Work and travel USA

Sikimco

Подобро ужасен крај, одколку ужаш без крај
Член од
25 јули 2011
Мислења
460
Поени од реакции
100
Здраво на сите, втора година сум, само еден испит ми е неположен и просек ми е околу 7 на технички факултет. Колкави ми се шансите да добијам виза, што мислите според што гледаат највеќе? Слушнав дека минатата година многу ги одбиле и ако може искуство од некој студенти што биле лани на интеврју како поминале и под какви услови добиле/недобиле виза... Знам дека не треба да се жалиш од животот од Македонија и слично дека нема да ти дадат виза... Ве молам за одговор. Поздрав.
Јас бев прва година 4 положени од 5 технички факултет со просек 9. Конзулката ми ги погледна само квантитативно предметите не ги ни погледна оценките. Ме прашаа што студирам,зошто имам еден неположен, дали сум го прочитал памфлетот и за крај ме праша кога заминувам за Америка. Сето тоа траеше помалку од една минута. Остави добар впечаток и мислам дека немаш гајле, инаку за втора година мислам дека треба да имаш барем 13 предмети положено од 15 бидејќи оваа година еден мој пријател со 11 или 12 положени беше одбиен бидејќи немал доволно положени испити
 
Член од
2 октомври 2015
Мислења
109
Поени од реакции
50
Јас бев прва година 4 положени од 5 технички факултет со просек 9. Конзулката ми ги погледна само квантитативно предметите не ги ни погледна оценките. Ме прашаа што студирам,зошто имам еден неположен, дали сум го прочитал памфлетот и за крај ме праша кога заминувам за Америка. Сето тоа траеше помалку од една минута. Остави добар впечаток и мислам дека немаш гајле, инаку за втора година мислам дека треба да имаш барем 13 предмети положено од 15 бидејќи оваа година еден мој пријател со 11 или 12 положени беше одбиен бидејќи немал доволно положени испити
Мхм ок. Разбрав и дека само со еден поглед во индекс (дечково тех. факултет 9-10 просек) и му дале виза. Не го ни прашале ништо, само му честитале.Али секој со среќата.
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.869
Поени од реакции
11.490
Ти им приложуваш уверение за положени испити, индексот можеби ќе го побараат. Така да, на пример, дури и да имаш презапишан предмет, ако не отворат индекс нема да знаат (ок, ако сакаат ќе дознаат и без да го отворат индексот :D ) .
 
Член од
17 октомври 2015
Мислења
6
Поени од реакции
0
Ти им приложуваш уверение за положени испити, индексот можеби ќе го побараат. Така да, на пример, дури и да имаш презапишан предмет, ако не отворат индекс нема да знаат (ок, ако сакаат ќе дознаат и без да го отворат индексот :D ) .
Многу прават проблеми за презапишани предмети?
 
Член од
20 јануари 2009
Мислења
3.159
Поени од реакции
375
Јас имам презапишани предмети, ама положени ми се во наредните сесии. Дали тоа би правело проблем?
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.869
Поени од реакции
11.490
Јас колку што знам, луѓе и со презапишани предмети иделе за Америка.
 
Член од
15 февруари 2012
Мислења
2.680
Поени од реакции
1.805
Значи курац ако имам презапишани предмети а и неположени ми се...

Нема шанси значи ??

Sent from my SM-G920F using Tapatalk
 

gug1

њњ
Член од
14 мај 2011
Мислења
330
Поени од реакции
101
прашање до тие што биле, оцените и предметите од индекс ви ги гледат?

Sent from my ONE A2001 using Tapatalk
 
Член од
15 февруари 2012
Мислења
2.680
Поени од реакции
1.805
Еве да речеме ја имам просек 8 кома нешто ама имам 5 предмети презапишани и не ми се положени,3год сум иначе ама нели и у јануар иам фора ќе исчистам пола и поише.
Колкави се шансите да ми дадат виза??

Sent from my SM-G920F using Tapatalk
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.869
Поени од реакции
11.490
прашање до тие што биле, оцените и предметите од индекс ви ги гледат?

Sent from my ONE A2001 using Tapatalk
Не (барем мене), ама ти приложуваш уверение за положени испити.

Навистина нема некое стриктно правило во однос на положени/неположени испити. Секако, поубаво е да имаш све положено или што е можно повеќе положено. Баш мислам праев муабет со некој што бил ама имаше презапишано предмет/и.
 

gug1

њњ
Член од
14 мај 2011
Мислења
330
Поени од реакции
101
Не (барем мене), ама ти приложуваш уверение за положени испити.

Навистина нема некое стриктно правило во однос на положени/неположени испити. Секако, поубаво е да имаш све положено или што е можно повеќе положено. Баш мислам праев муабет со некој што бил ама имаше презапишано предмет/и.
Значи оцените и положните испити се гледат од уверение од факс?

Sent from my ONE A2001 using Tapatalk
 
Член од
15 февруари 2012
Мислења
2.680
Поени од реакции
1.805
Колку ќе сум у загуба ако не ми дадат виза а аплицирам крај на јануари?

Sent from my SM-G920F using Tapatalk
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.869
Поени од реакции
11.490
Колку ќе сум у загуба ако не ми дадат виза а аплицирам крај на јануари?

Sent from my SM-G920F using Tapatalk
Зависи која агенција. Пример ја преку Интракс уплаќам 250 долари сега плус 160 долари за виза. Тие се неповратни.
Значи оцените и положните испити се гледат од уверение од факс?

Sent from my ONE A2001 using Tapatalk
Они можда ќе ти побараат и индекс, не се знае тоа.
 
Член од
15 февруари 2012
Мислења
2.680
Поени од реакции
1.805
Зависи која агенција. Пример ја преку Интракс уплаќам 250 долари сега плус 160 долари за виза. Тие се неповратни.

Они можда ќе ти побараат и индекс, не се знае тоа.
Кои се неповратни тие 160 или вкупно со за у агенција 250??

Sent from my SM-G920F using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom