Primera División - Liga BBVA 2015/2016

Кој ќе биде шампион ?


  • Вкупно гласачи
    180
  • Гласањето е завршено на .

Syn

^ Фабричка грешка
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.146
Поени од реакции
40.870
Тики така не е филозофија....тики така не е ништо. Само надимак за обична проста пасинг игра што 11 копуци да се соберат можат да ја изиграат.

Поимите ги мешаш.Целата филозофија и начин на игра е се само не е тики така.Филозофијата е холандска на Кројф и почнува многу порано пред Пеп и пред Барса уопште да стане свесна за тоа и да ја имплементира.

Таа филозофија моментално ја играат пола клубови у Европа меѓу кои на пример и еден Дортмунд Арсенал и слично.

Баерн ги играше сите елементи на таа игра и пред Пеп да дојде у Баерн.Го почнаа со Ван Гал и продолжија со Јуп.

Тоа што Пеп го играше во Баерн поготово последната сезона е само варијанта на таа холандска филозофија и мнооогу поразлична од играта што ја имаше со Барса.

Како заклучок-тој тип на игра не е почнат ниту пак измислен од Пеп и шпанците.Пеп е само следбеник на таа филозофија кој ја усоврши во комбинација со играчи од една посебна златна генерација.
Nisto ne mesam, go zboram toa sto i ti, imam i na taa tema diskutirano za Krojf, znaci Pep do sovrsenstvo go dovede toj sistem za koj rekov deka Barsa poveke od 20 godini go neguva, odnosno cela taa generacija na Barsa, on, Vilanova ko negov pomosnik, deckite sto izlegoa od mladinska a se plod na istata i tn i tn, Dortmund, Arsenal se daleku od ona sto Barsa go forsira, oni igraat ubav fudbal za oko ama stilot na igra ne im e ist ko onoj na Barsa, sve e uslovno kazano kopija, wannabe.
Jedini sto uspesno go iskopira ova bese Del Boske so Spanija, i slucajno ili ne osovija Se, mnogumina mu zameruvaa deka forsiral igraci od Barsa ali ocigledno bese zasto e toa taka.

Inace mnogu jasno deka Baern neguvale igra razlicna od onaa na Barsa, zatoa i rekov, za da Baern go dovedese toj sistem do perfekcija, a pod perfekcija ne mislam samo na seniorskiot tim, tuku i na mladinski, potrebni se edno dobri 6-7 godini ... minimum, Pep za zal ili ne, koj kako misli seedno, nema da e tamu za da toa se sluci.
 

Iceboy

Porque somos LOS MEJORES
Член од
23 октомври 2008
Мислења
17.278
Поени од реакции
17.958
Абе се океј, ќе речеме дека Лучо не го бива, ама ти кажаа и погоре дека оваа Барса не ја игра таа тики-така од на Пеп времето со 99% посед на топка, со око ниша киша а у нишу суво пимплање на топка околу 16 метри. Контра да истрчаат тројца во времето на Пеп беше мисловна именка, Лучо ги среди на физички план, не цркнуваат играчиве на пола сезона, две сезони никој се нема повредено а изиграа 60+ во сезона.
Па Ракитиќ има најмногу утакмици изиграно за Барселона откако е Лучо тренер, а Ракитиќ е далеку од стилот на игра на Чави, ги нема тие пасови, ги нема тие долги топки шо паѓаа на нога на Меси/Педро/Виља.
Дали го бива Лучо или не рано е да се каже, после првите две сезони и за Пеп се вртеа истиве муабети, ама буквално ова истово се збореше дека не го бива, дека мајмун од локалната зоолошка исто ќе освои 6 титули како од шала и сите тие приказни, па еве сега почнаа малку по малку да го вметнуваат во најдобрите тренери моментално. Ќе помине уште некоја година, Лучо со темпово сигурно ќе биде тренер уште 2-3 години, ќе покаже дали го бива или само е на право место во право време.
 

ElNinho

Мадридиста!
Член од
17 јули 2009
Мислења
20.959
Поени од реакции
57.695
Дали го бива Лучо или не рано е да се каже, после првите две сезони и за Пеп се вртеа истиве муабети, ама буквално ова истово се збореше дека не го бива, дека мајмун од локалната зоолошка исто ќе освои 6 титули како од шала и сите тие приказни, па еве сега почнаа малку по малку да го вметнуваат во најдобрите тренери моментално. Ќе помине уште некоја година, Лучо со темпово сигурно ќе биде тренер уште 2-3 години, ќе покаже дали го бива или само е на право место во право време.
Па за Пеп се потврди дека не го бива. :icon_lol:
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: k3b
Член од
8 април 2007
Мислења
16.034
Поени од реакции
9.126
Со просечен тим изгази у Германија, како тоа не докажал дека е најдобар тренер у свет? :D
 
Член од
8 април 2007
Мислења
16.034
Поени од реакции
9.126
Треба некој да пише дека Бенитез и Зидан се тренеришта за да тролате. За Пеп имаше коментари дека бил најјак тренер у историја, не само дека бил тренериште :D
 

Iceboy

Porque somos LOS MEJORES
Член од
23 октомври 2008
Мислења
17.278
Поени од реакции
17.958
Треба некој да пише дека Бенитез и Зидан се тренеришта за да тролате. За Пеп имаше коментари дека бил најјак тренер у историја, не само дека бил тренериште :D
Субјективно мислење, лично наше, човекот направи партали со една (во тој момент кога ја превзема) раштимана Барселона, освои се шо можеше да се освои по неколку пати. Нека ви освои Зидан 6 титули па ќе видиме дали нема да го величите како Бог да е.
 
Член од
25 мај 2010
Мислења
3.154
Поени од реакции
6.358
Кинези купијa уште еден клуб вo Лaлигa- 37м зa Грaнaдa. Брaт му мa Гвaрдиoлa ќе биде Спoртски директoр
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.560
Поени од реакции
17.592
@Atso сериозно ќе го продавале Алвес за да го подмладат составот? :pos:
 
Член од
25 мај 2010
Мислења
3.154
Поени од реакции
6.358
@Atso сериозно ќе го продавале Алвес за да го подмладат составот? :pos:
така викаат, а можеби и зошто има најголема плата меѓу голманите + сметаат дека највеќе пари можат да извадат на него.

исто и Енцо 100% си иде, а кога не е повреден е најдобар везњак ама ете Пако пак ќе му ја дал довербата на Парехо (3 пати низ годиниве Парехо од жртва до херој и обратно). Мада за Енцо и за Негредо пишуваше дека се “токсични“ во соблекувалната и заради тоа ги продаваат, Сусо отпатувал во Милано да преговара со Интер/Милан така да сигурно горе-доле понудата е задоволителна за Негредо.
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.560
Поени од реакции
17.592
така викаат, а можеби и зошто има најголема плата меѓу голманите + сметаат дека највеќе пари можат да извадат на него.

исто и Енцо 100% си иде, а кога не е повреден е најдобар везњак ама ете Пако пак ќе му ја дал довербата на Парехо (3 пати низ годиниве Парехо од жртва до херој и обратно). Мада за Енцо и за Негредо пишуваше дека се “токсични“ во соблекувалната и заради тоа ги продаваат, Сусо отпатувал во Милано да преговара со Интер/Милан така да сигурно горе-доле понудата е задоволителна за Негредо.
Некако не ми се логични чекориве кои ги преземаат. Ако сакаат да се вратат во ЛШ мораат да ги задржат Алвес и Енцо. На толку млади играчи во тимот мора да има некои играчи со искуство.
По која логика се залагаат да го задржат Данило а Енцо да го дадат?
За Алвес уште почудно е, меѓу најдобрите поединци во тимот е, а и меѓу најдобрите голмани во лигата.
 
Член од
28 октомври 2015
Мислења
926
Поени од реакции
1.236
На утакмицата со Атлетико, CN10 на Алвес од А-Ш му искараја. Нека ги мафнат голманиве и нека си купат некој асален.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom