Work and Travel - Германија

legend

legend is back
Член од
25 април 2008
Мислења
1.518
Поени од реакции
224
Доколку сте заинтересирани за сезонска работа во Германија за лето 2015, исконтактирајте ме. Се нуди работа во хотел и во фабрика за чоколада во Минхен, апликациите треба да се испратат до декември и после се чека ZAV да одобрат.
Дај објасни нешто подетално што како кои документи требаат дали може студенти?
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
1.966
Поени од реакции
2.876
Дали може да се аплицира за работа во Германија без познавање на германскиот јазик?
 
Член од
30 јуни 2014
Мислења
7
Поени од реакции
3
Единствениот услов да аплицирате е да бидете запишани на факултет. Значи работата е сезонска, само за студенти. Инаку може да аплицираш без познавање на германскиот јазик, само треба да ги имаш правилните контакти.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
1.966
Поени од реакции
2.876
Единствениот услов да аплицирате е да бидете запишани на факултет. Значи работата е сезонска, само за студенти. Инаку може да аплицираш без познавање на германскиот јазик, само треба да ги имаш правилните контакти.
На факултет сум и сакам да сплицирам за следното лето за работа во Германија а познавањето на нивниот јазик ми е 0. Ако може да ми пратиш некој линк нешто во пораки што би бил од корист. Фала на информација. :)
 
Член од
15 ноември 2014
Мислења
324
Поени од реакции
314
На факултет сум и сакам да сплицирам за следното лето за работа во Германија а познавањето на нивниот јазик ми е 0. Ако може да ми пратиш некој линк нешто во пораки што би бил од корист. Фала на информација. :)
Da ne ve manipuliraat po agencii, zalosno za parite. Link, direktno da se informirate:

http://www.arbeitsagentur.de/web/content/DE/service/Ueberuns/WeitereDienststellen/ZentraleAuslandsundFachvermittlung/VersionsDEEN/DeutscheVersion/Arbeitsmarktzulassung/RechtlicheBestimmungenundMerkblaetter/Detail/index.htm?dfContentId=L6019022DSTBAI532060

i uchete jazik, inaku tesko !
 
Член од
23 ноември 2014
Мислења
1
Поени од реакции
0
Zdravo zainteresirana sum za rabota vo germanija dali ke mozis da mi kazis kakvi dokumenti treba i kade se naoga tocno fabrikata
 
Член од
15 ноември 2014
Мислења
324
Поени од реакции
314
Pojasnuvanje:
Linkot Ve vodi kon Germanskoto biro za vrabotuvanje ili poprecizno vo delot za stranski studenti koi sakaat da rabotat vo Germanija.
Onie koi sakaat da se vrabotat vo Germanija, treba da gi posetat onie sajtovi koi nudat oglasi za rabota.[DOUBLEPOST=1416850082][/DOUBLEPOST]
Zdravo zainteresirana sum za rabota vo germanija dali ke mozis da mi kazis kakvi dokumenti treba i kade se naoga tocno fabrikata
Dogovor za rabota, e prviot i osnoven dokument, so nego pochnuva prikaznata, ponatamu doagja sè drugo !
 
Член од
17 јануари 2012
Мислења
534
Поени од реакции
1.359
За да можеш сам да се снајдеш треба да го владееш јазикот, затоа не би се нафатила уште прво одење сама да се снаоѓам со ликновиве погоре. Или да имав некој близок што ептен знае германски тоа е веќе друга работа. Вака преку агенција и (по) мирна глава. :D
 
Член од
8 јуни 2011
Мислења
174
Поени од реакции
139
Здраво.. одам германија вејче 3 години со ред ( преку лето ) и ова година сакам да останам подолго ( на 6 месеци ) газдава се согласи и сака да работам арно ама бугарски пасош немам. дали некој ја знај процедурава за добивање на виза за престој и работна дозвола за 6 месеци и колкави се шансите.. секако газдата че гарантира. поз
 
Член од
15 ноември 2014
Мислења
324
Поени од реакции
314
За да можеш сам да се снајдеш треба да го владееш јазикот, затоа не би се нафатила уште прво одење сама да се снаоѓам со ликновиве погоре. Или да имав некој близок што ептен знае германски тоа е веќе друга работа. Вака преку агенција и (по) мирна глава. :D
Da zvuchi ubavo i ednostavno. Vo praksa i ne e bas tolku "mirna glava". Koja e garancijata deka agenciite se sigurni, ustvari 80% se prevara.
Na kraj edno e sigurno, sekoj mora zhelezni vrati da otvara, za da uspee !
 
Член од
30 јуни 2014
Мислења
7
Поени од реакции
3
Јас да објавам дека сеуште може да аплицирате. Од првата група пред една недела ги испратив апликациите, од втора група ќе ги испратам крајот на декември. Можно е да има трета група за јануари али не е сигурно.
Германскиот јазик не е задолжително да го знаете и понудени се повеќе работни позиции во Минхен.
Работа во фабрика за чоколада -10 евра од саат
Работа во хотел, чистење на соби - 4-6 евра од соба
Чистење на телевизии и бутици - 9 евра од саат
Апликациите одат директно кај работодавецот и после тоа тој ги носи во ЦАФ каде што треба да бидат одобрени.
 
Член од
17 јануари 2012
Мислења
534
Поени од реакции
1.359
Ако има некој што бил во Мекдоналдс во Улм, нека сподели искуство. :)
 
Член од
15 ноември 2014
Мислења
324
Поени од реакции
314
Ако има некој што бил во Мекдоналдс во Улм, нека сподели искуство. :)
http://www.mcdonalds-ulm.de

tuka ti se site, Ulm i okolina, mozesh da se informirash od prva raka, toa ti e najsigurno, chesto lugjeto shpekuliraat.
Za Mcdonalds, znaesh i sama, javna tajna e deka uslovite za rabota teshki, plata mala, rab. vreme nezgodno. Sepak kako student ili slichno za pochetok moze da ti posluzhi.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom