Work and travel USA

Член од
21 мај 2008
Мислења
10.860
Поени од реакции
11.482
Кои се неповратни тие 160 или вкупно со за у агенција 250??

Sent from my SM-G920F using Tapatalk
Сите што ги спомнав. За другите агенции не знам како е, ама мислам слично е. Сумата може да варира до максимум 30-40 долари.
 
Член од
15 февруари 2012
Мислења
2.680
Поени од реакции
1.805
Сите што ги спомнав. За другите агенции не знам како е, ама мислам слично е. Сумата може да варира до максимум 30-40 долари.
Значи 400 евра одприлка...



Sent from my SM-G920F using Tapatalk
 
Член од
11 март 2015
Мислења
8
Поени од реакции
0
Здраво! Ќе може ли некој убаво да ми објасни некои работи будејќи не сум многу запознаена со оваа работа.Колкава е можноста да добијам виза ако сум 5-та година(по правило треба 4 години ) и тоа сите предмети ми се запишани прв пат и иимам еден неположен од минатиот летен семестар ? И до кога е најдобро да аплицирам по агенцииве ? Фала
 

Sikimco

Подобро ужасен крај, одколку ужаш без крај
Член од
25 јули 2011
Мислења
458
Поени од реакции
99
Здраво! Ќе може ли некој убаво да ми објасни некои работи будејќи не сум многу запознаена со оваа работа.Колкава е можноста да добијам виза ако сум 5-та година(по правило треба 4 години ) и тоа сите предмети ми се запишани прв пат и иимам еден неположен од минатиот летен семестар ? И до кога е најдобро да аплицирам по агенцииве ? Фала
Никој неможе со сигурност да ти каже. Оваа година имав четворојца колеги кои беа пред дипломирање со сите положени испити. Доколку аплицираш пред нова година имаш поголем избор за работа, јас кога аплицирав оваа година во фебруари имаше место на 5-6 работи, плус имаш попуст од околу 50-100 евра доколку аплицираш сега. поздрав[DOUBLEPOST=1447245255][/DOUBLEPOST]
Значи 400 евра одприлка...



Sent from my SM-G920F using Tapatalk
Друже или лошо ти иде математика или пак неможеш да сватиш. Околу 9500 ти пропаѓаат за визата и околу 3000 од апликацијата, вкупно неповратни сретства ќе имаш околу 200 евра
 
Член од
15 февруари 2012
Мислења
2.680
Поени од реакции
1.805
Никој неможе со сигурност да ти каже. Оваа година имав четворојца колеги кои беа пред дипломирање со сите положени испити. Доколку аплицираш пред нова година имаш поголем избор за работа, јас кога аплицирав оваа година во фебруари имаше место на 5-6 работи, плус имаш попуст од околу 50-100 евра доколку аплицираш сега. поздрав[DOUBLEPOST=1447245255][/DOUBLEPOST]
Друже или лошо ти иде математика или пак неможеш да сватиш. Околу 9500 ти пропаѓаат за визата и околу 3000 од апликацијата, вкупно неповратни сретства ќе имаш околу 200 евра
Епа ако е така е супер...

Пошто @true blue рече 160 усд за виза и 250 за агенцијата...

Тоа е околу 400еу

Sent from my SM-G920F using Tapatalk
 
Член од
17 октомври 2015
Мислења
6
Поени од реакции
0
Епа ако е така е супер...

Пошто @true blue рече 160 усд за виза и 250 за агенцијата...

Тоа е околу 400еу

Sent from my SM-G920F using Tapatalk
Значи 250 $ што ќе ги дадеш во агенција + 195 $ за виза = 445 $ што ти пропаѓаат.

А не 3000 ден + 195 $ за виза. Ти ќе ги платиш тие 3000 ден ама после ќе доплатиш пак во агенција околу 200$. Кој ти кажал дека ќе изгубиш толку малку е лошо информиран. :)
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.860
Поени од реакции
11.482
Во Наром на пример прво сосе апликацијата се даваат 3000 денари, после уште 200 долари се доплаќаат. И на крај, ако добиеш виза, останатите 800 долари или колку и да се. Со која агенција и да одиш, неповратни ти се 400 долари (+/- 20/30) вклучувајќи ја и визата.
 
Член од
26 август 2009
Мислења
35
Поени од реакции
14
Никој неможе со сигурност да ти каже. Оваа година имав четворојца колеги кои беа пред дипломирање со сите положени испити. Доколку аплицираш пред нова година имаш поголем избор за работа, јас кога аплицирав оваа година во фебруари имаше место на 5-6 работи, плус имаш попуст од околу 50-100 евра доколку аплицираш сега. поздрав[DOUBLEPOST=1447245255][/DOUBLEPOST]
Друже или лошо ти иде математика или пак неможеш да сватиш. Околу 9500 ти пропаѓаат за визата и околу 3000 од апликацијата, вкупно неповратни сретства ќе имаш околу 200 евра
Ако одеш преку коузон губеш 350 евра ( некаде околу 20.000 ден ) .


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
15 февруари 2012
Мислења
2.680
Поени од реакции
1.805
Значи 250 $ што ќе ги дадеш во агенција + 195 $ за виза = 445 $ што ти пропаѓаат.

А не 3000 ден + 195 $ за виза. Ти ќе ги платиш тие 3000 ден ама после ќе доплатиш пак во агенција околу 200$. Кој ти кажал дека ќе изгубиш толку малку е лошо информиран. :)
Па ете реков јас дека е околу 400 еу...

Многу се тоа у пм ај да беше 200 е пролазно ама 400 е многу, а ја немам многу шанси ако се зависи од предметите.., би идел на среќа и расположение на тој американецот на интервјуто ..
 
Член од
17 октомври 2015
Мислења
6
Поени од реакции
0
Па ете реков јас дека е околу 400 еу...

Многу се тоа у пм ај да беше 200 е пролазно ама 400 е многу, а ја немам многу шанси ако се зависи од предметите.., би идел на среќа и расположение на тој американецот на интервјуто ..
Пробај си, јас во прва година почнав со аплицирање ама ме предомислија од агенција дека ќе ме одбиеле, што немаше да биде така зашто имав само 1 неположен од 4. Годинава одам на интервју па и да ме одбијат барем да знам дека сум пробала. Инаку, сега сум 5ти семестар, а во 3 семестри имам презапишано по еден предмет и веќе ми се положени, гледам да го исчистам тековниов семестар со максимум еден предмет да ми остане.
 
Член од
11 март 2015
Мислења
8
Поени од реакции
0
Никој неможе со сигурност да ти каже. Оваа година имав четворојца колеги кои беа пред дипломирање со сите положени испити. Доколку аплицираш пред нова година имаш поголем избор за работа, јас кога аплицирав оваа година во фебруари имаше место на 5-6 работи, плус имаш попуст од околу 50-100 евра доколку аплицираш сега. поздрав[DOUBLEPOST=1447245255][/DOUBLEPOST]
Друже или лошо ти иде математика или пак неможеш да сватиш. Околу 9500 ти пропаѓаат за визата и околу 3000 од апликацијата, вкупно неповратни сретства ќе имаш околу 200 евра

Отприлика колку време треба додека аплицираш во агенција и ти закажат термин за интевју во амбасада? брзо ли се случува интевјуто ?
 
Член од
17 октомври 2015
Мислења
6
Поени од реакции
0
Отприлика колку време треба додека аплицираш во агенција и ти закажат термин за интевју во амбасада? брзо ли се случува интевјуто ?
Некаде во февруари/март се почнува со интервју како што знам, па до мај :)
 
Член од
18 јули 2015
Мислења
13
Поени од реакции
1
Дали некој од вас има искуство со аплицирање за студентска виза за Америка, а да бил запишан на постдипломски студии на приватен факултет? Јас сум 23 години, дипломирав на државниот универзитет, а моментално студирам на Универзитетот за туризам и менаџмент. Имам работено во Америка три лета по ред, а претходното лето паузирав. Помош?
 

Sikimco

Подобро ужасен крај, одколку ужаш без крај
Член од
25 јули 2011
Мислења
458
Поени од реакции
99
Отприлика колку време треба додека аплицираш во агенција и ти закажат термин за интевју во амбасада? брзо ли се случува интевјуто ?
Зависи јас оваа година имав некој проблем со спонзор интервјуто ми беше на 29 мај, а аплицирав во фебруари
 

Kajgana Shop

На врв Bottom