Work and travel USA

Член од
19 февруари 2014
Мислења
33
Поени од реакции
3
Можеби е рано за вакво прашање ама сакам да си ги планирам парите. Дали некој може да сподели искуство за патување со Turkish airlines, од прилика по која цена се движат билетите?[DOUBLEPOST=1423600121][/DOUBLEPOST]Можеби е рано за вакво прашање ама сакам да си ги планирам парите. Дали некој може да сподели искуство за патување со Turkish airlines, од прилика по која цена се движат билетите?
Јас бев миатата година и презадоволен сум ... од аспект на оргаизација беше се навремено ,за време на патувањето нон стоп стјуардеските минуваат ако ти треба нешто, храна еден куп 2-3 пати даваат плус пијалоци какви сакаш за без пари па и десерти.ти даваат сет за лична хигиена , кебиња , перници,и уше еден куп такви работи . :D
Ако планираш да купуваш купи си порано . Минатата година пред интервју ми ја нудеа за 660 евра , ама не ја зедов па на крајот кога добив виза на 20 тина дена пред тргнвање ме изгореа и ја платив 790 евра ..
 

Шурикен

Hard Core !
Член од
8 ноември 2008
Мислења
6.559
Поени од реакции
4.072
Неколку страни прелистав, но не најдов одговор. Има некој отидено со земено студентски кредит претходно?
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.869
Поени од реакции
11.490
Ах, искрено малку ме мрзи да читам све на темава пошто сум кнап на време, ме интересираат пар ствари.
1. Искуство со Интракс? Бар од Фејсбук групата што е, има доста луѓе кои викаат дека Intrax е најдобра од сите агенции кои работат со Ворк&Травел. А искрено, кога бев да се распрашувам за информации, најдобар впечаток ми оставија (бев во Коузон и Наром од другите). Уште некоја агенција да препорачате?
2. Дали некој работел во The Home Depot (ова нешто ко Певец што е во близина на Гостивар, бар како што сфатив). Има работни места за касиер, но и шоп асистант.
3. Збор-два за Вајоминг ако некој бил (уште поубаво ако некој бил во градот Каспер)? Дали има шанса за наоѓање втора работа, колкави се трошоци за живеење, искуство со смештај ако некој бил таму?
4. Од искуство, во кои држави може најмногу да се заработи/да се најде втора работа?
 
Член од
13 февруари 2015
Мислења
1
Поени од реакции
0
Планирам да аплицирам за W&T за прв пат, ако може некој совет од поискусните, кои места се добри на источниот брег, без да морам да барам втора работа.
 
Член од
23 октомври 2014
Мислења
30
Поени од реакции
6
Zdravo decki sakam da prasam za iskustva koj bil 4 god imal 4 ispiti za slusanje 2od vtora I 2 od treta plus diplomska posle intervjuto za viza I kako pominal dali zemal viza ili ne ? Blagodaram :)) pozz[DOUBLEPOST=1424014597][/DOUBLEPOST]
Imate iskustvo ili ste slusnale deka sigurno odbivaat za viza ako imate apliciranno za green card?
 
Последно уредено:
Член од
21 септември 2008
Мислења
14.441
Поени од реакции
13.857
Imate iskustvo ili ste slusnale deka sigurno odbivaat za viza ako imate apliciranno za green card?
2013 година јас кога сакав да одам по втор пат низ групите што ги пратев на фб околу разменување искуства за во амбасада имаше доста што пишаа дека ги одбиле поради тоа што аплицирале за зелена карта. Наводно штом си аплицирал за зелена карта си потенцијален емигрант и целта ти е да отидеш во Америка и да не се враќаш назад. Малце глупо али си имаат некои нивни принципи тие.
 
Член од
14 јуни 2011
Мислења
73
Поени од реакции
9
Здраво луѓе.

Ме интересира, доколку некој има искуство, какви прашања обично поставува работодавецот на интервјуто доколку апликантот аплицира за позиција сервер.

Фала однапред.
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.869
Поени од реакции
11.490
Дали некој бил во New Hampshire (било кое место) и работел во Мериот/Хилтон? Шанси за втора работа, колку се трошоци за живеачка (знам дека нема ДДВ и дека има само федерален данок на приход)?
 
Член од
18 ноември 2014
Мислења
694
Поени од реакции
1.778
Почна ли веќе визирањето? Има ли некој оваа година што веќе беше да се пофали како поминал. :)
Од крај на март, почеток на април почнуваат интервјуата.

Дали знае некој дали има рок за аплицирање селф? Сакам да видам дали прво ќе ги положам првиве колоквиуми од семестаров па да аплицирам негде после 20 март.
И како иде процедурата поточно?
Со договорот идам во агенција и сама си бирам спонзор-агенција? Збунувачки ми се тие, бев денес до агенција, ми кажуваат дека од CIEE затворени се апликациите, а од CCI до наредна недела траат. А од друга страна ми вика немам рок. Ме испобуни таа од агенција. Има некој искуство со ова?
 
Член од
25 февруари 2015
Мислења
4
Поени од реакции
1
Здраво
Втора година сум на факултет од прва година имам еден презапишано а од втора од овај зимиски семестар сум 2/4 предмети положени. Аплицирав и доколку може некој да сподели искуство колкави шанси имам. И уште нешто аплицирав преку Викинг, дали знае некој доколку те одбијат дали ги вракаат парите.
Благодарам
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.920
Поени од реакции
12.410
Дали има некој што бил на програмава во Бизмарк, да ми даде контакт за смештај :(
 
K

Kacar

Гостин
Бидејќи после долго (себе)убедување да отидам, сам бидејќи никој не сака да ми кандисат, го фатив последниот воз и аплицирав за работа на Cape Cod, Orleans, во маркет. Дали некој може да ми каже што како е таму ? Некој дали бил, некој дали ќе оди ?
 
Член од
23 октомври 2014
Мислења
30
Поени од реакции
6
Decki da prasam dali nekoj do sega ima odeno na intervju vo ambasada bez indeks posto mene indeksot mi e izguben I neznam dali ke mi stasa do denot na intervjuto pa ako nekoj znae ness ili od iskustvo pisete... :) pozzz
 

Kajgana Shop

На врв Bottom