Work and travel USA

Член од
7 март 2013
Мислења
149
Поени од реакции
41
Како се облекувате за во амбасада ? (за машките :D)
Не се замарај за тоа, облечи си некое покежуал кошулче или маичка по кратки, ја се дотерав ко за свадба, не вредеше и замарањето за тоа :D
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.869
Поени од реакции
11.490
Како се облекувате за во амбасада ? (за машките :D)
Само немој тренерки, немој шорцеви, али немој и ко да идеш на свечен прием кај амбасадорот. :D Конкретно ја бев у фармерки и кошула по долги (тогаш знам пукаше сонце, али свежичко беше). Сеа некои би ти рекле: „немој блуза/маица со натписи“ пошто кружеа муабети демек еден лик имал маица со јахта и овие као го прашале дали има јахта. :vozbud:
 

Sikimco

Подобро ужасен крај, одколку ужаш без крај
Член од
25 јули 2011
Мислења
460
Поени од реакции
100
Дали знае некој колку данок сопираат во Mасачусетс ?
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.869
Поени од реакции
11.490
Дали знае некој колку данок сопираат во Mасачусетс ?
Федералниот данок е 10,25%, а некои држави немаат state tax. Конкретно за Масачусетс е 5% ако инфото на Википедија е точно. Али на крај ти се враќаат нели (е сега е тоа малце подолга процедура, али некад ќе ти се вратат).

Иначе, од тие што биле, како иде на крај со враќање ДДВ од купени производи?
 
Член од
22 јануари 2005
Мислења
1.644
Поени од реакции
1.677
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.869
Поени од реакции
11.490
Нема ДДВ во САД. Има само sales tax кој во зависност од локацијата е од 0% до 10%. Во повеќето држави е околу 5%.

http://www.usexpattaxhelp.com/us-sales-tax-refund-international-foreign-visitor-vacation.php
А, мислев дека е нешто исто. Во државата кај што ќе бидам нема, али евентуално мислев ако купувам од Бостон или друг поголем град.
Фала за инфо у секој случај. :D
 
Член од
2 ноември 2008
Мислења
46
Поени од реакции
11
Дечки ајде на вас што ви стигнал данокот назад од уса :)

Во која банка кеширавте чековите? И дали плаќате персонален данок на тие пари во мк?
 

Sikimco

Подобро ужасен крај, одколку ужаш без крај
Член од
25 јули 2011
Мислења
460
Поени од реакции
100
Која е процедурата кога ќе слеташ на америчко тло, т.е. на аеродромот низ кои проверки поминуваш ? :D
 

О|ивер シ

Анти.
Член од
14 октомври 2011
Мислења
1.569
Поени од реакции
3.018
Си земаш куфер, покажуваш DS и Visa и тоа.
 
C

cige

Гостин
Вие што сте моментално во УС како сте задоволни годинава?
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.919
Поени од реакции
12.408
Mene mi e okej,rabotam server vo dva restorani. Sakam malce povekje saati ama okej e I vaka.
 

Lu5

Som la gent Blaugrana!
Член од
30 ноември 2011
Мислења
4.214
Поени од реакции
7.272
Jas si rabotam 42 - 45 nedelno na prvata rabota, vo hotel. A vo Wendy's kako cashier mi se zbiraat okoku 25.
 

»gêlê«

Delete!
Член од
17 декември 2010
Мислења
254
Поени од реакции
77
Колкави се шансите за добивање на виза во 4та година без ниту едно предходно аплицирање/добивање/патување во USA сите испити положени на време со просек околу 8? (моментано завршив 3та зборувам за наредната година).
 
Член од
12 декември 2009
Мислења
161
Поени од реакции
69
2011 години без проблем ми беше одобрена виза во 4 година на факултет. Све тој убаво животната шанса се пропушти за да се вратим овдека у МК. Тој е мош ке има нова не се знае ништо, аплицирај си ништо не губиш, ма да мислим дека е постегнено него у 2011. Али затој пак кои се у Бугарија на факултет там дават визи и на ќораво и на сакато.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom