Oд љубов до омраза / Од омраза до љубов

Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Прво, љубовта и омразата дефакто се многу блиски бидејќи се емоции од ист вид само манифестирани во различен правец.

Второ, дали после голема љубов доаѓа и голема омраза не знам, по логика би рекол да, но по практика...

Трето, би требало да сум доволно компетентен да одговорам, но, не можам да се снајдам со мислите. Ако претпоставам дека сум сакал многу, премногу, зошто по ѓаволите во ниеден момент потоа не ја почуствував таа омраза. Чувствував голема жал, чудно мртвило кое постои во мене внатре, па дури и страв за тоа... мртвилото. Ама омраза никаде не се појави, можеби е рано, само се сомневам.

Заклучок нема, но ако морам да изведам во моментов би рекол само површната љубов се претвора во омраза. :toe:
 

delfybuba

Schatje
Член од
22 октомври 2008
Мислења
1.212
Поени од реакции
93
Прво, љубовта и омразата дефакто се многу блиски бидејќи се емоции од ист вид само манифестирани во различен правец.

Второ, дали после голема љубов доаѓа и голема омраза не знам, по логика би рекол да, но по практика...

Трето, би требало да сум доволно компетентен да одговорам, но, не можам да се снајдам со мислите. Ако претпоставам дека сум сакал многу, премногу, зошто по ѓаволите во ниеден момент потоа не ја почуствував таа омраза. Чувствував голема жал, чудно мртвило кое постои во мене внатре, па дури и страв за тоа... мртвилото. Ама омраза никаде не се појави, можеби е рано, само се сомневам.

Заклучок нема, но ако морам да изведам во моментов би рекол само површната љубов се претвора во омраза. :toe:
После големата жал,ке почуствуваш и голема омраза.
Но не таква омраза,туку поинаква.
Мразиш,а сакаш и љубиш.
Омраза што ти ја парчосува душата и го венее срцето.
Омраза што не би сакал да ја почуствуваш.
 

аце_шваба

ГОРД ВУЈКО
Член од
10 септември 2008
Мислења
1.512
Поени од реакции
45
После големата жал,ке почуствуваш и голема омраза.
Но не таква омраза,туку поинаква.
Мразиш,а сакаш и љубиш.
Омраза што ти ја парчосува душата и го венее срцето.
Омраза што не би сакал да ја почуствуваш.
јас два пати сакав и се опеков, омраза никогаш не почувствував
имав и многу тешки моменти, да заборавам, да преболам, кошмари, ноќи непреспиени, никогаш не почувствував омраза
во пракса љубовта после омразата не ми се појавила, но не значи дека кај друг не може, мене омразата ме одминала изгледа,
денес кога ги гледам оние што некогаш искрено сум ги сакал, се чувствувам збунето, стварно збунето, сум ги сакал многу а сега ми се најобични минувачи на улица, затоа сум збунет, ако ме поврадиле - не ги мразам, напротив им посакувам се најубаво во животот
а чисто ради информација постојат луѓе кои ги мразам ама тие било кога биле далеку од тоа да ги сакам:smir:
 

delfybuba

Schatje
Член од
22 октомври 2008
Мислења
1.212
Поени од реакции
93
јас два пати сакав и се опеков, омраза никогаш не почувствував
имав и многу тешки моменти, да заборавам, да преболам, кошмари, ноќи непреспиени, никогаш не почувствував омраза
во пракса љубовта после омразата не ми се појавила, но не значи дека кај друг не може, мене омразата ме одминала изгледа,
денес кога ги гледам оние што некогаш искрено сум ги сакал, се чувствувам збунето, стварно збунето, сум ги сакал многу а сега ми се најобични минувачи на улица, затоа сум збунет, ако ме поврадиле - не ги мразам, напротив им посакувам се најубаво во животот
а чисто ради информација постојат луѓе кои ги мразам ама тие било кога биле далеку од тоа да ги сакам:smir:
Значи си ги преболел...и не си ги сакал,онака вистински,штом се случајни минувачи.
За мене не би биле обични минувачи,би биле многу повеќе.
Тоа е...
различни луѓе,различно љубат:smir:
 

аце_шваба

ГОРД ВУЈКО
Член од
10 септември 2008
Мислења
1.512
Поени од реакции
45
Значи си ги преболел...и не си ги сакал,онака вистински,штом се случајни минувачи.
За мене не би биле обични минувачи,би биле многу повеќе.
Тоа е...
различни луѓе,различно љубат:smir:
не ми кажувај мене што сум чувствувал, многу добро се познавам себеси и многу добро знам каква била таа љубов, немам 12 години за да незнам
неможе некој што ти бил драг да ти биде одвратен
нема логика
 

Buterfly

*Just Fabulous*
Член од
4 јули 2006
Мислења
4.616
Поени од реакции
114
Линијата е премногу тенка, ни ја незнаев до пред некое време колку може овие две страни што се ептен различни да бидат блиски. Сфатив дека колку си ја сакал таа особа исто толку можеш да ја мразиш, границата е само еден момент, еден момент од кој може да твојата љубов да помине во омраза. Сепак ти на некој начин пак имаш чувства кон таа особа, но малку обратни. Омразата после љубов е толку чудна и за мене малку страшна работа зашто можеш да правиш работи кои до сега не си ни помислувал да ги правиш, личноста која си ја обожавал/а сега ти е најголем непријтел на чувствата. Тажно но до таа линија може да те доведе само таа личност и никој друг. После таа иста омраза може пак да се сака истиот човек само тука треба ептен борба со самиот себе.
 

delfybuba

Schatje
Член од
22 октомври 2008
Мислења
1.212
Поени од реакции
93
не ми кажувај мене што сум чувствувал, многу добро се познавам себеси и многу добро знам каква била таа љубов, немам 12 години за да незнам
неможе некој што ти бил драг да ти биде одвратен
нема логика
Е баш тоа се може.
Кога си во врска,пример да те повредат,излажат,измамат...
тогаш може да се мрази и тоа многу.
Не мора да се согласуваш со мене,таман работа јас да ти кажам што си осекал ти.

Мегу љубовта и омразата тенка е линијата,тоа го тврдам,а може и други ке се согласат.
Можда оти си машко,па затоа.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Е баш тоа се може.
Кога си во врска,пример да те повредат,излажат,измамат...
тогаш може да се мрази и тоа многу.
Не мора да се согласуваш со мене,таман работа јас да ти кажам што си осекал ти.

Мегу љубовта и омразата тенка е линијата,тоа го тврдам,а може и други ке се согласат.
Можда оти си машко,па затоа.
Многу се сложувам со тебе. :smir:
Дури ми било и многу чудно колку далечен и туѓ може да ти изгледа некој што си го сакал... Комплетен странец. Зарем сум го бацувала? Чудно...
ЗБорувајќи за љубовта, мислиме на силно чувство; омразата го има потребниот интензитет кој овозможува лесна трансформација. Нијанси се во прашање.
 
Член од
5 август 2009
Мислења
32
Поени од реакции
3
Она што најмногу го сакаш, можеш и најмногу да го мразиш !!!:love2:->:buum:
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
Ne mozes da premines od ljubov vo omraza.
Ako nekogas nekoja zamrazis, toa znaci deka nikogas ne si ja ljubel. :toe:
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Ne mozes da premines od ljubov vo omraza.
Ako nekogas nekoja zamrazis, toa znaci deka nikogas ne si ja ljubel. :toe:
Дури и ако таа што најмногу си ја сакал те превари со најдобар другар? Викаш тоа би го дефинирал како: не сум ја ни љубел? Пријателе, повреденоста чудесија прави...
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
Дури и ако таа што најмногу си ја сакал те превари со најдобар другар? Викаш тоа би го дефинирал како: не сум ја ни љубел? Пријателе, повреденоста чудесија прави...
Abe vidi, jas si imam nekoi cudni svakjanja i veruvanje koi sto ne bas site uspevaat da gi prifatat. :)

Ako me prevari so najdobriot drugar, ke zaklucam deka ne bila vistinskata...

A od druga strana veruvam deka vistinski se ljubi samo ednas vo zivotot, i toa isklucivo vistinskata licnost, ako voopsto imas srekja da ja najdes.

Taka da, konsekventno, taa sto me prevarila, radi toa sto ne bila vistinskata ne bilo i ljubov toa kon nea.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Abe vidi, jas si imam nekoi cudni svakjanja i veruvanje koi sto ne bas site uspevaat da gi prifatat. :)

Ako me prevari so najdobriot drugar, ke zaklucam deka ne bila vistinskata...

A od druga strana veruvam deka vistinski se ljubi samo ednas vo zivotot, i toa isklucivo vistinskata licnost, ako voopsto imas srekja da ja najdes.

Taka da, konsekventno, taa sto me prevarila, radi toa sto ne bila vistinskata ne bilo i ljubov toa kon nea.
Морам да прашам: каква е твојата врска со егзактните науки? Ме интересира што си по професија ако не е тајна...
Верувам дека половина од жените на форумов бараат токму ваков маж целиот свој живот.
Убаво е се додека е срочено како мисла и став. Некои се благословени да осетат љубов и повеќе пати во различни форми. Можеби е една од нив најинтензивна, другата најроматична ама да: една е целосна и таа посакуваната... Исправен ти е и ставот дека секогаш можеш да кажеш: не била таа вистинската. Вистинската бара време и доградување и обликување, така да таа нема да има време ниту прилика да се до-комплетира.
Зрело размислуваш, но: мораш да се отвориш комплетно ако си решен да ја осетиш; тоа остава простор за силно трескање од земја. Емпириско искуство не знае за фраза: не е таа; не боли и стварно не ја мразам.
 

аце_шваба

ГОРД ВУЈКО
Член од
10 септември 2008
Мислења
1.512
Поени од реакции
45
Е баш тоа се може.
Кога си во врска,пример да те повредат,излажат,измамат...
тогаш може да се мрази и тоа многу.
Не мора да се согласуваш со мене,таман работа јас да ти кажам што си осекал ти.

Мегу љубовта и омразата тенка е линијата,тоа го тврдам,а може и други ке се согласат.
Можда оти си машко,па затоа.
мене ми се нема десено, иако ме повредиле, ми странале одбивни и довербата паднала во вода, ама не сум ги мразел
Многу се сложувам со тебе. :smir:
Дури ми било и многу чудно колку далечен и туѓ може да ти изгледа некој што си го сакал... Комплетен странец. Зарем сум го бацувала? Чудно...
ЗБорувајќи за љубовта, мислиме на силно чувство; омразата го има потребниот интензитет кој овозможува лесна трансформација. Нијанси се во прашање.
за болдираното
далечен е и туѓ, ама тоа не е омраза, омраза е да посакуваш на некого зло, да сакаш на некого да му нанесеш зло, или веќе му нанесуваш, далечен и туѓ е кога не го сакаш,
а од тоа да не го сакаш некого и да го мразиш има огромна разлика
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
Морам да прашам: каква е твојата врска со егзактните науки? Ме интересира што си по професија ако не е тајна...
Верувам дека половина од жените на форумов бараат токму ваков маж целиот свој живот.
Убаво е се додека е срочено како мисла и став. Некои се благословени да осетат љубов и повеќе пати во различни форми. Можеби е една од нив најинтензивна, другата најроматична ама да: една е целосна и таа посакуваната... Исправен ти е и ставот дека секогаш можеш да кажеш: не била таа вистинската. Вистинската бара време и доградување и обликување, така да таа нема да има време ниту прилика да се до-комплетира.
Зрело размислуваш, но: мораш да се отвориш комплетно ако си решен да ја осетиш; тоа остава простор за силно трескање од земја. Емпириско искуство не знае за фраза: не е таа; не боли и стварно не ја мразам.
Hahahaha... znaev deka toa ke go prasas.
"Banderas" sum... :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom