Queens of the Stone Age

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
Queens of the stone Age се американски рок бенд, формиран во 1996-та година, во Калифорнија.
Се формираат после распаѓањето на бендот Kyuss (eптен јак озбилно), во кој членуваше Josh Homme, сегашниот фронтмен на Queens of the stone age. Како бенд успеаа да развијаат препознатлив, специфичен звук, кој се поврзува со различни правци во рок музиката. Имаат соработувано со Billy Gibbons (член на ZZ Top) и Mark Lanegan.

Пред да го формира овој бенд Homme, во период од 1995-та до 1996-та свиреше на турнеата од Screeming Trees. Првичното име на овој бенд било Gamma Ray, но поради веќе постоечкиот германски метал бенд под исто име, го променуваат во Queens of the stone age.

Првиот настап го имаат во 1997 година во OK Hotel, Сиетл. Во декември истата година го издаваат првиот официјален EP под наслов Кyuss/Queens of the stone age.

Особено би сакал да го потенцирам албумот Songs for the deaf, нивниот трет студиски албум, каде се појавуваат Lanegan, Dave Grohl, Troy Van Leuwen (гитарист на A Perfect Circle). Во песната Mosquito Song се појавува на виола и пијано Paz Lenchantin, поранешен член на А Perfect Circle.

Во едно од интервјуата, Homme го опиша вака албумот-

,, This record was supposed to sound bizarre—like lightning in a bottle. We also were extremely fucked up. It even sounds that way to me, like a crazy person. The radio interludes are supposed to be like the drive from L.A. to Joshua Tree, a drive that makes you feel like you’re letting go—more David Lynch with every mile"

Што се однесува до правецот кој го милуваат овие чоеци, обично се појавува една поголема варијација која се движи од психоделичен рок, до desert рок, хеви метал, арт рок, по малку стонер.
За Lullabies to paralyze фронтменот изјави дека главната инспирација во создавањето на овој албум ја црпи од браќата Грим и нивното севкупно творештво. Па така албумот изобилува со чудна мрачнотија.

Бидејќи бендот грми и ме потсеќа на оние средношколски денови, решив да му посветам тема во подфорумот.Сигурно некаде сте ги сретнале и чуле. За оние кои не го сториле тоа, еве прилика :)

Moментални членови на бендот се:

  • Josh Hommevocals, guitars, bass, piano, keyboards, drums, percussion (1996–present)
  • Troy Van Leeuwen – guitars, backing vocals, keyboards, percussion (2002–present)
  • Dean Fertita – keyboards, backing vocals, guitars, piano (2007–present)
  • Michael Shuman – bass, backing vocals, guitars, keyboards, percussion (2007–present)
  • Jon Theodore – drums, percussion, sampler (2013–present)
 

Andrew

ќ
Член од
27 октомври 2011
Мислења
5.832
Поени од реакции
15.261
^Не дека прв пат слушам за нив, ама ги немав салам подберено. Тоа ќе се дешава енос. И страм ме е. :D

ја добро парче
 

Anne.

~ Happiness In Slavery.
Член од
4 декември 2009
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.284
^ Мораа на ист ден со НИН да се погодат, мораа! :mad:
Еднаш дневно обавезно се пушта песнава.
 

Down

Boozer
Член од
4 мај 2012
Мислења
3.218
Поени од реакции
5.124
Едно време ги слушав многу па ги заборавив па сеа пак се заразив

 

Kajgana Shop

На врв Bottom