Oд љубов до омраза / Од омраза до љубов

Б

БејбиГрл

Гостин
Секогаш ако некој ме повреди го "мразам".Ова мразење ми трае една недела,додека ми помине.Всушност јас сум лута и од лутина ми излегуваат зборови од уста дека некого мразам.А вистински да сум мразела некого до сега не ми се случило.
Се согласувам со она дека ако некој некогаш си го сакала и ти значел нешто неможеш да го мразиш
 
Член од
27 април 2008
Мислења
3
Поени од реакции
0
SE SOGLASUVAM SO LEANDRA.MORAS DA RASCISTIS SO SAMIOT SEBE ZA DA PRODOLZIS PONATAMU.I NE E LESNO DA GI PROSTIS NEUBAVITE MOMENTI ZASTO POSTOELE I UBAVI MOMENTI.TESKO E DA SE SVATI FILOZOFIJATA NA LJUBOVTA,NELI?

Исклучи Caps Lock!
 
Член од
29 април 2008
Мислења
184
Поени од реакции
9
ima slucai,luge koi sto imaat takov karakter sto ljubovta sto ja pruzel/la kon nekogo/ja licnost poradi nekoja XXXXX pricina cela ljubov da se pretvori vo omraza.kako sto kaza lady satori (amelia) :) ako e vistinska ljubovta nema nikogas da se pretvori vo omraza,no sepak vistinskata ljubov moze da se pretvori vo vistinska omraza KAJ NEKOI LUGE.Primer : eden covek koj sto bil dobar i pravel mn dobri dela no se pojavilo X pricina koja sto ne mozele negovata dusa i negovoto srce da go podnesat i togas toj covek se pretvara vo sosema sprotivnoto od toa sto bil (zloben,alcen,nikakov) :) .No ima i luge koi sto ljubovta koga ke dojde do krajot da ja pretvorat vo neutralnost, kako sto kaza green eye (elena) :) isto kako sto postapiv i jas.

SE SOGLASUVAM SO LEANDRA.MORAS DA RASCISTIS SO SAMIOT SEBE ZA DA PRODOLZIS PONATAMU.I NE E LESNO DA GI PROSTIS NEUBAVITE MOMENTI ZASTO POSTOELE I UBAVI MOMENTI.TESKO E DA SE SVATI FILOZOFIJATA NA LJUBOVTA,NELI?

Исклучи Caps Lock!
da, se soglasuvam.
ne e lesno da se prostat neubavite momenti no koga ke razmislis pocisto sekogas vredi da se prostat losite momenti bidejki dobrite momenti se tie sto vredat najveke i koi sto se dovolna pricinja za da se prosti, a ako nejkes da prostis , togas ili si licnost sto nikogas ne e zadovolna , ili si licnost koja sto nikogas ne prostuva
 
Член од
11 јули 2005
Мислења
66
Поени од реакции
2
kako i da e zavisi za sto bi ja mrazel ili ke go mrazis ako ti napraj i to kako nekoja glupost kolku i da ima super momenti sto ste gi imale zaednicki dovolno e toj eden mal problem se ostanatoto da go potisni i od to nisto da nema.Isto taka mozi ke ti pomini za nekoe vreme omrazata i dokolku stavis kraj na toa sekogas koga ke ja vidis licnosta so napravila glupost sekogas bez razlika na se ke se pojavuva ta glupost i kako so kazav se drugo ke propaga.Kako i da e zaebana rabota iako site ne sakame da dojdi do toa no corba...
 

Мармеладова

Tale of the inexpressible
Член од
21 април 2006
Мислења
1.743
Поени од реакции
184
Колку е тенка линијата?
линијата помеѓу љубовта и омразата преставува простувањето. Години на љубов можеш да заборавиш само поради еден миг на омраза исто толку силна колку и љубовта што била... Ама таа омраза не е вечна, зашто позади неа некогаш имало добра подлога на љубов што ни е попријатна од омразата
човек може да мрзи само таму каде навистина сакал?
Колку е oвa точно??
Повеќе верувам во обратното.
Послатко е да го сакам она што нависина сум го мразела некогаш т.е. да го мразам а умирам од желба да биде покрај мене
...мојот најсладок непријател :)
 
Член од
20 мај 2008
Мислења
961
Поени од реакции
41
Od ljubov vo omraza , da postoi toa...nekoj si go sakal, te povredil i posle go mrazis...

A obratno-takvo nesto ne postoi, mislam spored mene, ne mozes da mrazis ako prethodno ne si sakal. Za da zamrazis nekogo mora prethodno da ti znacela taa licnost ili da si ja sakal...
 

Мармеладова

Tale of the inexpressible
Член од
21 април 2006
Мислења
1.743
Поени од реакции
184
ne mozes da mrazis ako prethodno ne si sakal. Za da zamrazis nekogo mora prethodno da ti znacela taa licnost ili da si ja sakal...
нема личности што ги мразиш само поради нивна арогантност, ироничност и ред други особини шо ти лазат по живци?
 

BuSarCe

See My Profile
Член од
4 август 2007
Мислења
1.726
Поени од реакции
33
не постои ова кај мене или ги сакам или не,да љубам знам ама да мразам no tnx.нема потреба да мразам секој има свое право за однесување.ако говориме леле онаа или онај колку го мразам,мислам нема смисла.сепак луѓе сме и има добрина:smir: во нас.
 
Член од
20 мај 2008
Мислења
961
Поени од реакции
41
нема личности што ги мразиш само поради нивна арогантност, ироничност и ред други особини шо ти лазат по живци?

tie luge ednostavno ne mi se simpaticni... ne mozam da gi mrazam ako ne mi znacat nisto, ednostavno ne se zamaram so niv.
 

the Consigliere

не читам дугачки постови
Член од
17 јуни 2007
Мислења
5.595
Поени од реакции
263
Тенка е линијата меѓу љубовта и омразата

Јасен е насловот . . .
Сите сме биле разочарани после некоја голема љубов,после врска во која све било розево а покасно заради икс-причини се раскинало . . .
Е сеа, има кај некои личности после врската(или пак пред,или пак во текот) се јавува еден вид позитивна омраза кон партнерот . . .
Ако пак некој е излажан,преварен,насамарен он автоматски почиње да го мрази партнерот . . .
Некој па не сака да го види партнерот затоа што знае дека ако го види ќе му се вратат некои стари чувства кои очигледно со сила сака да ги исфрли од себе . . .

Колкава е линијата помеѓу љубовта и омразата и дали ја има воопшто ?


Кај мене вакви ствари не се дешаваат . . .Ја сум прост човек, или е црно или е бело . . .Или ме сакаш, или не ме сакаш . . .

Има слична тема у психологија и философија,али ова е од љубовен аспект . . .
 
Член од
27 јуни 2007
Мислења
239
Поени од реакции
5
Неможам да чувствувам омраза,спрема некој шо го сакам.
 
Член од
14 јуни 2009
Мислења
147
Поени од реакции
21
neznam..mene licno me vadi od takt celata taa mrzenje-sakanje rabota...barem vo pozreli godini...znaci ideme, se sakame, se slucuva nesto i raskinuvame...normalno deka ke ima omraza ako ti zgresile, normalno i deka uste ja sakas na nekoj nacin..ali ne e normalno da se povikuvas na omrazata kao faza od ljubovta....sto?...da ne se smirite posle pola godina-godina otkako ke se vidite?...za mene toa nesfatlivo...koga veke ednas raskinuvas(i pritoa ne se smiris za relativno brzo vreme) znaci deka toa ne bilo toa..ne bila prava ljubov...
omraza moze da se javi momentalno..i toa najcesto za nekoe sitno, banalno problemce ili nesoglasuvanje....i da drzi saat, den, dva dena dodeka si vo vrska..i posle se resava problemot i se` se zaborava..a ako omrazata se javi poradi nesto krupno, togas nema prava ljubov, posto za da zamrzis nekoj tolku mnogu mora i da ti zgresil mnogu..i bez razlika kolku ljubov imas sprema licnosta, sekogas znaj deka taa ne te saka so ista mera kao ti i obratno...prava i cista ljubov nema da dozvoli da se javi omraza poradi nekoja rabota...problemi -da, teski momenti -da, iskusenija- da..ali omraza- ne....a dokolku se prekine so vrskata i omrazata ja vleces potsvesno kao nekoe cuvstvo koe uste ke te drzi zakacen za licnosta so koja si bil..za eventualno posle X vreme slucajno da se smirite i pak da bidete zaedno..togas turi mu pepel-ne te biva...barem za mene
 

Blackout

An emotional retard
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.690
Поени од реакции
451
Премногу здраво за готово се сваќаат и двете чуства.И не гледам зошто се поврзуваат.Освен во шпанска серија не знам каде на друго место би ги ставила овие две заедно.Ако сакаш некого не гледам како можеш да го мразиш.Може да осеќаш бес ако тргне нешто наопаку,лутина,разочарување и уште еден куп работи но не и омраза.
е сега има само еден исклучок според мене а тоа е


Сметам дека силната љубов, секогаш со себе носи и омраза.И кога викам омраза не мислам на минлив бес или нетрпеливост.
Барем што се мене тиче, за секого кон кој што имам интензивни чуства, осеќам некој микс на љубов и омраза.И тоа мешање на чусвства прави да се осеќам живо. Далеку од тоа дека омразата прави да сакам да поврдувам или слично.Таа ми е само показател дека личноста ја сакам целосно(колку и нелогично да звучи ова..Мада ипак се работи за емоции,а зборовите се ретко доволни за да се опишат).
А кога кон некој не осеќам ништо слично на омраза,тогаш се работи за само блага наклонетост или рамнодушност.
тоа и не е вистинско мразење....не знам како да го објаснам но го имам почуствувано.....
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
1.137
Поени од реакции
163
Ne mi se slucilo da zamrazam nekoj so sum go sakala, samo mi izblednale cuvstvata sprema taa osoba. No se ima sluceno obratna situacija - da sakam nekoj sto sum go mrazela. Tipot ednostavno ne mozev da go gledam, sekunda so nego mi zigledase kako vecnost. No po odredeno vreme se sluci da go zasakam kako nikoj do togas. Znaci linijata megju omrazata i ljubovta e tenka, vo sekoj moment moze da se premine od ednata na drugata strana. Mozebi zatoa sto samo se saka i se mraze bez pricina.
 
Член од
23 јули 2009
Мислења
217
Поени од реакции
8
Ако некој го сакаш, вистински го сакаш, никогаш нема да можеш да го мразиш.
Не мора да значи дека ако некој си го сакал, дека не можеш да го мразиш .....не баш у таа смисла бидејки не сум личност која знае да мрази ама може да осекаш одбивност и да гаиш непријатни чувства за неа........лично го имам искусено на своја кожа и затоа знам...... една личност што ми значела нешто со една постапка направи да преку нок се се смени.....така да ако некој те повреди не верувам дека уште ке го сакаш.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom