The Sisters of Mercy

W

Werther

Гостин
The Sisters of Mercy дефинитивно заслужуваат засебна тема.

The Sisters of Mercy (името на бендот е добиено од песната на Leonard Cohen - Sisters of Mercy, од албумот Songs of Leonard Cohen) e култен гот-рок бенд формиран 1977 во Лидс, Англија. Првата постава (1977-1980) ја сочинуваат Andrew Eldritch и Gary Marx. Со првиот албум First and Last and Always имаат голем комерцијален успех и заработувачка. Но, според мене, The Sisters of Mercy статусот на култен бенд го добиваат во Floodland-ерата (1987-1989), каде по неколку промени и заминувањето на Wayne Hussey и Craig Adams останува Andrew Eldritch, а новото место во бендот го презема Patricia Morrison.


eldritchcohen.jpg


The Sisters of Mercy имаат издадено само три студиски албуми во периодот од 1985-1990.

Првиот албум First and Last and Always е издаден 1985 им носи најголема заработувчка и популарност, албумот е одличен, се наоѓаат неколку ремек дела како Marian, Logic, Nine While Nine и е најава за најдобриот гот-рок албум за 80-тите - Floodland.



Вториот е автентичното ремек дело Floodland издаден 1987 година. Во доста ствари се разликува од првиот - First and Last and Always - е конвенционално снимен, а Floodland уредуван на компјутер.

Eldritch: "I learned how cool it is to work with computers in 1987 during the recording of the Sisters album 'Floodland'.

Текстовите во Floodland се отворени за најразлични интерпретации. Јас мислам дека повеќето текстови се реминисценција, маглива алузија од минатото на Eldritch. Се смета дека песната This Corrosion го зазема централното место на албумот, а е инспирирана од расправијата помеѓу Eldritch - Hussey/Adams.



Третиот е Vision Thing издаден 1990 година, каде веќе се препознаваат знации на бледеење и голема разлика во квалитетот во однос на првите два албуми. Од овој албум би ги издвоил песните Vision Thing и I Was Wrong.




Кој е вашиот омилен омилен албум и топ5 песни од The Sisters of Mercy ? И зошто ? Се надевам ќе се отвори дискусија. :)
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.817
Мислам дека омилена песна ми е Marian. Исто и Walk Away ми е ептен добра.
Теmple of love ја отепував од пуштање, дури пуштав музика во Апореа старата, како така најприфатлива и полесна песна.

Инаку..

 

Andrew

ќ
Член од
27 октомври 2011
Мислења
5.832
Поени од реакции
15.261
Еднш бев проверил дали има тема за нив, не најдев и викав да отворам ама изумив. Како и да е, очекував од тебе или од malcolm кад тад да отворете. Кај нив ми се сфиѓа постпанкерскио звук па и у комбинација со готик рок е врв. Не можам да се изморам од слушање на нив. Највише го иам слушано Some Girls Wander by Mistake пошо нај ми се уклапа комбиниран со џои дивижн, небитно у овај муабет.

Овоа е тоа парче.

 

Ptolomej

Дрвен адвокат
Член од
7 август 2005
Мислења
1.683
Поени од реакции
866
Браво за темава Werther . Одамна ги немам слушано Милосрдниве сестри , и темава е добра причина да се потсетам на нив . Иначе пред дваесетина и кусур години , Sisters of mercy ми беа еден од поомилените “ алтернативни “ бендови , а Floodland е одличен албум . Ми се чини дека дури имаат и една песна на која соработуваат со Офра Хаза :) .
 
W

Werther

Гостин
Ми се чини дека дури имаат и една песна на која соработуваат со Офра Хаза :) .
Тоа е Temple of Love, погоре песната turvior што ја спомена.

Иначе пред дваесетина и кусур години , Sisters of mercy ми беа еден од поомилените “ алтернативни “ бендови , а Floodland е одличен албум .
Раскажи, се слушаа ли The Sisters of Mercy порано, каде ги пуштаа (ако воопшто некаде ги пуштале)... :)
 

Ptolomej

Дрвен адвокат
Член од
7 август 2005
Мислења
1.683
Поени од реакции
866
Тоа е Temple of Love, погоре песната turvior што ја спомена.
Точно , таа е . Ориенталниот вокал на Офра Хаза и дава посебен шмек на песната .
--- надополнето: 7 јануари 2014 во 23:07 ---
Не се сеќавам дека беа баш популарни кај широките народни маси во тоа време , но добро ги памтам спотовите за некои нивни песни од Floodland , кои ги пуштаа на MTV ( во времето кога MTV беше навистина добра музичка телевизија ) . Ова конкретно се однесува на спотот за This corrosion кој релативно често го пуштаа .
 

Kajgana Shop

На врв Bottom