University American College

Clen 7

Од Форумот
Член од
5 јуни 2007
Мислења
2.843
Поени од реакции
360
братучед ми е на Американ.....многу е лесно за изш однапред даваат прашања( барем кај него на смер-финансии), али малку повеќе ги замараат со проекти али сепак немаш многу за учење.
Koj ти е братучед бе??
Баш на финансии не даваат прашања.Јас сум тој смер. Само еден предмет дадоа али треба сам да си ги одговориш.
Иначе наставата...Ако сте поише студенти ве делат на групи не поголеми од 40-50 души и слушате предавање во различни термини.Предавањата ги држи професор зааедно со асистент.Нема шкртања по табли и такви ствари туку презентаци на power point со проекторче.Секад даваат практични примери од материјата шо се изучува или кажуваат лични искуства.По секој предмет(скоро по секој) треба да се направи семинарска или па некој есеј да се пише.Некад треба и проекти да се прават(претежно у прва),5-6 души заедно у power point презентации.Носат понекогаш и гости предавачи од фирми или некој јавен сектор. Има 3 предавања од 45 минути споени у едно со 10 минути пауза измеѓу.Значи денес на пример имам само економија и толку, па утре друго предавање задутре трето и тн.Присуството е задолжително за редовните студенти.Дозволени се 3 одсуства од еден предмет(9 предавања инаку МОЖЕ да не ве пуштат на полагање.Али мислам дека може да упали некое оправдање овде.
Униформи нема.Има само ID картички.
Професорите имаат супер однос со студентите.Ептен ко другари да ти се се понашаат.Си пијат кафе со тебе у бифе,помладиве и асистентите и у град понекад идат со нас.Се шо ти е нејасно моеж да си идеш у канцеларија кај него и да ти објасни а некој и мобилни даваат за да се јавиш ако у тек на учење имаш нејаснотии некои.
Има опција за студирање у странство само не сум сигурен дали после 1ва или после 2ра година.Имаш Американ Колеџ у Елада,у Швајцариа у Америка и уше неколку земји беа не ми текиња сеа.
За плаќањето...Јас коа се упишав(2006) беше 2000еура. и у тие 2000 ти е платено СЕ.Единствени трошоци одпосле ти се 100денари за ID картичката и 60денари мислам за изнамујвање книга од библиотека за цел семестар.Имаш и попуст од 10% за плаќање у готово и 10% фамилијарен попуст.Е сеа е сменето нешо.Фамилијарниот мислам го нема више али овој за у готово си постои.Има и некои измени за библиотеката али незнам тачно како е пошо за мене важат тие правила шо биле коа сум се упишал.
За полагањето испити. Имаш Midterm и Finals.Првите се полагања на пола материјал(нешо ко колоквиум ќе му дое) а вториве као на цел испит али тоа само ако паднеш на првиот(мада и тоа не е секад така).
Е сеа,ако паднеш на "колоквиумиве" имаш уште една шанса да полагаш цел испит(тие од прв семестар у јуни а тие од втор у септември) и ако пак паднеш плаќаш 200еур за предметот и го слушаш од почеток. Али и ова немора да значи дека мора да биде така.Годинава математика дадоа + 2 испитни сесии.
Толку ми текиња у моментов.Ако ве интересира нешо друго пововелелелетееее.....:)
 
Член од
18 април 2007
Мислења
18
Поени од реакции
2
Dali ima nekoj koj e na postdiplomski na o ovaj fax - smer : informatika/softversko inzinerstvo (ili nesto slicno)
Blagodaram odnapred :)
 

Clen 7

Од Форумот
Член од
5 јуни 2007
Мислења
2.843
Поени од реакции
360
Уписи траат у тек на цела година а за тестов мислам на самиот факултет дека се полага.Имаше и некои предавања али незнам тачно пошо јас на македонски сум и не полагав ТОЕФЛ.
 
Член од
8 јануари 2008
Мислења
142
Поени од реакции
10
Дали се изучува строго на Англиски или може да се бира и на Македонски, пример ме интересира за Архитектура и Дизајн, оти не го бива Англиски другаров :jaj:
 
H

Hercules

Гостин
Ај ако може некој што студира на факултетот за информатика да ми кажи дали е задоволен од студиите или пак било кој студент... А ако има некој од Прилеп кој што сака да студира на Американскиов нека пиши...:smir:
 

ONE

Член од
21 декември 2008
Мислења
895
Поени од реакции
64
Дечки јас стидирам на UACS смер информатика и сум прва година. Факултетот е супер не дека јас таму студирам него дека професорите се мн добри и мн добро ке ве научат. Програмирање почнувате со C++ од почеток , структурно прв семестар објектно втор семсетар. Професор ви е Јованчевски (беше професор на ПМФ) и многу добро ке ве научи. Предаванјата се еден ден еден предмет по неколку саата, и многу интересни се. Имате 4 колоквиума цела година, т.е. по 2 во секој семестар (Mid TERM i Final TERM). Колоквиумот ви е во една недела, а резултатите ви се одма наредната недела. Математика испитот во прв семсетар ке ви дава да носите материјали на испитот и по теорија, ама прашанјата се така избрани да не можете да ги најдете. Не можете да се зафркавата и да мислите дека е привате па ке поминете, кај мене 15 студенти ги бутнаа програмирање кој така размислуваа. Треба учење, али и не претерано. Незнам што друго да ви пишам,ако имате прашања пратете ПМ или ппратете пост па ке ви одговорам.
 

Oblivion

Matt Akisson
Член од
12 септември 2007
Мислења
3.526
Поени од реакции
128
Добро јас слеп сум или стварно нема на сајтот никаде... Може некој да каже цената како е? За Computer Science станува збор.
 

Anele

princess without a crown*
Член од
3 јануари 2009
Мислења
135
Поени од реакции
4
koga se upisite obicno i koga treba da se polaga toefl test i kade
ТОЕФЛ тест можеш да полагаш на повеќе места ( зависи каде ќе се регистрираш и каде ќе има термин и место). Оди на www.ets.org регистрирај се за полагање( само внимавај термините се многу ограничени) и да, треба да платиш 150 долари.
 

RIZTETO

Somebody stop me
Член од
3 јуни 2007
Мислења
2.508
Поени од реакции
75
Koj ти е братучед бе??
Баш на финансии не даваат прашања.Јас сум тој смер. Само еден предмет дадоа али треба сам да си ги одговориш.
Иначе наставата...Ако сте поише студенти ве делат на групи не поголеми од 40-50 души и слушате предавање во различни термини.Предавањата ги држи професор зааедно со асистент.Нема шкртања по табли и такви ствари туку презентаци на power point со проекторче.Секад даваат практични примери од материјата шо се изучува или кажуваат лични искуства.По секој предмет(скоро по секој) треба да се направи семинарска или па некој есеј да се пише.Некад треба и проекти да се прават(претежно у прва),5-6 души заедно у power point презентации.Носат понекогаш и гости предавачи од фирми или некој јавен сектор. Има 3 предавања од 45 минути споени у едно со 10 минути пауза измеѓу.Значи денес на пример имам само економија и толку, па утре друго предавање задутре трето и тн.Присуството е задолжително за редовните студенти.Дозволени се 3 одсуства од еден предмет(9 предавања инаку МОЖЕ да не ве пуштат на полагање.Али мислам дека може да упали некое оправдање овде.
Униформи нема.Има само ID картички.
Професорите имаат супер однос со студентите.Ептен ко другари да ти се се понашаат.Си пијат кафе со тебе у бифе,помладиве и асистентите и у град понекад идат со нас.Се шо ти е нејасно моеж да си идеш у канцеларија кај него и да ти објасни а некој и мобилни даваат за да се јавиш ако у тек на учење имаш нејаснотии некои.
Има опција за студирање у странство само не сум сигурен дали после 1ва или после 2ра година.Имаш Американ Колеџ у Елада,у Швајцариа у Америка и уше неколку земји беа не ми текиња сеа.
За плаќањето...Јас коа се упишав(2006) беше 2000еура. и у тие 2000 ти е платено СЕ.Единствени трошоци одпосле ти се 100денари за ID картичката и 60денари мислам за изнамујвање книга од библиотека за цел семестар.Имаш и попуст од 10% за плаќање у готово и 10% фамилијарен попуст.Е сеа е сменето нешо.Фамилијарниот мислам го нема више али овој за у готово си постои.Има и некои измени за библиотеката али незнам тачно како е пошо за мене важат тие правила шо биле коа сум се упишал.
За полагањето испити. Имаш Midterm и Finals.Првите се полагања на пола материјал(нешо ко колоквиум ќе му дое) а вториве као на цел испит али тоа само ако паднеш на првиот(мада и тоа не е секад така).
Е сеа,ако паднеш на "колоквиумиве" имаш уште една шанса да полагаш цел испит(тие од прв семестар у јуни а тие од втор у септември) и ако пак паднеш плаќаш 200еур за предметот и го слушаш од почеток. Али и ова немора да значи дека мора да биде така.Годинава математика дадоа + 2 испитни сесии.
Толку ми текиња у моментов.Ако ве интересира нешо друго пововелелелетееее.....:)

И викаш повеке се базира на проекти и есеи???
А како стои со математиките, и ако си таму , да можеш да прашаш дали цела година се уписите?
 
Член од
22 ноември 2010
Мислења
3
Поени од реакции
0
University American College Skopje

Dali ste slusnale za UACS i kakvo e vaseto mislenje za ovoj univerzitet?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom