Work and travel USA

Maryah.C

Be a bee
Член од
9 јуни 2006
Мислења
4.001
Поени од реакции
710
@Mario Gómez сигурен си за Комерцијална? Пошто јас прашував во Куманово и ми рекоа дека не работат со тоа.
За Тутунска ми рекоа дека се плаќа 600-700ден провизија(не памтам точно) и дека земале 1,5% од вредноста на чекот.
@FLiX ја имаш истата информација?
 
M

Mario Gómez

Гостин
@Mario Gómez сигурен си за Комерцијална? Пошто јас прашував во Куманово и ми рекоа дека не работат со тоа.
За Тутунска ми рекоа дека се плаќа 600-700ден провизија(не памтам точно) и дека земале 1,5% од вредноста на чекот.
@FLiX ја имаш истата информација?
Odi u glavnata komercijalna od koga ke go mines kameni most od desno posle tamu im e odelot za devizi. Siguren sum dve godini gi zemam u komercijalna.

Sent from my Samsung Galaxy S4 using Tapatalk 2
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
@Mario Gómez сигурен си за Комерцијална? Пошто јас прашував во Куманово и ми рекоа дека не работат со тоа.
За Тутунска ми рекоа дека се плаќа 600-700ден провизија(не памтам точно) и дека земале 1,5% од вредноста на чекот.
@FLiX ја имаш истата информација?
Да за Тутунска знам дека е така нешто околу 1 % од вредноста плус околу 10 евра.
 
Член од
11 март 2014
Мислења
8
Поени од реакции
2
има некој кој ќе лета на 20ти јуни Скопје - Истамбул - Бостон ?

и ако може некој да ми објасни како оди со платата, како се вадат пари таму во банка...
прв пат одам, па секаква ситница е добродојдена ;)
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
има некој кој ќе лета на 20ти јуни Скопје - Истамбул - Бостон ?

и ако може некој да ми објасни како оди со платата, како се вадат пари таму во банка...
прв пат одам, па секаква ситница е добродојдена ;)
Значи со платата најчесто се плаќа преку чекови или во кеш доколку работиш со бакшиш.
Си одиш си отвараш сметка во банка , ти треба пасош мислам и social security number ( ова ти е едно од првите нешта што треба да го зивадиш штом пристингеш таму). И после си одиш само си ги разменуваш чековите.
Во зависност од банката можиш да извадиш и дебитна картичка.
 
Член од
23 јуни 2014
Мислења
1
Поени од реакции
0
Па агенцијата треба, на нив си им дала провизија и мора да ти ги донесат кога тогаш. Инаку не се секирај ќе ти стигнат. Мене на пример ми стигнаа еднаш у април, еднаш у март а годинава у мај ми стигна само стејт данокот, а федералниот уште ми го нема.
Nie trojca bevme shto vo isto vreme podnesovme vo agencija, ete samo mene ushte ne mi e stignato. Inaku velish I state vrakjaat? Poshto na drugive dvajca samo federal im stigna :) ili pak zavisi I od drzhavata kaj sho sme rabotele (Maine)? Ili pak posebno idat dvata? :)
 
Член од
17 декември 2009
Мислења
32
Поени од реакции
3
Има ли некој што се откажал од првата работа од CIEE, дали праеле проблеми? И како се процедурите? ИТНО Е! :eek: Фала однапред.
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Има ли некој што се откажал од првата работа од CIEE, дали праеле проблеми? Ити како се процедурите? ИТНО Е! :eek: Фала однапред.
Ако се откажиш од првата работа пред да извадиш Social Security Number, можи да те депортираат, исто зависи од работодавателот, можи да те пријави затоа што тој е потписник на договорот со кој ти си заминал Америка. Ако си нашол нова работа и новиот работодавател можи да работи со Work & Travel програма можи да ти средат.
 
Член од
17 декември 2009
Мислења
32
Поени од реакции
3
Имам social. Значи единствено работодавецот може да ти напраи проблем, а спонзорот ако пријавиш нова работа не прави проблеми?
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Имам social. Значи единствено работодавецот може да ти напраи проблем, а спонзорот ако пријавиш нова работа не прави проблеми?
спонзор мислиш на агенцијата? Агенцијата не ги интересира колку работни места ти ќе смениш таму.
Има некои што смениле не само една туку две или три па и во друг град се преселиле. Јас кога бев Америка, дојдоја околу 7-8 од други места бидејќи таму немало работа или малку биле платени.
 
C

cige

Гостин
спонзор мислиш на агенцијата? Агенцијата не ги интересира колку работни места ти ќе смениш таму.
Има некои што смениле не само една туку две или три па и во друг град се преселиле. Јас кога бев Америка, дојдоја околу 7-8 од други места бидејќи таму немало работа или малку биле платени.
Јас кога бев во Њу Џерси, дојдоа едни од Норт Дакота од МекДоналдс, таму правеле по 30 саати неделно, и ги замолиле Коузон да им најдат друга работа, и кај нас дојдоа во Август.
 
Член од
17 декември 2009
Мислења
32
Поени од реакции
3
спонзор мислиш на агенцијата? Агенцијата не ги интересира колку работни места ти ќе смениш таму.
Има некои што смениле не само една туку две или три па и во друг град се преселиле. Јас кога бев Америка, дојдоја околу 7-8 од други места бидејќи таму немало работа или малку биле платени.
Не на агенцијата туку спонзорот е тој што ти посредува за работата, ти ја наоѓа фактички, како на пример CIEE, CCI.. од тие ми е страв да не ме терминираат од програмата или депортираат. И не знам дали ќе ми дадат воопшто да дадам оставка, да отидам на работа и да им речам дека не сакам веќе да работам таму или пак воопшто да не се појавувам на работа, директно да си барам друга?
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Не на агенцијата туку спонзорот е тој што ти посредува за работата, ти ја наоѓа фактички, како на пример CIEE, CCI.. од тие ми е страв да не ме терминираат од програмата или депортираат. И не знам дали ќе ми дадат воопшто да дадам оставка, да отидам на работа и да им речам дека не сакам веќе да работам таму или пак воопшто да не се појавувам на работа, директно да си барам друга?
Значи се зависи од работодавателот, ако е некој терсене, и нема работници можи да те пријави кај спонзорот. Но ако има многу работници би требало се да помини без проблем. Јас бев self arranged и немав спонзор, беше само агенцијата и работодавателот. Така ти е многу полесно . Ако напушташ нормално мораш да му кажиш на работодавателот, многу подобро отколку само да исчезниш.
 
Член од
3 јануари 2014
Мислења
12
Поени од реакции
10
Значи се зависи од работодавателот, ако е некој терсене, и нема работници можи да те пријави кај спонзорот. Но ако има многу работници би требало се да помини без проблем. Јас бев self arranged и немав спонзор, беше само агенцијата и работодавателот. Така ти е многу полесно . Ако напушташ нормално мораш да му кажиш на работодавателот, многу подобро отколку само да исчезниш.
Што тропаш глупости...ти може си бил селф ама без спонзор НЕВОЗМОЖНО е да заминеш
тебе агенцијата во МК ти е само посредник...агенциите тука не ти издаваат ДС формулар тоа ти го издава спонзорот а без ДС неможеш да идеш во амбасада
Ти си немал понуда дирекно од спонзорот и затоа си селф ама тоа незначи дека си бил без спонзор
Види си го ДС-от и види кој спонзор ти го потпишал
И без разлика дали си селф или фул ако напуштиш работа имаш рок од незнам некои 10 дена да најдеш друга и да ти ја одобрат во спротивно ке ти ја укинат програмата
ОК ако си селф и ако работодавецот не каже дека си напуштил ОК може и ќе поминеш ама веќе сите пријавуваат и веќе е погадно особено со ова пријавувањето на 30 дена
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.937
Поени од реакции
35.330
Другарче не се појави на работата , му ја укинаа визата и му рекоа за 2 недели да ја напушти државата. Еве веќе 2 години поминаа уште е таму , работи со истиот social security number , само со фотошоп го избриша тоа DHT Autorization.

Не ви можат ништо не им се плашете , единствено ги интересира да не правиш криминал и да не живееш на грбот на државата.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom