Work and travel USA

Lu5

Som la gent Blaugrana!
Член од
30 ноември 2011
Мислења
4.214
Поени од реакции
7.272
Znachi nashive nema da pravat problemi. A na izlez od tuka treba da prijavuvame?
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.867
Поени од реакции
11.487
Жити се не шири дезинформации.. Значи ми се :гомце: од непроверени информации..
Тоа важи ако изнесуваш девизи, ако внесуваш не.
И не е толку тешко да провериш пред да пишеш АКО НЕ ЗНАЕШ!

I beshe li vo wc?

Me napadna ko da sum ubil covek. Forum e ova jebote bog, ako sum dal pogresno info za koe sum mislel deka e tocno ne znaci deka treba da me napadnes. Sigurno nema nekoj da si reche: e ovoj true blue pisha taka sigurno e taka...tuku ke proveri nekolku izvori.
 
Член од
24 август 2015
Мислења
1
Поени од реакции
0
D
a ke ides ova leto za NY ako ides pisi posto jas so eden drugar trgame 26 ti maj ke rabotime tamu, samo da znaes za NY problem e smestaj (ne deka nema da najdes) tuku deka e prilicno skap, ako eventualno ides najdobro e da idete 4-ca pozz
Dali moze nekoj da mi pomogne za rabota vo New York[DOUBLEPOST=1440450467][/DOUBLEPOST]
Јас ќе бидам во Long Island летово, прилично добра работа. Инаку за агенциите имам слушнато и добри и лоши работи, се зависи како ќе ти се погоди и како ќе те "опали" среќата.
A dali imas nekoja rabota tamu?
 
Последно уредено:
Член од
8 октомври 2009
Мислења
821
Поени од реакции
301
I beshe li vo wc?

Me napadna ko da sum ubil covek. Forum e ova jebote bog, ako sum dal pogresno info za koe sum mislel deka e tocno ne znaci deka treba da me napadnes. Sigurno nema nekoj da si reche: e ovoj true blue pisha taka sigurno e taka...tuku ke proveri nekolku izvori.
Па еден пост над тебе одговорив. Барем одговорив точно. Не знам што е проблемот, ако не знаеш нешто, не кажуваш. Ако знаеш, кажуваш. Човекот побара информации (точни) и ако не знаеш, подобро да не го лажеш.
Не праша колку пари е квадрат стан во Скопје, па да му даваш информации од ракав, 700-1500е за м2. Праша за нешто што е (законски регулиран) факт..
Аман бе луѓе, толку ви е тешко да не зборите кога не знаете?!
 
Член од
29 август 2015
Мислења
2
Поени од реакции
0
Zdravo,zainteresiran sum za Aljaska ama ne sum student.Ima nekakvi sansi da se otide tamu ili ne?Ako nekoj znae nekakva informacija ili link fala mnogu.
Ako ne e prasanjevo za ovde nemojte da mi vikate odma tuku kazete kaj da go postavam.
 
Z

ziko bt

Гостин
Zdravo,zainteresiran sum za Aljaska ama ne sum student.Ima nekakvi sansi da se otide tamu ili ne?Ako nekoj znae nekakva informacija ili link fala mnogu.
Ako ne e prasanjevo za ovde nemojte da mi vikate odma tuku kazete kaj da go postavam.
На лотарија за зелена карта ќе си аплицираш,па ако те изберат со среќа патот.:icon_mrgr:
Друго чаре нема...
 
Член од
20 април 2009
Мислења
991
Поени од реакции
944
Другари, колку изнесува првичниот трошок за работа во Америка. Под трошок мислам она што треба да се плати за агенцијата и билети? Однапред ви благодарам
 
Член од
18 ноември 2014
Мислења
78
Поени од реакции
13
Колкави ми се шансите да добијам виза наредно лето ако сменам факултет со оглет на тоа што имам 19 години? Не ми се учи овааа, си го утнав факултетот :(
 
Член од
9 септември 2010
Мислења
26
Поени од реакции
4
Од тие што биле, која работна позиција е најдобра според вас и кое место би го препорачале? Планирам оваа година да одам за прв пат ама сеуште не сум одлучила па ме интересира ваше искуство :)
Исто и за агенција, се мислам помеѓу Аурора, Америквест или евентуално Коузон.
 
Член од
18 ноември 2014
Мислења
78
Поени од реакции
13
Од тие што биле, која работна позиција е најдобра според вас и кое место би го препорачале? Планирам оваа година да одам за прв пат ама сеуште не сум одлучила па ме интересира ваше искуство :)
Исто и за агенција, се мислам помеѓу Аурора, Америквест или евентуално Коузон.
Јас работев Вирџинија како lifeguard и презадоволна сум. Начекав добра работна понуда и за евтини пари отидов како self-employmant а таму бев со одлична саатница и заработив доста со само 1 работа. Се работи за signature pool management компанија. https://www.facebook.com/pages/Signature-Pool-Services/1078487488830775
Така да моја препорака lifeguard ама во добра компанија![DOUBLEPOST=1442442000][/DOUBLEPOST]Btw искуства во амбасада, дали сте слушнале да имаат дадено виза на студенти со презапишани предмети, или оставен 1-2 предмети од друга година м?
 
Последно уредено:

Near

Рандом лик од соседството
Член од
26 март 2009
Мислења
4.227
Поени од реакции
6.707
Јас сум ептен лаик за овие работи,па да прашам...Од агенција ви наоѓаат работа,а скоро сите шо ги знам оделе и 2-ра работа. Сами си ја барате? И дали од една работа се заработува доволно? Исто така,колкави се трошоците за почеток? Сакам да аплицирам за да одам догодина,па ќе видиме..
 
Член од
20 април 2009
Мислења
991
Поени од реакции
944
Луѓе дали во потребната документација за виза треба потврда за работен однос и плати за родителите, и што ако двајцата се невработени?
 

Rabrobil

Seduce and Destroy
Член од
1 јули 2010
Мислења
886
Поени од реакции
294
Јас сум ептен лаик за овие работи,па да прашам...Од агенција ви наоѓаат работа,а скоро сите шо ги знам оделе и 2-ра работа. Сами си ја барате? И дали од една работа се заработува доволно? Исто така,колкави се трошоците за почеток? Сакам да аплицирам за да одам догодина,па ќе видиме..
Агенцијата ти наоѓа една (примарна работа), втората си ја бараш сам, трошоци се комплет до стапнување во САД ти е околу 2000-2500 долари, и со една работа најчесто, не се заработува доволно, односно се заработува доволно да ги покриеш трошоците и нешто ситно да прошеташ и купиш ( муабетов е за 8$ на саат)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom