Whitney Houston

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.003
Поени од реакции
57.043
url.jpg

Родено име: Витни Елизабет Хјустон
Родена: 9 август 1963 година во Newark (Њу Џерси, САД)
Починала: 11 февруари 2012 во Беверли Хилс (Калифорнија, САД)
Музички жанрови: R&B, pop, soul, dance, gospel
Занимања: Пејачка, глумица, модел, филмски продуцент, музички продуцент, текстописец
Инструменти: Вокал, пијано
Акитевен период: 1977–2012
Продуцентски куќи: Arista, RCA
Соработници: Сиси Хјустон, Ди Ди Варвик, Арета Френклин, Џермејн Џексон, Мараја Кери, Енрике Иглесиас, Боби Браун

Витни Елизабет Хјустон е родена во Њу Џерси на 9 август 1963 година.
Нејзината мајка Сиси Хјустон била блуз и соул пејачка. Во роднинска врска е со Дион и Ди Ди Ворвик, а нејзина кума е познатата Арета Френклин, така што Витни израснала во музичка фамилија.
Витни била трето (најмладото) дете во семејството Хјустон
Својата музичка кариера ја започнала на 11 годишна возраст во црквен хор. Покрај пеењето, Витни учела да свири и пијано.
Нејзината 25 годишна кариера ја обележаа бројните настапи, хитови и награди, но и проблемите во приватниот живот.
Дион Ворвик имала сопствено музичко студио, така што Витни Хјустон уште од детството имала можност да се сретне со многу популарни музичари кои таму ги снимале своите албуми.
Кога била тинејџерка, нејзините родители се разведуваат и таа останува да живее само со мајка и.
На 14 години на Витни и понудиле музички договор, но мајка и не се согласила, бидејќи сметала дека школото треба да биде пред музиката.
Во раните 80ти работи како фотомодел. Се појавува на насловните страни на Vogueu", а во "Seventeen" е првиот црн фото модел кој ја красел насловната страна. Снимала и неколку реклами

Во текот на 80тите се појавува и на MTV како прва црнкиња меѓу тогаш доминантните "бели" рок изведувачи.
Витни првиот музички договор го потпишала во 1983 година со продуцентската куќа "Arista", а првиот музички албум го објавила во 1985 година под наслов "Whitney Houston".
Песната "You give good love" станала прв нејзин хит, а со песната "Saving all my love for you" ја добила првата Греми награда.
Нејзината кариера била богата со настапи, хитови и награди, и се смета за една од најуспешните и најславните женски музички изведувачи на сите времиња.
Веќе со нејзиниот трет албум "I wanna dance with somebody" постигнала огромен комерцијален успех и ја освоила Греми наградата по втор пат.

Во 1992 година, Витни Хјустон глуми во филмот "The Bodyguard" на Мик Џексон, каде што ја игра улогата на Рејчел Мерон (музичка и филмска ѕвезда). Филмот имал голем комерцијален успех, а песната од филмот "I will always love you" (обработка на песна од Доли Партон) станала најголем музички хит во целата музичка историја од женски изведувач.
Синглот е продаден во 5 милиони копии и провел 14 седмици на број 1 местото на "Bilbord" листата.
"I will always love you" го држи шестото место на најпродавана песна во историјата на музиката.
Целиот саундтрак од филмот е продаден во 16 милиони примероци и добил Греми награда за албум на годината.
Филмовите кои ги снимала наредните години "Waiting to exhale" (1995) "The preacher's wife" (1996) и "Cinderella" (1997), останале во сенка на "The Bodyguard" и не ја зголемиле значително популарноста на Витни.
Витни Хјустон влегла и во Гинисовата книга на рекорди како женски уметник со најмногу награди.

Во 1989 година се запознава со раперот Боби Браун, кој имал лоша репутација. Се забавуваат 3 години, по што на 18 јули 1992 година се венчаат. Многумина биле изненадени од овој брак и сметале дека Боби лошо ќе влијае врз Витни.
Боби Браун имал проблеми со законот и три деца од различни жени.
Гласините за користење дрога со брачниот партнер, семејното насилство, откажаните концерти, испадите во медиумите почнуваат лошо да влијаат врз нејзината музичка кариера.

Во 1998 Витни ја снимила првата плоча после 8 годишна пауза, но албумот е продаден во најмал тираж од сите дотогашни нејзини албуми, но сепак добил позитивни критики.
Нејзиниот имиџ во текот на 2000те опаѓа. Кружат гласини дека почнала во значителна мера да пие алкохол, користи наркотични средства, пати од анорексија, а во 2005 година отишла да се лечи од зависности.
На крајот на 2006 година се разведува од Боби Браун и добила старателство над ќерката која ја имале.
Тогаш Витни сфатила дека треба да поработи на подобрување на имиџот што го имала, па почнала почесто да се појавува на јавни настани и манифестации и учествувала и во неколку хуманитарни акции.

На 11 февруари 2012 година е пронајдена мртва во соба во тотелот "Beverly Hilton" на Беверли Хилс (Лос Анџелес).
Според медиумите причина за смртта била атеросклеротичната срцева болест, како и употребата на кокаин.

Дискографија:
- Албуми

Whitney Houston (1985)
Whitney (1987)
I’m Your Baby Tonight (1990)
The Bodyguard (Soundtrack, 1992)
The Preacher’s Wife (Soundtrack, 1996)
My Love Is Your Love (1998)
The Greatest Hits (2000)
Love, Whitney (2001)
Just Whitney... (2002)
I Look to You (2009)

- Синглови

Hold Me (1984)
All at Once (1985)
Someone for Me (Remix) (1985)
You Give Good Love (1985)
Saving All My Love for You (1985)
How Will I Know (1985)
Greatest Love of All (1986)
I Wanna Dance with Somebody (Who Loves Me) (1987)
Didn’t We Almost Have It All (1987)
So Emotional (1987)
Where Do Broken Hearts Go (1988)
Love Will Save the Day (1988)
One Moment in Time (1988)
I’m Your Baby Tonight (1990)
All the Man That I Need (1990)
The Star-Spangled Banner (1991)
I Will Always Love You (1992)
I’m Every Woman (1993)
Exhale (Shoop Shoop) (1995)
Step by Step (1997)
When You Believe (mit Mariah Carey, 1998)
My Love Is Your Love (1999)
Could I Have This Kiss Forever (mit Enrique Iglesias, 2000)
I Look to You (2009)
Million Dollar Bill (2009)
Филмографија:
1992: The Bodyguard
1995: Waiting To Exhale
1996: The Preacher’s Wife
1997: Rodgers & Hammerstein’s Cinderella
2012: Sparkle
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.620
Поени од реакции
14.357
Само Витни има кажано I will always love you... Ама беше на кокаин
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.665
Некаде во средината на 80-тите (фризура, стил и сл.) :)
 
R

Rigel Kent

Гостин
As I lay me down
Heaven hear me now
I'm lost without a cause
After giving it my all
Winter storms have come
And darkened my sun
After all that I've been through
Who on earth can I turn to?
I look to you
I look to you
After all my strength is gone
In you I can be strong
 

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.857
Поени од реакции
7.241
Од витни имам доста песни слушано но некако не ми прилега баш за моето уво нејзините песни. Освен тоа што премногу се дига галама околу нејзе кога ќе се спомне како секогаш да добивам мислење дека премногу увиличена бидејќи од тоа колку ја прават како кралица некоја кај мене воопшто не е така не дека е лоша туку напротив си пее солидно но нема толку многу добри песни колку што повеќето ги прават.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom