UEFA Лига на шампиони 2013/14

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.766
Поени од реакции
1.460
Зошто Атлетико ги викаат на прекар душекџии/јорганџии?

Sent from my ALCATEL_one_touch_995 using Tapatalk 2
 

Riken

the power of imagination makes us infinite
Член од
9 декември 2008
Мислења
12.034
Поени од реакции
28.670
Зошто Атлетико ги викаат на прекар душекџии/јорганџии?

Sent from my ALCATEL_one_touch_995 using Tapatalk 2
Прашај си го чичко гугл

The answer lies in the club's humble origins. In 1911 it was about to become independent from its parent club Athletic Club de Bilbao but had virtually no money to buy shirts. Atletico's original ground was in a working class area of Madrid where there were several mattress factories. The solution was obvious: buy cheap red and white striped mattress material and get local women to make the shirts at virtually no cost. Fans quickly cottoned on, if you'll pardon the phrase, and nicknamed their team Los Colchoneros, The Mattress Makers. The name has stuck, as have the red and white striped shirts. The difference is that they cost an arm and a leg to buy in the shops these days.
 
Член од
8 април 2007
Мислења
16.034
Поени од реакции
9.126


Овој па умрениов. :tapp::tapp::tapp::tapp::tapp:
А зошто сте толку сигурни дека ова е наменето за некој од тимовите кои ги избаци Реал (поточно за Баерн или Атлетико гледам станува збор)?
Мене пологично ми е дека ги пцуеше сите оние кои едвај чекаа да го изругаат Реал на било кој начин (посебно мислам на некои од медиумите).
Нема логика да ги пцуе Баерн или Атлетико, не гледам никаква причина за тоа.
 
B

Beck's

Гостин
Ова пцуењето мислам сите сте го сфатиле лошо, овдека оној ги "пцуе" своите соиграчи за освоениот трофеј. Како што тоа го направи синоќа Касиљас кога му рече на Рамос "Eres el puto amo de la decima"
 

Jack Nolan

Сите сме луѓе, но ретко кој е човек!
Член од
31 јули 2011
Мислења
1.587
Поени од реакции
1.506
А зошто сте толку сигурни дека ова е наменето за некој од тимовите кои ги избаци Реал (поточно за Баерн или Атлетико гледам станува збор)?
Мене пологично ми е дека ги пцуеше сите оние кои едвај чекаа да го изругаат Реал на било кој начин (посебно мислам на некои од медиумите).
Нема логика да ги пцуе Баерн или Атлетико, не гледам никаква причина за тоа.
Aуууу кое логично размислување. Типот е искомплексиран и му фали во таја небричената. Кажав и во темата за Примера ќе кажам и овде. Дал од тие курвини синови му беа колеги од репрезентација!
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
14.403
Поени од реакции
13.719
Aуууу кое логично размислување. Типот е искомплексиран и му фали во таја небричената. Кажав и во темата за Примера ќе кажам и овде. Дал од тие курвини синови му беа колеги од репрезентација!
Ова е вистината.
Ова пцуењето мислам сите сте го сфатиле лошо, овдека оној ги "пцуе" своите соиграчи за освоениот трофеј. Како што тоа го направи синоќа Касиљас кога му рече на Рамос "Eres el puto amo de la decima"
Вие кога играте фудбал не ви се дешава кога ќе дадете гол на своите соиграчи да им се извикате "тооо маму ви јебем" ? :D

Башка и никаде во постот на Арбелоа не се спомнати Атлетико така да не можеш да тврдиш дека баш за нив е наменето тоа. ;)
 
Член од
8 април 2007
Мислења
16.034
Поени од реакции
9.126
Aуууу кое логично размислување. Типот е искомплексиран и му фали во таја небричената. Кажав и во темата за Примера ќе кажам и овде. Дал од тие курвини синови му беа колеги од репрезентација!
Има само пишано "Hijos de puta".
Е сега, како ти заклучи дека ги пцуе играчиве на Атлетико? Демек искомплексиран е што Атлетико зеде Примера после 435346 године? :pos: Да беше Барса у прашање, па ај некој да ми рече дека бил искомплексиран па ги пцуел, па до негде да му држи вода. Ама од Атлетико искомплексиран? :pos:
 

ElNinho

Мадридиста!
Член од
17 јули 2009
Мислења
20.959
Поени од реакции
57.695
Aуууу кое логично размислување. Типот е искомплексиран и му фали во таја небричената. Кажав и во темата за Примера ќе кажам и овде. Дал од тие курвини синови му беа колеги од репрезентација!
Брат се глеа дека си тазе фан. Низ речиси секој стадион у Шпанија се скандира ова и нема стриктна намена. Воглавно е ко што ти пишаа, за „душебрижниците“.

Офтопик кога спомнавте коментатори, овој сега што кометира на Ск1- Лејтон-Ротерхам ептен е јак, како се извикува при секоја шанса пред голот, ептен е интересен, не сум го приметил досега на СК.
Овој чинам ги коментира сите од Чемпионшип, бар сум заклучил така по тоа што го викаат у студио за анализа на тие утакмици. :)
Иначе коментира и Шпанско некад, и да, доста добар е.
Треба да го префрлат и за ПЛ, секако е поарен од Гојко, т.е. дури и ја би бил поарен од него.
 
Член од
8 април 2007
Мислења
16.034
Поени од реакции
9.126
Да не е тој што коментира и Аргентинско? Тој е лудило, на шут од пола терен урла ко неарен :D
 
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.766
Поени од реакции
1.460
http://kajgana.com/simeone-dadovme-sè-od-sebe

"Предводникот на Атлетико призна дека е негова грешка што го ставил Диего Коста во почeтниот состав, за да бразилскиот Шпанец ја напушти играта по само девет минути минати на теренот.

„Очигледно направив грешка, но Диего претходниот ден изгледашe подготвен за натпреварот“, рече Симеоне."

Диего не лажи, Филе нас се ни кажа. Ти намерно си го пуштил Коста прва постава и си го извадил после осум минути.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.715
Поени од реакции
17.377
Чудно ми е што при вакво финале каде што головите во регуларните минути паднаа од прекин да се збори толку многу за тоа тренерите како ја изиграле утакмицата.
Последниве години ради глупирањето на мурињо толку многу се збори за таа тактика на утакмицата ко самите тренери да влагаат на терен и да играат.Прочитав Карло ги дотолчил атлетико..А ја па се мислев роналдо дека беше тоа.Да не го даеше голот Рамос тука осеќам ќе имаше 10 страни ругање за тактиката на Анчелоти.
Тренерите имаат битна улога,го составуваат составот,ги водат тренинзите и одржуваат дисциплина во екипата,али во овие 90 минути се е во рацете на играчите и освен тоа мафтањето позади линија тешко другче да помогнат.
 

Jack Nolan

Сите сме луѓе, но ретко кој е човек!
Член од
31 јули 2011
Мислења
1.587
Поени од реакции
1.506
Брат се глеа дека си тазе фан. Низ речиси секој стадион у Шпанија се скандира ова и нема стриктна намена. Воглавно е ко што ти пишаа, за „душебрижниците“.
За скандирањата ми е многу јасно, ама таму hijos de puta скандираат навивачите. Дајми пример на играч кој се изразил вака! Ете нека не е само за Атлетико нека е за Баерн, Барселона за кого и да е, колку и да вртиш исто е.
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
14.403
Поени од реакции
13.719
За скандирањата ми е многу јасно, ама таму hijos de puta скандираат навивачите. Дајми пример на играч кој се изразил вака! Ете нека не е само за Атлетико нека е за Баерн, Барселона за кого и да е, колку и да вртиш исто е.
Брат не е за никој од тие три клуба што си ги напишал, знам дека сакаш да го оцрниш името на Арбелоа, ама веруј дека си грешка... Еве ти логично објаснување, ваљда сега ќе ти се појаснат некои работи:

Ese «¡Hala Madrid! (hijos de puta)» es una dedicatoria a Juan Antonio Palomino, un madridista de pro que falleció en el trágico accidente del tren de Santiago de Compostela. Palomino era un madridista muy activo en las redes sociales y esta frase, "Hala Madrid, hijos de puta", era muy habitual en él. Arbeloa ha querido rendirle un homenaje repitiendo una de sus frases habituales para celebrar la consecución de La Décima.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom