UEFA Евро 2016 (квалификации)

Член од
23 август 2010
Мислења
38.137
Поени од реакции
107.443
Абе шо се радуваат на наш форум нека си пишат на некој нивни. Нивна земја е албанија, шо има да пишуваат овде, па уште десет пати истото и директно провоцираат.. ние сме најаки кај сте вие
Тоа не пишав дека го поддржувам, али тоа што пишале дека Албанија тепала со 2-1 и дека се радуваат не ми пречи. И јас се радувам за Надал на српски форуми па не ме банирале до сега. :toe:
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.433
Поени од реакции
68.569
Тоа не пишав дека го поддржувам, али тоа што пишале дека Албанија тепала со 2-1 и дека се радуваат не ми пречи. И јас се радувам за Надал на српски форуми па не ме банирале до сега. :toe:
Какво радување, ни тепаат сеир, гледаш по 10 слики во секоја можна тема става од утакмицата, ме заболе кур мене колку луѓе имало на стадионот и какви голови паднале :D
Од короеграфијата на мечот уште еднаш е засегната и Македонија:
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.137
Поени од реакции
107.443
Какво радување, ни тепаат сеир, гледаш по 10 слики во секоја можна тема става од утакмицата, ме заболе кур мене колку луѓе имало на стадионот и какви голови паднале :D
Од короеграфијата на мечот уште еднаш е засегната и Македонија:
Не знам брат ја само она мислењено од Тони го прочитав, мислам он беше, не видов другите теми. Знам дека тераат сеир, не го поддржувам тоа, ама зборам од аспект на тоа дека нашиве ги нервира што они се радуваат. Па што да прават бе, да плачат? Ќе се радуваат, нормално е тоа, у поволна позиција се за да идат на Евро 2016.
 

Кирца

Монк
Член од
7 април 2008
Мислења
7.051
Поени од реакции
2.289
Општо балканов никад не бил по срање мислам на репрезентативно ниво.Ај ние што за очекување беше ништо да не напраиме али Србија на пример има неколку класи поквалитетен тим и пак има 1 поен само,очигледно и кај нив проблемот е во самата федерација.Грција како успеа да изгуби дома од Фарски Острови секоја им чест,мислам дека пораз еднаков на нашиот со Андора.Исто и Бугарија глеам тешко да ќе обезбедам пласман.Барем за разлика од овие репрезентации ние стварно сме слаби али овие со солидни тимови не може 2 победи да сврзаат.Северна Ирска и Велс ќе идат на Европско,земји што националните лиги им се полуаматерски.
 
Член од
28 март 2015
Мислења
5.428
Поени од реакции
11.336
На репрезентативно ниво балканот според мене секоаш била на вакво ниво. Од кога знам Хрватска, Грција, Словенија ваделе добри резултати, или се пласирале на светско и европско или бак биле ептен блиску до тоа. Додека другиве секогаш биле на дното со по некој блесок, пример Босна на претходното светско, Србија 2010, Романија 2008 европско.
 
Член од
8 април 2007
Мислења
16.034
Поени од реакции
9.126
Гледам ги споредуете Македонија и Албанија.
Да, факт е дека федерацијата ни е тиња. Ама играчиве на Албанија после првиот трансфер не стануваат најголеми “ѕвезди“, па после тоа да не можеш од кафана и диско да ги извадиш. Колку е крива федерацијата што фудбалот ни е на ова ниво, толку се криви и самите играчи.
Со кои играчи бе да очекуваме резултати? Со играчи кои најголем трансфер им е Азербејџан и втора романска лига, па и таму не фаќаа место у прв тим? Или играчи кои стигнале до прв тим у Вардар и стануваат “ѕвезди“, т.е најголеми пијанице?
Нема менталитет македончето за да биде фудбалер, џабе. Професионалност НУЛА! Место после првиот трансфер да запне уште појќе, да биде поуспешен, он за успех го рачуна тоа што ќе пројде една година у странство и ќе тренира со првиот тим на клубот.
За разлика од нашиве, видите ги Албанците у какви тимови играат и каква е нивната минутажа. Не знам што се чудите што они си газат овие квалификации а ние со Луксембург тепаме едвај у последна минута.
 

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.823
Поени од реакции
6.346
Абе луѓе каков професионализам какви бакрачи......толку ни е силата.
Ебате репрезентацијата кај што нејзиниот најдобар играч не може ни во една од најлошите италијански екипи да се пробие,па изграва Роналдињо низ Словенија. Најтрачино е што он од сите 23 играчи игра во најсериозната екипа.
Репрезентација каде што најдобриот играч во одбраната ти игра во 4 од 10 екипи во Австрија и типот ти е и заменик капитен.
Зимаме отпадоци од Хрватска и уште најдобри играчи без проблем стануваат.

Што очекувате од таква екипа стварно не ми е јасно ? Па нек се проефесионалци колку сакаат.
 

Чичко Кумплунг

деца на транзицијата
Член од
3 декември 2011
Мислења
4.194
Поени од реакции
4.400
Гледам ги споредуете Македонија и Албанија.
Да, факт е дека федерацијата ни е тиња. Ама играчиве на Албанија после првиот трансфер не стануваат најголеми “ѕвезди“, па после тоа да не можеш од кафана и диско да ги извадиш. Колку е крива федерацијата што фудбалот ни е на ова ниво, толку се криви и самите играчи.
Со кои играчи бе да очекуваме резултати? Со играчи кои најголем трансфер им е Азербејџан и втора романска лига, па и таму не фаќаа место у прв тим? Или играчи кои стигнале до прв тим у Вардар и стануваат “ѕвезди“, т.е најголеми пијанице?
Нема менталитет македончето за да биде фудбалер, џабе. Професионалност НУЛА! Место после првиот трансфер да запне уште појќе, да биде поуспешен, он за успех го рачуна тоа што ќе пројде една година у странство и ќе тренира со првиот тим на клубот.
За разлика од нашиве, видите ги Албанците у какви тимови играат и каква е нивната минутажа. Не знам што се чудите што они си газат овие квалификации а ние со Луксембург тепаме едвај у последна минута.
Ако не се лажам, костурот на шконите е составен од играчи израснати во странски младински школи, не Косово или Албанија.

Преку кур од ова подјебавање на све што е наше. А за шмукање на странците, простото македонче прво е. Оди стани фудбалер, и играј професионално фудбал на жива кал.
Наши деца се откажуваат од фудбал на 20 години, зошто сме идиотска нација и секој гледа некој да заебе, да спечали мочани 200 евра на 19-20 годишни момчиња.
Најсвеж пример, дете на Вардар, батали фудбал поради скапанициве што се во мак фудбалот.
Глишиќ низ што све нема пројдено додека играше овде, ама ете налетал на прав човек и излезе од тука, за колку толку да се изгради ко играч. Иако и таму кај што беше се за греота, ама барем никој не те ебе од сите страни.

Ни федерацијата, ни самите играчи не се криви колку што сме, јас, ти, Петко, Станко, постарите генерации итн...
Ние сме дозволиле, и кога ќе му дозволиш на некој нормално дека ќе го злоупотреби тоа и ќе ти се качи на глава.

Ние како нација не ни заслужуваме да имаме јака репезентација и играчи. Го имавме Пандев, немаше утакмица а да не биде вреѓан. И нормално дека ќе се откаже, како не го направи тоа порано нека чува нозете таму.

Просто македонче, пушти му спорт клуб и нека живее во нереален свет, нека се лигави по телевизорот.
 

Џони Вајсмилер

Don't share my food
Член од
15 февруари 2010
Мислења
15.489
Поени од реакции
15.506
Ete taka, napravi sega komparacija so tvojata reprezentacija i so igracki kadar, trener, navivaci, rezultati , pozz..
Таа наша репрезентација исто така е и твоја репрезентација...сигурно Албанија не ти дала повеќе во животот колку што ти даде твојата земја Македонија каде си растен цел живот и живееш токму тука.. Во Македонската репрезентација исто играат играчи со албанска националност доколку нешто ти значи и плус се најдобри играчи во таа аматерска екипа..

Во ред е да навиваш за Албанија ама барем покажи малце почит за репрезентацијата која всушност е твоја[DOUBLEPOST=1427734365][/DOUBLEPOST]@Чичко Кумплунг

А што треба ние обичниот народ да направиме за фудбалот да крени од мртва точка?..секој си има своја професија и должност која треба да си ја извршува бидејќи е ставен на таа функција,тие одговорните во ФФМ и општо тие што имаат било какви функции во фудбалот и во спортот во Македонија дали работат нешто?..што прават со школите на екипите?..што работат со клубовите?..мислам како е можно хипотетички да сме криви Јас,ти,Петко,Трајко а тие таму што земаат илјадници евра да си седат на газот и да се прават слепи за да си ги задржат помочаните функции за да ги ставаат делегати,контролори,записничари во мизерните/аматерските лиги низ Македонија...

Мислам што работат воопшто по клубовите што се уништени многу генерации што биле надежни и што имале талент..пример генерацијата на Пелистер од Битола 1991/1992 зрачеше од квалитет пред 10-тина години кога истите играчи ги освојуваа трофеите низ Македонија во кадетска,младинска,футсал и многу други..со сите играчи скоро лично се знаев и за тие години сите беа играчишта...ама денес 95% од нив се келнери,шанкери,партиски потрчковци,дистрибутери.таксисти....другите 5% се Марјан Алптимармаковски кој е во Работнички и е ништо повеќе од просечен играч и вечен талент на 23-24 години...ваква е ситуацијата и со другите генерации не само во фудбал туку и во ракомет/кошарка ..

Македонија како земја е најмизерна во Европа во секој аспект,не само спортски..па Албанија му е сто пати поорганизирано фудбалското првенство и самата лига и инфраструктурата, а беа 50 години зад нас
 
Последно уредено:
Член од
8 април 2007
Мислења
16.034
Поени од реакции
9.126
Ако не се лажам, костурот на шконите е составен од играчи израснати во странски младински школи, не Косово или Албанија.

Преку кур од ова подјебавање на све што е наше. А за шмукање на странците, простото македонче прво е. Оди стани фудбалер, и играј професионално фудбал на жива кал.
Наши деца се откажуваат од фудбал на 20 години, зошто сме идиотска нација и секој гледа некој да заебе, да спечали мочани 200 евра на 19-20 годишни момчиња.
Најсвеж пример, дете на Вардар, батали фудбал поради скапанициве што се во мак фудбалот.
Глишиќ низ што све нема пројдено додека играше овде, ама ете налетал на прав човек и излезе од тука, за колку толку да се изгради ко играч. Иако и таму кај што беше се за греота, ама барем никој не те ебе од сите страни.

Ни федерацијата, ни самите играчи не се криви колку што сме, јас, ти, Петко, Станко, постарите генерации итн...
Ние сме дозволиле, и кога ќе му дозволиш на некој нормално дека ќе го злоупотреби тоа и ќе ти се качи на глава.

Ние како нација не ни заслужуваме да имаме јака репезентација и играчи. Го имавме Пандев, немаше утакмица а да не биде вреѓан. И нормално дека ќе се откаже, како не го направи тоа порано нека чува нозете таму.

Просто македонче, пушти му спорт клуб и нека живее во нереален свет, нека се лигави по телевизорот.
Па не зборим за тие овде, туку пред се за тие што ќе успеат да направат трансфер. Кога ќе отидат таму, почнуваат добро и после некое време толку од нив. А тоа сигурно не е зошто у Македонија се игра во кал. Успеале да излезат, ама џабе. Пак ќе кажем, професионалност НУЛА!
 
Член од
2 јуни 2007
Мислења
5.704
Поени од реакции
3.266
Само сакам да споменам нешто околу радувањето на албанците за резултатите кои ги остварува репрезентацијата на Албанија. Во ред, радувајте си се, да бидам искрен и на мене ми е мило што се вака пријатно изненадување (пред да ми се озуби некој, ги подржувам апсолутно сите балкански репрезентации, бидејќи нема човек што може да ме убеди дека ние балканците сме понеталентирани од другите нации), меѓутоа, членовите на форумов кои се од албанска националност не треба да се рчкаат со постови од типот „еве ја нашата репрезентација каде е, глејте кај е вашата“. Која е таа наша-ваша? Државјани сте на Република Македонија, покажете респект барем кон тој факт, со македонскиот пасош имате можност да појдете да си ги видете братучедите во Швајцарија и Германија бе...
Од друга страна, знам дека џабе ги напишав овие 2-3 реда.
 

Nino Manchester

Oŋce α RED, αlwαys α RED
Член од
4 јуни 2009
Мислења
14.530
Поени од реакции
17.887
Се радувале за Албанија,па нормално е да се радуваат,ама оние кој живеаат таму другиве не ми се баш јасни .А ако е за радување и лупање од земја,ние ко игравме нерешено со Англија и Холандија уште ,собир на плоштад што не им направивме.
 

Чичко Кумплунг

деца на транзицијата
Член од
3 декември 2011
Мислења
4.194
Поени од реакции
4.400
]@Чичко Кумплунг[/USER]

А што треба ние обичниот народ да направиме за фудбалот да крени од мртва точка?..секој си има своја професија и должност која треба да си ја извршува бидејќи е ставен на таа функција,тие одговорните во ФФМ и општо тие што имаат било какви функции во фудбалот и во спортот во Македонија дали работат нешто?..што прават со школите на екипите?..што работат со клубовите?..мислам како е можно хипотетички да сме криви Јас,ти,Петко,Трајко а тие таму што земаат илјадници евра да си седат на газот и да се прават слепи за да си ги задржат помочаните функции за да ги ставаат делегати,контролори,записничари во мизерните/аматерските лиги низ Македонија...

Мислам што работат воопшто по клубовите што се уништени многу генерации што биле надежни и што имале талент..пример генерацијата на Пелистер од Битола 1991/1992 зрачеше од квалитет пред 10-тина години кога истите играчи ги освојуваа трофеите низ Македонија во кадетска,младинска,футсал и многу други..со сите играчи скоро лично се знаев и за тие години сите беа играчишта...ама денес 95% од нив се келнери,шанкери,партиски потрчковци,дистрибутери.таксисти....другите 5% се Марјан Алптимармаковски кој е во Работнички и е ништо повеќе од просечен играч и вечен талент на 23-24 години...ваква е ситуацијата и со другите генерации не само во фудбал туку и во ракомет/кошарка ..

Македонија како земја е најмизерна во Европа во секој аспект,не само спортски..па Албанија му е сто пати поорганизирано фудбалското првенство и самата лига и инфраструктурата, а беа 50 години зад нас
У секоја нормална држава кај што има нормален народ се презема нешто.
А кај нас реалноста е, Тетовчани квичеа да им го вратат Тетекс во Тетово, им го вратија и пак се тројца на трибина.
Вас актеррон 100 години ви го шупчи како сака. Малце тоа, уште па и неписмеењак како Пискачот ве манипулира како мали деца.
Скопјани кукаа по јак спознор, почна да се инвестира многу повеќе по играчи, пак двајца без тројца на стадион. Не ни доаѓаат да видат што и како се случува. Нив ги гледаме од лето на лето кога има европски утакмици, а вака преку цела година јадат гомна за фудбалов наш.

Муабетот ми е, кривицата е најголема кај нас, со чест на искучоци кои со покажувањето на незадоволство добиваат само разно разни етиките, другите се рамнодушни.
А најлесно е кривицата да се префрла кај самите спортисти.
 
Член од
7 јули 2014
Мислења
346
Поени од реакции
165
Dobro aj sega ne glumete zrtvi, samo eden bese toj sto pisuvase vo stil "kaj ste vie". Fakt e deka Albanskata reprezentacija e vidno pojaka ovie godini no uste nisto ne napravilo, koga ke ja gledam vo Evropsko togas ke se raduvam, do togas ke sedam i ke gledam futbal i im preporacuvam i na moite sonarodnici istoto da go napravat.
 
Член од
13 декември 2014
Мислења
422
Поени од реакции
337
Na Albanija i se poklopi dosta raboti vo ova grupa za na kraj da dojde do vakva sansa. Razlikata e sto prv pat imat ekipa koja moze da ja iskoriste sansata ako i se ukaze takva. Za da bide ironijata uste pogolema na krajot srbite so nivniot All-Star sostav ke zavrshat posledni. Gledam Ibraimi nesto se zali sto nema publika i deka ne treba da se cudime sosto Pandev si zamina...ova e ziva glupost premnogu pati imase preku 15-20k na stadion a oni izigraa sramno. protiv Srbija i Hrvatska imase 30 000 Wales/skotska 15 000 ama na krajot pak bevme posledni. Znaci ne mu drze voda toa deka radi slaba podrska rezultatite se tie.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom