UEFA Champions League 2016/17

Абе шампион сезонава е...


  • Вкупно гласачи
    69
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
15 јули 2007
Мислења
791
Поени од реакции
218
Од УЕФА забораваат дека Модрик и Ракитик се од Хрватска, Кристиано од Португалиja, Ибра од Шведска, Бербатов од Бугариja, Пандев и други, а да не зборуваме во минало за Стоичков, Хаџи, Пушкаш, Станковик, Миjaтовик...
 
Член од
8 ноември 2008
Мислења
542
Поени од реакции
731
Па ако се сумираат коефициентите на клубовите боље нека го тргнат она правило кое носителите на групите у ЛШ би биле шампионите во најјаките 8 лиги. Стварно е дебилно ова. ПСВ ЦСКА и ПОРТО лани носители на група. У старт имаш 2-3 мртви групи кој никој не ги гледа.
Башка на плачковциве од Италија им успеа да издејствуваат 4 места да имаат во ЛШ иако ни 3 не заслужуваат. И како што пишаа предходно, Барса сеа наместо 5 комада да им даде на Шахтјор, ЦСКА, Андерлехт и шотизнам кој друг, ќе им дава пет комада на Наполи, Рома, Интер Милан Фиорентина итн итн...
 

Mondonico

ВАР експерт
Член од
15 јануари 2013
Мислења
10.057
Поени од реакции
17.751
А не сфаќаат повеќето дека на крајот најверојатно Англија најмногу ќе профитира од ова ново правило :icon_lol:
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
14.025
Поени од реакции
36.795
Па ако се сумираат коефициентите на клубовите боље нека го тргнат она правило кое носителите на групите у ЛШ би биле шампионите во најјаките 8 лиги. Стварно е дебилно ова. ПСВ ЦСКА и ПОРТО лани носители на група. У старт имаш 2-3 мртви групи кој никој не ги гледа.
Башка на плачковциве од Италија им успеа да издејствуваат 4 места да имаат во ЛШ иако ни 3 не заслужуваат. И како што пишаа предходно, Барса сеа наместо 5 комада да им даде на Шахтјор, ЦСКА, Андерлехт и шотизнам кој друг, ќе им дава пет комада на Наполи, Рома, Интер Милан Фиорентина итн итн...
Плачковците Италија скоро ја стигнаа Англија во бодови на таа листата и ќе ја престигнеа ако продолжеа вака, како тоа Италија се плачковци?

Ако на некој највеќе му одговара тоа шо ќе ги задржи 4 места тогаш тоа е само Англија како што вика Мондо.
 
C

Castiel

Гостин
Па ако се сумираат коефициентите на клубовите боље нека го тргнат она правило кое носителите на групите у ЛШ би биле шампионите во најјаките 8 лиги. Стварно е дебилно ова. ПСВ ЦСКА и ПОРТО лани носители на група. У старт имаш 2-3 мртви групи кој никој не ги гледа.
Башка на плачковциве од Италија им успеа да издејствуваат 4 места да имаат во ЛШ иако ни 3 не заслужуваат. И како што пишаа предходно, Барса сеа наместо 5 комада да им даде на Шахтјор, ЦСКА, Андерлехт и шотизнам кој друг, ќе им дава пет комада на Наполи, Рома, Интер Милан Фиорентина итн итн...
Да беше ова за италија ќе го воведоа пред некоја сезона. Англија е таа во опасност да го изгуби 4тото место. И дај те молам потсети ме кој е успехот на Англиските екипи во последните неколку сезони во ЛШ?
 

Џони Вајсмилер

Don't share my food
Член од
15 февруари 2010
Мислења
15.489
Поени од реакции
15.506
Плачковците Италија скоро ја стигнаа Англија во бодови на таа листата и ќе ја престигнеа ако продолжеа вака, како тоа Италија се плачковци?

Ако на некој највеќе му одговара тоа шо ќе ги задржи 4 места тогаш тоа е само Англија како што вика Мондо.
Италија веќе 3 години со ред има само 2 преставници во ЛШ..и тој 2-риот преставник неможи група да помини додека Англија редовно си има 4 клуба во ЛШ од кои 3 сигурно поминуваат групи..како тоа повеќе на Англија му одговара ова ?..во кој свет живеете не ми е јасно?..и јас за Интер сум ама барем реално гледајте пичка му мајчина..Италјанските екипи се толку отепани што неможат едно ебани квалификациско коло да поминат а сега одеднаш УЕФА како поклон му дава +2 места со тоа што другите земји губат и за џабе го правеа коефициентот со години за ваква глупава одлука да му го одземи целиот труд.

@Mondonico и за тебе важи истиот пост?..со што заслужуваат Интер,Милан и Фиорентина да играат во ЛШ повеќе од Динамо,Лудогорец или Андерлехт?Овие барем изиграа нешто во нивото првенство,се потрудија и си освоија титули а овие умрените што направија?..не се работи тука за историја или колку е атрактивно името туку кој колку изиграл..ако едноставно се способни нека си бидат 3-ти во првенството,нека си играат квалификации како и сите други екипи и нека си одат во ЛШ а не вака УЕФА му дава место преку ред..

И зошто по демоните гледате од перспектива на Италјанските и Англиските екипи?..вие од Англија или Италија сте?..па со оваа одлука некој наш клуб како Вардар и Шкендија ќе биди научна фантастика да се пласира во групите на ЛШ а со оваа одлука УЕФА ги уништи шансите за влез на помалите екипи..

Поентата е да се израмни квалитетот на фудбалот низ целиот контитет со тоа да му се даде шанса на останатите (како што беше досега) а не да си играат големите за нас да ни биди интересно
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
14.025
Поени од реакции
36.795
Исто е и за Бундес лига бе, само Баерн има некакви успеси а се друго е мизерија, ти текнува како го земаа они 4-тото место за ЛШ?

Преку бодови од Лига Европа, така?

Среќа до сега каде што не беше научна фантастика за нашиве клубови они редовно си играа во Европа.

Џони не води инает на секоја тема, у реду е.
 

Џони Вајсмилер

Don't share my food
Член од
15 февруари 2010
Мислења
15.489
Поени од реакции
15.506
Исто е и за Бундес лига бе, само Баерн има некакви успеси а се друго е мизерија, ти текнува како го земаа они 4-тото место за ЛШ?

.


Само Баерн е така?..а сезоната 2014/2015 знаеш дека сите Германски клубови ја поминаа групната фаза во ЛШ?..од Италија кој ја помина друг?..знаеш дека Германија 5 години со ред редовно има по 4-ри преставници во ЛШ??..Италија по колку преставници има?..освен во сезоната 2013/2014 кога Милан помина квалификациско коло само тогаш имаа Италија 3 преставници додека Германија и Англија редовно имаат по 4-ри и тоа редовно си ги поминуваат групите а од Италија само Јувентус...и ти сега ми ги споредуваш Италија и Германија..

Олабајте се Кастиел и Клипче ..ве молам..барем користете факти а не муабети како за пред вкоперација
 
C

Castiel

Гостин
Италија веќе 3 години со ред има само 2 преставници во ЛШ..и тој 2-риот преставник неможи група да помини додека Англија редовно си има 4 клуба во ЛШ од кои 3 сигурно поминуваат групи..како тоа повеќе на Англија му одговара ова ?..во кој свет живеете не ми е јасно?..и јас за Интер сум ама барем реално гледајте пичка му мајчина..Италјанските екипи се толку отепани што неможат едно ебани квалификациско коло да поминат а сега одеднаш УЕФА како поклон му дава +2 места со тоа што другите земји губат и за џабе го правеа коефициентот со години за ваква глупава одлука да му го одземи целиот труд.

@Mondonico и за тебе важи истиот пост?..со што заслужуваат Интер,Милан и Фиорентина да играат во ЛШ повеќе од Динамо,Лудогорец или Андерлехт?Овие барем изиграа нешто во нивото првенство,се потрудија и си освоија титули а овие умрените што направија?..не се работи тука за историја или колку е атрактивно името туку кој колку изиграл..ако едноставно се способни нека си бидат 3-ти во првенството,нека си играат квалификации како и сите други екипи и нека си одат во ЛШ а не вака УЕФА му дава место преку ред..

И зошто по демоните гледате од перспектива на Италјанските и Англиските екипи?..вие од Англија или Италија сте?..па со оваа одлука некој наш клуб како Вардар и Шкендија ќе биди научна фантастика да се пласира во групите на ЛШ а со оваа одлука УЕФА ги уништи шансите за влез на помалите екипи.



Поентата е да се израмни квалитетот на фудбалот низ целиот контитет со тоа да му се даде шанса на останатите (како што беше досега) а не да си играат големите за нас да ни биди интересно
Џони што се правиш и ти на будала.Направено е ова пошто повеќе пари носат тие екипи на уефа него ли лудогорец, динамо и сличните. И ако ми кажеш сега дека повозбудливо ти е да гледаш Лудогорец реал од Интер-Реал или Милан-Барса или па Јунајтед-Баерн ондак не знам....Ради овие натпревари што ги нема и што се атракција и носат огроомни пари затоа УЕФА се одлучи на ваков потег.
 

Mondonico

ВАР експерт
Член од
15 јануари 2013
Мислења
10.057
Поени од реакции
17.751
Италија веќе 3 години со ред има само 2 преставници во ЛШ..и тој 2-риот преставник неможи група да помини додека Англија редовно си има 4 клуба во ЛШ од кои 3 сигурно поминуваат групи..како тоа повеќе на Англија му одговара ова ?..во кој свет живеете не ми е јасно?..и јас за Интер сум ама барем реално гледајте пичка му мајчина..Италјанските екипи се толку отепани што неможат едно ебани квалификациско коло да поминат а сега одеднаш УЕФА како поклон му дава +2 места со тоа што другите земји губат и за џабе го правеа коефициентот со години за ваква глупава одлука да му го одземи целиот труд.

@Mondonico и за тебе важи истиот пост?..со што заслужуваат Интер,Милан и Фиорентина да играат во ЛШ повеќе од Динамо,Лудогорец или Андерлехт?Овие барем изиграа нешто во нивото првенство,се потрудија и си освоија титули а овие умрените што направија?..не се работи тука за историја или колку е атрактивно името туку кој колку изиграл..ако едноставно се способни нека си бидат 3-ти во првенството,нека си играат квалификации како и сите други екипи и нека си одат во ЛШ а не вака УЕФА му дава место преку ред..

И зошто по демоните гледате од перспектива на Италјанските и Англиските екипи?..вие од Англија или Италија сте?..па со оваа одлука некој наш клуб како Вардар и Шкендија ќе биди научна фантастика да се пласира во групите на ЛШ а со оваа одлука УЕФА ги уништи шансите за влез на помалите екипи..

Поентата е да се израмни квалитетот на фудбалот низ целиот контитет со тоа да му се даде шанса на останатите (како што беше досега) а не да си играат големите за нас да ни биди интересно
Џони братко јас ја гледам табелата за коефициенти што досега одлучува за тоа кој колку места ќе има и таа вели дека Италија е опасно блиску до Англија. Како што рече Клипче да го правеа ова за Италија ќе беше направено пред 3-4 сезони, а не сега кога во врат им дишат на англиските екипи.

За тоа што си ме означил како прво никаде не напишав кои тимови заслужуваат да се најдат во ЛШ, а кои не. Јас само си прашав зошто Динамо, Лудогорец и слични тимови да имаат доста послаби противници во квалификациите од италјанските, германските и шпанските тимови. Еве ти како фан на шпанската лига објасни ми зошто Вилереал кој дал се од себе до максимум за во тешкото шпанско првенство да стигне до 4та позиција да мора да игра во квалификациите против тим од француското првенство, а Динамо Загреб кој во факинг хрватска лига ги мести половината кола, а во другата половина си игра и на ташак станува шампион 10+ години по ред добива противник од австриската лига? Зошто е трудот на Вилереал дискриминаран во однос на оној на "шампионите" од селските лиги низ Европа? Правилото шампион против шампион и нешампион против нешампион е благо кажано ретардирано.

Јас сум за тоа да постојат квалификации, ама не смее да има вака наместени дуели во последното коло од истите. Нека си биде отворена жрепка и кој каква среќа ќе има, против таков противник нека игра. А не може да ми велиш дека е правилно да има дуели во последно квалификациско коло меѓу тимови од топ 6 лигите, наспроти дуели од лиги кои сигурно се наоѓаат под 15то место на листата.

Некој погоре спомена дека така немало веќе да биде Лига на Шампиони. Сериозно ова?! Ова натпреварување не е Лига на Шампиони некаде од 98ма, 99та година откако е сменето правилото да не влегуваат само првопласираните, туку и екипите под нив. Не може сега да престане да биде Лига на Шамиони, туку одамна е престането тоа да биде така.

На крај краева 90% од луѓето се бунат за катастрофалните групи по квалитет и тоа е така само заради ова проширување и пуштање секој да игра во ЛШ директно или со квалификации скроени на таков начин да се сретнат два слаби тимови и кој од нив ќе биде подобар во меѓусебниот дуел, тој да игра. Сега се менува тоа и пак не чини. А искрено да гледавме страшен и квалитетен фудбал од екипите од послабите лиги во ЛШ тогаш и јас ќе бев да играат, ама нивниот квалитет со години не се менува. Џони ти ми го браниш Динамо Загреб, тој Динамо Загреб што прими 7 гола од Лион за овие да се пласираат понатаму и никој ништо не направи за да го опорави тој срам? Го браниш овој криминален Динамо Загреб чија цел е само да намести еден куп натпревари и да продаде тон играчи за да направи пари и само пари?
 
Член од
8 ноември 2008
Мислења
542
Поени од реакции
731
Џони што се правиш и ти на будала.Направено е ова пошто повеќе пари носат тие екипи на уефа него ли лудогорец, динамо и сличните. И ако ми кажеш сега дека повозбудливо ти е да гледаш Лудогорец реал од Интер-Реал или Милан-Барса или па Јунајтед-Баерн ондак не знам....Ради овие натпревари што ги нема и што се атракција и носат огроомни пари затоа УЕФА се одлучи на ваков потег.
Па што кур не обезбедат Милан Интер второ трето место па да гледаме Дуели Реал-Интер Барса-Милан ???? Кој е крив што што е Интер, Милан, Рома не можат да обезбедат место у ЛШ?? Шахтјор ли е крив што се дрва Милан?? Андерлехт ли е крив што Интер не можат да да се оправат 4 години? на крај краева Што е крив ПОРТО што поштено си ги тепаше РОМА и им зема едно место плус за Португалија а едно минус за ИТАЛИЈА?? Што се они криви што италијанска лига НЕ ПОСТОИ освен Јуве??? Мислиш со моментални Интер ,Милан и Рома ЛШ ќе биде поквалитетно натпреварување?? На Барса им е сеедно дали се ЦСКА или Милан, 5 комада и двете екипи ќе попијат, само срамот на Милан ќе биде поголем.
 
C

Castiel

Гостин
Па што кур не обезбедат Милан Интер второ трето место па да гледаме Дуели Реал-Интер Барса-Милан ???? Кој е крив што што е Интер, Милан, Рома не можат да обезбедат место у ЛШ?? Шахтјор ли е крив што се дрва Милан?? Андерлехт ли е крив што Интер не можат да да се оправат 4 години? на крај краева Што е крив ПОРТО што поштено си ги тепаше РОМА и им зема едно место плус за Португалија а едно минус за ИТАЛИЈА?? Што се они криви што италијанска лига НЕ ПОСТОИ освен Јуве??? Мислиш со моментални Интер ,Милан и Рома ЛШ ќе биде поквалитетно натпреварување?? На Барса им е сеедно дали се ЦСКА или Милан, 5 комада и двете екипи ќе попијат, само срамот на Милан ќе биде поголем.
Што ме прашуваш мене. И не знам зашто го избегна Манчестер да го спомнеш кој сезонава тек се оправија пред тоа исто мртвило беа како Милан, Интер и компанија. Прочита ли што пишав. Екипи како Милан , Интер, Јунајтед, Ливерпул носат поголеми пари и тракција на ЛШ. Што ти е тука не јасно? Ради причина што Натпревари со овие екипи носат поголеми пари на УЕФА. Затоа е ова правило. Башка ај Милан ќе примел 5 комада од барса во ред е тоа. Лестер кажи ми колку ќе прими?
 
Член од
29 април 2015
Мислења
4.059
Поени од реакции
3.843
За да има и помали екипи во ЛШ, нека напраат Балканска лига, т.е нешто слично како СЕХА и од таму нека има 1-2 претставника...
 
Член од
8 ноември 2008
Мислења
542
Поени од реакции
731
Што ме прашуваш мене. И не знам зашто го избегна Манчестер да го спомнеш кој сезонава тек се оправија пред тоа исто мртвило беа како Милан, Интер и компанија. Прочита ли што пишав. Екипи како Милан , Интер, Јунајтед, Ливерпул носат поголеми пари и тракција на ЛШ. Што ти е тука не јасно? Ради причина што Натпревари со овие екипи носат поголеми пари на УЕФА. Затоа е ова правило. Башка ај Милан ќе примел 5 комада од барса во ред е тоа. Лестер кажи ми колку ќе прими?
А што е сеа Лестер крив што се прваци и што Манчестер, Ливерпул и Челзи не можат да обезбедат ЛШ? Дали ќе биде фер да влезе Јунајтед на местото на Лестер затоа што им прднало на УЕФА за поголема гледаност и повеќе пари да лапаат? Или на местот на Тотенхем ,Ливерпул да го пикнат.

Што не бидат и Милан како Лестер па да ги гледамеу ЛШ? Исто како и Милан, Тотенхем, Интер Челзи, Манчестер, Ливерпул, ( не се курчете со победава на пријателскава летово:kuracc:) со ланска форма ќе попијат 3+ од Реал , Барса, Баерн па и Сити и ПСЖ стави ги тука.
За кого ќе биде интересно да се гледа Милан - Барса? Ќе ти биде интересно по 5 комада да примаат Милан?

Го земав Милан како пример ради тоа што ти навиваш за него и сакам да ја видам твојата објективност у целава ситуација. Ноу хард филингс :smirce:
 
C

Castiel

Гостин
А што е сеа Лестер крив што се прваци и што Манчестер, Ливерпул и Челзи не можат да обезбедат ЛШ? Дали ќе биде фер да влезе Јунајтед на местото на Лестер затоа што им прднало на УЕФА за поголема гледаност и повеќе пари да лапаат? Или на местот на Тотенхем ,Ливерпул да го пикнат.

Што не бидат и Милан како Лестер па да ги гледамеу ЛШ? Исто како и Милан, Тотенхем, Интер Челзи, Манчестер, Ливерпул, ( не се курчете со победава на пријателскава летово:kuracc:) со ланска форма ќе попијат 3+ од Реал , Барса, Баерн па и Сити и ПСЖ стави ги тука.
За кого ќе биде интересно да се гледа Милан - Барса? Ќе ти биде интересно по 5 комада да примаат Милан?

Го земав Милан како пример ради тоа што ти навиваш за него и сакам да ја видам твојата објективност у целава ситуација. Ноу хард филингс :smirce:
Ти кажав поголема атракција е мртов Милан од каков и да е Динамо, Лудогорец или Андерлехт. УЕФА гледа така на работите не јас. Повеќе пари носи име како Милан него ли другиве. Ради парите е оваа промена. А не да се помогне на италија да има 4 преставници. На сите ќе им биде поинтересно да гледаат Милан-Барса макар и 10 гола примиле милан.Едноставно името си го прави своето.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom