Work and Travel - Германија

Член од
17 јануари 2012
Мислења
534
Поени од реакции
1.359
Може да се пријавува у контекст моментално? Пошто глеам интервју имало на 5ти месецов... па прашувам дали примаат уште. фала. поздрав!
Мислам дека не може да се пријавува, водејќи се по оваа логика. Т.с. примаат само со многу добри јазични познавања.

WORK AND TRAVEL GERMANY 2015

Почитувани студенти,

потребни ни се кандидати за програмата за летни ангажмани во Германија, кои имаат многу добри познавања од германскиот јазик.

Доколку сметате дека тоа е случајот кај Вас и сте заинтересирани, повелете на интервју во нашите простории секој работен ден од 09:00 до 17:00 часот. Рокот за пријавување е до 27 февруари.

Доколку Вашите познавања од германскиот јазик не одговараат на горенаведениот опис, а сепак сакате да се пријавите за програмата, Ви предлагаме да работите на Вашиот германски и да дојдете во октомври за да аплицирате за идното лето.

Ве чекаме. Качувајте се!

Контакт детали: contact@kontext.mk

Како и да е, пиши им меил, ништо не губиш ако прашаш. :)
 
Член од
17 ноември 2012
Мислења
4.547
Поени од реакции
5.305
Ради оваа работа искрено ми е мака што во основно и средно учевме Француски, а не Германски.. :)
И јас незнаев збор германски, али од Контекст си имаат убрзан курс што го почнуваш во Октомври и се до пред тргање идеш два пати неделно. Тоа воопшто не ти е пречка.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Ради оваа работа искрено ми е мака што во основно и средно учевме Француски, а не Германски.. :)
Ова е јазик што се заборава ако не го користиш, така да освен убрзан курс и после заминување не би ти било нешто од корист ако си учел средно германски :)
 
Член од
26 февруари 2015
Мислења
1
Поени од реакции
0
Имам нова работна понуда, чистење на банки и бутици 9.30 евра од саат во Минхен. Потребни ми се уште 10тина студенти и апликациите ќе ги испраќам крајот на фебруари. За подетални информации исконтактирајте ме.
Ти пишав во порака ,ако можеш исконтактирај ме. Фала ти. :)
 
Член од
17 ноември 2012
Мислења
4.547
Поени од реакции
5.305
Контекст уште примаат студенти, знам имаше неколку души тука што прашуваа.

 
Член од
25 ноември 2009
Мислења
692
Поени од реакции
191
дечки да ве прашам нешто, дали кога ги потполнувате тој документот дека сте студент immatr.... го пишувате со пенкало или го потполнувате па го печатите? или сеедно е битно е да биди се потполнето како што треба?
 
Член од
24 јуни 2011
Мислења
522
Поени од реакции
462
Јас слушнав дека тие со пенкало ќе ги враќале, така се прават манипулации.
 
Член од
1 декември 2013
Мислења
86
Поени од реакции
86
Знаете ли дали некој сеуште посредува за работа во Германија?
 
Член од
25 ноември 2009
Мислења
692
Поени од реакции
191
дечки добил неко веќе работна дозвола од цав, мислам на договорот печат дали има некој
или дали знае неко кога од зав ги испраќаат назад кај работодавците документите
 
Член од
17 ноември 2012
Мислења
4.547
Поени од реакции
5.305
дечки добил неко веќе работна дозвола од цав, мислам на договорот печат дали има некој
или дали знае неко кога од зав ги испраќаат назад кај работодавците документите
Јас како што разбрав процедурата се завршува за отприлика месец и пол.
 
Член од
25 ноември 2009
Мислења
692
Поени од реакции
191
Ахам еве да споделам дознав дека од април месец ги пуштале дозволите.
Е сега имам друго прашање се работи за една блиска другарка да речам најверна и вака направи. Не е повеќе студент ама пред да заврши си извади документ дека е студент. Дали од цав знаете дали ги прегледуваат документите во смисла да проверуваат овде кај нас? И шо ако ја дознаат дека завршила ќе има казна да не оди појќе во еу или ќе ја одбијаат само? Јас досега немам слушнато да проверуваат ама нз нешо и страв па ај реков да прашам. Секој совет мислење е добродојдени. Иначе аплицираше преку работодавач
 
Член од
17 ноември 2012
Мислења
4.547
Поени од реакции
5.305
Ахам еве да споделам дознав дека од април месец ги пуштале дозволите.
Е сега имам друго прашање се работи за една блиска другарка да речам најверна и вака направи. Не е повеќе студент ама пред да заврши си извади документ дека е студент. Дали од цав знаете дали ги прегледуваат документите во смисла да проверуваат овде кај нас? И шо ако ја дознаат дека завршила ќе има казна да не оди појќе во еу или ќе ја одбијаат само? Јас досега немам слушнато да проверуваат ама нз нешо и страв па ај реков да прашам. Секој совет мислење е добродојдени. Иначе аплицираше преку работодавач
Нека иде нека праша во Контекст, без разлика дали аплицирала преку нив или не, не дека они гледаат на гравчиња :D, ама во секој случај веројатно повеќе знаат од нас тука да нагаѓаме.

Мое мислење е дека не би се замарале за тоа, сигурно илјадници студенти им доаѓаат секое лето на W&T, ама што ги знаеш, сепак се германци :icon_mrgr:
 
Член од
12 март 2011
Мислења
376
Поени од реакции
1.234
Ахам еве да споделам дознав дека од април месец ги пуштале дозволите.
Е сега имам друго прашање се работи за една блиска другарка да речам најверна и вака направи. Не е повеќе студент ама пред да заврши си извади документ дека е студент. Дали од цав знаете дали ги прегледуваат документите во смисла да проверуваат овде кај нас? И шо ако ја дознаат дека завршила ќе има казна да не оди појќе во еу или ќе ја одбијаат само? Јас досега немам слушнато да проверуваат ама нз нешо и страв па ај реков да прашам. Секој совет мислење е добродојдени. Иначе аплицираше преку работодавач
Ако забележат дека не е студент што е мала веројатноста само ќе ја одбијаат, ништо друго нема да се случи. Јас познавам многу што имаат испратено фалсификат документи без да ги приметат (најчесто пополнети со она пенкалоно што се бриши).
 
Член од
24 јуни 2011
Мислења
522
Поени од реакции
462
Ахам еве да споделам дознав дека од април месец ги пуштале дозволите.
Е сега имам друго прашање се работи за една блиска другарка да речам најверна и вака направи. Не е повеќе студент ама пред да заврши си извади документ дека е студент. Дали од цав знаете дали ги прегледуваат документите во смисла да проверуваат овде кај нас? И шо ако ја дознаат дека завршила ќе има казна да не оди појќе во еу или ќе ја одбијаат само? Јас досега немам слушнато да проверуваат ама нз нешо и страв па ај реков да прашам. Секој совет мислење е добродојдени. Иначе аплицираше преку работодавач
Не можат да знаат, еве и јас ќе правам така, веќе ми е средено и работната дозвола и се околу одењето. За некој ден ќе дипломирам и нема повеќе да бидам студент. Таму не ти бараат никаков доказ, бидејќи на потврдата што ја вадиш ти пишува до кога ќе бидеш студент и тие веруваат на тој печат од факултетот. Е сега грешка на факултетите е што на студенти со апсолвентски семестри даваат потврди дека ќе завршат дури за една година, ама тоа е. Познавам луѓе што отишле така без проблем а исто и со пиши бриши пенкало што земале печат па смениле име и отишол некој што не е студент.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom