Rammstein

Xfire

fino alla fine
Член од
9 август 2008
Мислења
7.335
Поени од реакции
2.224
Што мислите за германците Rammstein дали ви се допаѓаат, имаат ли добри песни иаку се на гемнаски? дали задоволуваат и вредат ли да се во металот, според мене добри се имам некој преведено песнички малку се луди али тоа нема веза вие што мислите за нив?
П.С- Ако не вреди темава во канта.(со извинение)
 

Hellz Guardian

We do what we want
Член од
2 февруари 2008
Мислења
6.857
Поени од реакции
1.232
Па ако отвараш тема треба да стаиш и подетални инфромации...ОН-ТОПИК 1 песна сум слушал и тапа е дека нишо не разбирам
 

\m/arko

A place where the beer flows like wine...
Член од
15 јануари 2008
Мислења
6.357
Поени од реакции
789
Мадафака, industrial metal незнам што се подразбира под ова ама типциве рокаат до максимум. Ги обожавам! Омилени песни ми се пред се Feuer Frey, Du Hast, Moskau...
 
Член од
2 јануари 2008
Мислења
10
Поени од реакции
1
Kraj vo muzikata, najaka produkcija sto nekoj ja napravil vo muzikata, nemam zborovi, rammstein se kako pink floyd, nema dilema, najakiot bend vo svetot.

P.S Rammstein, cekajte me vo Berlin,

Buck DUch
 
Член од
22 јуни 2008
Мислења
8
Поени од реакции
0
Што мислите за германците Rammstein дали ви се допаѓаат, имаат ли добри песни иаку се на гемнаски? дали задоволуваат и вредат ли да се во металот, според мене добри се имам некој преведено песнички малку се луди али тоа нема веза вие што мислите за нив?
П.С- Ако не вреди темава во канта.(со извинение)

Како тоа ИМААТ ЛИ ДОБРИ ПЕСНИ ИАКО СЕ НА ГЕРМАНСКИ ?!?!??!?!??

Значи ли тоа дека по дефиниција се што е германско не чини ???

На пример РАМШТАЈН ја имаат Engel oтпеано и на германски и на англиски, и тоа автоматски значи дека дури и ако англиската верзија е јака песна, германската не чини ???

Иначе, РАМШТАЈН се прејаки во секој поглед, пример е следниов спот,

 

Janev

____________
Член од
27 март 2007
Мислења
2.856
Поени од реакции
58
Мадафака, industrial metal незнам што се подразбира под ова ама типциве рокаат до максимум. Ги обожавам! Омилени песни ми се пред се Feuer Frey, Du Hast, Moskau...
иако не слушам многу таква музика ама овие песни исто и America, Die Sonne :music3:
 

Xfire

fino alla fine
Член од
9 август 2008
Мислења
7.335
Поени од реакции
2.224
Еве нешто повеќе
Rammstein е германска индустриска метал група. Таа била формирана во 1993, од истите членови кои ги има и ден денес. Името буквално значи јарец за удирање (јарец за рушење). Друга варијанта е дека името потекнува и од местото на незаборавната авионска несреќа во Германија, воздухопловната база Рамштајн. Песната „Rammstein“ е посветена токму на тој настан.
Според многумина денес нема група која одблиску звучи на Rammstein. Источногерманскиот секстет е еден од најдобрите рок музички бендови во Европа. Впрочем, во 1999, Рамштајн беа првата германска група номинирана за најдобра метал група за песната „Du hast“. Инаку бендот е познат по својата неверојатна музичка талентираност, со оглед на тоа што нивната музика е мешавина на голем број на музички правци како метал, индустриска музика, техно и класична музика. Инаку Рамштајн се познати и по нивните неверојатно извонредно спектакуларни живи настапи исполнети со неверојатни пиротехнички изведби на пејачот Тил Линдеман. Тој на секој жив настап носи запален костим од азбест, при што тој ги изведува песните горејќи жив. Имено Тил Линдеман ја има добиено својата пиротејхничка квалификација единствено со цел да ги изведува мегаломанските пиротехнички ефекти на Рамштајн.
Членови:
Тил Линдеман - вокали
Рихард Круспе - гитара
Пол Ландерс - гитара
Оливер Ридл - бас гитара
Кристоф Шнајдер - тапани и перкусија
Христијан Лоренц - клавијатури и ефекти
:helou:


 

pcjodamaster

:trololo:
Член од
20 мај 2006
Мислења
4.180
Поени од реакции
127
Kraj vo muzikata, najaka produkcija sto nekoj ja napravil vo muzikata, nemam zborovi, rammstein se kako pink floyd, nema dilema, najakiot bend vo svetot.

P.S Rammstein, cekajte me vo Berlin,

Buck DUch
Пинк Флојд?

Од дека до Флојд се стаса, шо ќе беше ова? :)

Не се глупирајте, добри се, ама споредба со Флојд?

Смешки. :)))
 

Xfire

fino alla fine
Член од
9 август 2008
Мислења
7.335
Поени од реакции
2.224
хах, арно кажа pcjodamaster не треба да ги споредиш со Пинк Флојд, далеку рамштејн се по во живост, лудост и што друго така да ... нејкав прв да поговорам да не ве навредам .. :toe:
 

NexuS

hatecrew.NexuS
Член од
12 септември 2007
Мислења
59
Поени од реакции
3
Pak so tvrdenja od tipot deka vasiot omilen bend e najdobar.
Rammstein se debilno, industrial metal sranje, koe ima temelna cel da gi privlekuva onie koi ne umeat da go pronajdat vistinskiot kvalitet vo metalot.

Industrial metal sucks as just as my grandmother one month-unwashed ass.

I temata ne e za vo kanta, tuku za celosno da se izbrise.
 

Xfire

fino alla fine
Член од
9 август 2008
Мислења
7.335
Поени од реакции
2.224
Не ми е омилен бенд, онака по лудоста што ја прават по песните што ги знам и ги слушам да видам колку се познати по форумџииве, а инаку ако не вреди темава во канта немам ништо против.
 

NexuS

hatecrew.NexuS
Член од
12 септември 2007
Мислења
59
Поени од реакции
3
Не ми е омилен бенд, онака по лудоста што ја прават по песните што ги знам и ги слушам да видам колку се познати по форумџииве, а инаку ако не вреди темава во канта немам ништо против.
Razgranicuvajte ludost i muzicki kvalitet.
Za mene, nemaat nikakva vrednost od muzikcko-umetnicki aspekt.
Isto kako i Slipknost.
Ne pravam sporedba, samo potenciram primer za toa kolku ludoriite i slicnite eksecivni gluposti, osobeno na nastapite, nemaat nikakva povrzanost so kvalitetot na eden bend.
 

\m/arko

A place where the beer flows like wine...
Член од
15 јануари 2008
Мислења
6.357
Поени од реакции
789
Нексус како можеш да кажеш дека ги мразиш Рамштајн. Ако слушаш било каков метал од стил на Металика, Пантера, и сл. би требало овие да ти се допаѓаат. Лично јас немам сретнато личност што е по металот да ги мрази Рамштајн. Нема везе ај, и темава зошто да оди во канта кога вреди да има теми за бендови кои вредат.:helou:
 

pain_killer

Invictus
Член од
27 јули 2007
Мислења
4.536
Поени од реакции
2.222
Еве нешто повеќе
Друга варијанта е дека името потекнува и од местото на незаборавната авионска несреќа во Германија, воздухопловната база Рамштајн. Песната „Rammstein“ е посветена токму на тој настан.

Источногерманскиот секстет е еден од најдобрите рок музички бендови во Европа.

Инаку Рамштајн се познати и по нивните неверојатно извонредно спектакуларни живи настапи исполнети со неверојатни пиротехнички изведби на пејачот Тил Линдеман. Тој на секој жив настап носи запален костим од азбест, при што тој ги изведува песните горејќи жив. Имено Тил Линдеман ја има добиено својата пиротејхничка квалификација единствено со цел да ги изведува мегаломанските пиротехнички ефекти на Рамштајн.



Втората варијанта е точна, првата нема врска!

Најдобар во Европа, затоа што во европа нема добри групи, све што е добро(за жал) е дојдено од Америка!

Спектакуларните настапи ги прават популарни, а не верувам дека некој од нас се диви многу на текстовите, туку повеќе на настапите, за тоа секоја чест!
Исто според ова што го прочитав (не дека има многу коментари) ама повеќе од пола слушнале само 1-2 песни од нив и одма се здивеле!
Ова е едно од ретките нешта што ми оставило силен впечаток од нив:
(со Англиски превод :pos2:)
 

pain_killer

Invictus
Член од
27 јули 2007
Мислења
4.536
Поени од реакции
2.222
И уште нешто, да ги споредиш Рамштајн со Пинк Флојд е како да кажеш дека Еминем е толку добар рапер колку што е Влатко Стефановски гитарист:tapp::tapp::tapp:
Флојд се класика, флојд не се металци и немаат ништо заедничко со рамштајн!
Флојд заедно со Цепелин, Блек Сабат и Хендрикс направиле нешто по што било кој друг бенд, вклучувајќи ги и Мејден и Металика и Рамштајн и сите останати зеле пример од нив!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom