Work and travel USA

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.965
Поени од реакции
35.579
A koja godina bese u Cedar point ?
Летото 2012. Другарче беше лани исто било , немало ништо ново реновирано. Еве ти и уште еден совет ... незнам колку си прибирлив со храна али таа храна во кантината што ја нудат за вработените на мене не ми се допадна. Да купуваш храна директно од паркот е убава али скапо е у пм , едно парче пица ти е 5 долари а ти требаат 3 да се најадеш. Фактички ќе даваш 30 долари дневно за храна што е енормно многу. Е сега , ако одиш со другари од тука глејте да ве стават во иста соба , ако ви кажат дека неможат инсистирајте не им попуштајте мора да ви најдат па ако треба рокади ќе прават. Ако сте тројца во една соба можете да си земете едно мало фрижидерче се продаваат во волмарт по 100 долари , и да си го користете и да идете по набавка на храна во градот. Јас за 40-50 долари си зимав јадење за цела недела и ја држевме во фрижидерот. Имаш секој ден автобус на фирмата кој е бесплатен и те носи до градот и пак те враќа , ќе имаш листа со термини кога доаѓа и кога оди. Јадење купувај си од Волмарт , ептен ефтино и разновидно , со 40 максимум 50 долари ќе јадеш цела недела.
 
Член од
19 февруари 2014
Мислења
33
Поени од реакции
3
Sega znaci mi pratija link i stariot studenski dom bil razrusen , na negovo mesto imalo nov izgraden .
 

Maryah.C

Be a bee
Член од
9 јуни 2006
Мислења
4.001
Поени од реакции
710
Дечки, да не знае некој до кога најдоцна би требало да стигнат таксите? И ако не ти стигне треба да се контактира агенцијата или некој друг?
 
M

Mario Gómez

Гостин
Дечки, да не знае некој до кога најдоцна би требало да стигнат таксите? И ако не ти стигне треба да се контактира агенцијата или некој друг?
Па агенцијата треба, на нив си им дала провизија и мора да ти ги донесат кога тогаш. Инаку не се секирај ќе ти стигнат. Мене на пример ми стигнаа еднаш у април, еднаш у март а годинава у мај ми стигна само стејт данокот, а федералниот уште ми го нема.
 

Maryah.C

Be a bee
Член од
9 јуни 2006
Мислења
4.001
Поени од реакции
710
Па агенцијата треба, на нив си им дала провизија и мора да ти ги донесат кога тогаш. Инаку не се секирај ќе ти стигнат. Мене на пример ми стигнаа еднаш у април, еднаш у март а годинава у мај ми стигна само стејт данокот, а федералниот уште ми го нема.
Јас прашав пошто мене ми стигна пред 1 недела а на другарка ми уште и го нема а во исто време ги поднесовме документите во агенција па претпоставував дека треба да ни стигне во исто време. Сакав да знам дали на некого му се има случено да не му стигне воопшто и што се прави тогаш. Ама ајде ќе почекаме уште некој ден па ќе видиме со агенцијата. Фала у секој случај.
 
Член од
17 ноември 2012
Мислења
4.547
Поени од реакции
5.305
Ми кажаа дека овие Work and Travel програмиве, освен за Америка, имало и за Германија и за МАЛТА, знае ли некој која агенција поконкретно нуди за Малта? :)
 
Член од
14 септември 2013
Мислења
8
Поени од реакции
2
Да ве прашам, некој има чуено за Welfleet, MA на Cape Code се наоѓа, да ми кажете некое искуство одтаму или општо за Cape Cod, скапо/ефтино, храна, втора работа итн ?
 
Член од
19 февруари 2014
Мислења
33
Поени од реакции
3
Aman bre Lugje nikoj li nema Skopje-Istanbul-Chikago 2 ri juni ? 9.05.. :O
 

Дениција

on my eighth life
Член од
17 март 2014
Мислења
241
Поени од реакции
899
За оние кои треба да ја поминат ноќта на аеродромот во Истанбул, следува бесплатен престој во хотел. Треба само да се најавите откако ќе излезете и ќе ве однесат со комбе до хотелот. Читам во групава W&T на фејсбук дека некои не ги сместиле, но ако веќе чекате вреди да се праша. Две мои другарки кои имаа лет за 8 часа наредниот ден ги сместија без проблем.
 
Член од
21 декември 2011
Мислења
568
Поени од реакции
294
Ако има некој заинтересиран да остане во Америка годинава и да вози камион, нека пие пп наш човек со своја компанија има потреба од нови возачи .
 

Maryah.C

Be a bee
Член од
9 јуни 2006
Мислења
4.001
Поени од реакции
710
Знае некој во која банка е најефтино и најбрзо да се уновчи данокот? Порано во Охридска правеле но сега слабо, слушнав само дека Тутунска и Шпаркасе се занимаваат со тоа. И дали ти ги даваат сите пари колку што имаш (500=500) или одбиваат нешто за некои си чуда?
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Знае некој во која банка е најефтино и најбрзо да се уновчи данокот? Порано во Охридска правеле но сега слабо, слушнав само дека Тутунска и Шпаркасе се занимаваат со тоа. И дали ти ги даваат сите пари колку што имаш (500=500) или одбиваат нешто за некои си чуда?
Најчесто задржуваат комисија , но зависи од вредноста на чекот . Јас знам само за Тутунска.
 
M

Mario Gómez

Гостин
Знае некој во која банка е најефтино и најбрзо да се уновчи данокот? Порано во Охридска правеле но сега слабо, слушнав само дека Тутунска и Шпаркасе се занимаваат со тоа. И дали ти ги даваат сите пари колку што имаш (500=500) или одбиваат нешто за некои си чуда?
Комерцијална се чека 3 недели, само 400 денари задржуваат на почетокот, од чекот се стига.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom