Sleep paralysis (парализа во сон)

graveyard

lovec
Член од
9 мај 2013
Мислења
25
Поени од реакции
5
Мене ми се случи пред некое време и траеше прилично долг период, отприлика цел месец декоја вечер. Само што, јас спијам, и сонувам дека се гушам, и свесна сум дека не е сон и се случува да почнува да сфаќам дека не е веќе сон и почнувам да се гушам во реалноста, а не можам да го помрднам телото, иако свесна за тоа што ми се случува. Тогаш се будам, т. е. рипам од кревет, до перницата гушната врџ моето лице. И излегува дека сама се гушам, а не сум свесна, а во исто време ми се кочат мускулите и не можам да мрднам, и се наоѓам во состојба помеѓу сон и јаве... Сега спијам без перница, за жал... ;)

Sent from my A0001 using Tapatalk
pa moja draga inna izbegavajte spienje na grb i pogled vo tavanot .[DOUBLEPOST=1453582167][/DOUBLEPOST]dali ste slusnale za eden demon po ime AGRABA.i sto pravi toj demon.se nadevam deka ke gi pocituvate moite soveti ne spijajte na grb so pogled kon tavanot.nekogas moze da se sluci da se svrtite vo taa polozba bez da znaete normalno.ali trudete se da ja izbegnuvate taa polozba.znaci nema da najdite nisto po internetite za ovaj demon zatoa sto toj e vistinit ne e napisan vo kniga.cekam komentari .
 

GreenRoot

^Зелен^
Член од
20 јули 2011
Мислења
2.550
Поени од реакции
2.120
pa moja draga inna izbegavajte spienje na grb i pogled vo tavanot .[DOUBLEPOST=1453582167][/DOUBLEPOST]dali ste slusnale za eden demon po ime AGRABA.i sto pravi toj demon.se nadevam deka ke gi pocituvate moite soveti ne spijajte na grb so pogled kon tavanot.nekogas moze da se sluci da se svrtite vo taa polozba bez da znaete normalno.ali trudete se da ja izbegnuvate taa polozba.znaci nema da najdite nisto po internetite za ovaj demon zatoa sto toj e vistinit ne e napisan vo kniga.cekam komentari .
И ја имам пишано во книга за демонот Идриз, ама очигледно не си ја читал таа. Жива вистина.
 
S

SpaceTraveler

Гостин
Интересно и јас пред неколку часови прочитав дека некој демон предизвикува апнеа кај луѓето инаку истиот е Гоетски демон само му го заборавив името. :D
 
Член од
22 септември 2013
Мислења
43
Поени од реакции
12
pa moja draga inna izbegavajte spienje na grb i pogled vo tavanot .[DOUBLEPOST=1453582167][/DOUBLEPOST]dali ste slusnale za eden demon po ime AGRABA.i sto pravi toj demon.se nadevam deka ke gi pocituvate moite soveti ne spijajte na grb so pogled kon tavanot.nekogas moze da se sluci da se svrtite vo taa polozba bez da znaete normalno.ali trudete se da ja izbegnuvate taa polozba.znaci nema da najdite nisto po internetite za ovaj demon zatoa sto toj e vistinit ne e napisan vo kniga.cekam komentari .
Демони? Сериозно?! :3
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.171
Поени од реакции
34.298
Чисто заради статистички податоци, колку од вас што ви се има случено ова, не консумирате опојни супстанци?
 

Phoenixx

The Last Pharaoh
Член од
9 ноември 2015
Мислења
788
Поени од реакции
956
Чисто заради статистички податоци, колку од вас што ви се има случено ова, не консумирате опојни супстанци?
Nema vrska ova so opojni supstanci, vsusnost ova e edna od retkite sostojbi za koja nema 100% naucen dokaz i objasnuvanje zosto se slucuva.

Objasnuvanjeto sto naucnicite probuvaat da go dadat e deka vo 5tata faza od sonot nastapuva narusuvanje na REM (rapid eye movement) grcenje na muskulite t.e celosna paraliza na motornite sposobnosti prosledeno so halucinacii, i toa prestrasni halucinacii, mene uste od mala mi se slucuva, osven ako ne mi stavale od doma nekoi drogi u mleko..:)
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Чисто заради статистички податоци, колку од вас што ви се има случено ова, не консумирате опојни супстанци?
https://en.wikipedia.org/wiki/Sleep_paralysis

Bruh

...

“Нормална“ работа е ова, свесен си пред да се разбуди телото. Ми се десило 1-2 пати во животов се на се.
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.164
Поени од реакции
15.953
Какви опојни супстанци бе, не ни припарувам до нив, па ми се дешава ова.
Многу језиво е ако не научиш да се контролираш у тие моменти.
 
Член од
20 февруари 2016
Мислења
6
Поени од реакции
0
Нема врска ова со дрогата или други отровни супстанции на сите може да им се деси мене последниов месец повеќе пати ми се деси убаво кажано првиот пат мислиш умираш како нешто обесено за тебе а ти не можеш да го отргнеш од тебе
 
Член од
21 јули 2009
Мислења
31
Поени од реакции
12
Може и да ви е познат феноменот, али јас немав ништо слушнато до пред месец дена.
Една вечер, најобична како и сите други, заспав али сонот некако беше премногу реален. Се разбудив во некоја полусвесна состојба, буден си али имаш чувство дека уште спиеш, легнат на грб (никогаш така не спијам, никогаш) препотен и чувствував присуство во собата (спијам во соба од 9 квадрати). кога пробав да станам сфатив дека можам само очите да ги мрдам, се друго ми беше како да не е моето тело, имав само напрегања но не можев никако да мрднам. Тоа траеше отприлика некои 5 минути, али имав чувство дека трае цела вечност. Неам поима како сум заспал после тоа. И што е најчудно, не се сеќавав на ова коа се разбудив воопшто, како да не било, се' додека една другарка не ми спомна нешо како лошо спиела (тоа беше 3-4 дена после тоа). Ѝ го раскажав истото, ми кажа дека е чест феномен, парализа во сонот. Ви се случило некогаш, сте слушнале за истово? Што доведува до ваква состојба?
Еве вака јас ќе ти објаснам на многу прост начин. Јас лично страдам од ебаните спиечки парализи многу често веќе 3 години. И веќе научив и кога ми се случуваат и некогаш можам а некогаш не да ги контролирам. Всушност кога ти заспиваш мозокот ги исклучува моторичните мускули и слични глупости во телото со цел за ти дури сонуваш да не скокаш и да не трчаш в кревет. Е сега се случува кога си преморен да мозокот се разбуди и го мрзи да ги уклучи овие мускули и тоа се вика полу заспана состојба. Со оглед на тоа ти фактички уште сонуваш ама очите ти работат и мозокот си прај една 3Д слика и ти уствари го сонуваш сонот во собата. Ако сонуваш некој порнич блазе тебе, ама ако сонуваш некој заебан сон си наебал. Како и да е со тек на време се праксираш и едноставно си свесен дека те фаќа овој глуп феномен и наместо да ги отвориш очите ти си продолжуваш да мижиш се дури не ти се опуштат мускулите и си продолжуваш да спијаш несвесно. Иначе се ова се случува во не повеќе од 12 секунди, тебе може да ти изгледаат како 5 минути или 5 века ама уствари се неколку ЕБАНИ секунди. Значи кога прв пат мене ми се случи стасав до бајачи и сл. ама нема да зборувам за тоа затоа што е едно трауматично искуство затоа што мене ми се случи најмалку 4 пати со ред во истата ноќ. Сега се заебавам со тоа дека сакам да ме фати спиечка парализа дури сонувам некој сон со лиса ан :D[DOUBLEPOST=1460663639][/DOUBLEPOST]
Може и да ви е познат феноменот, али јас немав ништо слушнато до пред месец дена.
Една вечер, најобична како и сите други, заспав али сонот некако беше премногу реален. Се разбудив во некоја полусвесна состојба, буден си али имаш чувство дека уште спиеш, легнат на грб (никогаш така не спијам, никогаш) препотен и чувствував присуство во собата (спијам во соба од 9 квадрати). кога пробав да станам сфатив дека можам само очите да ги мрдам, се друго ми беше како да не е моето тело, имав само напрегања но не можев никако да мрднам. Тоа траеше отприлика некои 5 минути, али имав чувство дека трае цела вечност. Неам поима како сум заспал после тоа. И што е најчудно, не се сеќавав на ова коа се разбудив воопшто, како да не било, се' додека една другарка не ми спомна нешо како лошо спиела (тоа беше 3-4 дена после тоа). Ѝ го раскажав истото, ми кажа дека е чест феномен, парализа во сонот. Ви се случило некогаш, сте слушнале за истово? Што доведува до ваква состојба?
Еве вака јас ќе ти објаснам на многу прост начин. Јас лично страдам од ебаните спиечки парализи многу често веќе 3 години. И веќе научив и кога ми се случуваат и некогаш можам а некогаш не да ги контролирам. Всушност кога ти заспиваш мозокот ги исклучува моторичните мускули и слични глупости во телото со цел за ти дури сонуваш да не скокаш и да не трчаш в кревет. Е сега се случува кога си преморен да мозокот се разбуди и го мрзи да ги уклучи овие мускули и тоа се вика полу заспана состојба. Со оглед на тоа ти фактички уште сонуваш ама очите ти работат и мозокот си прај една 3Д слика и ти уствари го сонуваш сонот во собата. Ако сонуваш некој порнич блазе тебе, ама ако сонуваш некој заебан сон си наебал. Како и да е со тек на време се праксираш и едноставно си свесен дека те фаќа овој глуп феномен и наместо да ги отвориш очите ти си продолжуваш да мижиш се дури не ти се опуштат мускулите и си продолжуваш да спијаш несвесно. Иначе се ова се случува во не повеќе од 12 секунди, тебе може да ти изгледаат како 5 минути или 5 века ама уствари се неколку ЕБАНИ секунди. Значи кога прв пат мене ми се случи стасав до бајачи и сл. ама нема да зборувам за тоа затоа што е едно трауматично искуство затоа што мене ми се случи најмалку 4 пати со ред во истата ноќ. Сега се заебавам со тоа дека сакам да ме фати спиечка парализа дури сонувам некој сон со лиса ан :D
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Abre nema vrska ova so muskuli, uopste ne e fizicko iskustvoto, cisto mentalno e , son e, iako se naogame vo megjusostojba, ni sme budni niti sonuvame. Ja imase istata tema pred nekoe vreme i pisav tamu podetalno. Nisto nemoze da ni se sluce, nema nikakva opasnost, ali razbira se se plaseme posto imame custvo deka ako se opustime ke propadneme vo bezdna, kako da ke umreme, megjutoa ako uspeeme da se opusteme samo ke propadneme vo normalen son :) Inace i na mene nogu pati mi se ima desavano istoto od vreme na vreme obicno pri kraj na spanjeto i se budam samo so mal mentalen napor. Ako ne stanam odma pak me fakja blokaza, i pak mal mentalen napor da se osvestam fizicki i togas najdobro e odma da staneme da se rasoneme, da ne mrzeeme lezejki :) Dakle custvata kako gusenje ili bilo sto uopste ne se vistinski, ni fizicki, samo ni se cinat realni i nema nikakva opasnost, siguren sum hiljadu posto ;)
 
Член од
22 септември 2013
Мислења
43
Поени од реакции
12
Чисто заради статистички податоци, колку од вас што ви се има случено ова, не консумирате опојни супстанци?
види вака, свашта ставаат по кафичи, ништо чудно да ти кажам... -.-
 
Член од
3 март 2010
Мислења
633
Поени од реакции
359
ве дупи некое битие на спиење, и сега криво ви е оти немате контрола во самиот чин:)

па кога ке прочитам не требало да се спие на грб, е како да спиеш бе, на стомак, на страна или да лебдиш

Најздраво спиење е на грб, телото е во неутрална положба, отворена е енергијата и дишењето е полно и природно. На стомак ако спиеш или странично дишењето е пригушено, му правиш притисок на органите, рбетот и сите зглобови се во изместена позиција, па слободно можиш да си придонесиш за болка во рамената, вратот, згрбавеност, рамни стапала и ред други компликации. Да не споменам дека при спиење на стомак и на страна мозокот навлегува во сонови, размислува и работи, наместо да се исклучи и да се одмори.
Не можи да се потврди причината за состојбата ни научно ни духовно, ама сепак една превентива од сол, подчадување, иконче, крст или крстена вода за секој случај е пожелно
 

shumecha.tableta

Модератор
Член од
26 декември 2013
Мислења
3.320
Поени од реакции
17.764
Well... само шо ми се деси. Заебано у пи*ку си матер. Иако не е првпат.
Ама пошто сонував духови и некои паранормални активности, очигледно сум сакала да се разбудам, а телото уште ми ,,спиело". Буквално чувствував како се гушам. Будна се сонував, во истата положба како што спиев, на грб. Почнав да се гушам во сонот, вратата пред мене се затворила сама, слушав звуци, како да немав воздух, сум сакала да станам да ја отворам и да побарам помош ради ,,духовите" ама не можев. Не можев ни очите да си ги отворам после тоа, сакав да си мавам шамари, ама не можев.

И до сеа гуглав, пошто сум сама дома и ми фуфка. И сакам сеа па да заспијам, ама чисто се сомневам. Јбг...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom