Trent Reznor - Nine Inch Nails

Forrest Gump

низа1
Член од
12 ноември 2009
Мислења
7.038
Поени од реакции
29.618
888.jpg

Како да го дефинираш човекот кој е мултиталентиран музичар, филмски композитор (слободно впишете оскаровец), готски хеви метал рокер, фронтмен, компјутерски nerd, интелектуалец, друштвено ангажиран поединец, чиј глас надалеку се слуша?

Michael Trent Reznor е роден на 17 мај 1965 г. во малото место Mercer, ( уствари пиши некаде у Пенсилванија). Уште како клинец Trent покажувал интереси кон музичките инструменти. Прв инструмент до кој се докопал бил клавирот, а веќе со 5 години почнал да ги прави своите први музички чекори. Reznor секогш нагласувал дека животот во мало гратче го изолира од остатокот на светот:

“ Не знам зошто сакам да ги работам овие нешта, освен да ја задоволам својата желба да побегнам од малото гратче во Америка, да побегнам од граница, да истражувам. Таму каде што израснав не е лошо место за живеење, но таму нема ништо освен полиња со пченка. Моето животно искуство произлезе од гледањето филмови, телевизија, читањето на книги и магазини. А кога вашата ебена култура произлегува од секојдневното гледање на телевизија, вие сте несвесно бомбардирани со слики од местата кои ве оставиле без здив, од поинакви луѓе кои имаат кариера и животни шанси. Ништо од тоа не постои во вашата мала средина и многу лесно можат да ве убедат, дека тие соништа не се наменети за вас. Ако ги погледнете некои од најтлентираните и најкреативните режисери на денешницата David Cronenberg и David Lynch,тие имале нормално детство и растење, шо ќе каже дека не се потребни егзотични бизарни животни стилови за да станете занимлив и креативен.”

999.jpg

Во средно школо Reznor научил да свири тенор сакс и туба, дури бил дел и од џез екипата за дешавки, прослави, журки... Исто така покажал наклонетост кон актерската професија, па дури и се стекнал со признание за најдобра улога во драма, за улогата на Јуда во Jesus Christ Superstar. По средното училиште, Trent заминува во Alegeni колеџ, каде што се среќава со уште една негова страст – компјутерите.

Деби албумот Pretty Hate Machine излегол во 1989г. За да го избегне мешањето на студијата во неговиот креативен процес, Reznor користи псевдоним за да го издаде Broken во 1992 г. Песната Wish освојува Grammy за најдобра heavy metal изведба.

Вториот албум на NIN, The Downward Spiral, директно влета на второто место на Билбордовата топ листа и стана нивниот најпродаван албум. Инспирација за албумот, Reznor пронашол во изнајмувањето на вили во кои се случиле убиствата на Charlie Manson.

Пет години по објавувањето на The Downward Spiral, Reznor погоден од смртта на својата баба со која израснал, паѓа во депресија, анксиозност од појавување во јавност и почнува забавата со алкохолот и кокаинот. Пет години требаше да поминат за да NIN го објават следниот албум The Fragile, двојно CD кое се појавило во семптември 1999, директно на 1 место на Билбордовата топ листа.

555.jpg

Reznor признава дека повеќе не го познава човекот, чиј одраз го гледа во огледалото. Лудоста и хаосот, кои го зачинувале секој негов концерт, го направија ѕвезда, заземајќи си го заслуженото место. За да побегне од се, знаел да се затвори со недели во студио, опсесивно гледајќи го Taxi Driver и Martin Skorseze на repeat.

Trent Reznor е еден неверојатен воркохолик кој има изјавено дека секој момент кој не го посветил на музиката го смета за залудно потрошен миг од својот живот. Ааа не, у никој случај не е без везе курчење, спази ги само фактите : магазинот "Time" го има сместено во листата на највлијателни Американци, "Los Angeles Times" го смета за еден од најкреативните личности од неговата генерација, додека "Spin" го опишува како еден од најактивните уметници во музиката. Да де, патка, мош ќе речете, али заеби све то ајде , не мора ништо да значи, но неговата музика и он самиот како генијалец, доволно зборуваат сами по себе. А уствари па и ми се чини излишно е oва убедување од моја страна за неговата ментално музичка величина. Батево е ѕверка и тоа крупна, мастермајнд , култен лик, а и до сега не сум видел човек кој онака сочно ќе пЉука по него.

222.jpg

Неговиот "one man - band" Nine Inch Nails е бенд за кој дури и некои од критичарите велат дека е мошне тешко да се критикува од дистанца, затоа што практично невозможно е објективно преслушување , каде ќе го зауздаш срцето и ќе се обидеш да го уклучиш ладното расудување на тројка. Неговото творештво ги надминува границите на неверојатната музика и он самиот навлегува во оној дел на изведувачи кои дури можат да го креираат животот на поединецот.

Trent Reznor , успеа од својот тинејџерски бес и чачкање со мрачната срана на човечката душа да направи индустријал чудовиште, кое ги освои срцата на милиони луѓе кои се поистоветувале со него.

Од друга страна, не дека е светец и не дека очекуваме да е на сокче од морковче, али ептен шокантно делуваа неговите итервјуа за време на промоцијата на 'With Teeth'. Медиското отварање од тоа време, пропратено со мелодраматичност се памети по информациите за неговото минато и средувањето со хероин, па будењето во лондонската болница, поврзан на апарати со цевчиња во носето.

Денес, кога го согледува своето ВEOMA, ВEOMA порочно минато Reznor ќе изјави: „ Беше потребно да си поставам приоритети и да расчистам со нештата во својата глава. Сакав да побегнам од секојдневната работа т.е си зедов неколку години да откријам кој сум навистина јас, напоредно размислувајќи дали треба да продолжам со својата кариера. Станав ужасен наркоман и ми требаше да се соберам и да сфатам што ми се случило.”

Во 2001, Reznor успешно поминува низ процесот на одвикнување од пороци и се сели од New Orleans во Los Angeles, успевајќи да го остави зад себе минатото и на гореспоменатиов албум имаме еден нов – трезен, осамен и привидно фокусиран Trent Reznor. Со прочистениот глас од дрога, можеби не направи ПАК револуција во музиката, но сепак остана на врвот. Впрочем,не можеш бе, а да не го издвоиш неговото творештво како посебно во музиката, греота е да го споредуваш со други.

333.jpg

Не ве убедив?

Овој мајстор на продукција и еден од најдобрите студиски професори во последни децении, е една од најбараните фаци за соработка во музичката индустрија, тргнувајќи од Боуви, преку Менсон до рок фолирантите U2. Во продукцијата е секогаш бил, а и ден денес е милион светлосни години пред неговата реална досегашна конкуренција, создавајќи снимки кои секогаш биле испеглани до крај. Она што одсекогаш било “trademark ” за Nine Inch Nails е сложената слоевитост на песните. Под неговата искусна продуцентска палка, тешко би нешто поминало, а да нема барем неколку слоеви врева или мелодии, дисторзирани или обработени на илјада начини.

Имаше и еден друг битен момент во неговата кариера:

”Цели 18 години работев по договор и за тоа време гледав како бизнисот мутира од една во друга крајност. Особено ми е драго што конечно ќе воспоставиме директна врска со нашата публика”, напиша Резнор на сајтот на NIN.

После ова, на еден од концертите, Трент Резнор на публиката и порача слободно да ја крадат нивната музика од интернет, во знак на протест против високите цени поставени од Интерскоп.

Мора да се потенцира и страста со која свират секогаш он и неговата банда (у било кој состав) и звучната слика која ја создаваат, шо ќе рече копи пејст на студиската изведба (посебно неговиот глас) со додаток на оној шмек од бран лајв енергија.

Reznor секогаш јавно признавал дека најголемо влијание врз него има извршено David Bowie, посебно албумот Low од 1977 г. Овој албум послужил како инспирација за The Downward Spiral. Да, да тој е не се мислите, а за оние шо не се сетија да кажам дека Reznor се дури и појавува во еден спот на David Bowiе како пореметен негов фан кој опседнато го следи (I’m Afraid of Americans). Во документарецот пак за групата Rush, Reznor истакнува дека бендот Rush, значајно имаат влијаено на неговиот правец, нарекувајќи ги Rush едни од најдобрите бендови на сите времиња. Ако вагаме чувства, тогаш би споменал дека многу повеќе го погодила смртта на Freddie Mercury отколку заминувањето на John Lennon.

Како можна инспирација ги споменува уште The Cars, The Jesus and Mary Chain, Soft Cell, Prince, Gary Numan иThe Cure.

666.jpg

За музиката уште ќе каже: “Фундаментално гледано, музиката е нешто што луѓето го сакаат и се поврзуваат со неа. Повеќето од современата музика подсеќа на McDonalds. Само краткотрајно задоволство, а подцна осеќате мачнина во стомакот.”

За религијата пак: „ Постојат некои нешта кои едноставно не се чесни во светот, како што е организираната религија. Едноставно не ги разбирам луѓето кои слепо веруваат во мноштво лаги кои им се сервираат само како да не би размислувале за други нешта. Биди добар и ќе одлеташ во рај.Мош да за вас е супер, но за мене е невидена глупост”

А во врска со политиката : „ Политичките идеи се неверојатно досадни и никогаш не сум обраќал внимание на истите. Не верувам дека нештата можат да се променат, без разлика кој е претседател. Ништо не се решава. Едноставно нема смисла.”

Дискографија​
Machine ера (1989–1990)
Halo 1: "Down in It" (1989)​
Halo 2: Pretty Hate Machine (1989)​
Halo 3: "Head Like a Hole" (1990)​
Halo 4: "Sin" (1990)​
Broken ера(1992–1993)
Halo 5: Broken (1992)​
Halo 6: Fixed (1992)​
The Downward Spiral era (1994–1997)
Halo 7: "March of the Pigs" (1994)​
Halo 8: The Downward Spiral (1994)​
Halo 8 DE: The Downward Spiral: Deluxe Edition, reissue​
Halo 8 DVD-A: The Downward Spiral: DualDisc, reissue​
Halo 9: "Closer" (1994)​
Halo 10: Further Down the Spiral (1995)​
Halo 10 v2: Further Down the Spiral, European/Australian/Japanese release​
Halo 11: "The Perfect Drug" (1997)​
Halo 12: Closure (1997)​
The Fragile era (1999–2002)
Halo 13: "The Day the World Went Away" (1999)​
Halo 14: The Fragile (1999)​
Halo 15: "We're in This Together" (1999)​
Halo 16: Things Falling Apart (2000)​
Halo 17: And All That Could Have Been (2002), Limited Edition​
Halo 17a: And All That Could Have Been, Live CD​
Halo 17b: Still, Limited Edition Bonus CD​
With Teeth era (2005–2007)
Halo 18: "The Hand That Feeds" (2005)​
Halo 19: With Teeth (2005)​
Halo 19 DVD-A: With Teeth, DualDisc release​
Halo 20: "Only" (2005)​
Halo 21: "Every Day Is Exactly the Same" (2006)​
Halo 22: Beside You in Time (2007)​
Halo 22 HD: Beside You in Time, Live Blu-ray​
Year Zero era (2007)
Halo 23: "Survivalism"​
Halo 24: Year Zero​
Halo 25: Year Zero Remixed​
Ghosts era (2008)
Halo 26: Ghosts I–IV, digital download​
Halo 26 CD: Ghosts I–IV, 2× CD​
Halo 26 V: Ghosts I–IV, 4× vinyl​
Halo 26 DE: Ghosts I–IV, Deluxe Edition​
Halo 26 LE: Ghosts I–IV, Ultra-Deluxe Limited Edition​
The Slip era (2008)
Halo 27: The Slip​
Halo 27 CD-LE: The Slip, Limited Edition CD + bonus DVD​

777.jpg
@Anne. мајке ми се потрудив!​
 

Attachments

F

FARANG

Гостин
Воведот е толку добар да просто нема што да се додаде. Дефинитивно еден од најдобрите музиичари на сите времиња. Почна и заврши на LOLAPOLOOZA направи full circle. Го имам гледано 3 пати, прошталниот концерт пред австралиската публика во Мелбурн беше во дискотека онака интимно, специјално за фанатици. Картите се продадоа за неколку минути атмосферата беше некако жалосна оти знаевме дека е последен пат овде. Ко вчера се сеќавам се редеа хитови Something I Can Never Have, Hurt, The Perfect Drug, Head Like a Hole, Wish, Mr Self Distruct, March Of The Pigs, The Day The World Went Away, The Fregile, Starfuckers Inc, Closer to God, Burn.


You could have it all
My empire of dirt
I will let you down
I will make you hurt
If I could start again
A millions miles away
I would keep myself
I would find a way.
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Воведот е толку добар да просто нема што да се додаде. Дефинитивно еден од најдобрите музиичари на сите времиња. Почна и заврши на LOLAPOLOOZA направи full circle. Го имам гледано 3 пати, прошталниот концерт пред австралиската публика во Мелбурн беше во дискотека онака интимно, специјално за фанатици. Картите се продадоа за неколку минути атмосферата беше некако жалосна оти знаевме дека е последен пат овде. Ко вчера се сеќавам се редеа хитови Something I Can Never Have, Hurt, The Perfect Drug, Head Like a Hole, Wish, Mr Self Distruct, March Of The Pigs, The Day The World Went Away, The Fregile, Starfuckers Inc, Closer to God, Burn.


You could have it all
My empire of dirt
I will let you down
I will make you hurt
If I could start again
A millions miles away
I would keep myself
I would find a way.
Млад е бе човекот за пензионирање и умирачка.
 
F

FARANG

Гостин
Млад е бе човекот за пензионирање и умирачка.
Знам знам... Пред 2-3 год беше тоа и тогаш Трент изјави дека веќе да прави концерти како НИН и дека полека сака да стави крај на НИН и да се концентрира на други работи. Најново е дека пак ќе снима албум под НИН. Последниве години снима претежно филмска музика.
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
7.076
Поени од реакции
1.940
Soundtrack-от за Girl With Dragon Tatoo заедно со Atticus Ross му е закон.
 

Anne.

~ Happiness In Slavery.
Член од
4 декември 2009
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.284
Прекрасен вовед Форест!
Просто се зачудив кога видов дека нема тема за ваков неверојатен, мултиталентиран генијалец!
Гледајќи што све има створено, не можеш а да не му се восхитуваш. Се внесува со целото срце, со својата уникатност дава посебен печат на се што ствара. Последниве години се посвети на филмска музика, за што и заслужено си зема Оскарченце, а ништо поише ме нема израдувано од веста дека пак ќе се сврти кон НИН. И групата со жена му, Роб Шеридан и Атикус Рос How to destroy angels е солидна исто.

Ако ги тргнам Hurt & Something I can never have (како песни кои секогаш кога и да ги слушнам ми се ежи секое делче од моето тело, каде што целосно се отвара и моеш да му ја забележиш секоја емоција во гласот), други песни кои што ги обожавам се:
Into the void, Only – заедно ќе ги ставам оти се ептен кул песни.
Leaving hope - се си кажува насловот...
We're in this together -
The farther I fall I'm beside you
As lost as I get I will find you
The deeper the wound I'm inside you
For ever and ever I'm a part of
Somewhat damaged – во секое зборче од песнава се пронаоѓам, а верувам не само јас.
Closer - клише, ама никад не здосадува. Ако си ја немал во позадина за мене си сеуште девица.
The day the world went away – песната е мастерпис.
And all that could have been - емоционална, исполнува со тага и стискаш рипит пак и пак....
Terrible lie - Мислам дека ова е една од песните на чие изведување публика највише ужива, песна за губење на верба....
Underneath it all- мрачна, преубава.
The perfect drug – песнава ми е посебна ради спотот.
И за да не ги набројам сите, да завршам со овој настап, кој што се вбројува во најдобрите
 

Anne.

~ Happiness In Slavery.
Член од
4 декември 2009
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.284
Знам дека во насловот пишува Трент Резнор-НИН ама ја сакам да чртнам нешто и за гитаристот Робин Финк како еден од најсталните членови на НИН (не планирам да пишувам ништо за ГнР, не се секирајте).



Робин со својата екцентричност и специфична појава е одлично надополнување на Трент при настапите.

Со својата енергичност, специфичниот глас, целосното предавање и внесување и уникатниот стил им дава додатна убавина на настапите на НИН.


Колегите за него велат дека е човек што живее најразличен живот од сите други што ги познаваат. Својата екцентричност ја манифестира и на сцената преку карактеристичните покрети, фаците што ги прави и употребата на разните костуми, бесните фризури, како и користењето на (некогаш премногу) шминка.




А зад сета таа шминка се крие прекрасно лице. :)
Низ годините често пати е мета на Трент при изведбите (додуше во „оние денови“, сега поблаг е Трент :) ) и секој напад некако успева да го издржи и да си продолжи со свирењето (ќе ви текне на влечењето за коса во Токио, рушењето на бина со кабелот на микрофонот и многу други).

И на крај малце низ линкови да ја доловам магијата на ова чудесно човече.
Обратете внимание особено на делот после 2:45.
 

Anne.

~ Happiness In Slavery.
Член од
4 декември 2009
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.284
Пост под пост под пост фак јеа! Oh, wait...

Да не ја полнам темата Концертни верзии, тука ќе ставам неколку линкови што сметам дека се добри.

Another version of the truth - This one is on Us правено од фановите од пуштените материјали од Трент од Lights in the sky. Се планирало и филм со Камерон ама пропаднале плановите, сепак и вака е совршено!

Еве линк само од Head down, останатите ги има ставено во плејлистата.
Трент е amazing & sexy beast ко по обичај; Џош растура, а изгледа како и да не се труди нешто посебно; Робин како секогаш внесен целосно во некој свој свет, тој и неговата гитара; Џастин смирен и кул, а Алесандро... е Алесандро има прекрасна сјајна коса :D
Кои чувства ми буди само гласот на Трент
And this is not my face and this is not my life
And there is not a single thing here I can recognize…
This is all a dream, none of you are real,
I’ll give anything, I’ll give anything…

The downward spiral live :vozbud:
Goddamit! :D

Woodstock 94 Квалитетот е таков каков што е, ама никако не смее да се испушти. Happiness in slavery :cuc:

Колку моќен текст! :cuc: И секогаш се смеам кога и да го гледам ова.
Тука има и други песни кои се со предобар квалитет.


Не знам дали има целосна верзија на And all that could have been & Beside you in time на youtube, ама на торенти секако се наоѓаат.

Првата нивна песна, последниот нивен концерт.
Rain, rain go away, come again some other day....
Само за @turvior знам дека Резнор не е Куртис, ама сепак :)

Бонус: малце заебанции за Coldplay и абе Wish бееее! :D

Уживајте во дождливата ноќ!
 

Anne.

~ Happiness In Slavery.
Член од
4 декември 2009
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.284
^ 8:26 OMG TREEEEEENT! TREEEEEEEENT! :pos:

Дефинитивно ги имаат едни од најпосветените фанови! Секоја чест што успеаја да ископаат од 99та и 2000та и да ни го качат сите да го иаме.
Ми се свиѓа како Трент се убацува со пианото повремено :love:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom