Work and travel USA

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.910
Поени од реакции
12.395
Затоа реков статистички гледаат, што е тотално надвор од твојот домен на влијание. Они ако се мислат може само да влијаеш со тоа што ќе кажеш + број на испити положени/неположени. Помала е грешката за тој/таа во амбасада доколку не ти даде виза (т.е. нема ни да биде грешка) отколку да ти даде. Ептен ептен ептен ретко се десило некој да викнат пак на разговор и да му дадат отпосле. Во образложението за одбивањето не пишува зошто те одбиваат туку само се повикуваат на тој членот од US Registration Law и толку.
Па да, затоа што нелогично е едно лице ( конзулот ) да влијае врз тоа дали ќе одиш или не....Мислам дека индивидуално како конзули тие не се одговорни околу издавањето виза, туку тие одлуки се носат групно и на некое повисоко ниво, а конзулот е оној кој само ја спроведува одлуката, и во некои случаи одлучува. Сите викаме испитите се важни, ама од кога разбрав дека еден мој колега заминал со 1 положен испит, се паѓа во вода.
 
Член од
18 ноември 2014
Мислења
694
Поени од реакции
1.778
Ептен ептен ептен ретко се десило некој да викнат пак на разговор и да му дадат отпосле. Во образложението за одбивањето не пишува зошто те одбиваат туку само се повикуваат на тој членот од US Registration Law и толку.
Баш за ваков случај ми раскажуваше таа што работи у агенција, биле друштво од тројца, и првиве двајца ги одбиле не знам зошто, и третава дошла на ред за интервју, и и дале виза, ја прашале со кого ќе иде, оваа им рекла дека требала со другари да иде ама сте ги одбиле за виза и конзулов и рекол као изглеа избрзав со одлуката ова она, а овие надвор чекале и ги вратиле пак назад двајцава и им дал виза :несвест:
Друг случај што знам од годинава, го одбиле за виза, по втор пат сака другаров да иде за америка, ама не една по друга година, туку у 1ва бил у Америка, и сеа е трета и пак аплицира за да иде и не му дадоа заради тоа виза, го прашувале зашо не си бил у втора, зашо сега идеш ова она
Ни они не знаат шо праат :pos:
Ама сигурна сум дека предвреме знаат на кого да не дадат, а ти на интервјуто имаш шанса да ги разубедиш, а ако одлучиле да ти дадат предвреме, ќе те прашаат едно прашање и толку е интервјуто. (ко мене лани пример, ни една минута не ми траеше:))
 

Sikimco

Подобро ужасен крај, одколку ужаш без крај
Член од
25 јули 2011
Мислења
457
Поени од реакции
98
Баш за ваков случај ми раскажуваше таа што работи у агенција, биле друштво од тројца, и првиве двајца ги одбиле не знам зошто, и третава дошла на ред за интервју, и и дале виза, ја прашале со кого ќе иде, оваа им рекла дека требала со другари да иде ама сте ги одбиле за виза и конзулов и рекол као изглеа избрзав со одлуката ова она, а овие надвор чекале и ги вратиле пак назад двајцава и им дал виза :несвест:
Друг случај што знам од годинава, го одбиле за виза, по втор пат сака другаров да иде за америка, ама не една по друга година, туку у 1ва бил у Америка, и сеа е трета и пак аплицира за да иде и не му дадоа заради тоа виза, го прашувале зашо не си бил у втора, зашо сега идеш ова она
Ни они не знаат шо праат :pos:
Ама сигурна сум дека предвреме знаат на кого да не дадат, а ти на интервјуто имаш шанса да ги разубедиш, а ако одлучиле да ти дадат предвреме, ќе те прашаат едно прашање и толку е интервјуто. (ко мене лани пример, ни една минута не ми траеше:))
Кога се пополнува овој документов за у амбасада ( не ми текнува како се викаше :) ) пишуваш ли семејни примања, семеен имот итн.
 
Член од
18 ноември 2014
Мислења
694
Поени од реакции
1.778
Кога се пополнува овој документов за у амбасада ( не ми текнува како се викаше :) ) пишуваш ли семејни примања, семеен имот итн.
колку што се сеќавам, не пополнував за семејни примања... :)
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.849
Поени од реакции
11.477
Nema takvi raboti. So toa sto ke te prasaat sto rabotat otprilika imaat pretstava kolku se semejnite prihodi.
 

Sikimco

Подобро ужасен крај, одколку ужаш без крај
Член од
25 јули 2011
Мислења
457
Поени од реакции
98
Има некој што апплицирал преку Коузон и му има стигнато DS-формуларот ?
 
Член од
10 март 2015
Мислења
5
Поени од реакции
0
Дали има некој што е прва година на факс и добил виза оваа година ?
 
Член од
8 септември 2012
Мислења
42
Поени од реакции
4
Сакам да ве прашам дали има некој искуство од лани тие што биле одбиени за виза а да предвреме ја платиле авиокартата имале проблем со враќањето на парите и по колку време ви ги исплатија назад ?
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.849
Поени од реакции
11.477
Сакам да ве прашам дали има некој искуство од лани тие што биле одбиени за виза а да предвреме ја платиле авиокартата имале проблем со враќањето на парите и по колку време ви ги исплатија назад ?
Немам искуство, но еве што ни посочија. Некои компании не прават проблем колку што чув (дали е Папилон не сум сигурен). Но, ти се' што имаш доказ дека си одбиен за виза е тоа розево/сино/жолто/зелено писмо на кое пишува дека се повикува на член тој и тој од US Registration Law и дека си одбиен за виза. Ниту име и презиме, ништо. Многу од компанииве правеле проблеми за тоа. Затоа и јас чекам да ми пројде интервјуто па да купувам карта.

TurkishAirlines или AustrianAirlines?Кажете мислења. Од агенцијава преку која одам ми ги посочија овие две компании, имаат преставништва во Скопје и може директно да се купува од тука. Обично Аустриан се поевтини, но со нив има само 1 куфер, за втор се доплаќа 100 долари мислам, за преку Туркиш е нешто поскапо, но вклучени се два куфери.
 
Член од
18 ноември 2014
Мислења
694
Поени од реакции
1.778
TurkishAirlines или AustrianAirlines?Кажете мислења. Од агенцијава преку која одам ми ги посочија овие две компании, имаат преставништва во Скопје и може директно да се купува од тука. Обично Аустриан се поевтини, но со нив има само 1 куфер, за втор се доплаќа 100 долари мислам, за преку Туркиш е нешто поскапо, но вклучени се два куфери.
И јас тоа се мислам, Аустриан се многу поефтини од Туркиш, и плус има многу помалку чекање по аеродроми.. преку оваа агенција кај нас за преку Аустриан се 558евра, а преку Skyscanner сам да си ја купиш на интернет е 500е, а сега да ја купам од Туркиш ќе ме фати околу 700е, лани ја купив 670 ова време, дури и малку порано беше.
Е тоа за куферите е малку глупо, ама причина плус да штедам да не купувам, не планирам пак со два да се враќам :icon_lol:
Ти преку која агенција идеш, и за колку ти ги нудат картите?
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.849
Поени од реакции
11.477
И јас тоа се мислам, Аустриан се многу поефтини од Туркиш, и плус има многу помалку чекање по аеродроми.. преку оваа агенција кај нас за преку Аустриан се 558евра, а преку Skyscanner сам да си ја купиш на интернет е 500е, а сега да ја купам од Туркиш ќе ме фати околу 700е, лани ја купив 670 ова време, дури и малку порано беше.
Е тоа за куферите е малку глупо, ама причина плус да штедам да не купувам, не планирам пак со два да се враќам :icon_lol:
Ти преку која агенција идеш, и за колку ти ги нудат картите?
Преку Интракс, они не продаваат карти. Само ќе ми кажат опции, сам си зимам тоа. А преку Аустрион кој е град за поврзување? Виена? Иначе, ја би требало со два куфери да идам (јбг, 3 ипол месеци таму ќе бидам, не 2-3 недели), па битно ми е тоа.
 

Sikimco

Подобро ужасен крај, одколку ужаш без крај
Член од
25 јули 2011
Мислења
457
Поени од реакции
98
Преку Интракс, они не продаваат карти. Само ќе ми кажат опции, сам си зимам тоа. А преку Аустрион кој е град за поврзување? Виена? Иначе, ја би требало со два куфери да идам (јбг, 3 ипол месеци таму ќе бидам, не 2-3 недели), па битно ми е тоа.
Јас преку Turkish Airlines 630 eвра Скопје-Истанбул-Бостон ја купив пред еден месец. Имам право на 40 кг багаж плус рачен
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.849
Поени од реакции
11.477
Јас преку Turkish Airlines 630 eвра Скопје-Истанбул-Бостон ја купив пред еден месец. Имам право на 40 кг багаж плус рачен
Ја исто треба да стигнам до Бостон, ама најверојатно ќе идам до Њујорк па од Њујорк ќе видам дали со авион до Бостон или со автобус (ми рекоа имало 3-4 саати со бус). Така правам затоа што на крај ќе сакам во Њујорк да прошетам и од таму да фатам авион за назад. Имаш информација колку е авион, а колку бус Њујорк-Бостон?
 

Sikimco

Подобро ужасен крај, одколку ужаш без крај
Член од
25 јули 2011
Мислења
457
Поени од реакции
98
Ја исто треба да стигнам до Бостон, ама најверојатно ќе идам до Њујорк па од Њујорк ќе видам дали со авион до Бостон или со автобус (ми рекоа имало 3-4 саати со бус). Така правам затоа што на крај ќе сакам во Њујорк да прошетам и од таму да фатам авион за назад. Имаш информација колку е авион, а колку бус Њујорк-Бостон?
Каде ќе работиш јас сум у Капе Код, инаку не се скапи авионите меѓу државите но најисплатливо мислам дека е со метро
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Ја исто треба да стигнам до Бостон, ама најверојатно ќе идам до Њујорк па од Њујорк ќе видам дали со авион до Бостон или со автобус (ми рекоа имало 3-4 саати со бус). Така правам затоа што на крај ќе сакам во Њујорк да прошетам и од таму да фатам авион за назад. Имаш информација колку е авион, а колку бус Њујорк-Бостон?
Зошто да одиш до Њу Јорк кога има летови дирекно до Бостон.
Јас имам летано до Рим и од таму дирекно до Бостон со Al Italia.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom