UEFA Best Player in Europe 2013/14

Кој заслужува да ја освои UEFA Best Player in Europe?


  • Вкупно гласачи
    82

Донев

★★
Член од
9 мај 2008
Мислења
35.547
Поени од реакции
52.340
И ја тоа викам...ова има се да се смени @Донев кога ќе дојде на власт вака не ја бива работава..
Затоа што на Коста не му требаат некои глупави признанија за да си го билда егото. Знае дека е најдобар. 10ти го ставиле

 

Invader

I am not in danger, I am the danger!
Член од
17 ноември 2008
Мислења
18.018
Поени од реакции
22.923
Робен го ставиле бе...мада се знае дека другиве 2ца покрај Роналдо се само украс. Било кој да ставеа се знае кој ќе ја земе наградата.
Гласано за Нојер ;)
 

Jack Nolan

Сите сме луѓе, но ретко кој е човек!
Член од
31 јули 2011
Мислења
1.587
Поени од реакции
1.506
Доста му е на Коста да биде во топ 11, ако бар не заслужува да биде помеѓу тројцава на местото на Робен![DOUBLEPOST=1408100420][/DOUBLEPOST]ииииииииии дааа... со кој ку* нафураниот Хамес е во топ 10??????????????
4 Thomas Müller (GER, FC Bayern München) – number of points, 39
5 Philipp Lahm (GER, FC Bayern München) – 24
5 Lionel Messi (ARG, FC Barcelona) – 24
7 James Rodríguez (COL, AS Monaco FC/Real Madrid CF) – 16
8 Luis Suárez (URU, Liverpool FC/FC Barcelona) – 13
9 Ángel Di María (ARG, Real Madrid CF) – 12
10 Diego Costa (ESP, Club Atlético de Madrid/Chelsea FC) – 8
 
Последно уредено:

ManUtdChampions

Lleyton Hewitt
Член од
5 февруари 2009
Мислења
32.410
Поени од реакции
42.662
Ииии резултатот е еден спрема еден. :D
 

Ернесто ЧЕ Гевара

Hasta La Victoria Siempre
Член од
21 јуни 2010
Мислења
14.094
Поени од реакции
20.932
Нели Меси го фаворизираа за секоја награда? :icon_lol:
Оти сега не го ставиле барем во топ-3?
И минатата сезона ја освои Рибери, една година пред тоа Иниеста...

И кога догодина или за 2 години ќе ја освои повторно Меси, ќе почнете повторно со муабетите: 'неправда, го фаворизираат, леси, лео гдеси, уефа мафија, бранко педер, кај се парите од името и знамето, управа педери...'
 

Drettica

Graxhanin of Severstan
Член од
24 ноември 2008
Мислења
12.625
Поени од реакции
14.931
Нема да е чудно и оваа година Меси да ја добие ... нема да биде скандал :icon_lol:
 

Божино

4815162342
Член од
27 јуни 2007
Мислења
8.582
Поени од реакции
13.217
Нели Меси го фаворизираа за секоја награда? :icon_lol:
Оти сега не го ставиле барем во топ-3?
И минатата сезона ја освои Рибери, една година пред тоа Иниеста...

И кога догодина или за 2 години ќе ја освои повторно Меси, ќе почнете повторно со муабетите: 'неправда, го фаворизираат, леси, лео гдеси, уефа мафија, бранко педер, кај се парите од името и знамето, управа педери...'
Пошто сега гласаат новинари и е далеку порелевантен победникот. Еднаш си доби Меси фино поштено, еднаш Иниеста фино поштено, еднаш Рибери фино поштено и сега (најверојатно) Роналдо фино поштено. Сите среќни и задоволни.

Од друга страна имаш FIFA Ballon d'or, институција за која гласа и ќоро и сакато, претставници на земји од третиот свет, кој гласаат врз основа на тоа што го виделе во медиумите последните денови или најновата финта на јутјуб. Аналогно на тоа, месеци претходно се врши страшна политика на убедување на гласачите преку медиумско перење, интервјуа и глумење good boy. Ова е негде 30% од крајниот исход на гласањата, а 70% е вистинско гласање базирано врз факти.

Доказ за ова што ти зборувам: провери ги коефициентите за FIFA Ballon d'or 2014. Меси има ист коефициент со Роналдо на првата позиција, а некаде и помал коефициент. Кладба дека е во топ 2 годинава иако не е номиниран во другава награда? Според тебе заслужи топ 2? Ама искрено. Те молам.

Не го хејтам Меси, лани Роналдо удри страшна политика и кампања, според мене помалку ја заслужи наградата отколку претходната година, да не беше хет-трикот со Шведска гарантирам дека немаше да ја освои. Нијанси одлучуваат, најчесто во периодот на Ноември кога е гласањето. Тогаш гласачите се под влијание на моменталните дешавки и не гледаат поназад, па така забораваат и Лига на Шампиони, и Светско и се. Затоа не можам да го сфатам апсурдот наградава да се доделува за период Јануари-Декември.
 
Последно уредено:
P

pepito*

Гостин
Џамес на 6то место, човекот не играше ни ЛЕ, ни ЛШ, а во лигата немаше некоја позначајна улога. Ди Марија факинг 9ти, заслужи во првите три, Диего Коста факинг ебено 10то место, играше фантастично цела сезона во Европа. И во првите факинг ебени 10 места требаше да бидат некој од Годин, Коке, Куртоа. Ебено глуп избор како и секоја година.
 

Божино

4815162342
Член од
27 јуни 2007
Мислења
8.582
Поени од реакции
13.217
Гласови:

Роналдо 26
Ноер 19
Робен 9

Блиску упм.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom