги кои минатата година беа апсолвенти без никаков проблем добија виза..па целата ситуација ми е конфузна. Однапред Ви благодарам.
Мене ми изглеа ко да лажат.. се вадат со амбасадата само колку да не им зафаќаат работни места апсолвентите, со тоа што се поризични за добивање виза, така агенцијата не добива пари ако апсолвент не добие виза. Иди си по други агенции најубаво.
 
Член од
28 ноември 2015
Мислења
2
Поени од реакции
0
Како што сфатив, ти веќе немаш статус на редовен студент затоа што немаш запишано тековен семестар, освен што имаш останато испити. За воопшто да аплицираш, треба да положиш све, т.е. да дипломираш, и во јануари да запишеш мастер ако можеш (ако си на Јустинијан Први, можеш).



Да, на Јустинијан Први сум. Фала ти. ќе се потрудам еве да дипломирам , да запишам мастер, па ќе видиме што ќе биде :) Имав доста убава работа и си поминав преубаво , сакам да идам пак на исто место и мислев можам и ако оставам еден предмет :)
 
Член од
20 април 2009
Мислења
991
Поени од реакции
944
Мене ми изглеа ко да лажат.. се вадат со амбасадата само колку да не им зафаќаат работни места апсолвентите, со тоа што се поризични за добивање виза, така агенцијата не добива пари ако апсолвент не добие виза. Иди си по други агенции најубаво.
А не задржуваат дел од парите ако не добиеш виза? Пак мислам дека имаат некоја заработка од тие што не добиваат или се лажам?
 
Член од
18 ноември 2014
Мислења
694
Поени од реакции
1.778
А не задржуваат дел од парите ако не добиеш виза? Пак мислам дека имаат некоја заработка од тие што не добиваат или се лажам?
Па задржуваат некои 300-400 евра како што кажаа.. ама не им е исто да добијат 1000 евра од студент кој сигурно би добил виза и оваа сума што би ја задржале од студент кој не добил виза.
 
Член од
20 април 2015
Мислења
1
Поени од реакции
0
Дали некој бил во Newport RI ,AttWater Hotel или планира годинава да оди? Ме интересираат ваши искуства зошто сакам да уплатам за таму за WAT летово
 
Член од
9 септември 2010
Мислења
26
Поени од реакции
4
Има ли некој работено во Аљаска или планира да оди? Некако се решив за таму па сакам да слушнам искуства и размислувања :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom