Sade

Forrest Gump

низа1
Член од
12 ноември 2009
Мислења
7.038
Поени од реакции
29.618
sade.jpg

Helen Folasade Adu (попозната како Sade), родена на 16 јауари 1959 година e композитор, текстописец, аранжер, музички продуцент и пејачка со неверојатен контра алт глас. Водач е и главен вокал на англиската џез - рок-соул група Sade, која е наречена по неа и е основана 1983 година. Бендот своите денови на најголема слава ги уживал во средината на осумдесетите, од издавањето на дебитанскиот албум "Diamon Life" , 1984. година и настапот на добротворниот концерт Live Aid, на кој Sade е била единствената пејачка од африканскиот континент која настапила пред 75 илијади присутни гледачи и повеќе од милијарди кои настапот го следеле пред своите тв приемници.

Sade е родена во Ibadan, Нигерија. Нејзините родители Adebisi Adu, нигериски професор по економија и Anne Hayes, англиска медицинска сестра, се запознале во Лондон, а подоцна се преселиле во Западна Африка.

Подоцна, кога бракот им западнал во криза, Anne се вратила во Англија, кај своите родители, водејќи ги со себе четиригодишната Sade и нејзиниот постар брат. Додека живеела во Колчестер, Sade доста читала и пројавила интерес за мода и танц, но со големо задоволство ги слушала и големите соул изведувачи како Curtis Mayfield, Donny Hathaway и Marvin Gaye.

Во 1977 Sade се сели во Лондон на тригодишен курс за моден дизјан на Central Saint Martins College of Art and Design. По дипломирањето, отворила мало модно студио со пријателот Џои Мелорон, истовремено работејќи и како фотомодел.

sade.jpg

Нејиното прво избацување на музичката сцена било како член на латино соул групата Arriva (која и не постоела многу време), во која за прв пат ја испеала "Smooth Operator" , песна која подоцна ќе стане првиот нејзин хит на територијата на Сад. Оваа песна се родила како резултат на нејзината соработка со гитаристот Ray St. John.

Подоцна се придружува на бендот Pride, во кој членувале Ray St. John, гитаристот Stuart Matthewman, басистот Paul Denman и тапанарот Paul Cooke. Наскоро Ray St. John го напушта бендот , а преостанатите четири членови го формираат Sade. Клавијатуристот Andrew Hale се придружува на бендот 1983 година.

Во 1985 година се појавува во филмот Absolute Beginners во режија на Julien Temple, каде ја игра пејачката Athene Duncannon. Во 1986 година се сели во Мадрид . На 11 октомври 1989 го кажува судбоноснотo Да за шпанскиот филмски режисер Carlos Pliego. Бракот е бил со краток рок на траење, по што се враќа во Лондон.

Во средината на деведестите Sade се сели на Јамајка, каде живеела со јамајканскиот музички продуцент Bob Morgan. На 21 јули 1986, добива ќерка која го добива името Ila Adu.

sade.jpg

"Diamond Life" e вистински хит албум од кој се паметат баладите како "Smooth Operator", "Your Love is King" и "Hang on to Your Love".

Нивното второ издание го носи името "Promise" и е со значително послаб квалитет од неговиот претходник и единствени хитови од него се "Sweetest Taboo", една од песните кои ги обележаа осумдесетите, како и "Jezebel". Ова издание и го донело првото Греми на пејачката.

"Stronger Than Pride" од 1988 е бил уште еден просечен албум за бендот, а единствена забележителна песна е била насловната нумера.

sade.jpg

Требало да поминат 4 години, за да бендот таа 1992 година си ја поврати старата слава со албумот "Love Deluxe". Од овој албум е неверојатната "No Ordinary Love" , песна која им ја лепи етикетата - шизици за балади. Успешноста на албумот ја потврдува и Греми наградата.

Во 2000 излегува "Lovers Rock" , албум кој на пејачката и носи уште една Греми награда. Албумот е пропратен и со светска турнеја , од која ќе произлезе еден live албум и DVD концерт.

“Soldier of Love” e албум кој оствари завиден успех во целиот свет , дебитирајќи како број 1, задржувајќи се на врвот во Америка цели три недели. Продаден е во повеќе од два и пол примерока и достига дијамантски тираж.

Дискографија:

* 1984: Diamond Life
* 1985: Promise
* 1988: Stronger Than Pride
* 1992: Love Deluxe
* 1994: The Best of Sade
* 2000: Lovers Rock
* 2002: Lovers Live

sade.jpg

Се надевам дека не ми замерувате шо си отварам теми за тие шо си ги сакам и мислам дека треба да се испоштуваат. Sade е пејачка која мислам дека заслужува непоколеблива глорификација на нејзината убавина, боја, контра алт глас. Како беше она “ газела од небески соѕвездија ”? Е тоа. Обдарена со исклучителна убавина и глас, Sade e жена која хипнотизира со својата уметност, музика, текст и личност. Нејзините песни создаваат уникатна атмосфера која фасцинира пред се со импозантниот глас. Да , уште еднаш - гласот. Музика за во недела навечер, за во кола, за љубов ... Можеби малку се искомерцијализира у последно време, али дефинитивно го заслужува епитетот ДИВА, пошо женава дефинитивно го носи тоа во себе.




 
Член од
17 јули 2010
Мислења
1.421
Поени од реакции
2.203
Sade Ја ставам во рангот на најдобрите вокали....
Мојата омилена пејачка! Многу сакав да одам на концертот во Загреб или Белград минатата година, ама немав со кого:place:! Многу од тие што се дружам воопшто немаат поим која е Саде! Инзворедна пејачка најмногу ми се допаѓаат The Sweetest Taboo, Smooth Operator, No Ordinary Love, Miss you like the desert miss the rain, Jezebel......:love::love::love:
 
Член од
17 јули 2010
Мислења
1.421
Поени од реакции
2.203
There is more to sex appeal than just measurements and that is?



Незнам во кој контекст тие мислењето!
Ама да надополнам, музикава е одлична за во кревет иф ју ноу вот ај меан! :P
 
Член од
25 септември 2011
Мислења
6.448
Поени од реакции
18.281
Приметувате дека бојата на гласот не и е променета од кога почнала да пее да се до денеска. Sade е еден од најдобрите женски вокали во музичката индустрија а еден од моите два омилени, (втората е Dani Klein од Vaya Con Dios ама тоа е друга тема ) Се појави, остави трага и ќе трае долго време. :cuc:


 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Искрено не ја слушам често. Мислам ѕверка е, топ е, си имам неколку песнички што секогаш би ги слушала, ама не знам, немам навика често да ја слушам. Сепак, ко за времево е топ.:pipi: Дожд и нејзините песни одговараат најубаво...:love: Плус Soldier of Love е песна мог живота, да не кажам биографска.:pipi:
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Според мојот „укус„, а за „укусите„ нели, не се дискутиса, апсолутно најквалитетен албум од Шаде е третиот, „Stronger than pride". Го имам на ЦД, оригинално издание, и тоа е едно од моите „највртени„ ЦД-иња. Целиот албум е богат со квалитетни „парчиња„ и практично и да нема слаба композиција.

Падот од квалитетот од музиката од Шаде, почнува (според мене, нели..) од нејзиниот четврт албум, на кој Шаде прави промена на „саундот„ и практично од тој албум, не ја препознавам како изведувач.

За албумите кои ги има издадено од 90-те па наваму, не праам муабет...
 
O

< O >

Гостин
Sade Ја ставам во рангот на најдобрите вокали....
Мојата омилена пејачка! Многу сакав да одам на концертот во Загреб или Белград минатата година, ама немав со кого:place:! Многу од тие што се дружам воопшто немаат поим која е Саде! Инзворедна пејачка најмногу ми се допаѓаат The Sweetest Taboo, Smooth Operator, No Ordinary Love, Miss you like the desert miss the rain, Jezebel......:love::love::love:
Штета што не сме се запознале порано... Нејзините лирики ми се на прво место
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.626
Поени од реакции
14.398

Цццццц кој MILF, кој глас и кој бенд, не ми се верува!!!
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.626
Поени од реакции
14.398
Да ја обновам темата...Marry me Sade :icon_mrgr:
 

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.857
Поени од реакции
7.241
Еј волку малку мислења? Дај молим те...

Шала на страна Шаде не толку често ја слушам, но затоа постојат мигови кога најмногу ми се потребни нејзините песни, бидејќи навистина има одлични песни посебно кога временцето надвор ќе биде врнежливо. Нешто што најмногу ми се допадна има навистина прекрасни песни кои одлично прилегаат за летна ноќ,спална,отворени прозорци и нејзината музика од позадина и да си лежиш со својата сакана личност и милување :love: Најдобра песна од нејзе не можам да изберам бидејќи навистина има одлични песни, секоја со своја приказна.


Топло ви препорачувам после еден обичен напорен работен ден да си пуштите плејлиста од Шаде, верувајте максимално ќе ве опушти... (y)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom