Oд љубов до омраза / Од омраза до љубов

Blackout

An emotional retard
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.690
Поени од реакции
451
od ljubov do omraza definitivno mozna e taa kombinacija ako na mene vlijae loso devojkata
Не ми е јасно ако си сакал искрено како може да го мразиш истото,ама онака вистински.Можеш да бидеш разочаран - ДА!Ама да мразиш......
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.683
Поени од реакции
12.078
Не ми е јасно ако си сакал искрено како може да го мразиш истото,ама онака вистински.Можеш да бидеш разочаран - ДА!Ама да мразиш......
Омраза, нешто вродено или го стекнуваме :toe:. Можда го носиме, но секој го нема развиено. У ствари бебето не знае за омраза.
Навистина омразата... многу лесно се прибегнува кон омраза-омраза и гнев одат рака под рака, а на омразата кон некого (од било кој вид) и претходи осудата/обвинувањето кон некого. Дали за промена може да сме самокритични и сами себеси да си судиме за нешта кои се случиле и случуваат на тоа поле такозвано љубов?
 

Blackout

An emotional retard
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.690
Поени од реакции
451
Омраза, нешто вродено или го стекнуваме :toe:. Можда го носиме, но секој го нема развиено. У ствари бебето не знае за омраза.
Навистина омразата... многу лесно се прибегнува кон омраза-омраза и гнев одат рака под рака, а на омразата кон некого (од било кој вид) и претходи осудата/обвинувањето кон некого. Дали за промена може да сме самокритични и сами себеси да си судиме за нешта кои се случиле и случуваат на тоа поле такозвано љубов?
Тоа би значело да признаеме дека и ние сносиме вина за некоја ситуација, што тешко на кој му оди.Па и да се издвои време за размислување, и да се увидат грешките,да се согледа соучеството во вината, нема секој храброст да го каже тоа.
Значи си знаеш дека си виновен но не го признаваш тоа и си наоѓаш изговори за да се оправдаш како пред другите така и пред себе.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.683
Поени од реакции
12.078
Тоа би значело да признаеме дека и ние сносиме вина за некоја ситуација, што тешко на кој му оди.
Па да. Малку самоконтрола и самокритичност не е на одмет. Прво треба да размислам зошто некој застанал на сред улица, можеби е црвено, можеби му се слошило, имал лош ден на работа...Тоа не е слабост, тоа е добра работа за духот (не зборам за себеси) да признаеш дека (и ти или само ти, зависи) си згрешил, доблест. Со моите (условно моите) постапки јас сум дозволил тоа да се случи, да ме излаже девојка, да појде со мој другар, или едноставно да ме откачи...прво да тргнам од себеси, што сум сторил да дојде до тоа (или што не сум сторил). После тоа да седнам и размислам дали воопшто била за мене, а другарот дали ми бил другар...и слични размисли.

Не знам дали ми ја сфаќаш поентата со овие реченици погоре.

Накратко, да се свртиме малку кон сопствените грешки. Да не судиме прерано и осудуваме...
 

Blackout

An emotional retard
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.690
Поени од реакции
451
Да, мислам дека сваќам.
Јас лично сметам дека за било која ситуација не може да има само еден виновник.
Сепак имало доста случаи каде сум знаела дека имам и јас дел од вината ама не сум го признала тоа,или барем не во моментот.На некој начин тоа е импулсивна и инстинктивна реакција,нападнат си и се браниш иако сваќаш дека нападот ,,држи вода,,
Точно дека е доблест да признаеш дека си згрешил,и баш за тоа реков дека ретко кој ја поседува таа особина.Еве јас на пример сум доста самокритична во секојдневни ситуации но ако некој ме нападне и се обиде да ми наметне вина,па макар и да е основано тоа се бранам и негирам.:kesa:
 
Член од
18 август 2008
Мислења
156
Поени од реакции
14
Да се заљубиш....незначи и да сакаш. Човек може да се заљуби мразејќи.
 

sweet girl***

I wish that...
Член од
4 октомври 2008
Мислења
310
Поени од реакции
10
mnogu e tenka linijata megju omrazata i ljubovta bidejkji vo eden moment mozes nekogo da ljubis premnogu silno no i vo istiot moment da go zamrazis dokolku te povredi koga najmalku ocekuvas i najmalku se nadevas.....
 

Stan The Man

ADRENALIN
Член од
17 август 2009
Мислења
19
Поени од реакции
1
jok. mi se slucilo da mislam deka nea ja mrazam, no sega gledam deka sebesi sum se mrazel
ne me kastrirala pa da ja mrazam, a ako me ubila vo poim sam sum kriv
iako, mozese i malku pocuvstvitelna da bide so mene. no zensko e toa, mora da gi izvadi kandzite hahahaha
 
Член од
25 ноември 2009
Мислења
692
Поени од реакции
191
хахах кога велиме дека мразиме всушност мразиме некој дел од човекот а не целиот...љубовта и омразата се мн блиски кога засакуваме љубиме кога раскинуваме мразиме логично нели?
 

nonchalant

i4 ne mi 4ue
Член од
27 ноември 2009
Мислења
64
Поени од реакции
2
Ha, interesna tema...:smir:

Vaka sea, da predpostavime deka ljubovta doaga pred seksot(kaj zenkite toa), i recimo se zaljubi nekoja vo vas, ja odbiete za seks...pa tuka nekade e omrazata i progonstvoto...znaci posle ljubovta doaga omrazata.:pos2:
 
Член од
18 ноември 2009
Мислења
25
Поени од реакции
0
Да,ако вистински си сакал љубовта преминува во омраза.Зошто е така? -Бидејќи секогаш ќе постојат чувства кон таа личност се додека некој нов не ти го заземе срцето.Не може после таа љубов да се гледате со исти очи,зошто секој крај е фатален и остава болка на свој начин,се доколку имало љубов,секако.
 
S

StereoLove

Гостин
Имам желба да го замразам бидејки ме повреди неколку пати а јас му простував:nesvest:ама сепак колку и да се обидувам не успевам.Така да тешко е.
 
Член од
25 ноември 2009
Мислења
692
Поени од реакции
191
еднаш имам речено дека го мразам кога бев ептен напукана ама залудно се знае дека го сакам...но тоа не значи дека можи come backovi да си прај...
 
Член од
10 мај 2010
Мислења
2.727
Поени од реакции
1.970
vaka da vi kazam zapomnete
lugeto t.e covekot licnosta sto sme ja sakale moze da ja zamrazime poradi nekoj pricini ama LICNOSTA STO JA MRAZIME NE MOZE DA JA SAKAME surova realnost
za toa sakjte se i odbegnuvajte sekakvi karanici,ne pravete problemi amu kade sto gi nema
500 post juhuuuu
 

Kajgana Shop

На врв Bottom