Woodkid

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Yoann Lemoine (роден 16 март 1983) е француски режисер на видео спотови, графички дизајнер и музичар. Работел на спотови на повеќе светски познати ѕвезди, но она што ме натера да ја отворам темава е неговата музика. Дечково е алтернативен инди музичар, познат под сценското име Woodkid и е еден лик кој очекувам да постигне светска слава и да оствари уште подобра кариера од онаа досега. На крајот на март 2011 тој ја издаде неговиот прв extended play - Iron EP. Во најава му е и албумот The Golden Age.
Песните кои му се досега издадени, а и спотовите за нив се перверзија.
"Iron" е користена во трејлерот за Assassin's Creed: Revelations, а "Run Boy Run" во неколку реклами за операторот О2.
Како што може да се забележи од приложеното, не сум многу добра на зборови како што е Forrest Gump, не знам да ги опишам работите така добро, затоа само ќе ги постирам спотовите, па самите видете о чему се ради.

Iron

Run Boy Run

И најдобрата според мене
 

AniMagus

ペルソナ
Член од
20 октомври 2012
Мислења
1.161
Поени од реакции
4.291
Невероjатен музичар! :love:

Првпат дознав за него, по употребата на песната "Iron" во треjлерот за ACR, коjа од одма ме маѓепса.
Преубавa ми е и Run Boy Run, а деновиве jа скапав од слушање Wasteland. :)
 

Samurai Jack

Penspinner
Член од
15 април 2012
Мислења
3.659
Поени од реакции
8.658
Откако го изгледав трејлерот за AC почнав да ја засакувам песнава, многу е моќна.
 

АнаКаренина

Muy Tranquilo
Член од
30 јуни 2012
Мислења
104
Поени од реакции
228
Ист случај како погоре спомнатите, првпат се запознав со него поради АCR, со песната Iron која ја отеков слушајки со месеци, и инстантно се заљубив во типов.
Се топам кога го слушам како пее на француски :)

И ја заборавив посебната:

I'm sick of four star food, I want to be where life is
As simple as two bucks pizza slices
I swear I'll tell you, next time I knock at your door
That I am not leaving Brooklyn anymore
Would it be that nice if you were not part of it?

 

Kajgana Shop

На врв Bottom